Omlet

Zaczęty przez ishka82, 07 Sie 2008, 19:10:53

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ishka82

Ja bardzo lubię zajadać się omletami :) Można je podawać na słodko np. z dżemem lub truskawkami, ala pizza ze wszystkim co pod rękę wpadnie ;;) , a moja mama najczęściej robi z duszoną cebulą i pieczarkami. Wszystkie są pyszne :yes:

Ja robię je prostą metodą, na jedno jajko dodaję 2 łyżki wody, 1 łyżkę mąki i szczyptę soli (jeśli ma być na ostro można dosypać przypraw). Składniki miksuję razem i smażę na margarynie pod przykryciem. Po chwili przewracam na drugą stronę. Przy odrobinie szczęścia omlet powinien ładnie wyrosnąć. Najczęściej robię z 2 lub 3 jaj.

Wklejam zdjęcie omleta ala pizza z szynką, pomidorem, cukinią, pietruszką zieloną i serem :)

salsa

ja wole omlet w wersji tortila po hiszpansku czyli z ziemniakami i oczywiście z wieloma dodatkami. nie lubie z mąką, daje do jajek tylko mleko i łyżkę smietany oraz przyprawy :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zwierzatko_mojej_mamy

ishka82 ja mam przepisa na "omlet" mojej babci - robi sie toto z ubita piana z bialek jajek i taki jest puchaty na 3 cm - jemy to z jedynym slusznym dzemem morelowym produkcji moeje babci - czyli kwasne cholerstwo ;)

przepis mam gdzies na karteczce wsrod tony papierow przeprowadzkowych ;) jak znajde to dopisze ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

konwalia

A ja robię tzw francuski na słodko:
Ucieram żółtka z cukrem i wanilią, pianę ubijam na sztywno, dodaję ok 2 łyżki mąki, delikatnie mieszam i na masełko na mały gaz, trzeba uważać przy przewracaniu.
Mniam.......

konwalia

ilości cukru i maki zależą od ilości użytych jaj- generalnie na 1 jajko 2 czubate łyżeczki cukru i 1 płaska łyżka mąki tak "na oko" moje  :ag:

ishka82

Właśnie mi się nigdy nie chciało osobno piany ubijać, taki się robi szybko i łatwo i też najczęściej pięknie rośnie ;;)

salsa

to ja robie tak:
2 - 3 ziemniaczki pokroic w cienkie plasetki
na duzej patelni rozgrzac trochę oleju z pestek winogron (tzn ja nie uzywam innego, bo tylko ten nie ma smaku ani zapachu w potrawie) z  dodatkiem masła  i rozłożyć  plasterki ziemniaczane na patelni
chwile obsmażyc z każdej strony
w misecze mam jajka ubite ze smietana (około łyżki) i poł szklanki mleka, do tego sól pieprz zioła oregano bazylia) i troche papryki
jak juz ziemniackzi podsmażone to zalewam takim roztrzepanym jajem
smażę z obu stron (przewracam wielkim  talerzem bo i patelnia big)
jak juz mam stronę najpierw smażoną na gorze to dodatki:
co kto woli
ja lubie nałozyc na to szpinak, ser pleśniak i pomidory, mozna posypac szczypiorkiem
mozna tez pieczarki i jakies mięsko
mozna tez sam ser
mozna paprykę z pomidorami
mozna brokuły wcześniej  zrobione z czosnkiem i serkiem homogenizowanym
mozna szparagi

zapiekam jeszcze chwile
i na talerz:)
uwielbiamy z męzem
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

magdarynka

Jak jajecznicy nie lubie z dodatkami to omlety uwielbiam  :D Byle nie na slodko
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elve

Salsa, świetny przepis, nie omieszkam skorzystać (z ilu jajek robisz?)

