odmiana nazwisk, prosze niech ktoś sprawdzi

Zaczęty przez sunflowerka, 10 Kwi 2009, 11:36:11

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

sunflowerka

Błagam was pomóżcie. Polonistka ze mnie żadna, proszę jak się ktoraś zna nich mi sprawdzi czy dobrze odmieniam:

W zaproszeniu jest "zapraszam SZ.P. ..."
Kryszak - Kryszaków
Garbacz - Garbaczów
Karkoszka - Karkoszków ????
Stępień - Stępniów
Pol - Polów
Radziszewski/ska - Radziszewskich
Mikołajczyk - Mikołajczyków
Dobrze ?

A na kopercie jak napisać?
Szukam na necie informacji, ale dalej nic nie wiem. Help!



Kasia

na kopercie piszesz X i Y Kryszakowie, Garbaczowie .......

sunflowerka


szelma

A w zaproszeniu nie piszesz imion? Bo powiem szczerze, że taka forma "państwo X" osobiście trochę mniej mi się podoba niż "Y i Z Xowie", ale to moje zdanie :).

Kasia

Cytat: szelma w 10 Kwi 2009, 12:04:18
A w zaproszeniu nie piszesz imion? Bo powiem szczerze, że taka forma "państwo X" osobiście trochę mniej mi się podoba niż "Y i Z Xowie", ale to moje zdanie :).


no ale wszystko sie zgadza :)
Halinę i Andrzeja Kryszaków itd

a na kopercie Sz. P. Halina i Andrzej Kryszakowie :)

szelma

Ok, poranny brak kontaktu mnie dopadł :D.

wredotka

czasem jak czlowiek nie jest pewnien to chyba lepiej nie odmieniac nazwiska. Mam kolezanke o nazwisku Szwendke,  i jak kiedys nauczycielka na zaproszeniu dla rodzicow napisala zapraszamy panstwa Szwendków to jej rodzice sie troche wkurzyli :)

bagietka12

my nie odmienialismy nazwisk na zaproszeniach :D

jo_miekka

bagietka12 mieliście tak zbudowany tekst, że nazwiska były w mianowniku?

bagietka12

#9
jo_miekka nie :) chyba nie ;) ale stwierdzlismy ze nie bedziemy odmieniac :)

np. pisalismy X i Y Kubica a nie Kubiców

moze to błąd ale nam sie bardziej podoba :)

Dodany tekst: 10 Kwi 2009, 16:53:53

a tekst zaproszen jest tutaj :) http://strefaslubna.pl/forum/index.php/topic,3511.50.html

sonja

#10
Błąd i to ostry. Wcale dobrze nie wygląda.

Dodany tekst: 10 Kwi 2009, 17:46:13

Cytat: wredotka w 10 Kwi 2009, 14:23:01
czasem jak czlowiek nie jest pewnien to chyba lepiej nie odmieniac nazwiska. Mam kolezanke o nazwisku Szwendke,  i jak kiedys nauczycielka na zaproszeniu dla rodzicow napisala zapraszamy panstwa Szwendków to jej rodzice sie troche wkurzyli :)

No jak rodzice nie znają gramatyki jęz. polskiego...

bagietka12

sonja jezeli chodzi o gramatykę to na 100% błąd bo nazwiska sie odmieniają ale my nie chcielismy i wiemy ze nikt z tego powodu sie nie obrazi :)

sonja

bagietka12 eh i co ja Ci na to poradzę ;D ja nie lubię robić błędów, ale w sumie to Wasze zaproszenia  :beer:

jo_miekka

bagietka12 no...
Nawet jeśli nikt się nie obrazi, to... dlaczego?

szelma

:hmm: Moim skromnym zdaniem język to język, ma zasady, których nie nalezy łamać, bo tak nam się podoba. To tak jakbym sobie dzisiaj postanowiła, że podoba mi się pisać bez "ż" i "ó". Ale cóż - Wasze zaproszenia. A ja już niedługo i tak będę miała nieodmienne nazwisko, więc nie będą ze mną ludzie mieli problemu ;).

