wypisywanie zaproszeń - problem językowy

Zaczęty przez wrobelek0403, 16 Kwi 2008, 22:35:41

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kasia

mignon a przyznam sie sczerze że nie wiedziałam jak jest poprawnie  :-[
znając życie pewnie raz pisałam tak a raz tak  :-[


ale teraz już byka nie strzelą  jupi

:drunk: for you :)

wrobelek0403

Cytat: mignon w 18 Kwi 2008, 08:29:42
Dobra, ale wracając do podwójnych nazwisk... Najczęstszym błędęm jaki poprawiam to podwójne nazwiska ze spacjami i myślnikiem, czyli Anna Nowak - Kowalska :o, zamiast Nowak-Kowalska. Pewnie większość z Was to wie, bo widzę, że jednak świadomość językowa ta strefie bardzo duża brawo brawo brawo, ale gdyby zabłąkała się tu jakaś zbłąkana dusza...

mignon, ale czesto nazwiska sa bez myslnika, prawda???? kurcze juz takich szczegółów to nie wiem, czy ktoraś ma z myslnikiem, czy bez ...
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mignon

Bez myślnika?? Czyli Nowak Kowalska? Hmm... W sumie generalnie nazwiska są z łącznikiem (czyli tą krótką kreską), a nie z myślnikiem (kreska długa). Bez jakiejkolwiek kreski, łącznika itp. zdarzają się bardzo rzadko, koleżanki podpowiadają mi, że np. Marta Żmuda Trzebiatowska (albo z literaskich Sęp Szarzyński), ale ona ponoć nie ma nazwiska po mężu tylko oba są rodowe. Generalnie jeśli zaprasza się koleżanki, które nie mają szlacheckiego rodowodu, wywodzą się ze "zwykłych" rodzin i mają "zwykłych"  mężów to myślę, że niebezpieczeństwa nie ma, śmiało można stosować łącznik. Tak też podaje słownik ortograficzny. Chyba że jesteś na 100% pewna, że ma go nie być.

malybob

Dzięki za ten wątek. Dowiedziałam się dzięki Wam, że zrobiłam bład nie odmieniając.. mojego przyszłego nazwiska.. :(  Ale na przyszłość się poprawię;)

jo_miekka

mignon chodzi o to, że pomiędzy nazwiskiem a łącznikiem nie powinno być spacji, łącznik zostaje.

mignon

Jo_miekka, tak, właśnie o to mi chodzi.

marcheewka

#131
Pisałam na plotach, ale jeszcze tutaj napiszę

Zamówiliśmy wczoraj zaproszenia, N uparł się aby dla babci napisać na zaproszeniu -" mamy zaszczyt zaprosić babcię",  jakoś mi tak glupio brzmi.  :-)
Mam pytanie, zapraszamy mojego wujka, który jest księdzem, no i jak zapisać - mamy zaszczyt zaprosić sz.p. X Y, czy księdza X Y ??


twinnie77

Ja babcie i dziadków zapraszałam jako Sz.P. :)
I odmień te nazwiska.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

marcheewka

Dzięki
Moj N najpierw wcale nie chciał odmieniać nazwisk! i pisać zapraszamy sz.p. A i J Jaros, P i E Socha, P i U Ankudowicz itp, ale wybiłam mu to z głowy! Została ta babcia, hm , ja uważam, ze powinno być sz.p. Annę Nowak, a nie babcię, tak jak nie piszę np. wujka Władka, czy ciocię Marysię.  ;D
zobaczymy jeszcze co z tą babcią będzie, bo do poniedziałku mamy dać listę gości w odmianie. Najwyżej, jeśli będzie mu lepiej, to może byc babcia...

Podobnie jego znajomi z pracy - Anetę Kowalską-Kostrzewa?? ja myśle, ze A Kowalską-Kostrzewę raczej, bo zaprasza Annę Kulpę ( Kulpa), Krzysztofa Działę ( K Działa)
Oszaleję chyba >:(

twinnie77

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

W Warszawie jest ulica Wery Kostrzewy - jak widać jednoznacznie się to nazwisko odmienia

twinnie77

#136
W cytatach tego profesora, które wklejała zwierzak, było coś o odmianie podwójnych. Jeśli pierwszy człon jest herbem, to wtedy się go nie odmienia. Natomiast jeśli jest panieńskie i po mężu, to stosuje się odmianę obu. Post zwierzaka jest na drugiej stronie.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

#137
jejciu! jaki wspanialy watek!!!!

zrzumialam, ze powinnam sie zapisac na jkais kurs poprawnej polszczyzny dla doroslych:)
jak o takowcym uslyszycie to poprosze o info!!!

na szczescie u nas wew zaproszen imion ani nazwisk nie bedzie wpisywanych, beda tylko na kopercie, wiec bez odmian - uuufff

ale mam 2 pytania, do szanownych kolezanek lepiej poinformowanych

1. padly komentarze o nazwiskach szlacheckich - czy na kopercie napisalybyscie tytul tej osoby? nawet jesli maz tytulu nie ma, tylko zona. na ich zaproszeniu slubnym byl jej tytul, ale poza ta okazja nigdy nie widzialam by sie tytulem poslugiwala

2. moje nazwisko 2 czlonowe (pierwszy polski drugi wloski) jeszcze nie mialo okazji byc w zadnym polskim dokumencie odmienione. na razie w wersji wydrukowanej widzialam je jedynie w skroconym akcie slubu (bez odmiany).

