USG genetyczne

Zaczęty przez ishka82, 21 Lip 2009, 15:07:34

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gioseppe

ishka82 no niestety tak jest
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

vobi

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 23:23:52
I może o to właśnie chodzi...w Wawie na pewno jest i sprzęt i specjaliści, a na prowincji, gdzie się tego na NFZ praktycznie nie wykonuje, a prywatnie mało kto robi nie ma sprzętu i specjalistów...no jak jest inaczej, to już nie mam pojęcia jak ;D

ishka, zapytalam kilka znajomych z BB i wszystkie mialy robione badanie przeziernosci karkowej+kosci nosowej, bez wzgledu na to do ktorego chodzily lekarza ani czy chodzily prywatnie czy na NFZ. Bylo ono robione jako standard i bez wzgledu na wiek czy inne wzgledy. Natomiast opcjonalny byl test Pappa, o ktorym pisze gios, ten lekarze proponowali gdy byly jakies wskazania, typu wiek powyzej 35 lat (wtedy chyba nawet Pappa jest finansowane przez NFZ), przypadki chorob genetycznych w najblizszej rodzinie itp.

bozena.dp

druga szwagierka, która będzie rodzić we wrześniu też została poinformowana przez gina, że może, ale nie musi, zrobić badania genetyczne, które są odpłatne - czy zrobiła, nie wiem ;D

gioseppe

Cytat: goga w 21 Lip 2009, 23:32:42
gioseppe no wg mojej wiedzy to
badanie ktore zostalo zle wykonane mialam zrobione w 13w5d
bylo to usg ( i badanie przeziernosci karkowej) + badanie krwi gdzie sprawdzano kilka parametrow (niby byl to test potrojny, patrz nizej)

to był test Pappa  czyli nie dziwie się że ten lekarz drugi był zły
tak, tak wlasnie bylo
i popatrzcie, szpital ma mozliwosc pomocy pacjentkom za darmo moga robic tak wazne badania a nawet nie potrafia tej mozliwosci wykorzystac

http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

ishka82

Cytat: vobi w 21 Lip 2009, 23:33:51
ishka, zapytalam kilka znajomych z BB i wszystkie mialy robione badanie przeziernosci karkowej+kosci nosowej, bez wzgledu na to do ktorego chodzily lekarza ani czy chodzily prywatnie czy na NFZ. Bylo ono robione jako standard i bez wzgledu na wiek czy inne wzgledy. Natomiast opcjonalny byl test Pappa, o ktorym pisze gios, ten lekarze proponowali gdy byly jakies wskazania, typu wiek powyzej 35 lat (wtedy chyba nawet Pappa jest finansowane przez NFZ), przypadki chorob genetycznych w najblizszej rodzinie itp.
To może do cholerki mojemu ginowi chodziło o USG + testy krwi jako opcję, a nie o samo USG :crazy: Ja już nic nie wiem. USG tak, czy siak zrobię, bo chcę, a czy bedzie genetyczne czy nie to jeszcze nie wiem :crazy: :crazy: :crazy:

Angie

Cytat: vobi w 21 Lip 2009, 23:12:22
ishka, no ja szczerze mowiac tez nie rozumiem - albo ma bardzo stary sprzet, albo nie jest zbyt dobry w robieniu takich badan albo ma slabe doswiadczenie/umejetnosci jesli chodzi o interpretacje wynikow

No właśnie też nie rozumiem. Ja badanie przezierności karkowej miałam robione przy okazji  zwykłego badania usg w 12 tyg. na zwykłym sprzęcie do usg. To jest po prostu pomiar, żadne inne cuda tam sie nie dzieją, więc nie rozumiem po co masz jechać do innego miasta. To powinien umieć zrobić chyba każdy ginekolog. Moja szwagierka jest teraz w ciąży, miasto 100 tyś. mieszkańców i rutynowo przy tym usg w 12 tygodniu miała zmierzoną przezierność karkową.

goga

tyle mówi net
USG genetyczne – pozwala dokładnie zbadać pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy. Dzięki niemu możemy stwierdzić niektóre choroby genetyczne u dziecka, m.in. zespół Downa, Edwarda, lub Tarnera oraz wady wrodzone, np. serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep wargi lub kręgosłupa, karłowatość.


