USG genetyczne

Zaczęty przez ishka82, 21 Lip 2009, 15:07:34

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

golinda

Cytat: mayagaramond w 21 Lip 2009, 21:58:43
a ty nie czerpiesz? Nie zadajesz pytan na ciazowej?



nie, wiedzę na tak ważne tematy czerpię od LEKARZA
i daj mi już spokój, bo ewidentnie masz ochotę się przypieprzyć do wszystkiego co piszę

ishka82

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 21:51:19
tak gwoli ścisłości zespół downa to tylko jedna z wad, jaka jest wykrywana przy tym badaniu (najczęściej jest to zespół turnera)
a poza tym zespół downa to nie tylko "inny wygląd" człowieka, jak wielu osobom się wydaje, ale to temat na zupełnie inną dyskusję i raczej nie tutaj...
Ja wiem, że to nie tylko "inny wygląd", bo pracowałam z osobami niepełnosprawnymi umysłowo, m.in. z chorymi na zespół Downa.

abkasia

Cytat: nionczka w 21 Lip 2009, 21:57:41
Mnie to bardzo dziwi, ze to nie standard. To bylo po prostu czescia USg 12 tyg, tak jak sprawdzenie czy dziecko jest jedno czy wiecej, czy bije serce i ile mierzy. I te wszystkie pomiary porównywalo sie do norm dla 12 tyg. Dlatego tak wazne jest zrobienie tego badania w terminie.
Tak jak juz ktoras wczesniej powiedziala mozna sie nawet nie zorientowac, ze ten pomiar jest robiony. Moja kolezanka tak miala. Po rozmowie z inna zadzwonila do lekarza i powiedziala, ze ona chicialaby to zrobic i dowiedziala sie, ze juz miala i ze wszystko jest Ok i nawet ma to w ksiazeczce wpisane.
W sumie niewazne czy jest czy go nie ma. Wazne co sie chce zrobic w ewentualnymi niepokojacymi wynikami. Potem mozna robic jeszcze pappa i amniopunkcje jesli papp tez da nieciekawe wyniki.
ja pisalam :D
Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 21:58:05
dziewczyny oświećcie mnie prosze, bo zwątpiłam

to usg genetyczne, czyli przezierności karkowej, jest refundowane czy nie????
dokladnie nie wiem, ale wiem ze chyba 3 albo4  usg w ciazy sa refundowane, sa one w okreslonych tyg. miedzy innymi to w 12 tyg ( a wlasnie zalozeniem USG w 12 tyg jest badanie przeziernosci karkowej i faldu nosowego)

bozena.dp

dobra, olałyście mnie :foch:

rozmawiałam ze szwgierką - ona nie miała robionego usg genetycznego, bo lekarz powiedział, że może ale nie musi go robić, oczywiście jest to badanie płatne (u nas było 200zł)

abkasia

bozena.dp ja cie nei olalam! napisalam o refundaji :D

mayagaramond

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 22:00:11
nie, wiedzę na tak ważne tematy czerpię od LEKARZA
i daj mi już spokój, bo ewidentnie masz ochotę się przypieprzyć do wszystkiego co piszę

wyraznie napisalam, ze nie chodzi o to skad ktos czerpie wiedze, tylko o to, ze w czaspismie, ktore ma rzekomo pomagac rodzicom czy tez przyszlym rodzicom nie podaja podstawowych informacji na temat badania.

aha, nie przypierzam sie do Ciebie tylko odpowiadam na Twoje posty, Twoje wypowiedz moglabym tez odebrac jako przypieprzenie sie:

"LOL LOL LOL

no jeśli ktoś czerpie taką wiedzę z internetu, to gratuluję! LOL"

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

bozena.dp

#81
Cytat: abkasia w 21 Lip 2009, 22:05:41
bozena.dp ja cie nei olalam! napisalam o refundaji :D

widze :)

z tego co ona pisała to właśnie 3 usg są refundowane, a to genetyczne nie jest i nie jest obowiązkowe

tzn. usg genetyczne jest refundowane, ale w wyjątkowych przypadkach, nie jest łatwo o skierowanie na takie badanie...

