Kurczak pieczony z pomaranczami

Zaczęty przez mayagaramond, 14 Lis 2007, 17:50:50

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond

Kurczak pieczony z pomaranczami


Najbardziej potrzebny jest kurczak. Oprocze tego – pomarancze, cytryna albo limonka, rozmaryn (rozmaryn mozna zastapic imbirem i bedzie wersja orientalna), czosnek, ale nie za duzo, bo zabije pomarancze;), plynny miod, oliwa, sol, pieprz. Kurczaka myjemy, osuszamy i nacieramy sola i pieprzem (w srodku tez). Aha, jesli w srodku cos jeszcze jest to nalezy to oczywiscie wyjac. I zamiast flaczkow wlozyc kawalki pomaranczy.

W miseczce rozrabiamy sok wycisniety z pomaranczy i pol cytryny, miodu, doprawiamy czosnkiem i rozmarynem (zaprawa powinna byc gestawa). Nacieramy tym kurczaka i najlepiej jakby pare godzin postal przykryty w lodowce. Piekarnik nagrzewamy do 180°. Kurczaka wkladamy do brytfanki, wlewamy reszte zaprawy, a jak zaprawy nie ma to soku z pomaranczy.

Kurczaka przykrywamy folia aluminiowa i wkladamy do piekarnika. Podczas pieczenia od czasu do czau polewamy wytwarzajacym sie sosem. Kurczak piecze sie dosc dlugo, wiec obiadu lepiej nie robic jak sie umiera z glodu;)

Jakies 15 minut przed koncem pieczenia zdjac folie, zeby kurczak sie zarumienil. Skad wiemy, ze kurczak jest gotowy? Wbijamy wykalaczke, jesli nie wychodzi sok, tzn, ze kurczak jest upieczony.

Ta sama potrawe mozna zrobic z udek, jak ktos nie chce calego kurczaka. Ja udka najpierw krotko podsmazam na patelni.

Uwaga rozmaryn - nie kazdy lubi (np. H. nie lubi) , wiec nie za duzo sypac. Pomarancze nie tylko obieramy ze skorki, ale tez filetujemy.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

gioseppe

:) czyli sie udało? :)
szkoda, że zdjęcia nie zrobiłaś zanim go pochłonęliście :P
luuubie oglądać zdjęcia jedzonka :)
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

mayagaramond

Cytat: "gioseppe"czyli sie udało?

oj tak. Ja uwielbiam polaczenei miesa z owocami. Gdzies mam tez przepis na indyka z winogronami, ale nigdy jeszcze nie robilam.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

gioseppe

ja jakoś nigdy nie robiłam ale czas to zmienić :)
tzn jedynie z ananasami z puszki :) po hawajsku, z mleczkiem kokosowym
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

julka

Cytat: "mayagaramond"Ta sama potrawe mozna zrobic z udek, jak ktos nie chce calego kurczaka. Ja udka najpierw krotko podsmazam na patelni.

maya, ale jak nadziewać udka? Tzn. w ogóle da się, czy po prostu można upiec je z pomarańczami?

mayagaramond

Cytat: "julka"maya, ale jak nadziewać udka? Tzn. w ogóle da się, czy po prostu można upiec je z pomarańczami?

Bo ja tak zawsze skrotowo pisze;) Wtedy nie nadziewasz tylko na polane marynata udka ukladasz plasterki pomaranczy na udkach. Tylko one po godzinie w piekarniku ladnie wygladac nie beda, wiec poloz swieze tak z 15 minut przed koncem pieczenia.

Nadziewac udka tez mozna - farsz wkladasz miedzy skore a miesko. Kiedy tak zrobilam udka nadziewane ricotta, ale zgubilam przepis....moze znajde gdzies w necie.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

talula

Cytat: "mayagaramond"Pomarancze nie tylko obieramy ze skorki, ale tez filetujemy.

Fajnie, że zamieściłaś ten przepis, ale powiedz mi, co to jest filetowanie pomarańczy? :->

foszek

Cytat: "talula19"Fajnie, że zamieściłaś ten przepis, ale powiedz mi, co to jest filetowanie pomarańczy?
Z dwóch końców pomarańczy odetnij plastry, następnie zetnij skórkę i biały miąższ z góry na dół. Wycinaj cząstki miąższu pomarańczowego, bez bialej skorki

nionczka

Wlasnie sie biore za tego kurczaka z pomaranczami. Ktos tam wspomnial o ananansie. Mam swiezego wiec moze tez dorzuce? I odrobine swiezego imbiru :-) Szkoda, ze jest na jutro bo dzisiaj mamy wok, ale i tak opowiem Wam co mi z tego wyszlo.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login