Ciasto z masą karpatkową, truskawkami i galaretką dla Julki

Zaczęty przez sonja, 30 Maj 2008, 13:13:14

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sonja

Najpierw przygotowujemy biszkopt. Ja robię z tego przepisu:

8 jaj
1 szkl. cukru pudru
1,5 szkl. mąki

Pianę ubić na sztywno, dodać połowę cukru i miksować aż zrobi się błyszcząca
i twarda.
Żółtka utrzeć z cukrem (pozostałą ilością) do białości. Masę żółtkową dodać
do białek i wymieszać trzepaczką (nie miksować).
Do tej masy dodawać partiami przesianą mąkę, mieszać trzepaczką.
Wlać masę do tortownicy (np. 28cm) dno wyścielić wcześniej papierem do
pieczenia ale nie smarować boków tortownicy.
Wsadzić do nagrzanego piekarnika do 160C i coraz to zwiększać temperaturę do
180C. Piec 40 minut.

Na gazecie.pl podała Dziunia. Tylko do takiego jednowarstwowego ciasta piekę z połowy składników , w prostokątnej blaszce.

Przygotowujemy też masę karpatkową, przepis również z forum gazety, ale sprawdzony przeze mnie:
Krem:
1/2 l mleka 3%
2-3 żółtka
3/4 szkl cukru
szczypta cukru wanilowego
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki maki ziemniacznej
1 kostka masła
Krem: 2/3 ilości mleka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym, resztę zimnego
mleka zmiksować z żółtkami, mąką pszenną i ziemniaczaną i wlać do gotującego się
na małym ogniu mleka, mieszać cały czas aż do zagotowania się masy. WYstudzić i
zmiksować znów z masłem (najlepiej też nożykami). Przełożyć ciasto kremem i do
lodówki.


Ew. na szybko smaczny jest też krem delekty, ale zdecydowanie pyszniejszy i jednak zdrowszy robiony samodzielnie.

Przygotowujemy 2 galaretki truskawkowe, nieco zmniejszając ilość wody np do 850ml

Na zimny biszkopt wykładamy krem i na niego z kolei pokrojone na połówki truskawki. Zalewamy galaretką. Ot i cała filozofia:)

To chyba moje ulubione ciasto:)

jo_miekka

robimy w domu identycznie, ale krem jest maślany - z masła, cukru pudru, żółtka i soku z cytryny
pyszszszota

zuzia

jo_miekka,
moja mama też taki krem robi.
ech... może w weekend sie sprężę i zrobię.
w ogóle przechodze na żywienie truskawkowe w maju/czerwcu :D

sonja

Ja jeszcze spróbuję (może jutro ale nie wiem bo w 2 ciasta celuję i nie wiem które wybrać) z masą z serków homo którą na forum gazety podał ba_nita.

julka

sonja, piwko stawiam, bardzo dziękuję   :drunk: :thx:
a jak będę w Toruniu, to postawię prawdziwe. Może zrobię dla męża na dzień dziecka  :D

aniak1211

Jak mozecie takie pysznosci wypisywac ;)
Mam do dupy piekarnik i moge zapomniec o biszkopcie,ewentualnie kupic ale to nie to samo.

A ja mam ochote na pyszne ciasta,jutro na zakupy i cos trzeba pokombinowac.

julka

aniak - przyjedź z maleństwem na ciasto do ciotek - sonja na pewno upiecze, a ja się postaram  :chef:

sonja

O właśnie:) Ania a może karpatkę upiecz? ona nie jest taka wymagajaca jak biszkopt.

julka

Cytat: sonja w 30 Maj 2008, 14:17:03
O właśnie:) Ania a może karpatkę upiecz? ona nie jest taka wymagajaca jak biszkopt.