szkoda, że moja wizyta dopiero w grudniu, bo mam naprawdę świetnego guna i bym go o wszystko wypytała
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

bozena.dp

kurcze ja już tez zwątpiłam w to wszystko :crazy:

ale jutro na spokojnie dopytam jeszcze raz szwagierek i koleżanke jak to u nich było ;)

ishka82

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 23:34:06
druga szwagierka, która będzie rodzić we wrześniu też została poinformowana przez gina, że może, ale nie musi, zrobić badania genetyczne, które są odpłatne - czy zrobiła, nie wiem ;D
A ginowi chodziło o przezierność karkową, czy o USG + testy krwi ??? :crazy: Może jednak tą przezierność miała...chociaż pisałaś, że ta pierwsza na 100% nie miała i było to opcją, a nie standardem ;D

gioseppe

a jeszcze jesli chodzi o skrining

mam taki termin: skriningowe badanie serca plodu i to bylo to ostatnie badanie, echo serca plodu + badanie narzadow; nie chce mi sie dzis juz liczyc ktory to byl tydzien a jest wpisana tylko data
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

Angie

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 23:34:06
druga szwagierka, która będzie rodzić we wrześniu też została poinformowana przez gina, że może, ale nie musi, zrobić badania genetyczne, które są odpłatne - czy zrobiła, nie wiem ;D

Odpłatne są testy krwi - pappa, potrójny które robi się w połączeniu z usg. Ja nie rozumiem odpłatności za samo zbadanie przezierności karkowej  :padam: Przecież tak samo jak mierzy nogi, głowę mierzy i tę przezierność. Jeśli ktoś za tylko takie badanie chce 200 zł to ja uważam że jest to naciągane i nie chce mi się wierzyć że za to trzeba płacić dodatkowo. Być może lekarz wprowadza w błąd.

vobi

ishka, juz kiedys byla na forum dyskusja na ten temat, moze tam cos znajdziesz

http://strefaslubna.pl/forum/index.php/topic,1877.0.html

Kasia

#137
Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 21:04:18
nie chce się wcinać między wódkę a zakąskę, ale...
mnie się wypowiedź kasi, a raczej jej ton też nie podoba! każda z was umiała normalnie i grzecznie odpowiedzieć na pytanie i wątpliwości ishki, a kasia potraktowała ją jak jakiegoś dziwoląga (przynajmniej ja to tak odebrałam)




skoro to badanie w wiekszosci miast jest wykonywane jako standard to DZIWNE jest dla mnie zastanawianie sie czy je robic czy nie tym bardziej że dla lekarza to w zasadzie sekundy czy minuty na zbadanie przeziernosci.

Dodany tekst: 21 Lip 2009, 23:42:38

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 21:22:39
i jeszcze chciałam wtrącić 3 grosze na temat drugiej części wypowiedzi kasi

ishka nigdzie nie napisała, że zastanawia się nad tym badaniem, bo szkoda jej na to pieniędzy!!! (co zasugerowała kasia!!)
poza tym jeżeli kobieta tak długo się stara o dziecko, to na pewno nie będzie oszczędzać na badaniach!

Ja tez tego nigdzie nie napisałam
tylko PODPOWIEDZIAŁAM mozliwość zrobienia tego bezpłatnie bo jednak iska nadmieniła o kosztach.

sama robiłam wiekszość badań państwowo, chyba tylko akurat przezierność wypadła mi prywatnie.

bozena.dp

Angelos ja nie wiem, już nic nie wiem, bo zgłupiłam
wiem tylko tyle, co mi napisała szwagierka

oto cytat mojej rozmowy z nią
ja: "mialas w 12 tyg. robione jakies usg z pomarami, jakas przeziernośc karkowa?"
ona: "nie, nie miałam bo to jest to usg genetyczne które kosztuje 200 zł"

ishka82

Cytat: vobi w 21 Lip 2009, 23:40:01
ishka, juz kiedys byla na forum dyskusja na ten temat, moze tam cos znajdziesz

http://strefaslubna.pl/forum/index.php/topic,1877.0.html
Dzięki za link, ale to już jutro poczytam, bo dziś już śpię na siedząco ;)

gioseppe

#140
Cytat: goga w 21 Lip 2009, 23:38:41
tyle mówi net
USG genetyczne – pozwala dokładnie zbadać pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy. Dzięki niemu możemy stwierdzić niektóre choroby genetyczne u dziecka, m.in. zespół Downa, Edwarda, lub Tarnera oraz wady wrodzone, np. serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep wargi lub kręgosłupa, karłowatość.

to mialam robione w rudzie
oprocz podst danych anatom.:
waga plodu
akcja serca
ruchy
lozysko
wody plodowe
pepowina
glowa
mozgowie
twarz
kregoslup
szyja/skora
klatka piersiowa
serce

wszedzie opis oczywiscie

ide spac, dobranoc!
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

Kasia

ishka nie gniewaj sie za moja wypowiedź. bardzo zdziwiła mnie Twoja rozterka, bo akurat to badanie jest dla mnie oczywiste.
A głupotą jest dla mnie nie mie robienie standardowych badań wiec stad te emotki.

