Fotostory z piernikiem staropolskim

Zaczęty przez twinnie77, 12 Lis 2007, 20:48:18

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

twinnie77

Postanowiłam udokumentować moje starania w przygotowaniu tego piernika. Po pierwsze, dzięki Sonja za przepis. Po drugie, przeczytałam przeszło 250 postów na forum Gazety na temat tego piernika. I jestem absolutnie zmotywowana, aby go zrobić.

Zaczęłam od ugotowania miodu z cukrem i smalcem. W przepisie Sonji jest masło, ale na Gazecie kobitki poleciły smalec, więc to eksperyment. Po ugotowaniu masa wygląda następująco:

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Teraz masa się chłodzi, a ja przeprowadziłam test konsumencki przyprawy do piernika. Kupiłam kilka paczek 4 różnych producentów i porównałam wygląd i aromat. Zdjęcie mówi samo za siebie.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


U góry po lewej: firma floramex 20 g cena 0,79
Góra po prawej: Gellwe 40 g cena 1,95
Dół po lewej: Galeo 20 g cena 0,75
Dół po prawej: Kamis 20 g cena 1,75

Na wygląd wygrywa Kamis. I najładniej pachnie. I jako jedyny nie posiada w składzie mąki. Jak można do przyprawy korzennej dać mąki??


Teraz biorę się za ugniatanie ciasta. Życzcie mi powodzenia i siły w rękach.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

gioseppe

wow!pochwal sie efektem ;)
ja niedługo bede wypiekać małe pierniczki na choinkę ;)
na razie musze poprosic babcie o jakis sprawdzony przepis

Cytat: "twinnie77"
Zaczęłam od ugotowania miodu z cukrem i smalcem. W przepisie Sonji jest masło, ale na Gazecie kobitki poleciły smalec, więc to eksperyment.
to musi straszelnie smierdziec, nie??????
smalec kojarzy mi sie ze smrodem :)
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

vobi

Rany, ja przeczytalam "Fotostory z plemnikiem..." i bez namyslu weszlam na watek. Jakbym wiedziala ze to piernik tobym tu nawet nie zagladala...  :lol: Tak wyrafinowane wypieki przekraczaja moje mozliwosci...

Niemniej, powodzenia zycze i czola chyle przed tak odwaznym zamierzeniem :)

inkageo

Wow :) To ja Cię dopinguję i trzymam kiuki :) :) Moja przygoda z wypiekiem piernika nie miała happy endu..
Imagine there is no hate

mayagaramond

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

aniak1211

A ja jestem wygodna i poprosilam mame zeby dla mnie zrobila ten piernik  :-D

Ale to nie tylko z wygody i lenistwa,ja do mamy na swieta przylece i bez sensu robic tu piernik i wiez go do polski ;-)

A jaki miod uzylas,naturalny czy sztuczny :?:

twinnie77

Tak wygląda ciasto po wyrobieniu. Podparłam się mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego. Pachnie super!!! Teraz będzie leżakować, a na tydzień przed Wigilią go upiekę.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


[ Dodano: 12-11-2007, 22:43 ]
Cytat: "gioseppe"to musi straszelnie smierdziec, nie??????
smalec kojarzy mi sie ze smrodem  

Ja mam smalec taki domowy, z wiejskiej świnki karmionej tradycyjnie. On pachnie!!! A poza tym, w gotowym wyrobionym cieście go nie czuć.

Cytat: "vobi"ja przeczytalam "Fotostory z plemnikiem..."

:lol:  :lol:  :lol: widzę, że koleżanka ma czymś bardzo myśli zajęte...

Cytat: "aniak1211"A jaki miod uzylas,naturalny czy sztuczny

Ja nie uznaję sztucznego miodu, z racji tego, że mój świętej pamięci już dziadek był pszczelarzem i po prostu zawsze jedliśmy prawdziwy miód. Teraz kupuję miód z Bieszczad. Sztuczny nie ma takiego zapachu. Ale nie wiem, czy miałoby to jakiś wpływ na piernik. Może Sonja odpowie?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

gioseppe

Cytat: "twinnie77"
Ja mam smalec taki domowy, z wiejskiej świnki karmionej tradycyjnie. On pachnie!!! A poza tym, w gotowym wyrobionym cieście go nie czuć.
czyli co.. taki sklepowy w kostkach sie nie nadaje....?
ostatnio probowalam na takim podsmazyc sznycle bo babcia zasugerowala, ze najlepszy do sznycli jest smalec, nie wiem co mnie pokusilo, zeby posluchac ale smrod w całym domu!!!!!!!!!!
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

twinnie77

Cytat: "gioseppe"czyli co.. taki sklepowy w kostkach sie nie nadaje....?

