wypisywanie zaproszeń - problem językowy

Zaczęty przez wrobelek0403, 16 Kwi 2008, 22:35:41

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sonja

Czyli zaniżamy a nie na odwrót:) Oj Eliza, widzisz ciekawą dyskusję tam sprowokowałaś pewnie;)) może nie jedna praca na ten temat powstanie. Jakby tam piwko mieli to powinni Ci postawić, a tak to ja postawię:)

sonja

Doda jeszcze 3 wiadomości i będziesz miała rok urodzenia:)

elizapj

sonja tam piw chyab nie ma ,az tak sie nie rozgladalam...ale moej pierwsze wrazenie po tych 15 odp, to to ze klimat jaki na strefie nie jest spotykany chyba nigdzie :(

...szkoda

tzn dla nas dobrze:)...ale wszyscy co sa gdzies na jakis innych forach musza cierpiec z braku naszej atmosfery:(
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: dodaa84 w 20 Kwi 2008, 01:18:29
a pamiętacie jak było na gazecie?
kasiulkaa, andziashea
one mnie do szału doprowadzały :) i jeszcze mike 2005
\
mike 2005 ledwo kojarze..reszty nie:) na szczescie domyslam sie:)))
na gw dolaczylam dosc pozno, dokladnie 16 maja 2007, pamietam bo to byl dzien przed moimi urodzinami, dzien przed tym jak moj F prosil rodzicow o reke...mialam nic nie wiedziec a sie dowiedzialam niechcacy hahah... wiec z gw bylam tylko 2.5 miesiaca...potem byla juz strefa:) jupi
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: dodaa84 w 20 Kwi 2008, 01:27:23
ja na gazetę trafiłam jakoś w lutym lub marcu zeszłego roku:)

a Ty eliza trafiłaś w urodzimy mojego męża :)
masz meza spod najfajniejszego znaku  ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: sonja w 20 Kwi 2008, 00:24:00
Czyli zaniżamy a nie na odwrót:) Oj Eliza, widzisz ciekawą dyskusję tam sprowokowałaś pewnie;)) może nie jedna praca na ten temat powstanie. Jakby tam piwko mieli to powinni Ci postawić, a tak to ja postawię:)
zapomnialam podziekowac za piwko:)

ale zaczelam wiecej o tych tytulach myslec...i z tymi szlacheckimi tytulami to tak jak z wojskowymi, naukowymi i kanonicznymi.... - tak sie na nie mowi? religijne? czy jakie?

przeciez zapraszajc zakonice nie napisze Siostre Marysie....tylko Sz.P Maryje Kowalska
Prof. Jerzego Nowaka, tez chyba napisze Sz.P. JN
Generala Rydza-Smiglego, Sz. P. Edwarda R-S....


prawda?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:37:59
przeciez zapraszajc zakonice nie napisze Siostre Marysie....tylko Sz.P Maryje Kowalska

no nie do końca. bardzo często siostry zakonne zmieniają imię.

zuzia

Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:37:59
Prof. Jerzego Nowaka, tez chyba napisze Sz.P. JN
Generala Rydza-Smiglego, Sz. P. Edwarda R-S....

tutaj, moim zdaniem, i z tego co mi mówiono na szkoleniu s-v to zapraszasz go jako osobę prywatną.
no chyba, że to twój pracodawca czy promotor - to wtedy z tytulem.

elizapj

Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 01:45:54
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:37:59
przeciez zapraszajc zakonice nie napisze Siostre Marysie....tylko Sz.P Maryje Kowalska

no nie do końca. bardzo często siostry zakonne zmieniają imię.

prawda, ale tu bardziej chodzi o pominiecie jej 'tytulu' i uzycie w zamian Sz.P Imie Nazwisko:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:48:02
Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 01:45:54
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:37:59
przeciez zapraszajc zakonice nie napisze Siostre Marysie....tylko Sz.P Maryje Kowalska

no nie do końca. bardzo często siostry zakonne zmieniają imię.

prawda, ale tu bardziej chodzi o pominiecie jej 'tytulu' i uzycie w zamian Sz.P Imie Nazwisko:)

ale tutaj to dość specyficzne.
Bo Siostra Alberta to wcześniej Magdalena Kowalska. I pytanie - które wlasciwe?

elizapj

Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 01:47:12
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:37:59
Prof. Jerzego Nowaka, tez chyba napisze Sz.P. JN
Generala Rydza-Smiglego, Sz. P. Edwarda R-S....

tutaj, moim zdaniem, i z tego co mi mówiono na szkoleniu s-v to zapraszasz go jako osobę prywatną.
no chyba, że to twój pracodawca czy promotor - to wtedy z tytulem.
te wojskowe i naukowe to tylo dla porownania...dla spojrzenia na sprawe szersza perspektywa. dylematem byly tytuly szlacheckie. i czy nalezy je wpisasywac na zaprosznieu czy nie...wczorajsze rozwazania donikad nas nie zaprowadzily...forum historykow...az trudno mi ocenic. ich wklad..haha
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 01:50:24
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:48:02
Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 01:45:54
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:37:59
przeciez zapraszajc zakonice nie napisze Siostre Marysie....tylko Sz.P Maryje Kowalska

no nie do końca. bardzo często siostry zakonne zmieniają imię.

prawda, ale tu bardziej chodzi o pominiecie jej 'tytulu' i uzycie w zamian Sz.P Imie Nazwisko:)

ale tutaj to dość specyficzne.
Bo Siostra Alberta to wcześniej Magdalena Kowalska. I pytanie - które wlasciwe?
zagdazam sie:)
ale akurat dla rozmowy o szlacheckim tytulach mniej:)

tzn jesli ktos zaprasza zankonnice to rozumiem, ze to waznne do rozstrzygniecia...ale akurta wczorajsze nie rozstrzygniete tematy byly tylko 2,
1 - czy zagraniczne nazwiska w liczbie mnogiej odmieniac?
kiedy i jak, i czy wszystkie, czy wew wszystkich przypadkach?
2 - czy pisac tytuly szlacheckei na zaproszeniach


narazie w obu jestesmy w kropce..
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:54:53
1 - czy zagraniczne nazwiska w liczbie mnogiej odmieniac?
kiedy i jak, i czy wszystkie, czy wew wszystkich przypadkach?

ja nie odmienialam. Zresztą jak dostaje od nich listy to nazwiska są nieodmienione.

elizapj

Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 02:01:19
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:54:53
1 - czy zagraniczne nazwiska w liczbie mnogiej odmieniac?
kiedy i jak, i czy wszystkie, czy wew wszystkich przypadkach?

ja nie odmienialam. Zresztą jak dostaje od nich listy to nazwiska są nieodmienione.
Twoje moze nie jest odmienianie bo jest mesko osobowe, czy jak to mi wczoraj dziewczyny tlumaczyly...ze moje tez zmianie nie bedzie ulegac w zadnym z 7 przyadkow, a ze meza juz tak..bo inne zasady gram dla kobiet, inne dla mezczyzn..
to rostrzygnelysmy po wielu godzinach zapraszania Pavarottiego na seanse;)
ale juz rodzina Pavarottich -? czy rodzina Pavarotti? nie wiedzialysmy...

wiecej polonistek nam w tym watku potrzeba
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 02:08:22
Cytat: zuzia w 20 Kwi 2008, 02:01:19
Cytat: elizapj w 20 Kwi 2008, 01:54:53
1 - czy zagraniczne nazwiska w liczbie mnogiej odmieniac?
kiedy i jak, i czy wszystkie, czy wew wszystkich przypadkach?

ja nie odmienialam. Zresztą jak dostaje od nich listy to nazwiska są nieodmienione.
Twoje moze nie jest odmienianie bo jest mesko osobowe, czy jak to mi wczoraj dziewczyny tlumaczyly...ze moje tez zmianie nie bedzie ulegac w zadnym z 7 przyadkow, a ze meza juz tak..bo inne zasady gram dla kobiet, inne dla mezczyzn..
to rostrzygnelysmy po wielu godzinach zapraszania Pavarottiego na seanse;)
ale juz rodzina Pavarottich -? czy rodzina Pavarotti? nie wiedzialysmy...

wiecej polonistek nam w tym watku potrzeba

eliza, ty z góry wiesz jakie nazwiska ma moja rodzina. Nie będę tutaj rzucala przykladami bo nie chcę. Wiem, że można je odmienić podobnie jak Pavarotti. I oni sami tego nie odmieniają przysylając np. kartki świąteczne czy mając rodzinną "naklejkę" na kopercie (np. w USA jest to bardzo powszechne).
Zrobisz jak uważasz. Pytalaś - odpowiedzialam.

zwierzatko_mojej_mamy

ello - bawie sie w wyszukiwarke i mam takie:

"nieodmienność nazwisk
Witam Pana Profesora.
Piszę z takim pytaniem, będącym dla mnie trochę zagadką. Jak odmienić włoskie imiona i nazwiska: Fabio Capello, Francesco Coco i portugalskie Luis Figo? Czy wystarczy odmienić imię np. Fabia Capello, Francesca Coco, czy muszę koniecznie odmieniać to z nazwiskiem Fabia Capella, Francesca Coca?
Dziękuję za odpowiedź.
W języku polskim dopuszcza się nieodmienianie nazwisk zakończonych na ‑o (także niektórych innych), gdy poprzedzają je odmieniane imiona lub wyrazy pospolite. Może w takim razie być np. Fabia Capello lub trenera Capello, Luisa Figo lub Portugalczyka Figo.

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zwierzatko_mojej_mamy

cumberland -  zwracam honor !!!!! :D :thx: :thx: :thx:

"odmiana nazwisk żeńskich
Wkrótce zmieniam stan cywilny, do mojego nazwiska dołączone zostanie nazwisko męża. Jak moje nazwisko (a właściwie jego drugi człon) będzie odmieniane przez przypadki – w mianowniku brzmieć będzie Emilia Lewicka‑Kalka (ale czy ,,Rozmawiam z Emilią Lewicką-Kalką" czy Kalka, a ,,Szukam Emilii Lewickiej‑Kalki")? I czy razem z mężem będziemy Państwo Kalka czy Kalkowie, a może jeszcze inaczej?
Z poważaniem,
Emilia Lewicka
Widzę, że nie ma Pani wątpliwości, czy odmieniać swoje nazwisko rodowe. Tak samo nie trzeba ich mieć w odniesieniu do drugiego, ponieważ nazwiska zakończone na ‑a odmieniamy zawsze. Jest tu co prawda pewna różnica, bo nazwisko Lewicka ma odmianę przymiotnikową, a Kalka odmienia się jak rzeczowniki o podobnym zakończeniu, np. matka, ręka.
Pani i pan Kalka to państwo Kalkowie (wielka litera w wyrazie państwo jest potrzebna tylko w szczególnych okolicznościach).
Życzę szczęścia Państwu Kalkom i serdecznie Państwa Kalków pozdrawiam!

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

sonja

Zwierzaczku, ja jako obrończyni honoru i czci pana Pavarottiego i Fugatiego napiszę, że ich się odmienia, bo kończą się na -i, w słowniku PWN natomiast też jest o tym, że na -o nie trzeba odmieniać:))

zwierzatko_mojej_mamy

sonja ja wiem - juz kiedys znalazlam to pyt-odp na pwnie, ale jeszcze raz przeszukuje ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

wrobelek0403

co do zakonnicy to tak mysle:

jesli to rodzina i znamy ja pod własnym imieniem - to tak zapraszamy Sz.P Annę Kowalską, bo to przede wszystkim nasza siostra, kuzynka, itd... a ja to nasza kolezanka lub wpółpracowniczka i wrecz nie znamy prawdziwego imienia - uzyłabym imienia ""przybranego", zastanawiam się tylko, czy napisać Sz.P. s. Maria Kowalska, czy bez "s." ...
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

sonja

Z zakonnicą ja myślę, że to zależy od stopnia zażyłości bo jeśli znamy ją jako ciocię Anię to może być Sz.P Anna Kowalska, a chyba rzadko zaprasza sie zakonnicę jako zakonnicę. A poza tym to zmienione imię jest tylko na użytek kościoła? czy w dokumentach też się zmienia?

Kasia

przy zakonnicy to ciężko jednoznacznie stwierdzić

gdyż zakonnice zmieniają imiona po ślubach

moim zdaniem to analogiczna sytuacja do zmiany nazwiska po naszych ślubach

czyli nasza ciocia Anna Kowalska po ślubach zakonnych jest już Salomeą Kowalską i tak też należy ją zapraszać

tak mi sie wydaje :)

zosanka

#248
ja miałam zakonnice na studiach i ona miala normalnie swoje nazwisko i imie w dokumentach. Im tych imion ze slubow nigdzie oficjalnie nie wpisuja chyba.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Mężczyźni działają na mnie bez przerwy, czasem na zmysły, częściej na nerwy...

sonja

Ja myślę, że wpisujemy tak jak się zwracamy (mówimy o niej) jak ciociu Aniu to Anna jak ciociu Salomeo to Salomea.