justynaaaa2

kurde ja się może nie znam, w ciąży nie byłam, ale z tego co ja wiem to 3 usg przysługują kobiecie w ciągu całej ciąży (ok. 12, 20 i 30 tyg. chyba) i tak jak pisze abkasia usg w 12 tyg, jest wykonywane właśnie w celu tych badań - dlatego dla mnie to badanie było obowiązkowei standardowe, ale widać praktyka pokazuje inaczej  :hmm:

abkasia

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 22:08:13
widze :)

z tego co ona pisała to właśnie 3 usg są refundowane, a to genetyczne nie jest i nie jest obowiązkowe

tzn. usg genetyczne jest refundowane, ale w wyjątkowych przypadkach, nie jest łatwo o skierowanie na takie badanie...
ja sie z ciekawosci zapytam mojego gina, jak go owiedze... tylko kiedy to bedzie... ;)

mayagaramond

nionczka - ani w DE ani w Austrii to badanie nie jest standardem (zamiescilam nawet wczesniej cytat, z austryjackiej gazety, w ktorej lekarz powiedzial, ze pacjentka powinna wyrazic zgode na wykonanie badanie), na stronach niemieckich ginekologow mozne znalezc info o pomiarze przeziernosci i pozniej oswiadczenie, ze wyrazam zgode na badanie, zrozumialam co oznaczaja jego wyniki itp.


Podkreslam - mowie tylko o badaniu przeziernosci karkowej, nie o screeningu organow itp.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

bozena.dp

#85
Cytat: mayagaramond w 21 Lip 2009, 22:11:58
nionczka - ani w DE ani w Austrii to badanie nie jest standardem (zamiescilam nawet wczesniej cytat, z austryjackiej gazety, w ktorej lekarz powiedzial, ze pacjentka powinna wyrazic zgode na wykonanie badanie), na stronach niemieckich ginekologow mozne znalezc info o pomiarze przeziernosci i pozniej oswiadczenie, ze wyrazam zgode na badanie, zrozumialam co oznaczaja jego wyniki itp.


Podkreslam - mowie tylko o badaniu przeziernosci karkowej, nie o screeningu organow itp.

z tego co pisze szwagierka u nas też badanie przezierności karkowej nie jest standardem i nie jest obowiązkowe

mayagaramond

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 22:14:37
z tego co pisze szwagierka u nas też badanie przezierności karkowej nie jest standardem i nie jest obowiązkowe

z tego co wiem jest obowiazkowe w danii i odkad je wprowadzono liczba urodzonych z syndromem downa spadla o 50%.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

Cytujtzn. usg genetyczne jest refundowane, ale w wyjątkowych przypadkach, nie jest łatwo o skierowanie na takie badanie...
Pewnie chodzi o te wskazania typu wiek po 35 roku życia lub wady genetyczne w rodzinie. I wydaje mi się, ze refundowane USG ok. 12tc wcale nie musi oznaczać USG genetycznego.

bozena.dp

#88

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 22:16:00
Pewnie chodzi o te wskazania typu wiek po 35 roku życia lub wady genetyczne w rodzinie. I wydaje mi się, ze refundowane USG ok. 12tc wcale nie musi oznaczać USG genetycznego.

bo refundowane usg w 12 tyg. to nie jest usg genetyczne - a przynajmniej u nas na śląsku

gioseppe

#89
ja zrobilam te badania bez wskazan, po prostu chcielismy sprawdzic czy wszystko ok
poszlam w ramach programu norweskiego (chyba tak sie to nazywalo); bezplatnie
na amniopunkcje bym sie nie zdecydowala


Dodany tekst: 21 Lip 2009, 21:24:45

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 21:04:18
nie chce się wcinać między wódkę a zakąskę, ale...
mnie się wypowiedź kasi, a raczej jej ton też nie podoba! każda z was umiała normalnie i grzecznie odpowiedzieć na pytanie i wątpliwości ishki, a kasia potraktowała ją jak jakiegoś dziwoląga (przynajmniej ja to tak odebrałam)
ja tak samo

Dodany tekst: 21 Lip 2009, 22:25:34

Cytat: mayagaramond w 21 Lip 2009, 21:48:47
Musze dodac cos jeszcze w kwestii tego "falszywego" wyniku. Wynik badanie przeziernosci karkowej to tylko i wylacznie prawdopodobienstwo statystyczne! To ze ktos ma zly wnik, nie oznacza, ze dziecko urodzi sie z syndromem downa, ale dobry nie jest tez gwarancja, ze dziecko urodzi sie zdrowe.
otoz to
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

aja

o ja pierdziu mayja dajże dziewczyno spokój !