:daisy: no nie gniewaj sie  :daisy:


Angie

bozena.dpdla mnie jest to niezrozumiałe, albo lekarz wprowadził ją w błąd albo ja juz nic nie wiem  :crazy: Badanie przezierności robi się na zwykłym sprzęcie do usg przy okazji określania innych pomiarów w okolicy 12 tygodnia. Nie wiem za co lekarz miałby wziąć 200 zł, za zrobienie jednego pomiaru ???

bozena.dp

Cytat: Kasia w 21 Lip 2009, 23:40:58
skoro to badanie w wiekszosci miast jest wykonywane jako standard to DZIWNE jest dla mnie zastanawianie sie czy je robic czy nie tym bardziej że dla lekarza to w zasadzie sekundy czy minuty na zbadanie przeziernosci.

to można to napisać jakoś normalnie, jak wszystkie inne dziewczyny to zrobiły, a nie robić z ishki idiotki!!!
i nie tylko ja tak odebrałam twoją wypowiedź!!!

poza tym dla mnie nie jest to wcale oczywiste, że takie badanie jest standardem, więc może kiedyś też bym o to zapytała i liczyłabym na pomoc a nie na wyśmiewanie się!!

Cytat: Kasia w 21 Lip 2009, 23:40:58
Ja tez tego nigdzie nie napisałam
tylko PODPOWIEDZIAŁAM mozliwość zrobienia tego bezpłatnie bo jednak iska nadmieniła o kosztach.


ale tak to zabrzmiało!!!

zwierzatko_mojej_mamy

wiecie co? przeczytalam sobie ten watek - abstrahujac od problemu ishki - to to jest jakas paranoja, zeby poziom informowania pacjenta o tym co jest robione, dlaczego i po co i co to daje byl taki zenujacy, ze 30 osob na strefie przeszukuje net po polsku i w innych jezykach i wnioskuje z tego podstawowe informacje o danym badaniu.....  
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

vobi

#145
jezu, bozena.dp, czytalam 3 razy wypowiedz Kasi i nie wiem prawde mowiac o co Ci chodzi :hmm:

Dodany tekst: 21 Lip 2009, 23:51:28

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 21 Lip 2009, 23:50:37
wiecie co? przeczytalam sobie ten watek - abstrahujac od problemu ishki - to to jest jakas paranoja, zeby poziom informowania pacjenta o tym co jest robione, dlaczego i po co i co to daje byl taki zenujacy, ze 30 osob na strefie przeszukuje net po polsku i w innych jezykach i wnioskuje z tego podstawowe informacje o danym badaniu..... 

fakt, dobre (choc przygnebiajace) podsumowanie

goga

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 21 Lip 2009, 23:50:37
wiecie co? przeczytalam sobie ten watek - abstrahujac od problemu ishki - to to jest jakas paranoja, zeby poziom informowania pacjenta o tym co jest robione, dlaczego i po co i co to daje byl taki zenujacy, ze 30 osob na strefie przeszukuje net po polsku i w innych jezykach i wnioskuje z tego podstawowe informacje o danym badaniu..... 

no i niestety masz rację
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

bozena.dp

#147
Angelos wydaje mi się, że lekarz mówiąc o odpłatnym usg genetycznym miał na myśli to co goga wkleiła

Cytat: goga w 21 Lip 2009, 23:38:41
tyle mówi net
USG genetyczne – pozwala dokładnie zbadać pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy. Dzięki niemu możemy stwierdzić niektóre choroby genetyczne u dziecka, m.in. zespół Downa, Edwarda, lub Tarnera oraz wady wrodzone, np. serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep wargi lub kręgosłupa, karłowatość.


Dodany tekst: 21 Lip 2009, 23:54:37

zwierz, masz racje, kobieto, nie po raz pierwszy zreszta ;D  :blush:

marax

sa choroby ktore da sie leczyc jeszcze w  lonie matki i według mnie kazda kobieta ciezarna powinna miec to badanie zrobione.Inaczej sie dbiera porod dziecka ktore ma wade serca ,choroby genetyczne itp

Angie

bozena.dp ale to co wkleiła goga to są po prostu badania i pomiary które i tak powinny byc wykonane w 12 tygodniu ;D  Przeciez po to idzie się na usg :)