Tarta z jabłkami

Zaczęty przez sonja, 09 Lis 2007, 18:49:31

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sonja

Właśnie robię i postanowiłam się podzielić moim ulubionym przepisem na tartę z jabłkami i budyniem. Jak się upiecze to dołączę zdjęcie.

Ciasto kruche z dowolnego przepisu, ja robię tak:

200 gr mąki
100 gr masła
50 gr cukru
zimna woda
Z powyższych składników szybko zagnieść ciasto i na godzinkę mniej więcej do lodówy.

Piekarnik nastawić na 220 stopni

W tym czasie ugotować budyń. Ja patriotycznie najbardziej lubię delektę. Proponuję zmniejszyć ilość mleka (ja mam na 3/4 litra a gotuję z połowy)

Obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki jabłka. Wymieszać z duuuuużą ilością cynamonu i tak ze dwiema łyżkami cukru (ale to zależy od tego jakie są jabłka).

Ciasto cienko rozwałkować i przeniesc do formy (można też wylepić nim formę).
Podpiec jakieś 10 minut. Wcześniej nakłuć widelcem, żeby się nie wybrzuszało.
Wyjąć wyłożyć budyń i ciasno na nim poukładać jabłka. Piec jeszcze ok 25 min w temperaturze około 200 stopni.

Smacznego:)

mam6lat

z nieba mi spadłas z tym przepisem - na środe musze zrobic ze starszym synkiem jabłecznik na przedszkolny konkurs
(a masz piv-k-o)

sonja

Oooo moje pierwsze piwo:)) dzięki:) zdjęcie już zrobione, tylko kabelek zostawiłam w samochodzie, który z J. pojechał do pracy, eh:) ale wyszło pycha

riannka

Tak nabrałam ochoty na tą tartę, że wysłałam męża po składniki i formę,
jak tylko wróci biorę się do pracy. Dam znać jak wyszło.
Piwko za przepis....

sonja

Jej teraz to drżę żeby Wam smakowało:) taka odpowiedzialność. A i ja wczoraj piekłam nieco dłużej niż 25 min, to trzeba pilnować jak te jabłka wyglądają, bo to zależy od piekarnika.

riannka

CytujJej teraz to drżę żeby Wam smakowało:) taka odpowiedzialność. A i ja wczoraj piekłam nieco dłużej niż 25 min, to trzeba pilnować jak te jabłka wyglądają, bo to zależy od piekarnika.
więc muszę podwójnie pilnować, to pierwsze ciasto w nowym piekarniku więc nie wiem jeszcze co i jak..... ale myślę że będzie ok.

sonja

Ja w domu mam taki piekarnik strasznie szybko piekący (a raczej przypalający i na niego właśnie trzeba uważać), a wczoraj piekłam w takim normalniejszym i tam to dłuzej trwało. a jako że Twój nowy to raczej dłużej niż krócej:)

riannka

Sonja,
coś namieszałam z ciastem, pierwszy w życiu zakalec zaliczyłam :cry: ale da się zjeść.
"Góra" przepyszna, budyń jabłka i cynamon, poezja....... mmmmmm
popracuję nad ciastem i będzie ok.

sonja

Cieszę się, że góra wyszła i smakowała:) ciasto na pewno też się uda, może wystarczy jak dłuzej popieczesz samo bez "góry" zeby sie mocno zezłociło

riannka

Cytat: "sonja"Cieszę się, że góra wyszła i smakowała:) ciasto na pewno też się uda, może wystarczy jak dłuzej popieczesz samo bez "góry" zeby sie mocno zezłociło

pewnie w tym był problem, ale następnym razem dopilnuję. Jeszcze raz dzięki.

aniak1211

Wlasnie dzis upieklam szrlotke z budyniem,takie jak twoje pewnie tylko na ciasto jablka,budyn i na wiezch starte ciasto.

Jeszcze gorace ale podskubalam troszke i pycha :mrgreen:

riannka

sonja

uwzięłam się na tą tartę, będę robiła aż będzie super
drugie podejście  już w piekarniku, zapachy rozkoszne........
Niestety dziś chyba przesadziłam w drugą stronę i za mocno podpiekłam ciasto,
kiedy ja się wreszcie nauczę jak ten piekarnik piecze  :roll:

sonja

nauczysz sie nauczysz:) ja lubie przypalone, 3 godzinki i jestem, a za to tarty nie ma;) ja musze miec przed swietami nowy piekarnik, bo z tym co mam w domu wezme i zwariuje:) powodzenia! a jak cos to do 3 razy sztuka:))

riannka

wyszło super, pól już wieczorem nie było  :-D  :-D  :-D

sonja

No to się bardzo, bardzo cieszę i gratuluję:)

talula

To ja mam pare pytań, bo nigdy tarty nie robiłam, a mam wielką ochotę;)

Ile jabłek? raczej kwaśne jak na szarlotkę, czy nie ma to znaczenia?
Jaki budyń? rozumiem, że chyba jakiś waniliowy lub smietankowy chyba?
Są jakieś specjalne formy na tartę?

magdarynka

Cytat: "talula19"Ile jabłek? raczej kwaśne jak na szarlotkę, czy nie ma to znaczenia?
Pozwole sie wtracic, jablka w zaleznosci od tego jak sa duze: trzy - cztery srednie powinny byc dobre.
Cytat: "talula19"Jaki budyń?
Wlasnie smietankowy lub waniliowy, ja wole z smietankowym.
Cytat: "talula19"Są jakieś specjalne formy na tartę?
Są okragle z pofalowanymi brzegami, choc nie wiem czy to ma znaczenie, generalnie chodzi o to by forma byla niska.
A madrze sie tak bo sama pieke podobne ciasto, wlasciwie prawie to samo, jutro wkleje przepis.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

dagi

Cytat: "talula19"bo nigdy tarty nie robiłam, a mam wielką ochotę;)
Ja tez nigdy nie robiłam ale chętnie bym spróbowała, tylko nie mam niestety takiej formy.
url=http://www.przewodnikmp.pl] Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]

sonja

dagi81, to zrob w takiej prostokątnej normalnej formie:) też wyjdzie, a formę to znajdziesz w każdej ikei i supermarkecie

dagi

sonja, kupię na pewno, tylko jak jestem na zakupach to zapominam... a specjalnie tylko po formę to nie chce mi się jechać.
url=http://www.przewodnikmp.pl] Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]