płyta indukcyjna czy gazowa?

Zaczęty przez magdalinska, 15 Lut 2008, 15:33:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

magdalinska

w zwiazku z ponownym rozpoczeciem w najblizszym czasie prac w naszym domu po zimowej stopce, prosze o pomoc. Musze sie zdecydowac, czy robie plyte indukcyjna czy gazowa.
Czy ma ktos plyte indukcyjna?? jesli tak, to prosze o opinie i przyblizony koszt miesiecznego gotowania na niej.
Podobnie prosze o koszt gazu dla porownania.
moze ma ktos jakies porownania kosztów? czasami przedstawione sa wykresiki z kosztami, niestety spotkalam sie tylko z porownaniem czasu gotowania 1l wody, o kosztach nie ma mowy....
szukam w necie, szukam, i nic nie moge znalezc..... moze ktoas z was sobie cos tam wyliczala i poda :)

zwierzatko_mojej_mamy

magdalinska,  o to ja tez skorzystam - taka jestem malo przekonana do tej indukcyjnej, bo to tak jakby nic sie nie gotowalo ;D czary, czy co? :> ale chetnie poczytam :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

kamu2

Ja mam płytę nie indukcyjną ale ceramiczną z mastercooc,specjalnie nie miałam wyboru bo u nas w bloku nie ma gazu.Jestem zadowolona mało prądu się czerpie.Używamy czajnika,bezprzewodowego,mikrofalówki,wieczorami i rano jest włączony tv i laptop a rachunki za prąd przychodzą nam ok 120-160 zł za 2 mies
Wcześniej też byłam sceptycznie nastawiona gdyż moji rodzice mieli płyte gazową,ale jestem bardzo zadowolona
prawdziwa kobieta jest jak herbata: mocna i gorąca, jak posłodzisz-słodka, jak nie posłodzisz to pij kurwa gorzką!

mayagaramond

Ale chyba nie kazda plyta indukcyjna zuzywa tyle samo pradu.

Pamietaj, ze do plyty indukcyjnej potrzebujesz inne garnki.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

gioseppe

a płyta indukcyjna to to samo co elektryczna?  :mrgreen:
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

zwierzatko_mojej_mamy

gioseppe, nie prosze pani - masz elektryczne takie co rozgrzewa sie to kolko od elektrycznosci, a indukcyjna to taka, ze mozesz sobie tam na to kolko reke polozyc i jest zimne - tylko trzeba miec garnki, ktore to obsluguja :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

foszek


gioseppe

Cytat: "zwierzatko_mojej_mamy"gioseppe, nie prosze pani - masz elektryczne takie co rozgrzewa sie to kolko od elektrycznosci, a indukcyjna to taka, ze mozesz sobie tam na to kolko reke polozyc i jest zimne - tylko trzeba miec garnki, ktore to obsluguja :D
to mam elektryczna :)
juz pamietam, indkcyjna wymaga garnkow o plaskim dnie
takie plaskie plasciutkie
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

zwierzatko_mojej_mamy

gioseppe,  ale chyba nie tylko to zeby plaskie byly? chyba cos one w tym dnie maja, zeby sie gotowalo ? :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

gioseppe

nie wiem, nie znam się
czytałam na ten temat na grupach dyskusyjnych ale dawno i niewiele z tego pamietam
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

magdalinska

tak, wiem ze do indukcyjnej trzeba specjalne garnki i takie tam, podobno zuzywa tez duzo mniej pradu niz zwykla elektryczna.

foszek,  na tą stronke juz sie natknelam, ale tam jest tylko porownanie zwyklej elektrycznej a nie ma indukcji. Niby indukcja i gaz sa porownywalne.... moi znajomi maja, ale dopiero od 2 tyg, wiec o kosztach za bardzo nie moga jeszcze nic powiedziec :)
Na studiach mialam elektryczna, a wczesniej gaz, przy przejsciu na elektr. szok  :mrgreen:  ale spodobalo mi sie ;)

kamu2,  to nie placicie duzo, my tez mniej wiecej tyle placilismy jak mieszkalam w kraku, ale gotowalam 2x w tyg, wiec to nieobiektywne koszty byly ;)


moi rodzice mi truja ze prad drogi i najtaniej wychodzi gaz, moj brat mowi, ze co to za gotowanie na pradzie, on tego nie uznaje, tylko gaz,
aha, i kazał mi sie was zapytac, czy potrawy gotowane na plycie elektrycznej smakuja tak samo jak na gazie  :mrgreen:  bo wg niego sa duzo gorsze  :shock:  (ale chyba nie jadl takich, tylko mu sie tak wydaje ;)  )
no i badz tu madry..... ale sklaniam sie jednak ku indukcji...

mayagaramond

Cytujaha, i kazał mi sie was zapytac, czy potrawy gotowane na plycie elektrycznej smakuja tak samo jak na gazie

Chyba w kazdej szanujacej sie restauracji jest gaz.

Napewno latwiej reguluje sie gaz niz kuchnie elektryczna (ceramiczna). Natomiast jakosc gotowania na indukcyjnej jest porownywalna do gazowej, bo nie ma fazy podgrzewania. Wlaczasz i jest od razu gorace.