Ja zwykle jak nie mam czasu/pomysłu na obiad, biorę mieszanke warzywną (typu warzywa na patelnie), podsmażam, doprawiam i zalewam masą jajeczno-mleczną
taki omlet da się obrócić TYLKO na talerzu

nigdy nie dodaję mąki :P wtedy to naleśnik

jo_miekka

takich omletów można zrobić miliony i to jest fantastyczne
tez nie daję mąki

czasami zapiekam toto w piekarniku i mam frittatę (wtedy minimum 8 jajek)

a ostatnio mąż mi kupił patelnię - krowę, do omletów właśnie :D

elve

Cytat: jo_miekka w 08 Sie 2008, 11:02:19
a ostatnio mąż mi kupił patelnię - krowę, do omletów właśnie :D
że co?
to była moja wersja frittaty :P

jo_miekka

taka mała patelenka w kształcie krowiej buźki, no sama byłam zdziwiona, ale naprawdę wychodzą omlety w kształcie tej buźki... to takie bardziej chyba dla dzieci, ale faaaajne :)

Kasia

ja robię omlety tak jak ishka :) tylko jeszcze proszku do pieczenia dodaję ociupinkę

z reguły polewam omleta sokiem z malin (obficie) lub smaruję dżemem


mniem


już wiem co zrobie jutro na śniadanie




mayagaramond

Omlety najczesciej jem z dzemem, nie jest to klasyczny omlet tylko wlasnie taki puchaty nalesnik. A najbardziej lubie Kaiserschmarrna, kiedys wstawialam przepis. Tylko jest przy nim troche roboty.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

Cytat: Kasia w 08 Sie 2008, 11:20:36
ja robię omlety tak jak ishka :) tylko jeszcze proszku do pieczenia dodaję ociupinkę

z reguły polewam omleta sokiem z malin (obficie) lub smaruję dżemem


mniem


już wiem co zrobie jutro na śniadanie




Też czasem daję ociupinkę proszku :shy: Mojej mamie to i bez tego pięknie wyrastają, a mi jakoś nie zawsze :shy:

Kasia

no własnie omlet omletowi nierówny

jedni nazywają omletem taki plazek z mąką
a inni sam jajeczny

jo_miekka

jak mi sie chce to oddzielam białka i je ubijam a potem dopiero daję żółtka
wtedy jest omlet "puchacz" ;)

Agaaa

cholera ale mi smaka narobiłyscie, zaslinilam sie do pasa....  :hihi:
szczegolnie wstrzelila sie w moje podniebienie salasa ze swoim przepisem, szpinak sery plesniowe, moge jesc tonami...mniam..dzwonie do meżulka zeby jajka kupił :mobile:

salsa

Cytat: elvelve w 08 Sie 2008, 08:34:42
Salsa, świetny przepis, nie omieszkam skorzystać (z ilu jajek robisz?)

Ja zwykle jak nie mam czasu/pomysłu na obiad, biorę mieszanke warzywną (typu warzywa na patelnie), podsmażam, doprawiam i zalewam masą jajeczno-mleczną
taki omlet da się obrócić TYLKO na talerzu

nigdy nie dodaję mąki :P wtedy to naleśnik

ja robie z tylu jajjek na ile jest głód;)
wiecie nie od dzis że gotuje na oko i jakos tak bez wagi dobieram proporcje;)

mam dużą bardzo duża patelnie
jak robie patelnie na nas dwoje i do tego np sałatka
to robie z 6 jajek
ale robie tez np z 4 jak robie cała patelnie tylko dla mężulla
to zalezy
mleka dodawaj zawsze około poł szklanki , no chyba ze robisz na 2 jajaka, ale to chyba na jakijs maluteńkiej patelence
jajka z mlekiem i smietana oraz ziołami ubij mikserem
mnie to zawsze wyrasta po samą przykrywkę patelni i nie wyobrazam sobie ze miałabym robic cos dla osiągniecia jeszcze wiekszej puchatosci-chyba potrzebny byłby gar:)

