Strefa "na parze"

Zaczęty przez jo_miekka, 30 Lis 2007, 11:23:20

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jo_miekka

Gotowanie na parze - niektórzy lubią (ishka, ja), niektórzy muszą (goga) - to całkiem fajna sprawa.
Wydaje się, że jedzenia tak przyrządzone "niczym nie smakuje" i wygląda raczej średnio, a to wcale nie musi być prawda.
Może smakować. Wyglądać też może, chociaż zgodzę się, że np. pierś kurczaka na parze nie pobudza samym swym wyglądem kubków smakowych...

A zatem: jedzenie na parze, aby smakowało musi być przyprawione, jak kazde inne zresztą ;)
Przyprawiamy więc mięso lub rybę przed włożeniem na parę i pozwalamy sie przeżreć. Inaczej będzie nijakie.
Warzywa surowe trudno przyprawić przed, więc dosalamy je w trakcie parowania. Dobre efekty dają też ćwiartki cytryny/limonki ułożone na nich.
Można też kombinować z wodą, która jest pod sitkiem do parowania: kropla oliwy, pół lampki winka białego, zioła, gałązki natki, koperku - może to sprawić, że jedzenie będzie bardziej aromatyczne i smaczne.
Aby wyglądało natomiast musi być po prostu estetycznie podane.
Z estetycznych powodów najlepiej na parze wychodzą kolorowe mieszanki warzyw. Najwdzięczniejszymi są moim zdaniem brokuły - pięknie się parują, nie tracą koloru, pycha!
Jeśli parujemy mięso lub rybę warto także dodać jej koloru.

Dla przykładu dwa przepisy:

Ryba na parze
Kawałki fajnej rybki (ja próbowałam to robić z solą, pangą, sandaczem) przyprawiamy jak lubimy (estragon, czosnek, sól, cytryna?) i zostawiamy do przeżarcia.
W czasie przeżerania obieramy ziemniaki i gotujemy je w osolonej wodzie 5-7min. (żeby były takie tylko troche miękkie). Wyjmujemy kroimy w plastry dosc grube. Marchewkę obieramy kroimy w plastry na skos (tj. jak kto lubi w kostke, to przecież też nic), to samo z pietruszką, selerem, porem, brokuła dzielimy na różyczki.
Wodę do parowania solimy, wlewamy 2 krople oliwy, wrzucamy gałązki koperku czy co tam mamy na podorędziu.
Układamy na sitku kolejno: marchewkę, ziemniaki, potem rybę, na niej inne warzywa oprócz brokuła. Parujemy toto pod przykryciem z 10 minut po czym dodajemy brokuła na ostatnie 5min.

I gotowe. Nieproblemowe, smaczne, zdrowe i dające ogromne pole do popisu, bo mozna to zmieniać jak się chce.

Roladki kurczakowe z zielonym farszem
Kurzy biust rozplastrować, plastry lekko rozbić. Przyprawić wedle gustu i odstawić do przeżarcia.
W tym czasie:
Duuużo naci pietruszkowej i duuuuużo bazylii świeżej (wzgl. mrożonej oczywiście, jesli się pomyślało latem;)) albo duuuuużo kaparków ze słoiczka.
Siekamy trochę i miksujemy z: łyzką oliwy, sokiem z pół cytryny, rozgniecionym zębem czosnku. Przyprawiamy pieprzem albo co nam tam pasować będzie. Ma wyjśc gładka zielona maź, dość gęsta.
Smarujemy tąże mazią plastry kurzego biustu i zawijamy eleganckie roladki. Przekłuwamy wykałaczką lub związujemy sznurkiem - to ma wyglądać podobnie do roladek kurczakowych Salsy.
I na parę. Tu stosuję winko w wodzie do parowania - daje fajny posmak.
Paruje się toto jakiś kwadrans a w tym czasie można zrobić jakiś miły sos z jogurtu bałkańskiego, do którego wrzucamy resztę zieleniny i leciutko podgrzewamy.
Gotowe.

Nie muszę chyba dodawac, że oba przepisy można stosować zamiennie (w sensie roladka z ryby etż może być, jak i kurczakowe cycki z warzywem różnorakim).