Co do cen to Ci nie pomoge, mieszkam w DE, Zarowno prad jak i gaz sa tutaj drogie.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

salsa

zwierzatko_mojej_mamy, do kazdej płyty innej niz gazowa musisz miec płaskie garnki
my mam elektryczną-gazu w bloku nie ma i juz
potrawy smakują tak samo, prądu czerpiemy niewiele
łatwiejsza w utrzymaniu
jesli chodzi o samo gotowanie to z gazem jest łatwiej pod tym względem, ze łatwiej sie kontroluje nagrzewanie i maja sens takie pojęcia jak mały ogien-duzy
na płycie nie da sie tak precyzyjnie tym sterować
patelnia nagrzewa sie wolniej ale jak potem chcesz zmniejszyć szybko grzanie to potrzebujesz duzo wiecje czasu niz na gazie
paradoksalniej łatwiej o kpienie i tego typu sprawy
dużym plusem jest mycie tego no i jak sie juz przestawisz na to to po prostu gotujesz i tyle
dodatkowo musisz miec płaskie garnki zeby powierzchnia przylegała równomiernie-wypaczone patelnie wyrzucic

jesli masz gaz w rurach to płyta gazowa jest ok
jesli butla to chyba bym nie chciała
elektryczna nie ejst wcale takim cudem
moja mama ma indukcyjną, duzo lepszą i z dużo wiekszym wachlarzem opcji niż moja-wiec gotuje się super

ale np teściowa ma gazową i bardzo fajnie mi się u niej gotuje, duzo lepeij niz na mojej ale  nie lepiej niz na indukcyjnej mamy
:chef:

[ Dodano: 15-02-2008, 17:53 ]
Cytat: "mayagaramond"Co do cen to Ci nie pomoge, mieszkam w DE, Zarowno prad jak i gaz sa tutaj drogie.
te płyty nie czerpią duzo prądu
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zwierzatko_mojej_mamy

salsa, tzn ja nie wiem - ale wydawalo mis ie, ze do indukcyjnej to jeszcz w tych garnkach jakis hokus-pokus jest, ze przeciez plyta zimna, a gotuje...
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

salsa

zwierzatko_mojej_mamy, to musiałabym się mamy spytac-ale ona ma garnki i patelnie ze stali nierdzewnej płaskie i w tym gotuje-nie wiem czy ona są inne jakies, specjalne, nigdy nie pytałam
maja drewniane uchwyty, ale.... :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
wiem ze na pewno muszą byc płaskie bo tu chodzi o równomierna nagrzewanie i tyle :oops:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

brawurka

ja mam gazową, gazu w bloku nie ma, ale mamy podłączoną do zwykłej butli gazowej. butla kosztuje ok 40 zł i starcza na ponad miesiąc.

mayagaramond

Cytat: "salsa"mayagaramond napisał/a:   
Co do cen to Ci nie pomoge, mieszkam w DE, Zarowno prad jak i gaz sa tutaj drogie.   
te płyty nie czerpią duzo prądu

Mowisz o indukcyjnych czy ceramicznych? Ceramiczna (tak teraz mamy) potrzebuje w 4-osobowej rodzinie, przy gotowaniu dwa razy dziennie ok. 250kWh/rocznie. U nas na pewno mniej, ale i tak placimy 50€/m-ce za prad. Rozliczenie jest na koniec roku.

Indukcyjne sa lepsze, ale sa drogie (tutaj +/- 1000€).

[ Dodano: 15-02-2008, 18:06 ]
Cytat: "zwierzatko_mojej_mamy"salsa, tzn ja nie wiem - ale wydawalo mis ie, ze do indukcyjnej to jeszcz w tych garnkach jakis hokus-pokus jest, ze przeciez plyta zimna, a gotuje...

Najlepiej garnki, ktorych dno i scianki sa feromagnetyczne. Dno musi byc z metalu, zeby przyczepial sie magnes
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

salsa

Cytat: "mayagaramond"Mowisz o indukcyjnych czy ceramicznych? Ceramiczna (tak teraz mamy) potrzebuje w 4-osobowej rodzinie, przy gotowaniu dwa razy dziennie ok. 250kWh/rocznie. U nas na pewno mniej, ale i tak placimy 50€/m-ce za prad. Rozliczenie jest na koniec roku.
\

mowię o takiej elektrycznej z tymi kółkami na czerwowno i goracej-chyba ceramiczna:)
my nie mamy za prad zbyt wysokich rachunków
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mayagaramond

Cytat: "salsa"z tymi kółkami na czerwowno

Moja tez jest z kolkami na czerwono :mrgreen:

Indukcyjna bylaby dla mnia, oszoloma, jak znalazl - sama sie wylacza! :-D
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

salsa

Cytat: "mayagaramond"Indukcyjna bylaby dla mnia, oszoloma, jak znalazl - sama sie wylacza! :-D
:lol:  :lol:  :lol:

ja jeszcze o swojej pamietam, ale z piekarnikiem to juz róznie bywa;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mayagaramond

Cytat: "salsa"mayagaramond napisał/a:   
Indukcyjna bylaby dla mnia, oszoloma, jak znalazl - sama sie wylacza! :-D
:lol: :lol: :lol:

Smiej sie, smiej ;-) Jakies dwa tygodnie temu zapomnielismy (ze ja zapomnialam to nie dziwne, ale ze H. nie zauwazyl :shock: ) wylaczyc i przez cala noc jeden "palnik" wlaczony byl na 2...
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

mika

Cytat: "mayagaramond"Najlepiej garnki, ktorych dno i scianki sa feromagnetyczne. Dno musi byc z metalu, zeby przyczepial sie magnes

dokładnie tak, i indukcyjne zużywają zdecydowanie najmniej prądu - jeszcze mniej niż ceramiczne... pamiętam ze gdzieś czytałam porównanie i tam było napisane że gotowanie dwóch litrów wody na ceramicznej 6 minut a na indukcyjnej o takich samych Watach 4 minuty - więc lepiej, jeśli chodzi o kase to oczywiście indukcyjne to spory wydatek - z tego co się orientuje najlepsze są simensy i bosche, a z tych tanszych najlepsze są takiej firmy teka - jak będę kupować to indukcyjną właśnie tej firmy gotowalam na niej nie dawno u koleżanki genialna sprawa

spragnienie

ja mam płytę vitroceramiczną , też ma czerwone kółka  :mrgreen:

gaz - jak dla mnie nie, bo:
-kiedyś u nas gaz na osiedlu był tylko w butlach i ojciec się bał trzymać taką bombę w kuchni (do mnie to przemawia)
- kuchenki gazowe są koszmarne do czyszczenia w porównaniu z płytą (wiem, bo babcia miała..)
- gaz w kuchni to równocześnie taki "tłusty film/brud" w kuchni.. przy płycie tego nie ma
- produktem spalania gazu jest chyba dwutlenek węgla i woda (woda to więcej wilgoci, a dwutlenek to wiadomo....   :-? )  
- jak kuchenka się rozszczelni, albo niedokęcimy gazu to tragedia gotowa  :-?  a jak w domu są dzieci to w ogóle bym się bała gazu..bo dzieci są ciekawskie i lubią pokrętła.. (przy płycie ceramicznej nic się nie stanie.. nawet jak dotknie łapką, bo jest chłodna..)
-  piekarniki elektryczne z termoobiegiem są lepsze niż na gaz (ale to jeśli ktoś piecze)
- jeśli na płytę damy dopasowany wielkością dna garnek to wykorzystujemy całą energię, a w gazowej kuchence wydaje mi się, że trochę energii idzie "w powietrze"
- prąd i tak będziesz mieć/masz, a np. ciągnąc gaz tylko do podłączenia kuchenki to troche bez sensu (chyba, że już masz np. ogrzewanie gazowe jak ja) Trzeba zwrócić uwagę, że za gaz do kuchenki zapłacisz powiedzmy tyle co za prąd do kuchenki, ale opłata przesyłowa za gaz jest w naszymi pięknym kraju wyższa niż koszt samego zużytego przez nas gazu...
- kwestia estetyki: rury gazowej nie można zabudowywać i mamy piękną ozdobę korytarza, kuchni etc
ARGUMENT KORONNY: coraz większe rachunki za gaz (ja mam ogrzewanie gazowe) w tym miesiącu we Wr. rachunki za gaz są 30% większe niż ostatniej zimy   :shock:  i ciągle trąbią o podwyżkach rzędu 25 %

Kasia

jeżeli masz wybór to bierz indukcyjną

:arrow: bo jest mniejsze zużycie prądu
:arrow: płyta "gotuje" tylko taką powierzchnią jaka do niej dotyka
(np. jak na zwykłej elektrycznej postawisz mały garnuszek to i tak nagrzewa się całe kółko, natomiast w indukcyjnej będzie "nagrzewać się' tylko powierzchnia pod garnkiem
:arrow: nie trzeba czekać aż płyta się nagrzeje - w indukcji działanie jest od razu
:arrow: duża wygoda przy małych dzieciach - przy zwykłej elektrycznej płyta po gotowaniu jest gorąca aż do ostygnięcia



a dodatkowy atut
gdy mamy możliwość to lepiej kupować rzeczy nowsze technologicznie :)


co do garnków to tak - muszą być specjalne
takie z symbolem fali (indukcji)

tefal ma całą serię garnków przeznaczonych do płyt indukcyjnych
wygląd tych garnków to kolejny powód dla którego warto wybrać płytę indukcyjną :)
TE garnki tefala sprzedaje np. Makro Cash & Carry

magdalinska

wybor mam, bo gaz i tak bede miec do ogrzewania - tylko kwestia podciagniecia do kuchni. Piekarnik tez na pewno elektryczny - co do tego nie mam watpliwosci.
I chyba jednak bedzie ta plyta indukcyjna... ale piszcie, piszcie jeszcze  :-D