moja siostra miała - wynik był zły ale kolejne badanie wyszło ok.
moja koleżanka miała -  wynik zły i dzięki temu zrobili operację jeszcze na płodzie! i zmniejszyli wadę małej!

bozena.dp

gioseppe a co to ten program norweski (czy jak mu tam)?

justynaaaa2

Cytat: aja w 21 Lip 2009, 22:32:05

moja koleżanka miała -  wynik zły i dzięki temu zrobili operację jeszcze na płodzie! i zmniejszyli wadę małej!
właśnie dlatego ja to badanie traktuję jako coś na plus a nie na minus
uważam, ze jest to jakiś postęp medycyny więc dlaczego mamy tego nie robić :hmm:
a to co pisze aja jest najlepszym przykładem na to, że złe wyniki tego badania mogą sprawić, że jeszcze przed narodzinami będziemy w stanie pomóc swojemu dziecku, więc nie za bardzo kumam czemu ktoś nie chce tego badania zrobić  :hmm:

mayagaramond

#93
Cytat: aja w 21 Lip 2009, 22:32:05
o ja pierdziu mayja dajże dziewczyno spokój !

spokoj z czym?
Cytat: aja w 21 Lip 2009, 22:32:05
moja koleżanka miała -  wynik zły i dzięki temu zrobili operację jeszcze na płodzie! i zmniejszyli wadę małej!


jaka wade??? Chyba nie mowisz o chorobie genetycznej, bo ta jest nieuleczalna. Wady organow, ktore mozna leczyc wykrywa sie w czasie screeningu organow, bo od tego jest to badanie.


Cytat: justynaaaa2 w 21 Lip 2009, 22:37:10
więc nie za bardzo kumam czemu ktoś nie chce tego badania zrobić  :hmm:

napisalam to chyba na 2. stronie (o przeziernosci karkowej).
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Angie

bozena.dp usg genetyczne wykonuje się w 12 tygodniu na normalnym sprzęcie do usg, w związku z tym skoro refundowane jest usg w 12 tygodniu to wówczas robi sie to badanie. Lekarz robi po prostu pomiar przezierności karkowej, tak samo jak mierzy inne rzeczy (głowę, nogi itp. ),  wiec nie ma potrzeby jakiejś dodatkowej refundacji.  Byc może twojej szwagierce wpisał ten pomiar do karty ciąży, a skoro nie było nic niepokojącego to  na ten temat nie mówił.

gioseppe

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 22:32:52
gioseppe a co to ten program norweski (czy jak mu tam)?
program w ramach ktorego mozna robic te badania bezplatnie; gdzienidziej jak pytalam to koszt rzedu 150-200pln
ja bylam w woj malopolskim dokladnie w gorlicach
ale nie polecam bo zrobili mi to w zlym tygodniu a tych badan powtorzyc sie nie da
potem kolejne badania mialam w rudzie slaskiej
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

Angie

mayagaramond ale ten scrennig nie jest u nas refundowany i chyba mało popularny bo ja o tym nie słyszałam. Pomiar przezierności wykonuje się natomiast w czasie refundowanego zwykłego usg.

bozena.dp

#97
Angelos
pytałam szwagierkę czy miała robione badanie przezierności karkowej, odpowiedziała "nie, bo to jest usg genetyczne, nieobowiązkowe, lekarz nie kazał robić" oczywiście mogła to zrobić, ale odpłatnie za 200zł
więc widać na śląsku jest inaczej niż w stolicy

mayagaramond

Cytat: Angelos w 21 Lip 2009, 22:50:08
mayagaramond ale ten scrennig nie jest u nas refundowany i chyba mało popularny bo ja o tym nie słyszałam. Pomiar przezierności wykonuje się natomiast w czasie refundowanego zwykłego usg.

nie wiem czy uzywam dobrej nazwy, bo przetlumaczylam to doslownie. Chodzi mi o badanie wykonywane miedzy 20-22 tygodniem.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

gioseppe

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 22:55:45
Angelos nie zgodze sie z tobą niestety
pytałam szwagierkę czy miała robione badanie przezierności karkowej, odpowiedziała "nie, bo to jest usg genetyczne, nieobowiązkowe, lekarz nie kazał robić" oczywiście mogła to zrobić, ale odpłatnie za 200zł
więc widać na śląsku jest inaczej niż w stolicy

wlasnie.. pojawia sie kwestia terminologii
bylam chyba u 3 lekarzy
kazdy nazywal te badania inaczej
usg genetyczne
przeziernosci karkowej
pappa
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP