Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szelma

Wiele z nas pisze szybko i czasami zdarzają się jakieś babole :). Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś jest błędem. Stąd ten wątek :). Jeśli zauważycie gdzieś jakiś błąd, zwłaszcza często powtarzany, wpisujemy go tutaj - najlepiej z wyjaśnieniem.

W Internecie umiejętność pisania po polsku zanika, więc postarajmy się, żeby Strefa była oazą na tej pustyni ortograficznej :).

Zacznę od tego, co już pisałam w wątku o brzydkich wyrazach: piszemy na co dzień - nie na codzień. Nie ma czegoś takiego jak "codzień" - jest "dzień" :).

zwierzatko_mojej_mamy

pogrubilam Ci ;)

nie ma dekoldow - tylko dekolTy
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

szelma

#2
Częsty błąd - celownik liczby mnogiej - powiedziałam coś kobietom, dzieczynom, mężczyznom, dzieciom. Zwłaszcza w rodzaju żeńskim myli się z narzędnikiem - idę z dziewczyną, kobietą, matką Polką ;). Akurat tę różnicę między ą i om raczej słychać, więc może pomoże przeczytanie sobie danego zdania na głos :).

magdalinska

ze tak sie wtrace, Szelma - wielkie  :beer: 

Kasia

#4
kończenie tytułów (plot) kropką, tytuł nawet jeżeli jest to zdania nigdy nie jest kończony kropą :)

daty, miesiace: 16 października a nie 16 październik (16 pazdzierników to az 16 lat ;)  )

no i wziąć a nie wziąść (bo brać/dostawać a nie kraść)

bynajmniej wcale nie jest równoznaczne z przynajmniej ;) to zaprzeczenie, bynajmniej może sie równać z wcale :)


szelma

I kwestia razem-osobno w bardzo często używanych wyrażeniach:
w ogóle
na pewno
naprawdę

justynaaaa2

#6
dodam coś od siebie, bo długo się myliłam  :blush:
z powrotem a nie spowrotem  ;)

no i oczywiście włĄczać a nie włANczać  ;)

jo_miekka

Wyliczyłyście już prawie wszystkie moje "ulubione" błędy.
Na czele z "włANczać" (przecież tego w ogóle nie da się napisać!) i "kobietą, dziewczyną".

vobi

#8
szelma fajny watek!

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 17:05:39

Cytat: Kasia w 16 Paź 2009, 17:42:29no i wziąć a nie wziąść

nie wiem dlaczego, ale z tym zawsze mam problem - oduchowo zawsze napisze "wziasc"  :stupid:

magdalinska

"na pewno" nauczyłam sie pisac poprawnie w liceum - zrobiłam byka w dyktandzie, ocena o stopien w dół (4 :( ) z dopiskiem: "na pewno" NA PEWNO pisze sie osobno (czy jakos tak) - pamietam to jak dzis ;)

mam jeszcze problem z jakiś - jakichś itp, czasami nei wiem czy dobrze napisałam/użyłam

szelma

No to spróbujmy :). Jakiś jest formą liczby pojedynczej - jakiś chłopiec, jakiś problem. Jakichś jest formą liczby mnogiej - mam kupę jakichś książek na biurku :). I w sumie to chyba tyle :).

magdalinska

#11
własnie musze zapytac, jak bede miała juz konkretny przykład/problem, teraz nie moge sobie przypomniec ;)

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 17:38:21

aha, i usiłuje oduczyc sie uzywania zwrotów np. tydzien czasu  :headbang: zawsze lampka ostrzegawcza zapalala sie z opoznieniem, ale coraz czesciej zanim powiem/napisze, ale jeszcze nie zawsze

effik

szelma, jak widzisz, ja jestem wręcz modelem poprawności. piszę zawsze małymi literami, choć znaków przestankowych używam lol

moja siostra nagminnie pisze "bluska". dreszcz ;)

suegro

"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sweedee

#14
kiedyś został założony wątek pt.: "ZApoznajmy się"  :zly:
zapoznać to może np. pani Sfede osobę A z osobą B (bo się nie znają); POZNAJMY SIĘ powinno być!

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 18:04:23

szelma  :beer: za wątek
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


www.foto.adtwinzz.com
www.adtwinzz.com

mignon

#15
skrót od "tysiąc", "tysięcy" to tys. a nie tyś. :)

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 18:12:59

no i aha a nie acha

zwierzatko_mojej_mamy

ja tylko z kwestia formalna - wyraz "acha" tez istnieje, ale jako "on acha" :D:D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mignon

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 16 Paź 2009, 18:45:53
ja tylko z kwestia formalna - wyraz "acha" tez istnieje, ale jako "on acha" :D:D

:D

to powalczę jeszcze z bykami interpunkcyjnymi
"mimo że" nie rozdziela się przecinkiem, przecinek stawia się przed mimo ;D

Angie

Podoba mi się ten wątek :) Sama robię dużo byków jak piszę  :blush:
A nie lubię wytykania błędów na innych wątkach ;D

marax

#19
wiedzialam ze taki wątek tu kiedyś powstanie   :crying: :crying: :crying: :crying: :crying: :crying: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :ohboy: :ohboy: :ohboy: :ohboy:

martullek

#20
a mnie wkurza: ja nie rozumiĘ zamiast ja nie rozumiEM - i w mowie i piśmie

goga

W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

sonja

Mnie do białej gorączki doprowadza ten perfum. Do diaska te perfumy.

No i ubierać coś na siebie. Ubrać to można choinkę, a nie bluzkę, którą się zakłada.

Szelma  :beer:

effik

Cytat: sonja w 16 Paź 2009, 21:48:28
Mnie do białej gorączki doprowadza ten perfum. Do diaska te perfumy.

soniaczu dzięki ci za porozumienie dusz! :D
ja dostaję szału w pracy i uszy mi więdną. kilka razy zwracałam uwagę, ale gdzie tam...
:beer:

Angie

Cytat: sonja w 16 Paź 2009, 21:48:28
No i ubierać coś na siebie. Ubrać to można choinkę, a nie bluzkę, którą się zakłada.

Szelma  :beer:

sońka
ja tak często mówię  :blush:  ale to jest niepoprawnie ?