Chryyste, ale się napisałam...
Mam nadzieję, że wybaczycie rozwlekłość...

ze_nitka

jo_miekka, wspaniały wywód :) Ja też powinnam jeść bardzo zdrowo (mam cholernie wysoki cholesterol jak na mój wiek). Ale jedzenie robione na parze zawsze wydawało mi sie takie nijakie, to co opisałaś wcale tak nie wygląda. Z pewnością wykorzystam Twój przepis.
I mam pytanie. Na czym parujesz? Masz jakieś specjalne garnki do tego? Czy zwykłe plastikowe sitko?
Piwko dla Ciebie :)

jo_miekka

Cytat: "ze_nitka"I mam pytanie. Na czym parujesz? Masz jakieś specjalne garnki do tego? Czy zwykłe plastikowe sitko?
Piwko dla Ciebie  

Dziękuję za piwko - zbiera mi się powoli:)

Paruję w garnku do parowania. Tata mi kupił :D
Mały, ale fajny i w ciągłym użyciu :) To nie są drogie rzeczy.

ishka82

jo_miekka, fajniutkie przepisy, na pewno wypróbuję  :mrgreen:

[ Dodano: 30-11-2007, 12:01 ]
Ja do parowania mam wkładkę do garczka, a chciałabym kiedyś zaopatrzyć się w parowar Tefala :) Szkoda tylko, że ślubny nie lubi parowanych potraw :-/

vobi

Cytat: "jo_miekka"Dla przykładu dwa przepisy:

jo_miekka, super, ja tez lubie gotowanie na parze tylko wyobrazni kucharskiej i inspiracji mi brak  :-/  Jak masz cos jeszcze, to dawaj dawaj...  :-D

[ Dodano: 30-11-2007, 12:23 ]
Jeszcze mam pytanie a propos czasu parowania - zawsze mam z tym problem, ostatnio rybke przeparowalam i sie rozlatywala  :cry: W obu przepisach masz czas parowania ok. 15 minut, czy mozna przyjac kwadrans za "standardowy" czas parowania dla roznych potraw, czy jednak sa roznice w zaleznosci od tego co gotujesz?

ze_nitka

A ja znalazłam takie cudo: http://allegro.pl/show_item.php?item=270602341
Nie za tanie? Nie jest to wielki badziew?

Może zrobię zdrowiu prezent na mikolajki :P

magdalinska

jo_miekka,  dzieki za kurczaka, sprobuje przy okazji, bo ryba z warzywami juz mi sie przejadla :)

jo_miekka

Cytat: "vobi"Jeszcze mam pytanie a propos czasu parowania -

No i tu mnei złapałaś.
Ja nie wiem tak naprawdę, ile paruję.
To zależy. Ryba grubsza - jak panga dłużej. Ryba chudsza - krócej.
Trzeba czuwać i patrzec.
Generalnie zawsze zakładam, ze to się uparuje szybciej niż myślę :)
Uwaga na brokuły: łatwo przeparować
Cytat: "ze_nitka"A ja znalazłam takie cudo: http://allegro.pl/show_item.php?item=270602341
Nie za tanie? Nie jest to wielki badziew?


No co Ty, ja mam zwykły dwuczęściowy. Ten tu jest fajny, bo duży, wszystko Ci się zmieści!

ze_nitka

Dwu czesciowe, tzn z jedną częscią do układania składników też są :)

goga

ze_nitka,  ja mam właśnie taki garnek - dwa dni temu była próba generalna - dzisiaj paruję rybkę - pangę - jak zrobię to opiszę wrażenia smakowe, albo przyjedź spróbuj - tobie sie przyda na cholesterol, mnie na kamyki he he
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

abkasia

Bardzo fajny temat..:) :lol:  :lol:  moja mama potrafi caly obiad w jednym garnku na parze ugotowac. na roznych [poziomach, rozne skladniki. a raz na samym dole byla zupa!!!!a na gorze 2 danie...:) :mrgreen:

[ Dodano: 30-11-2007, 20:19 ]
ja bardzo lubie warzywa na parze i ziemniaki...mniam:)o wiele mniej sie pozniej soli uzywa..

goga

oto efekty mojej pracy wg przepisu jo_miekka mąż stwierdził, że ryba i warzywa super
gar + gotowy produkt
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

riannka

Ja uwielbiam gotowanie na parze, ostatnio tylko tak gotuję.
Żeby urozmaicić smak przede wszystkim mięska wymyślam różne marynaty.
Kombinuję z tego co akurat mam. Mojemu mężowi bardzo smakuje taka mazia z musztardy i odrobiny miodu do tego oliwka i podstawowe przyprawy czyli sól pieprz, kilka listków świeżych ziół. Polecam.

