Krewetki

Zaczęty przez Basia, 11 Sie 2008, 21:01:50

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Basia

prosiłam już o przepisy na kalmary to poproszę jeszcze na krewetki....

bylismy ostatnio z mezem na zakupach i były tak piękne i świeze krewetki że aż miałam ochotę kupić!

ale co z nimi zrobić.
Wiem że się je obiera z pancerzyków, wyjmuje jakąś czarną żyłkę (fuj!!!!  :-X)
potem smaży z winem i czosnkiem... ale to tylko taka ogólna wiedza bez szczegółów...

a Wy jak robicie?
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

jo_miekka

ja krewetki często wrzucam do sałatek, różnych własnych kompozycji
jest taka jedna sałatka z arbuzem, oliwkami i krewetkami - przepyszna!
muszę Mamę o przepis  poprosic, bo sama dawno nie robiłam, a zjadłabym

krewtki najbardziej lubię na surowo

vobi

A ja lubie koktail krewetkowy... ale znam go tylko z restauracji, pojecia nie mam co to za sos do niego daja, pewnie cos z czosnkiem...  :bn:

A moj maz na krewetki mowi "te brzydkie robaki", tak ze w domu raczej sobie z owocami morza nie poszaleje  :wall:

jo_miekka

vobi dla Ciebie: http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/2,87561,,Koktail_z_krewetek,,-10572685,9495.html

nie wiem, czy to będzie takie restauracyjny oryginał, ale może?

justynaaaa2

Basia ja krewetki smażone na patelni robię tak:

zwykle krewetki te co się kupuje w sklepach (nie mrożone) są już obgotowane, ale ja zawsze jeszcze je wrzucam na 2 minuty do wrzątku.
Potem obskubuję wąsy, ale pancerze zostawiam.
Na patelni rozgrzewam oliwę, dodaję czosnek posiekany w plasterki (duuuużo czosnku) można wrzucić trochę pietruszki jak ktoś lubi i do tego wrzucam te krewetki w pancerzach i zalewam białym winem i smażę aż wino wyparuje prawie całe a krewetki będą lekko zarumienione. Potem można podać z jakąś lekką warzywną sałatką albo z bagietką podpieczoną w piekarniku no i oczywiście cytrynka do pokropienia :)
No i obiera się je z pancerzy już na talerzu, każdy sam :)

A jeszcze robię takie nadzienie do tortilli też z krewetkami:
na rozgrzaną oliwę na patelni wrzucam, czosnek, pokrojoną w drobną kostkę cukinię, pomidory, oliwki i właśnie krewetki (tyle, że już obrane z pancerzy) i smażę aż cukinia będzie miękka a sok z pomidorów wyparuje i potem nadziewam tym tortille :) a tortille najpierw smaruję jakimś sosem pycha  :P

Aaaa i nigdy nie bawię się w usuwanie tej czarnej kreski  :-[

mayagaramond

Wklejam z innego watku:
salatka z pomidorami (krewetki, pomidory pokroic w kostke, zmieszac. Duzo koperku, troche czosnku, kieliszek whiskey, gotowe)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

kamelia04.08.2007

uwielbiam krewetki

mozna przygotowac tak jak napisalas, czyli obciac ogon, urwac głowe, oskubac łuski.
Mój maz przygotowuje to na patelni z białym winem (nie musi byc to najdroze wino, mozebyc takie "do gotowania") i ziolami prowansalskimi.
Krewetli lubią bardzo sok cytrynowy, w restauracji nako przystawke podaja surowe krewetki na lisciu sałaty i pól cytyny do pokropienia. Super.

Mozna jeszcze z krewetek i kalmarów przygotowac hiszpanska potrawe paellę. Ile tego zjadłam w andaluzji.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

katgoli

ja rowniez jestem fanka krewetek  :yes: i przyzadzam je tak: kupuje krewetki mrozone lub niemrozone juz ugotowane (tzn rozowe) obieram wasy i szczypce wrzucam na rozgrzana patelnie z oliwa z oliwek i czosnkiem. smazymy kilka minut ciagle mieszajac. trzeba uwazac zeby nie za dlugo je smazyc bo sie robia troche gumowe oraz jak sie zdejmuje pancerzyk musza zostac w calosci jezeli sa troche za dlugo gotowane to sie kleja do pancerzyka. z patelni ukladam wszystko na duzym talerzu i jezeli mamy ochote posypuje calosc pietruszka. Do tego podaje bagietke oraz aiolli (taki majonez czosnkowy). czesto z mezem robimy sobie taki  wieczor tapas z grillowana papryka, marchewka z czosnkiem, oliwkami. Pycha :P

noki

Zazwyczaj mi sie nie chce i kupuje gotowe obrane krewetki :)
Smaze na oliwie z duza iloscia proszku czosnkowego, podlewam winem bialym lub rozowym, pod koniec dodaje koperek, czasem dwie lyzki sosu sweet chilli, serwuje z kuskus [cynamon, galka muszkatolowa, pieprz]. Zamiast cytryny wole limonki.

Basia

Wow!
ile tutaj fanek krewetek! moze ja tez się przełamię... :shy:

widze że zdecydowanie wygrywa wersja z czosnkiem i winem- taka więc wypróbuje!

znalazłam w necie jeszcze taki przepis...
może którejś się przyda: :chef:

składniki
24 duże krewetki
3 łyżki dobrej oliwy z oliwek
4 łyżki masła
szczypta ostrej papryki
6 ząbków czosnku, drobniutko posiekanego
1/4 szklanki wytrawnego białego wina
3 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
gruba sol i świeżo zmielony pieprz
sok z cytryny

Krewetki - jeżeli są w skorupkach to obrać, wyjąć czarna zylke, dobrze wypłukać i wysuszyć. Przykryć i wstawić do lodówki.

Po jakimś czasie zimne krewetki  wyjac  z lodowki, lekko posolić .
Na patelni rozgrzać oliwe, dodać masło, papryczkę i czosnek, podsmażyć ok 2 minuty. Dodać krewetki,  wino i pietruszkę i smażyć ok 5-6 minuty. Dodać pieprzu i soli. Przełożyć krewetki na talerz, sos zagotować, dodać trochę soku z cytryny, polać krewki .

smacznego!


Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

Basia

no i oczywiście wszystkim Wam polewam za przepisy!
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

siog

uwielbiam:)

podaje bardzo prosty hiszpanski domowy przepis:

krewetki obrane + krabowe mieso (lub "paluszki" krabowe) rozerwane na "nitki" wrzucic na patelnie z oliwa i duzo posiekanego czosnku. Usmazyc. Podawac do tego bagietke (mozna pogrilowac) i schlodzone biale wino. Smacznego!

gioseppe

MAKARON PENE/SPAGETTI z KREWETKAMI:

krewetki maja najpierw sezonować przez 1h (w lodówce) w sosie:
oliwa z oliwek
ziola prowanalskie
cytryna
sol
oregano
pol zabka czosnku (jak ktos lubi)


Nastepnie na patelni rozgrzewam oliwę, do tego wlaewam krewetki z całym sosem, podlewam białym wytrawnym winem, duszę przez ok 15min
pod sam koniec dodaję co mam czyli:
oliwki ziel bez farszu
kukurydze
czasem małe suszone pomidorki

to wszystko :)

http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

dragonfly

w temacie krwetek sie nie wypowiem za duzo, ja lubie tylko te wielkie, grilowane i duuuuzo czosnku z pietruszka i cytryna do nich.... za ta moj maz uwielbia i robi sobie takie cus (koktail znaczy sie, jak wroci, to wezme przepis)