mozna dodac też dobno posiekana cebulkę do jajek, szczypiorek lub świeżą mientą

nie jadam nic  na słodko, wiec nie powiem wam jak tez przepis przerobić
ale wszelkie mozliwe dodatki (łacznie z tymi warzwami na paletnie - tez pasują) mozna dodawać i eksperymentowac
kiedys do masy dolałam troche pulpy pomidorowej i wrzuciłam pokruszona fetę
i tez wyszło fajne:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

ishka82

Spróbowałam czegoś na styl omletu salsy, czyli jajka+mleko+jogurt naturalny+zioła wylane na warzywka i posypane serem. Całkiem niezłe, ale wolę swoją wersję i jej się jednak będę 3mać :P

salsa

Cytat: ishka82 w 08 Sie 2008, 16:12:14
Spróbowałam czegoś na styl omletu salsy, czyli jajka+mleko+jogurt naturalny+zioła wylane na warzywka i posypane serem. Całkiem niezłe, ale wolę swoją wersję i jej się jednak będę 3mać :P

ale to nie ejst na moj styl
muszą byc w tym ziemniaczki zasmażone
i musi byc ta łyżka smietany zmiksowana
a te dodatki to sie nie jae najpierw tylko jak juz gotowa tortilla to sie na sam szczyt(ten juz spieczony)  daje chwile jeszcze podpieka i dopiero z patelni i jest masa wersji, z czego najlepsza jest z pomidorami.

także to nie moj styl było:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mayagaramond

Mialam troche hiszpanskich wspollokatorow (to cud, ze nie nauczylam sie hiszpanskiego ;) ) - ziemniaki nie moga byc chrupiace, tylko miekkie. Tego oleju jest na patelni duzo, dlatego po "usmazeniu" cebuli i ziemniakor (ewentualnie innych warzyw) , olej trzeba odlac, a warzywa ostudzic. Mozna dodac jeszcze hiszapnska kieblasa paprykowa. Jajka rozbeltac , zmieszac z warzywami i siup na patelnie.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

salsa

Cytat: mayagaramond w 08 Sie 2008, 16:33:46
Mialam troche hiszpanskich wspollokatorow (to cud, ze nie nauczylam sie hiszpanskiego ;) ) - ziemniaki nie moga byc chrupiace, tylko miekkie. Tego oleju jest na patelni duzo, dlatego po "usmazeniu" cebuli i ziemniakor (ewentualnie innych warzyw) , olej trzeba odlac, a warzywa ostudzic. Mozna dodac jeszcze hiszapnska kieblasa paprykowa. Jajka rozbeltac , zmieszac z warzywami i siup na patelnie.

Maya to jest trochę jak z bigosem, ile ludzi w Polsce tyle przepisów:) :ag:
ja wałsnie znam wersje taka, że dodatków pod żadnym pozorem nie  mieszać (a tez uczona byłam przez koleżankę, która obecnie mieszka w Londynie i dwa lata spędziła w jednym mieszkaniu z hiszpanką i Portugalką ) ziemniaki, owszem chrupkie nie będą i być nie mogą, bo je tylko lekko podsmażasz na niewielkiej ilości oliwy i zaraz zalewasz masą jajeczną, zapewniam Cie ze sa miękkie i wciągają tą odrobinę tłuszczyku tak ze nic nie trzeba odlewac, cebula nie jest obowiązkowa z uwagi na fakt ze nie kazdy lubi:)  :) jak lubie to daje, ale jak robie dla obcych to sie zawsze najpierw pytam:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

ishka82

salsa, chodziło mio to, że w Twoim stylu, bo z takiej właśnie masy jajecznej, a nie ściśle wg Twojego przepisu ;;) Ale mniejsza z tym. Ja lubię swoje omlety i ich się będę trzymać. Jak zachce mi się omletowych eksperymentów, to spróbuję zrobić dokładnie wedle Twojego przepisu.

elve

i właśnie zjedliśmy na obiad omlety

nie mam patelni, tylko dwa garnki telafa, podsmażam warzywa, dziele i adekwatnie obdzielam masą jajeczną (dziś nie dodałam śmietany, następnym razem)
na wierzchu położyłam pomidory, w ramach surówki :P