jo_miekka

Cytat: "goga"to efekty mojej pracy wg przepisu jo_miekka mąż stwierdził, że ryba i warzywa super

Goga! Super! A jakie ładne!

jusia

jo_miekka super pomysł , jesteś moim guru jeśli chodzi o kuchnię, czemu nie robisz tego za pieniądze? :)
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jo_miekka

Cytat: "jusia79"jo_miekka super pomysł , jesteś moim guru jeśli chodzi o kuchnię, czemu nie robisz tego za pieniądze? :)

No, no już nie przesadzaj, bo sie zawstydzę i zamknę w sobie. :oops:
Za pieniądze tego /jeszcze/ nie robię, ale przyznam, że zdarza mi się być zapraszaną na gościnne występy w domach znajomych :)

salsa

jo_miekka, ja uwielbiam, gotuje czesto głownie włsne wariacje i kombinacje, warzywa wszystkie bo śą chrupkie a takich rozmemłanych z wody wrecz nie cierpie
odpanowałam tez sztuke gotowania ziemniaków na parze z puree jest z takich sto razy lepsze
nie wiem jak mozna uwazac ze takie jedzenie nie ma smaku-ma tylko inny niz ten do ktorego nas rpzyzwyczajono
przyprawiam wszystko, nie wazne jak gotowane czy pieczone bo be zrpzypraw nic mi nie smakujeniezaleznie od techniki gotowania:P
namowiłam juz rodziców, ktorzy sa z tego bardzo zadowoleni
moja Mama bardzo dba zeby sie nie upodobnic do niektrych swoich kolezanek, ktore w wieku 5 lat sa juz stare, grube i zmeczone a ich rozrywka jest TV
chodzi na aerobik, trzyma wage jak na studiach, no i dba o siebie jedza zdrowo (moj tata zreszta tez) dzieki temu maja duzo energi:)
takze ja bardzo polecam
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

wrobelek0403

zainspirowana Waszym watkiem postanowilam wyciagnac z szafki garnek do gotowania na parze :) Zrobilam kurczaka z warzywami i wyszło super.

A teraz pytanie: znacie jakies adresy internetowe z przepisami?? a moze polecicie jakies ksiazki?? Bo inaczej inwencja tworcza skonczy mi sie w ciagu tygodnia :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jo_miekka

CytujA teraz pytanie: znacie jakies adresy internetowe z przepisami?? a moze polecicie jakies ksiazki?? Bo inaczej inwencja tworcza skonczy mi sie w ciagu tygodnia  
_________________

Ale chodzi Ci o przepisy na dania na parze? Czy w ogóle?

gioseppe

Cytat: "goga"oto efekty mojej pracy wg przepisu jo_miekka mąż stwierdził, że ryba i warzywa super
gar + gotowy produkt
ale to wyglada!!!!!!!!!!!!!!! MNIAM!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

goga

gioseppe,  już sie wyspecjalizowałam w takim gotowaniu - jak bedziesz w pobliżu Poznania - to zapraszam!!!
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

gioseppe

łuuuu! dzięki  :mrgreen:  
ale mam głoda jak patrze na te wszystkie przepisy..
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

wrobelek0403

Cytat: "jo_miekka"
CytujA teraz pytanie: znacie jakies adresy internetowe z przepisami?? a moze polecicie jakies ksiazki?? Bo inaczej inwencja tworcza skonczy mi sie w ciagu tygodnia  
_________________

Ale chodzi Ci o przepisy na dania na parze? Czy w ogóle?

tak, dokladnie :) szukalam w ksiegarni, ale nie znalazlam nawet jednej pozycji.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sputnik_sweetheart

Ja mam parowar Tefala, super sprawa :mrgreen: Dzisiaj na dole był ryż brązowy, na środkowym brukselka i marchewka a na górze pstrąg, mniam, polecam! Do środka pstrąga dać pietruszkę, cebulkę, można kawałek pora, ułożyć w marchewce i czym tam się chce, 20 minut i gotowe,piękne, zdrowe, szybkie :mrgreen:

elve

Cytat: "wrobelek0403"A teraz pytanie: znacie jakies adresy internetowe z przepisami?? a moze polecicie jakies ksiazki?? Bo inaczej inwencja tworcza skonczy mi sie w ciagu tygodnia  
podnoszę prośbę
też weszłam w posiadania parowaru, taki spóźniony prezent ślubny....