zupa - krem vichy

Zaczęty przez salsa, 04 Kwi 2008, 20:03:03

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

salsa

krem vichy:


ja robie tak, wiadomo, ze jest kilka modyfikacyj, jednak z tego co mi wiadomo, po konsultacji z narzeczonym koleżanki-rodowitym Francuzem wysokiej klasy mistrzem kucharstwa, tez przepis jest bez naleciałości.
oczywiście, nie twierdzę, ze jest wyrocznią, ale na pewno jest wiarygodny:P

do dzieła:

składniki:
pory-najlepsze są takie z dużą ilościa częsci białej i z częscią zieloną raczej młodą, czyli tzw pory sałatkowe
po 1 na głowe a jak towarzysto żarłoczne to po 1 na głowe + 1 "dla garnka" jak to mowi się w Japonii przy parzeniu herbaty:P
około szklanka mleka i poł szklanki śmietany, moze być 12%, byle nie żadne wynalazki w stylu Crem cos tam:P
ziemniaki: po 1 na pora, jesli małe to po dwa na pora, niektórzy daja wiecej, ale to nie ejst zupa ziemniaczana, ziemniaki są tu TYLKO do zagęszczenia zupy
bulion lub rosół, powiedzmy na 5-cio porową zupę potrzeba około 3/4 szklanek
ja robie tak ze wlewam dwie i potem ewentualnie rozrzedzam resztą jak wyjdzie za gęste
1 duza cebula albo dwie średnie
rosół ma być ciepły
szczypta gałki muszkatołowej
oliwa i masło

jesli o czyms zapomniałam (bo pisze z głowy) to pojawi się to w opisie wykonania

robimy tak:
pory myjemy i kroimy w poł-plasterki
do mycia dobrze jest przekroić pora wzdłuż - i dokładnie go umyć, bo lubi byc tam piasek
kroimy całą białą częsc i zieloną dopóki jest w miarę miękka, jak juz mamy te twarde, ciemnozielone liście to mozna sobie darowac
cebulę poszatkować na kawałki-nie trzeba sie starać;)

w garnku ( takim, ktory sie nie przypala, np stal nierdzewna, a jak takiego nie ma to w głebokim rondlu lub patelni a potem się będzie przekładać do gara) rozgrzać ze dwie łyżki oliwy, najlepiej z pestek winogron bo jest równie zdrowy jak oliwa z oliwek a nie ma zapachu ani smaku + ze dwie łyżki masła
jak sie już ładnie roztopi i podgrzeje(dzięki oliwie masło sie nie przypali)
wrzucić na to pokrojone pory i cebule
teraz uwaga:
SZKLIMY!! nie smażymy
to jest ważne
zmniejszyć ogień, często mieszać  i pilnować żeby sie tylko zeszkliło, nie może się nic podsmażyć bo zupa ma być zielona a nie żółta czy brązowa!
przygotować sobie ziemniaki obrane i pokrojone jak na zupę
jak juz pory stracą objętość i są zeszklone - zalać około 2/3 szklankami rosołu/bulionu , wsypać ziemniaki i dusić aż do miękkości ziemniaków
w tym czasie wymieszać sobie w garnuszku śmietanę, mleko pieprz i gałkę muszkatołową
jesli chodzi o sol to ją dodaje na koncu, czesto rosół juz jest dość słony i nie trzeba dosalać
jak juz ziemniaki miękkie to ściągamy z ognia, wystawiamy na 10 min za okno , na balkon albo na blat w kuchni jak nie ma innego wyjścia, żeby trochę wystygło
bierzemy w dłoń mikser, najlepiej z taką nogą do miksowania, malakser albo co tam mamy i miksujemy na gładką masę
gdy zmiksowane-wlewamy mleko ze śmietaną i na WOLNYCH obrotach mieszamy w zupie
teraz można zdecydować czy ma byc takie gęste czy wolicie bardziej wodniste
to jest zupa krem, ale tez bez przesady:P

teraz tylko zagotować, doprawić solą, pieprzem do smaku i można podawać

ja do tej zupy robie jeszcze grzanki czosnkowe
jak mam czas to pieczone w piecu
jednak można zrobić tez tak:
kromki chleba, lub bułki;) natrzeć masłem lub oliwą, a następnie wyciśniętym czosnkiem
pokroić w grzanki i na suchą rozgrzana patelnię
2 min i gotowe

podawać w miseczkach posypane grzankami:)

rodzina z mężem na czele kochają mnie za ta zupę, robi się całe 40 minut łącznie z krojeniem pora
pod warunkiem ze mamy rosół, ale kostki rosołowe tez sa ok, jak mi sie nie chce gotować:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

goga

No Salsa - za ten wyczerpujący opis należą się trzy piwa :) żeby do pełnej setki było - wielkie dzięki - już mi smakuje - uwielbiam zupy - krem
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

jo_miekka

nie wiedziałam, że moja zwykła zupa z porów to zupa krem vichy ;)

jusia

salsa robię dziś Twoją porową zupę, opisałaś to wszystko tak łopatologicznie, ze chyba sie uda  :) zapodaj jeszcze przepis na zapiekankę z tych brokułów, plizzzzz....
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jusia

salsa zupa wyszła pyszna!!!! stawiam piwko i ponawiam prośbę o brokułową zapiekankę :)
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

salsa

#5
JUSIA :)
ciesze się, że smakowało:) :chef:
a z czym podałas?? brawo
:)


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

jusia

Cytat: salsa w 10 Kwi 2008, 19:18:19
JUSIA :)
ciesze się, że smakowało:) :chef:
a z czym podałas?? brawo
:)



podałam z czosnkowymi grzankami ;)
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"