protokół - jedno pytanko

Zaczęty przez rilla, 11 Mar 2008, 17:48:37

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rilla

szybkie pytanko: kiedy najpóźniej można spisać protokół?

mamy zezwolenie na spisanie protokołu ze swojej macierzystej parafii  do parafii, gdzie bierzemy ślub. Chrzest miałam jakieś 400 km od miejsca obecnego zamieszkania. telefonicznie poprosiłam obecnego proboszcza o wystawienie aktu chrztu. Nie chciał się zgodzić na przesłanie (dziwny jakiś). Jutro moja koleżanka z podstawówki jedzie do rodziców na święta i weźmie mi ten akt i wyśle pocztą. Będzie może w poniedziałek.  Może nie:/ we wtorek kazał nam ksiadz przyjść dodając, że coś się kiepsko do tych spraw zabraliśmy. Na stornie tej parafii jest informacja, że akt chrztu ważny jest 3 miesiące. Wydawało mi się, że 6 miesięcy- ale i tak mieliśmy na początku marca jechać do miejscowości gdzie byłam chrzczona i chciałam wziąć akt chrztu sama, jednakże sprawy zawodowe pokrzyżowały nam plany. Dokumenty z usc dojdą pocztą a z aktem chrztu jaja i tyle:/

mary

Rilla, jak super Cię widzieć! Ja właśnie chciałam z Tobą skonsultować jak długo czeka się na zaświadczenie z USC w K-ce?

mary

Mój znajomy ksiądz potwierdził mi niedawno, że świadectwo chrztu ważne jest 6 mies. I na stronie naszej parafii też jest taka informacja.

Stabilo

Ja na zaświadczenie USC w Katowicach czekałam tydzień.

Jeśli chodzi o protokół, spisywaliśmy go dopiero w ten poniedziałek, a ślub mam 10 maja (czyli równe 2 miesiące przed). Ksiądz przyjał nas spokojnie i nic nie wspominał, że za późno. Swoją drogą denerwujące jest, jak wiele spraw uzależnionych jest od "widzimisię" księży. Ja swój akt chrztu załatwiałam właśnie drogą pocztową - ksiądz tamtejszej parafii nie robił żadnego problemu i nawet nie zażyczył sobie zwrotu za znaczek  ;)

mary

a ten akt chrztu jest za darmo?

Kurcze, ja chcę w ten sam dzień załatwić USC i protokół. Nie mogę czekać tydzień na zaświadczenie :(

twinnie77

Cytat: mary_popins w 11 Mar 2008, 18:02:17
Kurcze, ja chcę w ten sam dzień załatwić USC i protokół. Nie mogę czekać tydzień na zaświadczenie

Nie sądzę, aby konieczne było zaświadczenie przy protokole. U nas można było donieść w ostatnim tygodniu przed ślubem nawet!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mary

obawiam się, że nasz proboszcz wymaga kompletu przy spisywaniu protokołu.
A lepiej się na to wybrać wcześniej, przecież trzeba się do ślubu jeszcze 2 razy wyspowiadać, a bez sensu jest biegać po 3 tyg., bo trzeba.

Stabilo

Nasz proboszcz także nie wymagał zaświadczeń z Urzędu przy podpisywania protokołu. Potrzebne były przede wszystkim akty chrztu i dowody osobiste.
W USC może wystarczy ładnie się usmiechnąć do urzędniczki - pani w Katowicach była super miła i może jest w stanie przyspieszyć procedury? 

mary

chyba będę musiała się pouśmiechać ;)

ponawiam pytanie- czy za akt chrztu jest jakaś opłata? I gdzie należy się po niego udać, do kancelarii parafialnej czy do księdza?

twinnie77

Cytat: mary_popins w 11 Mar 2008, 18:29:32

ponawiam pytanie- czy za akt chrztu jest jakaś opłata? I gdzie należy się po niego udać, do kancelarii parafialnej czy do księdza?

Chyba 'co łaska'. I wydają w kancelarii parafialnej.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mary

Byłam chrzczona w pobliskiej parafii, która obecnie jest chyba najmniejszą w K-ce i tam jest tylko jeden ksiądz, którego trudno zastać. Ciekawe czy ma kogoś do pracy w kancelarii? ;)

Stabilo

#11
Ja akt chrztu załatwiałam z panią z kancelarii, ale ksiądz akt musiał podpisać. Nie wspominała nic o opłacie, więc chyba "co łaska".

mary

Stabilo, a byłaś chrzczona w K-cach?

Stabilo

#13
Tak, w Katowicach. W ramach wyjaśnień dodam, że nie zastałam tego dnia w parafii księdza, dlatego akt został mi wysłany pocztą. Jego podpis na akcie był konieczny.

mary


Stabilo

Teraz Tysiąclecie, wcześniej Giszowiec, chrzest Nikiszowiec ;)

mary

a odbiór zaświadczenia z USC musi być osobisty, z dowodem os.?

Stabilo

W moim przypadku zaświadczenia odbierał sam narzeczony. Niestety nie może on sobie przypomnieć, czy musiał się legitymować (pamięta za to, że konwersował o pogodzie z ową przemiłą urzędniczką ;) )

rilla

hm a ile wypada dać "co łaska"? czy 30 -50 zł jets ok?


mary


zuzia

my za sam protokół nic nie płaciliśmy mimo, że spisywaliśmy go w parafii gdzie nie braliśmy ślubu. Daliśmy bodajże 50 zł za zapowiedzi.

mary

Zuzia, my tu o kasie za akt chrztu mówimy. Protokół to chyba wszędzie jest za darmo ;)

zuzia

Cytat: mary_popins w 12 Mar 2008, 10:08:46
Zuzia, my tu o kasie za akt chrztu mówimy. Protokół to chyba wszędzie jest za darmo ;)
no  bo tytuł przeczytałam i później, że ile etc. no to napisałam :D

a za akt chrzu u K. to nie wiem ile było dane, bo wybierała bo ciocia K. i powiedziała, że nie weźmie od nas kasy bo byśmy się do końca życia nie wypłacili ;D
a u mnie nic bo spisywaliśmy protokół w parafii gdzie byłam chrzczona i księża tylko księgi parafialne wyciągnęli.

mary

Cytat: zuzia w 12 Mar 2008, 10:11:06
spisywaliśmy protokół w parafii gdzie byłam chrzczona i księża tylko księgi parafialne wyciągnęli.

to najlepsza sytuacja, ale niestety, mój kościół parafialny nie istniał w roku mojego urodzenia.