Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brawurka

jak nie przypominam sobie,zeby ktos w przy mnie powiedział perfum,chyba,że żartem
a wątek super

sonja

Angelos tak :( możesz powiedzieć "Ubieram się" czy "Ubieram się w zieloną bluzkę" będzie ok, ale "Ubieram dziś zieloną bluzkę" już nie - bo niby w co ją ubierasz ;D

Tu: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=regionalizm&kat=19&od=10 znalazłam, że to małopolski regionalizm


Angie

Cytat: sonja w 16 Paź 2009, 22:05:46
Angelos tak :( możesz powiedzieć "Ubieram się" czy "Ubieram się w zieloną bluzkę" będzie ok, ale "Ubieram dziś zieloną bluzkę" już nie - bo niby w co ją ubierasz ;D

Tu: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=regionalizm&kat=19&od=10 znalazłam, że to małopolski regionalizm

:beer:  Nie wiem jak mówię, ale bede zwracać uwagę :)

sonja

Nie lubię też jak ktoś używa słowa spolegliwy w znaczeniu ustępliwego. Nie jestem pewna czy nadal to błąd, ale słowo to zostało stworzone dla określenia osoby, na której można polegać.

justynaaaa2

Cytat: sonja w 16 Paź 2009, 21:48:28

No i ubierać coś na siebie. Ubrać to można choinkę, a nie bluzkę, którą się zakłada.
oooo właśnie  ;) ja też tego nie mogę  ;)

aja

za watek - bardzo przydatny
pewnie z niedouczenia i pośpiechu robie błędy ... wiec się przyda   :beer:

tachogti

ja nie wiem czy dobrze pisze "na prawde" i "swiezy" i "korzystac"  ;) pisac "w ogole" juz sie nauczylam :D
Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

OlaFasola

A moja ortografia to jest katastofa, a z wiekiem jest coraz gorzej.
Dobrze że jest google, gdzie zawsze mogę sprawdzić pisownię. Bardzo się staram nie stawiać byków, ale niestety nie zawsze mi wychodzi i często jest mi bardzo wstyd, że nie potrafę pisać po polsku :(

sonja

Chyba zostanę uznana za najbardziej przewrażliwioną :D denerwuje mnie jak ktoś robi z czasownika siadać czasownik zwrotny i mówi "usiądź się"  :headbang: nie wiem czy to italianizm (w co wątpię) czy co, ale już parę razy słyszałam :D

justynaaaa2


sonja

justynaaaa2 to nie jest aż takie częste (całe szczęście), ale spotkałam się parę razy

suegro

Cytat: sonja w 16 Paź 2009, 22:48:28Mnie do białej gorączki doprowadza ten perfum. Do diaska te perfumy.

Mój znajomy mówi perfumka.

To jest dopiero masakra ;)

"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

no ja spotkalam sie z opcja "powiedz dla mamy" zamiast "powiedz mamie"

justynaaaa2

Cytat: zuzia w 17 Paź 2009, 01:06:59
no ja spotkalam sie z opcja "powiedz dla mamy" zamiast "powiedz mamie"
o ja też :) to chyba na podlasiu tak jest, bo u mojej przyjaciółki wszyscy tak mówią ;)

brawurka

w moich okolicac
h czasem spotykałm "zostałam się w domu"

magdalinska

takie cuda to pierwszy raz słysze ;)
ale czesto spotykam sie z "spojrzałam sie"

wis

#41
Mój teść (i mój mąż chyba od niego się tego nauczył) mówi "I nie ma komu robić/sprzątać" itp. zamiast "I nie ma kto robić/sprzątać".
Teść pal licho, niech sobie już mówi jak chce, widać w jego stronach tak się mówi/mówiło, ale jak Krystian tak mówi, to mam ochotę go udusić.
Mój mąż mówi również "swetr", czym doprowadza mnie do szału :D

brawurka

a jak jest z poprawością słów np: znikła czy zniknęła? sprzątła, sprzątnęła?

effik

#43
Cytat: sonja w 17 Paź 2009, 00:18:30enerwuje mnie jak ktoś robi z czasownika siadać czasownik zwrotny i mówi "usiądź się"

to może być regionalizm. okolice poznańskie chyba, ale nie jestem pewna. jak znajdę, to wkleję :)

ps italianizm, he, he. si accomodi lol

aja

to dla mnie dziwne jest wyrażenie  "w podobie"  :crazy:

jo_miekka

"w podobie" używamy w domu. Dla jaj. :D

tachogti

#46
sonja "siednij sie" jest slaskie, bo w niemieckim jest "sich setzen" :)

Dodany tekst: 17 Paź 2009, 10:28:19

Cytat: aja w 17 Paź 2009, 10:22:53
"w podobie" 
co to znaczy?
Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

jo_miekka

Cytat: brawurka w 17 Paź 2009, 10:01:17
a jak jest z poprawością słów np: znikła czy zniknęła? sprzątła, sprzątnęła?

Ale najbardziej przerażona byłam, kiedy na pierwszym roku polonistyki UJ, słyszałam wielokrotnie z profesorskich ust: "przeglądnijcie sobie państwo", "daję tu państwu do przeglądnięcia", "przeglądnąłem pani pracę", "oglądnijcie państwo film"... Za głowę się łapałam, że jak to! Taki uniwersytet!
A się okazało, że to poprawna forma uzywana właśnie w Galicji i Małopolsce... Dla mnie dziwadło.

aja


jo_miekka

Cytat: tachogti w 17 Paź 2009, 10:27:02
co to znaczy?

Zjadłabym jakieś spaghetti czy coś w podobie (coś tego typu) :)