oprawa muzyczna mszy

Zaczęty przez elizapj, 18 Paź 2007, 13:46:01

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

callja

Aha, co do Katowic - mogę podać namiary na naprawde kompetentne wokalistki (absolwentki Akademii Muzycznej). Gwarantuję, ża jeśli one "czasną" oprawę Twojej mszy ślubnej, wszyscy będą ją wspominali długo i z zachwytem... Oazowate śluby zdarzają się co i rusz, scholek pełno w każdym kościele, a tymczasem usłyszeć śpiew z prawdziwego zdarzenia naprawdę nie jest łatwo...
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

vobi

Cytat: callja w 11 Maj 2008, 16:46:38
Z tą "Barką" to uwaga... Raz jedyny biedny Ojciec Święty wspomniał, że tę pieśniczkę lubi, to go nia potem katowali bez końca i bez miłosierdzia :o

callja, swietnie to ujelas!  lol

vobi

Cytat: callja w 11 Maj 2008, 16:46:38
czy jakichś tam "Baranków młodych" nieliturgicznych

o rany, "Baranki mlode" to jest moj koszmar, w poprzedniej "mojej" parafii chorek katowal nas tym (a to ma chyba z 10 zwrotek....) co roku na rezurekcji, czlowiek zwlokl sie z lozka na 6 rano coby swietowac, ale ok. 07:30 to juz kryzys dopada i zaczyna przysypiac, a ci jada z Barankami.... Dobrze chociaz ze chorek sam w sobie niezly, bo jakby jeszcze zawodzili albo falszowali, to chyba bym tam granat wrzucila...  >:(

callja

Vobi - dzięki Bogu, że tamten chórek niezły, bo mnie 99% kościelnych produkcji gitarkowo-oazowych skłania wyłącznie do obrania strategii "choduuuuuuu stąd, jesli ci słuch miły..." Koszmarozo.

No ale jam pod względem kompetencji muzyczno-liturgicznych nieco przegięta ;)
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

tachogti

#79
callja ale Barke lubie ja prywatnie ;) przypomina mi czasy kiedy wychodzilam ze "zlego" momentu w zyciu i uwazam ze po komunii jest calkiem wciskalna ;D
Ale jak cos to zglosze sie do Ciebie w sprawie repertuaru :)
Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

callja

Cytat: tachogti w 11 Maj 2008, 22:38:44
callja ale Barke lubie ja prywatnie ;) przypomina mi czasy kiedy wychodzilam ze "zlego" momentu w zyciu i uwazam ze po komunii jest calkiem wciskalna ;D
Ale jak cos to zglosze sie do Ciebie w sprawie repertuaru :)

A ja "Barki" mam dość, i wyżej dziurek uszu ;) no cóż, nawet gdy się uwielbia tort czekoladowy, to jedząc go pięć razy dziennie w końcu dostanie się mdłości ;D Większość muzyków mających jakikolwiek związek ze sprawami liturgicznymi nabawiło się już ostrej alergii na tę pieśniczkę. Bo też ile razy można, w nieskończoność, "bo Papież lubił", ych.

Wracając do głównego wątku: "Barka" w czasie życzeń pod kościołem - ok. A po Komunii lepiej jednakowoż coś o inklinacjach eucharystycznych, i raczej liturgicznego niż pieśniczkowo-oazwoego (może przesłuchaj na youtube motet Mozarta "Ave verum Corpus"?? przepiękny...). A po błogosławieństwie a przed wyjściem z kościoła - coś maryjnego, jako votum i polecenie Młodych opiece NMP.
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

RybaToJa

Prosba do Callja, :flowers:
czy moglabym dostac  namiary na muzykow w Warszawie? Myslalam o wiolonczeli, skrzypcach i altowce, ale jestem otwarta na propozycje ;-) Slub juz bardzo niebawem bo w czerwcu, ale nietypowo bo w niedziele, wiec sadze ze mam szanse jeszcze kogos namierzyc ;-)
z gory dziekuje i pozdrawiam

Anupka

#82
Dobra, poszperałam, posłuchałam i wyszła mi taka lista (może jeszcze komuś posłuży za inspirację):

1.   Wejście
- Johann Pachelbel – Canon In D (ale jak się organista/ksiądz zgodzi, bo to nie liturgiczne) tutaj w wersji na violin i piano http://www.youtube.com/watch?v=sYBDmVCiUF8&feature=related (rozumiem, że w takim razie da się na skrzypce i organy zagrać ?)
-J.S. Bach ,,Prelude", Partita E-dur – hmm.. nie mam pojęcia, czy to to samo, ale na stronie: http://www.freerecordshop.nl/sitemap-nl/-the-very-best-of-bach-various-artists   znalazłam coś takiego (patrz) 1-9 Violin Partita Nr 3 in E-Dur, BWV 1006: I Preludio) i jeszcze to http://www.youtube.com/watch?v=4g5Q1p6C7ho&feature=related i mam nadzieje, że to to samo, tylko w pierwszym linku wersja skrócona i nie od początku...

2.   Ofiarowanie
- W.A. Mozart – Laudate Dominum http://www.youtube.com/watch?v=DcHglZX4xUc
Pytanie brzmi; czy wersja z linka to 1 - (vesperae de Dominica), czy też 2 -  (vesperae de Solennes), czy też żadna z nich, no i czy nadaje się na mszę, w tym właśnie momencie jej trwania; Może to wszystko jedno i to samo, może mnie po prostu słoń nadepnął na ucho... na youtoube jest też wersja Laudate Dominum z katedry Notre Dame de Paris i brzmi zupełnie inaczej.... zaznaczam, że najbardziej podoba mi się ta pierwsza wersja, która jest w linku, czyli Mozart, gdzie większość grana jest na skrzypcach plus organy, a chor wchodzi pod koniec
- jakaś druga opcja by się przydała

3.   Komunia
- César Franck – Panis Angelicus – tu skrzypce z fletem http://www.youtube.com/watch?v=wk6XuO59ruk  a tu z  sopranem http://www.youtube.com/watch?v=jVy-Cg_sKac
- P. Czajkowski ,,Preghiera" z Serenady na smyczki – nigdzie tego nie mogę znaleźć, to podobno instrumentalna wersja motetu ,,Ave verum Corpus" W.A. Mozarta, który w tym linku: http://www.yotuube.com/watch?v=eYUDa-8QvmY

4.    Dziękczynienie
- w ogóle nie mam pomysłu 

5.   Podpisanie dokumentów
- J.S. Bach /Gounod – Ave Maria  http://www.youtube.com/watch?v=xWi0x_aOzeM&feature=related (jedna uwaga: czy starczy czasu? w końcu, jak długo podpisuje się dokumenty?)

6.   Wyjście
- Felix Mendelssohn – Wedding March
http://www.youtube.com/watch?v=JuZw4tbTO7c&feature=related  - skrzypce, itd.
http://www.youtube.com/watch?v=EfsTXzAgp6c&feature=related – organy

Poza tym gdzieś w necie ktoś jeszcze coś mówił o tych utworach (ale czy one są liturgiczne). Może któryś z nich się nada na Dziękczynienie?
•   J. Quantz – Andante http://pikethy.uw.hu/media/audio_kar2002.html
•   J.S. Bach -   http://www.youtube.com/watch?v=qOVwokQnV4M
•   R. Schumann – Traumering (Dreaming) (Marzenie) http://www.youtube.com/watch?v=FlkXS4urVLc
•   C. Giordani - http://www.youtube.com/watch?v=TJ6ep7Z_2Pc  - jedyne, które znalazłam ze skrzypcami
•   Edvard Grieg – proponowane przez callje ,,Melodie elegijne"... hmmm.... nie mogę dojśc co to dokładnie...Internet podpowiada mi jego wiosnę, czy to o to chodzi?--> http://www.youtube.com/watch?v=k2nbbYxug9g no i mam jeszcze taki link do Griega: http://www.nme.com/video/id/OETi4gXh1oQ/search/grieg

To tylko koncepcja, a podaje czasem po 2 pozycje, zeby było z czego rezygnowac w razie czego? Jak już pisałam wcześniej, chciałabym piękne utwory, ale poza wejściem i wyjściem – zdecydowanie kościelne. Ao tym, co litugiczne, a co nie, wciąż większego pojecia nie mam...
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

malybob

Na początek:
Elegię odradzam, cytuję : "Elegia, smutny utwór liryczny, wyrażający żal po stracie kogoś bliskiego lub przez autora cenionego, a także ból związany z istnieniem w ogólności. Przywołuje często konkretne, tragiczne lub inne budzące smutek, wydarzenie."..

malybob

Z tych ostatnich, które wymieniasz- nie są liturgiczne :(
Osobiście nie bardzo rozróżniam liturgiczne od kościelnych, ale te nie są ani takie ani takie..   
Może spodobałyby Ci się utwory Oliviera Messiaena, np. na organy
Livre du Saint-Sacrement, L' Ascension (w Wikipedii jest spis i podane co na jakie instrumenty).
Ave Maria jest dość długie.. i przepraszam za opinię- ale takie oklepane..
Czajkowskiego nie kojarzę tego utworu. Jeśli chodzi o Ave verum corpus Mozarta- nie ma problemu ,żeby zagrać na organach.
I pomyślę jeszcze co Ci doradzić :) Muzyka to mój zawód i hobby:)


Majeczka

bardzo fajny temat :) z chcecia tez poslucham rad
url=http://www.przewodnikmp.pl] Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Anupka

malybob - super, ze pomagasz :-)  :drunk:

ja w ogole nie odrozniam liturgicznych/koscielnych od muzyki klasycznej, stad zreszta moja prosba na forum o pomoc...

Ave Maria oklepane, zgadzam sie w 100%, ale zostaje, z roznych wzgledow, ktorymi nie bede zasmiecac forum ;) Tylko - jesli faktycznie za dlugie na same podpisy - to gdzie mozna to zagrac, tak, by pasowalo? Moze przesunac na to Dziekczynienie wlasnie, a szukac jakiegos krotszego utworu na te podpisy? Bedzie pasowac? Bo juz czytalam, ze np. na Komunie Ave Maria nie pasuje...

A jak oceniasz to, co wybralam do tej pory?
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

callja

Akurat "Utwory elegine" Griega nie sa aż tak żałobne, żeby mogły uchodzic za odpowiedniki barokowych utworów typu "tombeau"  ;) Więc ujda w tłoku, ale jesli rzeczywiście ma być raczej liturgicznie, to:

1. obie wersje "wejścia" ujdą, są nieliturgiczne wprawdzie, ale wówczas sama msza jeszcze się nei rozpoczęła = kwestia do przejścia; ale "Kanon" to już oklepaństwo niesamowite, utwór niemal zatupany przez swoją popularność, więc może coś mniej hiciarskiego, a ładnego?? Zawsze doradzam wtedy fragment pierwszej części koncertu skrzypcowego E-dur Bacha

2. wersja z linka to "Laudate Dominum" z "Vesprae de sollennes" Mozarta, ale w dziwnej wersji - to co grają skrzypce powinien wykonywac sopran solo; i ten koszmarny keabord, zęby bolą od takiego dźwięku... ale sam utwór na Ofiarowanie jak najbardziej pasuje, i jest liturgiczny; pozostałe "Laudate" zostały skomponowane do tego samego tekstu, ale na inne okazje kościelne (inny typ nieszporów)

3. Komunia - i "Panis angelicus", i "Preghiera" = "Ave verum" jak najbardziej pasują + są liturgiczne

4. dziękczynienie - może "Sit nomen Domini benedictus" z "Psalmu 112" Haendla?? i tekst pasuje, i liturgiczny utwór

5. podpisanie dokumentów - jesli nie ma być takie typowe "Ave Maria" (rzeczywiście troszkę oklepane), to może "Ave Maria" Desdemony z opery "Otello" Verdiego?? zwłaszcza, że zaczyna się seraficznymi współbrzmieniami skrzypiec
albo właśnie wtedy coś na skrzypce solo, np. własnie "Prelude" z Partity E-dur na skrzypce solo, o którym pisałam wczesniej

6. wyjście - przesławny Mendelssohn pasi jak najbardziej

Szczerze odradzam "Kanon" Pachelbela, "Marzenie" Schumanna i "Caro mio ben" Giordaniego - nie dość, że oklepane do mdłości, to totalnie świeckie i najcześciej grywane w tak dziwacznych werjach/aranżach, że bidni kompozytorzy tych miłych utworków ze zgrozy w grobach się przewracają... Link do Bacha się nie otwiera, więc nie wiem, co to za utwór, ale jesli to aria z suity orkiestrowej (zwana koszmarnie nieprecyzyjnie "Arią na strunie G") to zmykac radzę w try miga!! bardziej oklepanego utworu ze świeczką szukać...
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

malybob

Tak, ten Bach to aria na strunie G..
Ech, u mnie może będzie chór, a narzeczony marzy o Pachelbelu :( w wykonaniu smyczków..Ale czego się nie zrobi z miłości ;)
Chętnie bym jeszcze coś teraz poszukała, ale N. mnie pilnuje, żebym pisała prace mgr. .. Muszę poczekać aż się odwróci ;)

Anupka

Cytat: callja w 01 Cze 2008, 19:09:58

może coś mniej hiciarskiego, a ładnego??

no ja chętnie, cały problem polega na tym, że nie mam zielonego pojęcia co innego można by tu zagrac, zeby było i pięknie i nieoklepanie i liturgicznie zarazem..

Zawsze doradzam wtedy fragment pierwszej części koncertu skrzypcowego E-dur Bacha

Czy chodzi o pozycje, która wymieniłam w moim poście jako drugą z propozycji na wejście, tj. J.S. Bach ,,Prelude", Partita E-dur ?

4. dziękczynienie - może "Sit nomen Domini benedictus" z "Psalmu 112" Haendla?? i tekst pasuje, i liturgiczny utwór

nie mogę tego nigdzie znaleźc do odsłuchania w necie... masz moze jakies namiary?


Link do Bacha się nie otwiera, więc nie wiem, co to za utwór, ale jesli to aria z suity orkiestrowej (zwana koszmarnie nieprecyzyjnie "Arią na strunie G") to zmykac radzę w try miga!! bardziej oklepanego utworu ze świeczką szukać...

no łatwo powiedziec, jak się wie, jakie są nieoklepane.. z moją skrzypaczką coś urwał się kontakt i nie wiem, czy nie będę szukała kogoś innego... a czas ucieka, więc chciałam jakoś stworzyc tę listę sama... a raczej przy Waszej pomocy, bo sama - jak widac - błąkam się po tym świecie muzyki jak pijany we mgle...
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Anupka

Cytat: malybob w 01 Cze 2008, 19:21:37

Chętnie bym jeszcze coś teraz poszukała, ale N. mnie pilnuje, żebym pisała prace mgr. .. Muszę poczekać aż się odwróci ;)

hehehe, malybob, Ty lepiej pisz ta prace mgr... im wiecej napiszesz, tym szybciej skonczysz i bedziesz free! ;)
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

callja

Koncert skrzypcowy E-dur Bacha, a prelude z Partity E-dur na skrzypce solo to dwa kompletnie różne utwory  ;) poza tym koncert jest z orkiestrą (lub w przypadku kościoła - z organami rzecz jasna), prelude to SAME SKRZYPCE i nikt/nic w tle. Efekt jest extra, zapewniam.

Do haendla mam tylko nuty niestety :( Jako zamiennik polecam piękną arię "If God be for us" albo "How beatiful" z oratorium "Mesjasz" Haendla - na pewno będzie na youtube.

A co do orientacji w świecie muzyki, to spokojnie - zawsze pojawię się na posterunku i coś wymyślę  ;) chi chi, skromnością się popisałam ;D
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

poli

callja - wielki szacunek i piwo:) poczytuje forum ukradkiem i m.in. Twoje posty przekonały mnie, że warto się tu zatrzymać na dłużej. Twoja imponująca wiedza przypomina mi mojego tate - maniaka muzyki z operą na czele - który niestety odszedł zanim zmądrzałam. widzę teraz ile tracę:)

mayagaramond

callja - mam malo prosbe, znajoma z DE meczy sie wlasnie nad oprawa mszy, ma organiste i dwa klarnety (oczywiscie nie mam pojecia, czy takie polaczenie ma sens :D ) Moze bedzie miala tez solistke, ale nie wiadomo.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

rubin04

calija - ja własnie przesłuchuję, przesłuchuje i wstępnie podobaja mi się:

WEJSCIE: Enio Moricone z Misji - tak wiem, oklepane ale cholernie mnie za serce chwyta :) [myslisz że na skrzypcach będzie brzmiec ok, bo organistka chyba tu powie "pass"]

Przekonałas mnei do Ave Maria z Otelo Verdiego - nie wiem tylko gdzie je wcisnąc.

Dalej: Panis Angelicus - to na komunie podobno.

No i Hendel z Mesjasza: "If God be for us" oraz "How beautifull" - i też nie wiem jak to "rozplaowac"

No i jeszcze Laudate Dominum Mozarta.

A na wyjscie co proponujesz? Choc tak po slubie to my chyba do Matki Boskiej podejdziemy na chwilę a potem wyjscie..

Ale co myslisz na wyjscie zasadnicze?
tak by było slubnie i pięknie :) Bo tojuz po mszy więc nie musi byc liturgicznie chyba :)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

rubin04

A tu propozycje na slub od Caliji jeszcze:  "Veni, Consolator" Stachowicza (ładne i żywe), "Sit nomen Domini" Haendla, "Domine Deus"" z "Glorii" Vivaldiego, "Laudate Dominum" Mozarta
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

my na wejście bedziemy mieli canon i już :)

callja

#97
Cytat: mayagaramond w 02 Cze 2008, 11:54:14
callja - mam malo prosbe, znajoma z DE meczy sie wlasnie nad oprawa mszy, ma organiste i dwa klarnety (oczywiscie nie mam pojecia, czy takie polaczenie ma sens :D ) Moze bedzie miala tez solistke, ale nie wiadomo.

Powiem tak - klarnet w kościele to wersja ryzykowna. Dlaczego?? Po pierwsze - mało "kościelnie" się kojarzy!! Bo raczej klezmersko-żydowsko (może to zboczenie wynikłe ze słuchania Mahlera... i Kroke ;) ), po drugie - jazzowo (słynny klarnet Woody Alllena). Koniec końców - z repertuarem będzie kiepsko...

Zdecydowanie śpiewaczka będzie bezpieczniejsza opcją.

Ale jeśli znajoma upiera się przy tych instrumentach, postaram się coś wymyśleć.


poli - bardzo dziękuję za miłe słowa  :flowers:
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

Anupka

No to mi skrzypaczka zrezygnowała :( Help! Ma któraś namiary na skrzypaczke, co zagra mi 16 sierpnia na ślubie i nie sprawi, ze zbankrutuje?
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

callja

A śpiewaczka może być?? W razie czego, może ona Ci kogoś jeszcze poleci??
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /