wielkanoc 2008

Zaczęty przez zwierzatko_mojej_mamy, 18 Mar 2008, 08:27:47

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zwierzatko_mojej_mamy

hej
w tym roku czekam mnie wyzwanie, bo moja babcia, ktora nikogo nie wpuszcza do kuchni ;) zerwala sobie miesien barkowy, no i zwierzak bedzie robil "wielkanoc w jeden dzien", bo juz nie zdaze wziasc urlopu na piatek ;(

zurek babcia zrobi sama, bo tego nnie da nikomu, ale reszte musze poplanowac, kupic wszystko w kraku i zawiezc switem do domu, po czym do garow :) jesli macie cos, co mozna zrobic wczesniej to bardzo by mi sie przydalo - znalazlam jeden przepis na jajka marynowane i zamarynuje sobie juz jutro. Salatke planuje kuskusowa z tunczykiem - czyli 10 minut roboty. pewnie jeszcze jarzynowka - czyli jarzyny mi ugotuja w domu, w sobote tylko siekanie mi zostanie - brakuje mi pomyslu na szybki acz wykwintny obiad niedzielny, no i na wszsytko co sie macha szybciutko ;)

dla zainteresowanych przepis na jajka marynowane:

12 jajek na twardo (pisza, ze zwyklych, ja chyba wezme przepiorcze, bo latwiej mi bedzie zaladowac do mniejszych sloikow)
glowka czosnku
2 lyzeczki posiekanego rozmarynu
3 lyzki sosu sojowego
szklanka czrwonego wina
2 lyzki octu
po lyzeczce kurkumy, kminku, czarnej herbaty
galka muszkatolowa
gozdziki
cynamon

wymieszaj wino z octem, sosem sojowym, obranymi zabkami czosnku, przyprawami i ziolami.
polowe ugotowanych jajek obierz, na drugiej polowie obtlucz skorupki, ale nie obieraj!
wloz jajka obrane i w skorupkach scislo do sloja i zalej zalewa tak zeby przykrylo (w razie czego dodaj przegotowanej wody)

jajka trzymaj 3-5 dni w zalewie, w chlodnym miejscu lub w lodowce.
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

jo_miekka

Zwierzątko, jakie fajne te jajka! Teraz już nie dam rady, ale zrobię kiedyś na pewno!

zwierzatko_mojej_mamy

no mam nadzieje, ze fajne - bo jedno juz bede miala z glowy - czy dobre to nie wiem, bo to nowosc :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mayagaramond

A jajka faszerowane pieczarkami? Farsz mozesz przygotowac dzien wczesniej (tzn. pieczarki z zoltkiem pomieszalabym dopiero w dniu X).

A na obiad moze udka indyka? Wstawialam tu kiedys przepis, robi sie bezproblemowo, bo w piekarniku, ziemniaki zreszta tez.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

magdarynka

ja planuje karkowke na soli, bo jest prota, czy smaczna to sie zobaczy...
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,75534534,75534534.html
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

riannka

super ten przepis na karkówkę,
muszę wypróbować
magdarynka - piwko dla Ciebie!

sonja

Zwierzątko, zrób swoje ulubione pierniczki;) pozdrawiam. A serio to chcesz przepis na mazurek?

jo_miekka

Fajen przepisy na jajka były w sobotnim dodatku do wyborczej, M. Kuroń Wielkanoc czy coś. Dużo łatwych i szybkich przepisów. I drugie tyle trudnych i pracichłonnych. Fajne chleby. Żur, przepis na zakwas i w ogóle.
Ale też dużo jaj. Farszów, sałatek etc.

mayagaramond

buuuuuuuuuuu, ja chce do Polski na Wielkanoc, buuuuuuuuuuuuu
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

twinnie77

Ja wczoraj nastawiłam zakwas. Jeszcze nie mam ustalonego menu, ale pewnie zrobimy sałatkę jarzynową, jakieś mięsko pieczone, zawsze piekłam schab ze śliwką, a może w tym roku spróbuję to karkówkę na soli z forum gazety. Jajka gotowane, najzwyklejsze. Z ciast to na pewno jakąś babkę. Sernik niedawno piekłam, więc muszę coś innego wymyślić.


Sonja, daj przepis na mazurek :D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

nionczka

Cytat: mayagaramond w 18 Mar 2008, 09:29:16
buuuuuuuuuuu, ja chce do Polski na Wielkanoc, buuuuuuuuuuuuu

Co u Was tez nic nie ma?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Cytat: nionczka w 18 Mar 2008, 10:10:38
Cytat: mayagaramond w 18 Mar 2008, 09:29:16
buuuuuuuuuuu, ja chce do Polski na Wielkanoc, buuuuuuuuuuuuu


Co u Was tez nic nie ma?

