Chleb na zakwasie

Zaczęty przez malutenka, 23 Mar 2020, 19:53:22

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zwierzatko_mojej_mamy

a jak juz jesteśmy przy formach silikonowych, to ja mam dwie takie - kiedyś moja mama miała koleżankę, która robiła w tupperwarze ;)

https://allegro.pl/oferta/tupperware-silikonowy-krol-9112312135

i serio, dla mnie tupperware to iphone kuchenny ;) co od nich mam, to ma lat 10+ i nadal jest boskie - tak jak ta forma, mam ją odkąd pamiętam bycie "na swoim", pewnie ma z 15 lat. Mam też obieraczkę do warzyw, na pewno ma lat 10 i nie zmieniałam jeszcze ostrza, dopiero od niedawna wykazuje delikatne ślady zużycia - nadal świetnie obiera, ale już nie tak błyskawicznie ;)

a w tej keksówce robię wszystko ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

malutenka

zwierzatko_mojej_mamy, zgadzam się, ja miałam kilka foremek silikonowych i z Ikei i no name (niektórych droższych, ze szklanym dnem na przykład) i żadna nie była taka dobra jak tupperware.

zwierzatko_mojej_mamy

malutenka, mam też taką, do baby:
https://allegro.pl/oferta/tupperware-silikonowa-babia-gora-mala-czerwona-9045119162

też boska

mam świetną miskę do wyrabiania ciasta, pojemniki/śniadaniówki - Franek nie zajechał żadnej ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

malutenka

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 15 Kwi 2020, 17:04:39mam świetną miskę do wyrabiania ciasta
miske do wyrabiania ciasta to bym chciała! Ale na razie muszę kupić maszynę rozmiarem dla normalnego człowieka bo się strasznie wkręciłam w szycie, dzisiaj sobie uszyłam maskę do biegania z technicznej koszulki Piotrka z której wyrósł i zajebista jest.
A ponieważ mam Łucznika mini to długo przy nim siedzieć nie mogę, zaraz plecy mnie koszmarnie bolą.

zwierzatko_mojej_mamy

malutenka, byłam na zoomie, jak tam szyłaś wtedy lol widziałam, jak krążysz :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

malutenka

Tak, wiem, że bywasz u mnie w domu :D

wrobelek0403

#181
pomyliłam wątki lol
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

callja

#182
niewiemjaka, podkarmiony zakwas potrafi mi rosnąć jak szalony ;) Czasem karmię dość konkretnie i pozwalam całości urosnąć, gdy wykorzystuję przepisy z "aktywnym zakwasem" (np. z "Moich wypieków"). Wyrabiając ciasto w TM dodaję wtedy naprawdę sporo podrośniętego, nakarmionego zakwasu, z reguły ze dwie szklanki conajmiej, a pozostałą część wkładam do lodówki - czeka sobie spokojnie na kolejną turę pieczenia.
No i też mam w lodówce dwa słoje - jeden z pszennym zakwasem (na mące 1850), drugi z żytnim (mąki daję trochę 2000, trochę 750).
Pizzo-podpłomyki na zakwasie już piekłam, teraz przymierzam się do foccaccii i ciabatty ;) Szmergiel ewidentnie się pogłębia :point_lol:

Pieczywo od miesiąca kupiłam... dwa razy?? Poza tym już tylko własne. Rozbestwiłam się!!

Silikonowe foremki fajne są - ale przyznaję że kupuję je trochę... z przypadku?? Mam jakieś z Lidla, kupione "bo przecena" - i są ok, służą mi już parę lat, ładnie się domywają, nic nie pęka ani się nie przebarwia. Plus po wkręceniu w chlebowanie kupiłam ostatnio w Biedronce bardzo fajną, kolorową, kwadratową foremkę (chyba z jakiejś wielkanocnej kolekcji, były w niej nie tylko różne foremki - w tym babkowe, ale też szpachelki, łopatki, pędzle). Jest poręczna, lekka, elastyczna - ale nie odkształca się (w obwód wtopiony jest chyba drut), niezbyt wysoka => wychodzą z niej nieco płaskie, ale zgrabne bochenki. Mi piace ;)
inka, możliwe, że gdzieś w Brzegu te foremki w Biedronie jeszcze znajdziesz... Myślę, że podpasowałyby Tobie, a były niedrogie.

