domowy zielnik ;)

Zaczęty przez jusia, 05 Maj 2008, 13:19:44

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jusia

poniewaz na strefie sa "zielarki" zatem prosze sie w tym watku wypowiedziec ;) zakupiłam dziś nasionka, wieloletnich : oregano, tymianek, melisa lekarska, estragon,  mięta pieprzowa
oraz jednorocznych:bazylia zielona i czerwonolistna, majeranek i cząber...no i co dalej?
w czym mam to zasiac, w doniczkach, korytkach i ile ? jaka ziemia i czy od razu na balkon, czy w domu ma czekac na kiełkowanie? czy mozna w jednej donicznce, czy sie nie lubią? prosze o pomoc...aha i co jeszcze, jakie jeszcze zioła hodujecie? widziałam jeszcze szałwie, ale jak żyję jej nie jadłam (z szałwii to chyba tylko herbata), no i nie wiem, może jeszcze kolendra ?
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

maroonbug

Ja mam pietruszke (ale to nie ziolo :) ), tymianek, majeranek, kolendre i rozmaryn. Zasialam odzielnie, w normalnej kwiatowej ziemi, w glinianych doniczkach, takich samych, zeby ladnie razem wygladalo. Poczekalam az urosly tak do okolo 2 cm, zanim wystawilam na balkon. Mialam bazylie, ale mi zmarzla w nocy, wiec radze uwazac na nia....
Teraz sa juz duze, zielone i rosna jak dzikie. A kolendra juz pachnie :)

nionczka

Ale Wam zazdroszcze tych ziol!!!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

marax

ale jak wy to robicie?? z nasion zaczelyscie to hodowac? a jakby przesadzic te takie co sa w skepie w doniczkach sprzedawane ??

jusia

maroonbug dzięki za wskazówki, zapomniałam o rozmarynie ;)
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jusia

Cytat: maraxela w 05 Maj 2008, 13:42:09
ale jak wy to robicie?? z nasion zaczelyscie to hodowac? a jakby przesadzic te takie co sa w skepie w doniczkach sprzedawane ??
marax to chyba nie jest najlepszy pomysł, bo te hipermarketowe to sa takie krótkotrwałe, no ja bym sie jeszcze zasanawiała nad sadzonką ze sklepu ogrodniczego ewentualnie, ale co tam, zrobie sobie zielnik od nasionka począwszy ;)
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

maroonbug

Ja tez nie polecam ziol z hipermarketu- kupilam kiedys miete i mi sie zamienila w suchy krzak po okolo dwoch tygodniah od przesadzenia. Jedyna roslina ktora umarla pod moja opieka...
Jak sobie wsiejesz z nasion to szybko wyrosna, szczegolnie teraz gdy jest cieplo.

magdarynka

Z gotowych hipermarketowych ostala mi sie tylko bazylia, a i tak wyglada srednio. Natomiast ozloce tego kto mi powie gdzie kupic kolendre ??? Szukalam wszedzie i nic
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

maroonbug

Ja nie pomoge, bo kupilam tutaj...W ogrodniczym zwyklym byla.

riannka

ja kupiłam nasiona i czekają na posianie
proponowałabym posiać każde w innej doniczce, nie za dużo, żeby nie było gęsto,
można w domu - do momentu kiedy wzejdą, albo od razu na balkon, tylko trzeba śledzić prognozy pogody - przymrozki nie wskazane. Można jeszcze "zafoliować", ale trzeba pamiętać o wietrzeniu. Kiedy już wzejdą i są za gęste można przepikować, albo poprzerywać. 

jo_miekka

kolendrę zakupiłam w castoramie!

jusia

spiesze donieść, ze z wszystkich ziołek powschodziły z sensem, tzn. maja już ok. 10 cm bazylia zielona i czerwona oraz cząber!!!! co dalej, czy mozna jej juz przesadzic i wyniesc na balkon? bo na razie tkwia w plastikowych pojemniczkach, czy mam je czyms nawozic? 
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jo_miekka


Moja Mama ma już od dawna na balkonie, więc myślę, że spokojnie.
Ja nie nawożę ziół, ale Mama każe :)
A ja wczoraj do pomidorków pierwszy raz wrzuciłam liscie własnej bazylii.

jusia

jo dzieki, zatem przesadzam zaraz ;)   :drunk: pomidorki z własną bazylia mniam, mniam
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jo_miekka

jusia79 a skąd masz czerwoną bazylię?

zuzia

Cytat: jo_miekka w 05 Cze 2008, 07:37:57
jusia79 a skąd masz czerwoną bazylię?

też o to chciałam zapytać? i czym się różni od zielonej (poza kolorem oczywiście :D)

julka

Kiedy jest dobry czas na sadzenie ziół? Czerwiec to nie za późno?

jusia

Cytat: jo_miekka w 05 Cze 2008, 07:37:57
jusia79 a skąd masz czerwoną bazylię?
no skad? ze sklepu ;) kupilam hurtem rozne zioła, mysle ze rozni sie kolorem od zielonej, bo jeszcze nie jadłam, wiec nie wiem jaka roznica w smaku
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"