A ja chętnie wyjadę do Was ;)
Imagine there is no hate

zuzia

u mnie wielkanoc będzie mieszana. Bo chociaż podobnie to u K. i u mnie są troszkę inne potrawy.
U niego np. króluje chrzan. Je sie np. jajka posypane świeżo startym chrzanem.

nionczka

Cytat: inkageo w 18 Mar 2008, 10:13:33
Cytat: nionczka w 18 Mar 2008, 10:10:38
Cytat: mayagaramond w 18 Mar 2008, 09:29:16
buuuuuuuuuuu, ja chce do Polski na Wielkanoc, buuuuuuuuuuuuu


Co u Was tez nic nie ma?

A ja chętnie wyjadę do Was ;)

No to dawaj. U nas dzien jak codzien tyle, ze ci, ktorzy nie wyjechali na narty, plaze albo zakupy do NYC siedzimy w domu zamiast w  pracy. Ale ugotowac cos trzeba bedzie bo w sumie  od jutra wolne...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: nionczka w 18 Mar 2008, 10:10:38
Cytat: mayagaramond w 18 Mar 2008, 09:29:16
buuuuuuuuuuu, ja chce do Polski na Wielkanoc, buuuuuuuuuuuuu

Co u Was tez nic nie ma?

no nie za bardzo. Zreszta tu nie ma w ogole takiej tradycji, zeby niewiadomo ile do zarcia przygotowywac...Na Boze Narodzenie tez nie, tradycyjna potrawa wigilijna to parowki i salatka ziemniaczana... ???
Dlatego marze o duzym domu, zebym mogla polskie swieta robic i zaprosic cala rodzine:)

My tez nie jedziemy do mamy, bo H. musi napisac raporty, inaczej nie pojedziemy do Mediolanu za 2 tygodnie...
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

mayagaramond

Cytat: nionczka w 18 Mar 2008, 10:16:06
[o w sumie  od jutra wolne...

juz od jutra? Fajnie, my od piatku i tylko do poniedzialku. Ale zawsze lepiej pracowac 4 dni niz 5 :)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

inkageo

Cytat: mayagaramond w 18 Mar 2008, 10:16:59
Zreszta tu nie ma w ogole takiej tradycji, zeby niewiadomo ile do zarcia przygotowywac...Na Boze Narodzenie tez nie, tradycyjna potrawa wigilijna to parowki i salatka ziemniaczana...
Bosko :) :)
Imagine there is no hate

nionczka

Nie ma to jak mieszkac w katolickim kraju ;-) Tutaj religie maja w wielkim powazaniu, ale dni swiatecznych od groma. W tym kraju swieta (w sensie wolne) sa religia. W Hiszpanii nawet jak 80% bedzie ateistami i 20% muzulmanami nikt nie osmieli sie tknac swietosci jaka sa wolne dni. Oni sami nie wiedza dlaczego maja wolne, ale ruszyc tego nie dadza.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

Cytat: zuzia w 18 Mar 2008, 10:13:44
u mnie wielkanoc będzie mieszana. Bo chociaż podobnie to u K. i u mnie są troszkę inne potrawy.
U niego np. króluje chrzan. Je sie np. jajka posypane świeżo startym chrzanem.

no u nas tez kupa chrzany wszedzie, chrzan w sosie, chcrzan w buraczkach, chrzan w zurku, no i zawsze dzielimy sie jajkiem i kazdy musi co tego zjesc surowy chrzan - taki plasterek chrzanu - nie pamietam dlaczego - wiecie moze??
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

vobi

Cytat: nionczka w 18 Mar 2008, 10:22:00
Oni sami nie wiedza dlaczego maja wolne, ale ruszyc tego nie dadza.

W Polsce jest to samo - zarowno jesli chodzi o swieta religijne, jak i panstwowe - najczesciej malo kto pamieta, dlaczego w ogole swieto, ale jak daja wolne to trzeba brac! ;)

jo_miekka

A ja lubię żur. Tylko w Wielkanoc jem, ale lubię. I białą kiełbaskę tak samo.
I dużo chrzanu.
My jesteśmy bardzo "chrzanową" rodziną, żeby nie powiedziec "pochrzanioną" :D

twinnie77

Właśnie wróciłam z małych zakupów. Przeszłam obok mojego ulubionego sklepu z mięchem i stwierdziłam, że już są swiąteczne kolejki!! Szok! Muszę pomyśleć, kiedy się wybrać, aby zbyt długo nie stać w kolejkach.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jo_miekka

No właśnie. Ja potrzebuję ładnego mięsa, bo Rodzice jutro do mnei zjeżdżają. Ale jak ja wychodzę z pracy, to wszędzie kolejki i mięso przebrane. Próbowałam rano, ale rano to jeszce  przed dostawą i nie ma... No i jak ja mam to mięsiwo zdobyć?! Ciesz się Twinnie, ześ na zwolnieniu ;)

abkasia

twinnie tylko sie tego miesa nie nadzwigaj zbytnio...