Chleb dzisiejszy już pożerałam (tylko z masłem, nic więcej nie potrzebowałam do szczęścia a błogości ;) ), tym razem żytnio(2000)-pszenny(600). Wyszedł dość ciemny, grahamowaty, lekko wilgotny i megapyszny.
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

zuzia

inkageo,
Weź do ikei zadzwoń o co kamman bo mi pokazuje dostawę na piątek.

wrobelek0403

zuzia, inka ma najblizsza ikee we wroclawiu. To pewnie dlatego.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Sprawdzę, może coś się zmieniło, dzięki!
Imagine there is no hate

inkageo

Dupa..
A jak wybieram punkt odbioru, nie kuriera, to nie ma połowy koszyka..
Imagine there is no hate

wrobelek0403

inkageo, kup te formy na all. Dziewczyny dobrze radza. Tuperrware jest niezniszczalne.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Znalazłam właśnie w piwnicy jeszcze taką pofalowaną silikonową keksówkę, z 10 lat temu raz coś w niej upiekłam i chyba było z nią coś nie tak.
Na razie wrzuciłam ją z obrzydzeniem do zmywarki ;)
Imagine there is no hate

callja

inka, carry on!! niech się foremka ładnei domyje :)

Właśnie wyszperałam przepisy na naleśniki na zakwasie oraz... orkiszowe ciasto waniliowo-cynamonowe. Przepadłam z kretesem!! lol
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

zuzia

inkageo,
a co chcesz kupić oprócz tej foremki? duże to?

dragonfly

Tadam! Ja piekę bez foremek, właśnie coś takiego popełniłam....

wrobelek0403

dragonfly, az sie zrobilam glodna 😁😁
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

A ja bagietki...bosz jakie pyszne

niewiemjaka

kurde ja sie pomylilam i zamiast ująć żeby dokarmić to nic nie ujęłam z zakwasu tylko dodałam maki i wody
oczywiscie urosl caly sloik
ja sie nie nadaje aaaaaaaaaaaa

callja

Cytat: niewiemjaka w 16 Kwi 2020, 15:00:28oczywiscie urosl caly sloik
ja sie nie nadaje aaaaaaaaaaaa
A daj se siana... Bzdury pleciesz.
Po prostu ważysz, ile masz tego zakwasu, część dajesz bezpośrednio do ciasta chlebowego (po prostu niechcąco zaczyn se uhodowałaś), a resztę chowasz do lodówki - nakarmisz przed kolejnym pieczeniem...
Gdzieś tu wcześniej podawałam prosty przepis z "Moich wypieków", taki z "aktywnym zakwasem" - po prostu ładujesz do mąki to, co Ci urosło w słoiku, i już. Pycha chleb wychodzi. A na pozostałym zakwasie uhodujesz sobie potem kolejny zaczyn... albo "czynny zakwas" ;)

Inna sprawa, że mi zakwasu żal, poza wstępnym hodowaniem "czystego" zakwasu nie wywalam teraz nic. Karmię całość zakwasu, jak wypełni słoik - robię chleb na "czynnym", a resztę wkładam do lodówki. Jeśli można wykorzystać, to po co wyrzucać??
Dziś będę nastawiała zaczyn na chleb żytni z zaparką owsianą i ciastochałkę z cynamonem i rodzynkami :)
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

jestynka

dragonfly, bardzo smacznie wyglądają Twoje chleby
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

malutenka

dragonfly, masz koszyk do wyrastania?
Nam najlepsze wychodzą z foremek, ilekroć sobie upierdzielę, że teraz robimy okrągły i nacinamy fantazyjnie to wychodzi dziadostwo :D Aha, ja nie daję papieru do pieczenia do foremki, smarujemy nasączonym oliwą papierowym ręcznikiem, a następnie posypujemy mąką ryżową. (Dlaczego ryżową? Bo mamy jej dużo, a nie mamy w czym zutylizować)

dragonfly

#198
Cytat: jestynka w 16 Kwi 2020, 17:04:15dragonfly, bardzo smacznie wyglądają Twoje chleby

dzieki :)

Cytat: malutenka w 16 Kwi 2020, 17:35:54dragonfly, masz koszyk do wyrastania?

tak, ten troche "przerosl" bo zaczyn zrobilam wczoraj o 7 rano, ok 13 wymieszalam z reszta maki, roslo, ok 21 przegniotlam go i do lodowki na noc wstawilam, potem rano o 6 wyjelam na 2 godziny, powinnam wymieszac jeszcze raz, zeby tyle powietrza nie bylo, ale zapomnialam ;)
A, zauwazylam, ze im dluzej chleb rosnie, to tym smaczniejszy jest. No i ja jeszcze pieke te chleby w kapieli parowej ;) Skorka jest bardziej chrupiaca ;)

dragonfly

Cytat: wrobelek0403 w 16 Kwi 2020, 11:39:43
dragonfly, az sie zrobilam glodna 😁😁
jus polowe poszlo lol lol

Konwalia, ale pysznie wygladaja!