A przepis na karpatkę gdzie?  ;)
Mam pytanie: jak to mleko się zagotuje(do kremu), to nie zrobi sie na nim kożuch?  ???

sonja

Nie, nie zrobi się. Potem studząc już całość, przed dodaniem masła trzeba szczelnie przykryć, żeby się taka skorupka nie zrobiła

julka

sonja - będę upierdliwa: gotuję i czekam, aż będą bąbelki na powierzchni? Dopiero dodaję resztę i znów gotuję?

sonja

Bo to jest tak, że najpierw przygotowujesz tą 1/3 mleka z żółtkami i mąką, zagotowujesz te 2/3 - jak się lekko zacznie spieniać, żeby nie wykipiało wlewasz tą miksturę, powolutku i zagotowujesz, tak żeby zgęstniało i nie było czuć mąki surowej:)

julka

dzięki :chef: ja naprawdę z ciastami mało do czynienia miałam, czas to zmienić  ;D

sonja

Spoko:) cała przyjemność po mojej stronie:) ja kocham piec a potem to jeść... mmm:) ale niestety ostatnio nabyliśmy wagę, która mówi prawdę... heh:)

julka

Cytat: sonja w 30 Maj 2008, 14:38:26
Spoko:) cała przyjemność po mojej stronie:) ja kocham piec a potem to jeść... mmm:) ale niestety ostatnio nabyliśmy wagę, która mówi prawdę... heh:)
wiesz, ja to tylko z okazji dnia dziecka, potem też będę siebie i męża odchudzać  ;D

jusia

sonja dzięki za przepis, teściowie mają w niedziele 35 rocznice ślubu to może im zrobie ;) a karpatke uwielbiam, szczególnie ten kremik pyyyyyycha
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

julka

jusia, dobrze masz, Tobie to wolno się zajadać.... :P

sonja

Nie ma za co:) ja też uwielbiam krem karpatkowy, jeszcze wyśmienity jest torcik agrestowy:
piecze się biszkopt w okrągłej tortownicy - kroi się na 3 części
i jest tak placek-dżem agrestowy-krem karpatkowy-placek-dżem-krem-placek-krem-agrest z kompotu i zielona galaretka pychota:))

Karpatkę samą w sobie też uwielbiam, podobnie jak ptysie:)

julka

sonja, a sprawdzony przepis na ciasto karpatkowe/ptysiowe masz? Bo nie chcę takiego z kartonu, chyba, że to też dobre...

sonja

Julka, ja robię z tego przepisu karpatkę i wychodzi cudna, wysokie góry i niskie doliny, autorką jest chyba hooda z gazety, ona też podawała przepis na krem.

Ciasto:
1 kostka margaryny (200 g)
1 szkl wody
1 szkl mąki
5 jajek
zagotować wodę z margaryną i na wolnym ogniu wsypywać mąkę, mieszać aż
do uzyskania konsystencji tłuczonych ziemniaków. Ostudzić, dodać jajka i
miksować ok 10 minut na wysokich obrotach aż do uzyskania gładkiej masy. Połowę
masy piec w temp przynajmniej 220 C. Potem upiec drugą połowę, oczywiście blachę nasmarować tłuszczem i najlepiej piec w teflonowej formie, ciasto przywiera do aluminiowej.

aniak1211

Cytat: julka w 30 Maj 2008, 14:14:13
aniak - przyjedź z maleństwem na ciasto do ciotek - sonja na pewno upiecze, a ja się postaram  :chef:

W sierpniu na pewno bede we Wroclawiu :D

Pomimo ze piekarnik mam do d...y to i tak cos tam robie,tylko nie za wysokie bo zakalec gwarantowany :)

sonja

Ania, to zrób tartę z takim kremem budyniowym i truskawkami, też pyszności

aniak1211

Z braku dobrego ciasta ostatnio kupilam gotowy krazek biszkoptowy zrobilam z brzoskwiniami i galaretka-pycha bylo ;D
Jutro mam zamiar zrobic ciasto z rabarbarem :) przepis ze strefy

A w srode zrobie kruche ciasto z truskawkami-na przyjazd mamy :D

sonja


aniak1211

hehehe
w miedzyczasie urodze :D
Chociaz juz wczoraj myslalam ze sie zacznie ::)