Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kasia



wrobelek0403

golinda, dzieki :beer: zapisałam sobie :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aja

Cytat: golinda w 28 Kwi 2015, 08:37:41
http://www.proto.pl/PR/Pdf/porady_jezykowe/teoria_10_odcinek.pdf
ofajny

ja się sprzeczałam juz kiedyś przy zaproszeniach na ślub ze znjomym
bo twierdzi/twierdził(bo nie wiem jak teraz do tego podchodzi) że jego nazwisko sie nie odmienia - Gniadzik

golinda

Cytat: aja w 28 Kwi 2015, 11:11:50jego nazwisko sie nie odmienia - Gniadzik

ahaha, jakiś polonista wybitny :D

wrobelek0403

ja miałam ostatnio pana o nazwisku Szary i on twierdził, ze to sie nie odmienia, a jego żona tez jest Szary (A nie Szara).

no jej sie nie odmienia, ale jego chyba tak??? :knuje:
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Cytat: wrobelek0403 w 28 Kwi 2015, 11:17:18no jej sie nie odmienia, ale jego chyba tak???

oczywiście, że tak
jego żona w USC miała wybór, czy będzie się nazywała Szary, czy Szara
i nazwisko Szara normalnie by się odmieniało

wrobelek0403

to był pan z bardzo rozrosnietym ego lol to było po prostu widac :D :d
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

a propos ego. koleżanka rozmawia z klientem:

-pana godność?
-yyyy ja nie mam godności! kochanie (do żony) - jaką ja mam godność?

lol

wrobelek0403

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl


wrobelek0403

ja cztery.

co jest błędnego w wyrażeniu "z wielkiej litery"?? powinno być "wielką literą"?
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Justynna

Cytat: wrobelek0403 w 29 Kwi 2015, 21:59:46
ja cztery.

co jest błędnego w wyrażeniu "z wielkiej litery"?? powinno być "wielką literą"?
tak

wrobelek0403

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Cytat: wrobelek0403 w 29 Kwi 2015, 21:59:46
ja cztery.

co jest błędnego w wyrażeniu "z wielkiej litery"?? powinno być "wielką literą"?

nie wielką, a dużą i nie z dużej, tylko od dużej lub dużą literą


wrobelek0403

Cytat: golinda w 29 Kwi 2015, 22:21:04
1 błąd

"spolegliwy"


no wlasnie tu bym sie spierała, bo spolegliwy jako "ktos na kim mozna polegac" to znaczenie archaiczne. nikt juz chyba nie uzywa tego znaczenia, a potocznie znaczenie jest inne, tak powszechne, ze nawet jest w słownikach.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

Dwa błędy, w pierwszym zdaniu i ten spolegliwy :knuje:
Nie znałam tego znaczenia, dla mnie to ktos ustępliwy, godzący sie na propozycje.

zwierzatko_mojej_mamy

ja mialam 14/14, akurat tego spolegliwego znam, bo mac czesto uzywa i kiedys sprawdzalam ;)

za to rozbawila mnie znajoma kolegi na fejsie, ktora miala pretensje do punktu z efektowna resuscytacja, ktora napisala cytuje "A poza tym resuscytacja jak najbardziej może być efektowna, na przykład wykonywana przez trzy tresowane pingwiny ubrane w kostiumy z piórek, urozmaicona saltami, skokami przez pacjenta i śpiewaniem na głosy" lol lol lol
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

golinda

ja nigdy nie słyszałam, żeby ktoś słowa "spolegliwy" używał w znaczeniu słownikowym
moja mama polonistka zawsze mówiła spolegliwy o kimś uległym

golinda

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 30 Kwi 2015, 08:54:43A poza tym resuscytacja jak najbardziej może być efektowna

też uważam, że zdecydowanie i bez dwóch zdań resuscytacja może być efektowna

Angie

Ale tam z kontekstu zdania nie wynikało, że chodzi o efektywną ?


zwierzatko_mojej_mamy

Cytat: Angie w 30 Kwi 2015, 09:07:38
Ale tam z kontekstu zdania nie wynikało, że chodzi o efektywną ?


druga czesc zdania sugerowala, ze tak :D ale kto zabroni resuscytacji byc efektowna i efektywna jednoczesnie ? :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

suegro

Robiłam wczoraj, 13/14 i jestem właśnie przypadkiem efektownej resuscytacji.  :rotfl:
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login