Takiego w kostkach nie kupuję. Ale w sklepach mięsnych można kupić smalec w kubeczkach i on jest o wiele lepszy, niż ten kostkowy. Trzeba mieć sprawdzony sklep lub rzeźnię.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

gioseppe

Cytat: "twinnie77"Trzeba mieć sprawdzony sklep lub rzeźnię.
no wlasnie, trzeba miec ;)
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

zuzia

twinnie77,
na przyszlość polecam samej zrobienie przyprawy do piernika. Wychodzi o niebo lepszy!

twinnie77

Cytat: "zuzia"twinnie77,
na przyszlość polecam samej zrobienie przyprawy do piernika. Wychodzi o niebo lepszy!

To zdradź proporcje :) W tym roku już mi się nie chciało, ale za rok na pewno zrobię.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Cytat: "twinnie77"Po pierwsze, dzięki Sonja za przepis.
nie ma za co:) mam nadzieję, że będzie smakował:) ja jak dojdą moje słynne;) foremki będę się brała też za pierniczki, pewnie za jakies 2 tygodnie

aniak1211

SONJA

Jaki miod ty uzywasz???

W sumie to u mnie zawsze jest prawdziwy,jak bylam mala to moj tato sie tym zajmowal

zuzia

Cytat: "twinnie77"To zdradź proporcje  W tym roku już mi się nie chciało, ale za rok na pewno zrobię.
muszę babcię podpytać :)

sonja

Cytat: "aniak1211"SONJA

Jaki miod ty uzywasz???

W sumie to u mnie zawsze jest prawdziwy,jak bylam mala to moj tato sie tym zajmowal
ja używam naturalnego:) sztucznego nie uznaję, bo to nie miód, a świąteczny piernik musi byc pełnokrwisty;)) ja nie wiem jak ze smalcem ale taki miód z masłem to pięęęęęknie pachnie mmm:)

dagi

Miód tylko naturalny!
Też czytałam, że do wyrobów piernikowych najlepszy jest smalec. Ja robiłam pierniczki właśnie ze smalcu (takiego kupionego w kostce) i później w upieczonych pierniczkach w ogóle go nie czuć. Za to jak pięknie pachną te przyprawy przy pieczeniu... Też muszę się już zabrać za wyrabianie ciasta.
url=http://www.przewodnikmp.pl] Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]

aniak1211

Moje ciasto juz  czeka na pieczenie-mama juz zrobila :mrgreen: (uzyla prawdziwego miodu)

MMMM juz sie doczekac nie moge ;-)

twinnie77

Dzisiaj jest dzień pieczenia. Wieczorem zdam relację  :-D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Ja upiekłam w sobotę, i chyba wyszedł niezły. Tzn ja generalnie za piernikiem nie przepadam, ale tak mi się wydaje:)

twinnie77

Miałam napisać we wtorek o moich odczuciach przy pieczeniu i po, ale tak jakoś czas mi szybko przeleciał. Nadrabiam zaległości.
Więc piekłam we wtorek. Miałam problemy z wałkowaniem, więc po prostu odcinałam plastry ciasta i wykładałam blachę. Zapach podczas pieczenia był obłędny. Upiekłam dwa placki okrągłe i dwa prostokątne. Placki momentalnie kamienieją. Zaraz po ostudzeniu przełożyłam powidłami z Łowicza, zawinęłam w folię, włożyłam do reklamówki, wsadziłam na szafki w kuchni i obciążyłam kilkoma książkami. Już na drugi dzień ciasto zmiękło. Wczoraj polukrowałam i poporcjowałam, aby dzisiaj dać w prezencie koleżankom z pracy. Spróbowałam, smak jest bardzo dobry. Ale przyznam, że piernik, który piecze moja mama jest chyba lepszy.
Zrobiłam fotki upominków dla koleżanek. Obok piernika są moje ciasteczka-amoniaczki, które też stworzyłam w tym tygodniu.


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

vobi

twinnie77, kurcze zaluje ze nie jestem Twoja kolezanka z pracy...  :)

aniak1211

Moja siostra tez upiekla dla mnie :-D
Pyszny byl,jak dla nas potrzeba bylo wiecej powidel :lol: bo troche suchy byl,ale i tak wszyscy sie zajadali :!: