Na jesienne wieczory - ciasto cebulowe

Zaczęty przez mayagaramond, 30 Wrz 2007, 18:21:08

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond

Cytat: kamelia04.08.2007 w 01 Paź 2008, 18:52:25

pewnie, że jest. Uwielbiam taka nomenklaturę  :hihi:  lol, żeby brzmiało bardziej wytwornie zwykly przaśny produkt podadza w tych przepisach po francusku i myślą, że bedzie to wyrafinowanie kulinarne.

Jest to po prostu kwaśna śmietana - tak podaje internetowy słownik pons:
saure Sahne - crème fraîche.

Slownik FR-PL i PL-FR Larousse'a, z kolei, tłumaczy crème fraîche - jako śmietankę.

wlasnie zajarzalam na moj stary watek i znalazlam wypowiedz kamelii. Nie wiem czemu sie do nie wtedy nie ustosunkowalam ;)

Creme Fraiche i niemiecki Schmand czy tez sauer Sahne nie sa tym samym. Creme Fraiche ma min. 30% tluszczu, schmand 24-28%, saure sahne 10%
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

tachogti

Polewam Ci Kobieto za tego cebulowca bo jest genialny :D Ja zrobilam go na jogurcie balkanskim zamiast na Creme Fraiche i tez wyszlo super :) :thumbup:  :beer:
Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

mayagaramond

#27
tachogti - ciesze, sie ze smakuje!!!  :beer: :beer: :beer: Chyba zrobie go w tym tygodniu.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

Cytat: tachogti w 11 Paź 2009, 10:45:19
Polewam Ci Kobieto za tego cebulowca bo jest genialny :D Ja zrobilam go na jogurcie balkanskim zamiast na Creme Fraiche i tez wyszlo super :) :thumbup:  :beer:

Wlasnie, jogurt balkanski to chyba najblizszy odpowiednik. Bo to to samo co grecki, prawda? A one maja dodatek smietany i sa tluste, ale nie kwasne.
Ja nie mam pojecia ile % ma crème fraîche, ale ja ja jem lyzka i a. nie kapie wiec jest gesta b. kwasna nie jest wcale, raczej lekko slodka. Taki naturalny smak nabialu.

Ja zawsze myslalam, ze smietanka to zdrobienie od smietany a nie inny produkt.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

tachogti

nionczka balkanski to samo co grecki owszem :)
Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

callja

Cytat: nionczka w 11 Paź 2009, 19:56:00zawsze myslalam, ze smietanka to zdrobienie od smietany

Kurczą, a dla mnie babki-roztropki "śmietana" była kwaśna, a "śmietanka" słodka - do kawy, ubijania... A tu sprawa chyba nei taka prosta ;)

Jogurt bałkański uwielbiam, czasem kupuję odtłuszczony Maluty - gęsty że łyżką krajać; oczywiście jest i wersja z 10 i więcej % tłuszczu ;) Ale moje ostatnie odkrycie to jogurt naturalny "Tola" z Biedronki (robi go chyba Bakoma) - mało kwaśny, bbb gęsty i tak pyszny,że potrafię go wyjadać łyżką z opakowania ;) zastępuję nim śmietanę, i chyba zaryzykuję upieczenie z nim cebulaka, ciekawe jak wyjdzie ;)
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

mayagaramond

Zrobilam w niedziele, przynioslam w poniedzialek do pracy i wszystko zezarli... ;D

Zrobilam z innego przepisu: na drozdzowym ciescie i z boczkiem.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zwierzatko_mojej_mamy

o - dzieki za przypomnienie, ostatnio sie do niej przymierzalam, ale mnie chlop ubiegl ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

dragonfly

mayagaramond ja zrobilam (tez z boczkiem i tez w niedziele), mialo byc na poniedzialkowy lunch..... Tiaaaaaa, na lunch byly tosty z fasolka  :mocking: