USG genetyczne

Zaczęty przez ishka82, 21 Lip 2009, 15:07:34

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena.dp

#150
Cytat: Angelos w 21 Lip 2009, 23:57:09
bozena.dp ale to co wkleiła goga to są po prostu badania i pomiary które i tak powinny byc wykonane w 12 tygodniu ;D  Przeciez po to idzie się na usg :)

aaa to ja już kurcze nie wiem :crazy:

wiem tylko tyle, badanie genetyczne jest płatne (i juz nie wiem czy chodzi o samo usg czy o coś jeszcze)
koniec
więcej się dowiem w odpowiednim dla mnie czasie od mojego gina ;)

marax

#151
mi sie ydaje ze lekarz moze mieszac terminy -moze usg genetyczne jemu sie myli z testem papaa? usg genetyczne rozumiane jako przeziernosc i kosc nosowa powinno kosztowac tyle co koszt USG podczas wizyty-jak bierze extra to naciąga.

goga

a może myslał jeszcze o pobraniu krwi do tego usg? bo badanie krwi jest dosyć drogie
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

Angie

Moim zdaniem jest tak że ZWYKŁE usg z 12 tyg. jest nazywane genetycznym z tego względu że w tym czasie określa się dwa parametry - przezierność i kość nosowa.  Nie wymaga to nie wiadomo jakich zabiegów i powtarzam- jeśli ktoś chce za to 200 zł to moim zdaniem naciąga ;D

goga

no własnie tak jak pisze Marax  może on myślał o Pappa - czyli usg + krew
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

Angie

Cytat: maraxela w 22 Lip 2009, 00:00:52
mi sie ydaje ze lekarz moze mieszac terminy -moze usg genetyczne jemu sie myli z testem papaa? usg genetyczne rozumiane jako przeziernosc i kosc nosowa powinno kosztowac tyle co koszt USG podczas wizyty-jak bierze extra to naciąga.

Tak tez właśnie myślę :)

marax

wiecie co ja bym nie poszla do lekarza ktory bierze extra za usg genetyczne bo to zwykly naciagacz ktory sobie ladną nazwe wymylil na zrobienie pomiarow.Bo chyba ze to specjalista i mierzy wszystkie narządy po koleji lacznie z opisem bo sa tacy specjalisci i robia talki badanie dosc dlugo

bozena.dp

zgłupiałam :crazy:

juz się nie odzywam na ten temat (chyba, że się dowiem czegoś konkretnego ;))

marax

z 2 strony jek to nie jest jakis wysoce specjalistyczny osrodek nie sądze zeby on tam wykonyal pappa.Takie wielkie labolatoria jakimi jest Diagnostyka maja tylko jedno uzadzenie  kraju do tego bo taki jest koszt

elve

hej, wrzucę swoje trzy grosze
ja dostałam skierowanie na usg - ocena ciąży w 12tc, które zawierało m.in. pomiar NT
potem na ocenę w 20tc i 30tc
ide standartem NFZ

ja wolałabym wiedzieć, bo taką ciążę z obciążeniem inaczej się prowadzi, przysługuje więcej badań, wizyt... a to ma znaczenie szczególnie jak prowadzisz ciążę państwowo

i co ważne, i podkreślane tu już kilka razy, zespół Downa to nie tylko upośledzenie psychiczne, ale i szereg innych schorzeń, i wtedy kolejne testy diagnostyczne robione są pod nieco innym kontem, bardziej drobiazgowo

uważam że w związku z powyższym warto wiedzieć

maya
wiedza nie oznacza wyłącznie decyzji urodzić czy nie, zły wynik NT nie kończy diagnostyki... dobrze że masz swoje zdanie, ale akurat tym razem się z tobą nie zgadzam

Kasia

Cytat: Angelos w 22 Lip 2009, 00:02:53
Moim zdaniem jest tak że ZWYKŁE usg z 12 tyg. jest nazywane genetycznym z tego względu że w tym czasie określa się dwa parametry - przezierność i kość nosowa.  Nie wymaga to nie wiadomo jakich zabiegów i powtarzam- jeśli ktoś chce za to 200 zł to moim zdaniem naciąga ;D

dokładnie!
jest to najzwyklejsze USG na którym akurat bada sie te konkretne rzeczy


marax

#161
Ale moze to jakis super specjalista krory sobie tak to nazwal i mierzy nie tylko te 2 parametry ?

Dodany tekst: 22 Lip 2009, 00:10:30

widze ze dyskusja pt "co autor mial na mysli" :)

elve

bozena.dp coś dziwne rzeczy piszesz
pomiar NT to dwa kliknięcia myszką przy okazji usg
tak samo mierzy się inne parametry
dziwne.... a przynajmniej podejrzane, ze ktos za to każe dodatkowo płacić

Kasia

każde USG jest wykonywane w celu wykonania konkretnych pomiarów
wiec jeśli lekarze biorą za przezierność i reszte pomiarów dodatkową kasę to nasuwa sie pytanie co oni robią podczas normalnego USG? Tylko pokazują dziecko?

bozena.dp

nic juz nie wiem....

jutro dopytam jeszcze dokładnie szwagierkę jak to u niej było, bo mi to teraz spokoju nie daje...

marax

Cytat: elvelve w 22 Lip 2009, 00:11:34
bozena.dp coś dziwne rzeczy piszesz
pomiar NT to dwa kliknięcia myszką przy okazji usg
tak samo mierzy się inne parametry
dziwne.... a przynajmniej podejrzane, ze ktos za to każe dodatkowo płacić
haha stara myszka sie zuzywa 2 klikniecia kosztuja.Ja kiedys za to foto na usg zaplacilam 100 zl. Mozna takie praktyki chyba zglosic do rzecznika praw pacjenta

bozena.dp

to co to jest badanie genetyczne??
które nie jest obowiązkowe?

elve

Kasia słuszna uwaga

marax

badanie genetyczne to serokie pojecie tak samo jak pojecie badanie krwi-wiesz ile parametrow mozna z krwi oznaczyc tak samo kilkaset jak nie kilka tysiecy moze byc badan genetycznych

elve

#169
bozena.dp może badanie krwi + usg, tzw test pappa (to co gios opisywała)http://www.genetyka.hg.pl/test_PAPPA.htm

bozena.dp

dobra, ide spać, bo zaraz zwariuje :crazy:
ale dopytam się i powiem wam czego się dowiedziałam ;)

marax

#171
standard jest taki ze sie robi to USG genetycze (moim zdaniem glupia prowadzająca w blad nazwa) do tego sie robi z krwi Pappa.jak cos wychodzi nie tak pobiera sie material przez amniopunkcje.Wtedy robie sie badania genetyczne pod kątem wykrycia mutacji genetycznych

Dodany tekst: wto 21 lip 2009 23:20:18 GMT-1

Cytat: Kasia w 22 Lip 2009, 00:11:44
każde USG jest wykonywane w celu wykonania konkretnych pomiarów
wiec jeśli lekarze biorą za przezierność i reszte pomiarów dodatkową kasę to nasuwa sie pytanie co oni robią podczas normalnego USG? Tylko pokazują dziecko?
mierzy plyn owodniowy, rytm serca dziecka,takie smieszne trojkąty sa na dole ekranu-pokazuja przeplyw krwi w lozysku,mierzy obwody glowki i inne wie czy dziecko sie prawidlowo  dalej rozwija,obserwuje nr serce czy sa wszystkie komory,nerki,pluca mozna wymieniac dlugo

bozena.dp

a czy usg w 12tyg. to standard?

marax

#173
ide spac papa