i po waszej dyskusji zaczelam sie zastanawiac jak ono powino byc odmieniane. powinnam wiedziec ja i innym odp gdy sie mnie o to spytaja (na razie sie nikt nie pytal) ale na zapas wole wiedziec, Was wiec pytam:
to nie sa prawdziwe, ale koncowki takie: Krawczyk-Fugati
jak sie powino mnie odmieniac??

nazwisko tesciow po polsku, jedyna wersja odmieniana jaka sie poslugiwalam to w liczbie mnogiej wlasnie, np. u panstwa Fugatich...innej zadnej nie..ale moze mnie oswiecicie...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

twinnie77

Też tak sądzę, eliza. Ponadto w liczbie mnogiej Fugati też nie odmienia się, bo to zagraniczne nazwisko.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: dodaa84 w 18 Kwi 2008, 22:26:14
eliza, powinno się napsać zapraszam sz. p. elizę krawczyk - fugati,  idę z panią krawczyk - fugati, byłam u pani krawczyk - fugati.
czyli nie odmieniać.
ja to intuicyjnie biorę.
to jesli taka jest regula to sie ciesze...bo akurat ja odmian nie lubie:( nawet jesli to nie gramatyczne, po prostu na ucho brzmi mi niektore zle. dosc powiedziec, ze niecierpie maili zaczynajacych sie Droga Elizo,...  >:(
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: twinnie77 w 18 Kwi 2008, 22:29:42
Ponadto w liczbie mnogiej Fugati też nie odmienia się, bo to zagraniczne nazwisko.
ale zdawalo mi sie ze gdzies wyzej bylo, ze bledem jest zagranicznych nie odmieniac...i nie odmienia sie jedynie gdy sie nie daje zgodnie z polska fonetyka...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Zdecydowanie tak jak Twinni i Doda mówią nie odminiać. Fugati się w przypadku kobiet nie odmienia. Tak jak Garibaldi. Zapraszam Józefa Garibaldiego, ale Teresę Garibaldi:)

elizapj

Cytat: sonja w 18 Kwi 2008, 22:39:45
Zdecydowanie tak jak Twinni i Doda mówią nie odminiać. Fugati się w przypadku kobiet nie odmienia. Tak jak Garibaldi. Zapraszam Józefa Garibaldiego, ale Teresę Garibaldi:)

no to mnie ucieszylyscie:)...choc rozumiem, ze jesli beda nas zapraszac, to powinni napisac, Sz.P. Elize Krawczyk-Fugati oraz Sz.P. Roberta Fugatiego -?

czy byloby Roberto Fugatiego?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Cytat: elizapj w 18 Kwi 2008, 22:29:49
Cytat: dodaa84 w 18 Kwi 2008, 22:26:14
eliza, powinno się napsać zapraszam sz. p. elizę krawczyk - fugati,  idę z panią krawczyk - fugati, byłam u pani krawczyk - fugati.
czyli nie odmieniać.
ja to intuicyjnie biorę.
to jesli taka jest regula to sie ciesze...bo akurat ja odmian nie lubie:( nawet jesli to nie gramatyczne, po prostu na ucho brzmi mi niektore zle. dosc powiedziec, ze niecierpie maili zaczynajacych sie Droga Elizo,...  >:(

elizapj, to zadna intuicja. Po prostu nazwiska kobiece z koncówką meskosoobową w deklinacji nie zmieniają koncówki.
i tak z Panem Kowalczykiem, ale z Panią Kowalczyk, panu Kowalczykowi, ale Pani Kowalczyk itd.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

twinnie77

Cytat: elizapj w 18 Kwi 2008, 22:34:33
Cytat: twinnie77 w 18 Kwi 2008, 22:29:42
Ponadto w liczbie mnogiej Fugati też nie odmienia się, bo to zagraniczne nazwisko.
ale zdawalo mi sie ze gdzies wyzej bylo, ze bledem jest zagranicznych nie odmieniac...i nie odmienia sie jedynie gdy sie nie daje zgodnie z polska fonetyka...

A czy mamy jakieś nazwisko, które w l.mnogiej kończy się na 'i', tak samo jak w pojedynczej??

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Cytat: elizapj w 18 Kwi 2008, 22:44:10



czy byloby Roberto Fugatiego?

nie, Twoj mąz jest obcokrajowcem i jego nazwisko nie podlega polskiej odmianie :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

twinnie77

Ja np. twoich teściów zaprosiłabym tak: Annę i Józefa Fugati.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Z reguł tak by wynikało, jak by to nie brzmiało, tu link na potwierdzenie: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629632

elizapj

Cytat: wrobelek0403 w 18 Kwi 2008, 22:44:37
to zadna intuicja. Po prostu nazwiska kobiece z koncówką meskosoobową w deklinacji nie zmieniają koncówki.
i tak z Panem Kowalczykiem, ale z Panią Kowalczyk, panu Kowalczykowi, ale Pani Kowalczyk itd.

bylyscie bardziej pilne w szkole :-[
ale ciesze sie ze nadrabiam zaleglosci, lepiej pozniej niz wcale
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Ale Wróbelek jeśli zaproszenie jest pisane po polsku, upierałabym się, że się odmienia.