sonja

Szelma, a jakież to? Bo nawet zagraniczne się w większości odmieniają. Z ciekawości pytam ;D

szelma


dragonfly

a nigdy sie nie zastanawialam jak ze mna? jak mam podwojne? to, ze niby to polskie odmieniac a to drugie nie? zreszta to niepolskie to sie nie da odmienic....

szelma

Eee tam, wszystko się da lol. A tak serio, dragonku, to tu twierdzą, że wszystkie obce nazwiska powinno się odmieniać: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9112 . A tu są zasady szczegółowe: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629618 (Twoje podpada pod tę kategorię). Co do własnego przyszłego to sama nie wiem, bo w słowniku PWN-u jest tylko o angielskich, francuskich, niemieckich, włoskich i węgierskich - jeśli miałoby podpadać pod niemieckie (a jednak niemieckim nie jest...), to niby powinno być tak jak Goethe. Zresztą - niech się martwią ci, którzy będą musieli wystosowywać do mnie zaproszenia po moim ślubie lol.

bagietka12

#19
sonja polewam  :beer:

Dodany tekst: 10 Kwi 2009, 21:19:21

Cytat: jo_miekka w 10 Kwi 2009, 18:42:20
bagietka12 no...
Nawet jeśli nikt się nie obrazi, to... dlaczego?

jo bo tak nam sie podobało i u nas wiekszość znajomyc i rodziny nie odmienialo nazwisk na zaproszeniach ;)

oczywiscie te ktore trzeba było odmienic takie jak Kadewscy - Kadewskich :) to odmienilismy ale nie dadawalismy końcówki -ów np. Wrona - Wronów :D bo wiemy że oni nie odmieniaja swojego nazwiska

sonja

Cytat: bagietka12 w 10 Kwi 2009, 21:17:00
sonja polewam  :beer:

Dodany tekst: 10 Kwi 2009, 20:19:21

jo bo tak nam sie podobało i u nas wiekszość znajomyc i rodziny nie odmienialo nazwisk na zaproszeniach ;)

oczywiscie te ktore trzeba było odmienic takie jak Kadewscy - Kadewskich :) to odmienilismy ale nie dadawalismy końcówki -ów np. Wrona - Wronów :D bo wiemy że oni nie odmieniaja swojego nazwiska

Jeszcze się czepiając, to Wronów też TRZEBA odmienić tak jak Kadewskich :)

bagietka12


sonja

"oczywiscie te ktore trzeba było odmienic takie jak Kadewscy - Kadewskich Smiley to odmienilismy" - o to mi chodzi - jedne i drugie tak samo trzeba:) mówiłam że się czepiam  ;)

bagietka12

Cytat: sonja w 11 Kwi 2009, 09:15:54
"oczywiscie te ktore trzeba było odmienic takie jak Kadewscy - Kadewskich Smiley to odmienilismy" - o to mi chodzi - jedne i drugie tak samo trzeba:) mówiłam że się czepiam  ;)

no ale ja mówie że wiem ze sie odmienia :D..... zasady są po to żeby je łamać ;D

sunflowerka

#24
Dzięki za odpowiedzi. Jutro idzie w świat pierwsza porcja zaproszeń, nazwiska odmieniałam mimo iż mało kto to robi (w tym tyg dostaliśmy dwa zaproszenia jedno na ślub, drugie na komunię, oba bez odmiany nazwisk, a w jednym nawet imiona nie są odmienione) Nie wiem jak rodzina zareaguje na swoje nazwiska w odmienionej wersji, czasem faktycznie nazwisko dziwnie brzmi, zwłaszcza te odmiany na -ów. Ale skoro zasada mowi, że należny je odmieniać to odmieniam.


Szelma imiona rzecz jasna będą, nie napisałam imion bo myślałam, że to oczywiste:P

Generalnie jestem wykończona produkcją zaproszeń własnym sumptem i jeżeli mam komuś coś doradzić to nie polecam, lepiej zamówić. Zniszczyłam już z 15 kartek, a dopiero polowa wydrukowana, ale teraz już mam nadzieje, że  będzie mniej"popsutych".
Składanie tego ustrojstwa to dopiero mordęga, ale nabieram wprawy.