kiedy karteczki ze spowiedzia ?

Zaczęty przez niewiemjaka, 23 Lip 2008, 11:31:32

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

niewiemjaka

dziewczyny,
protokol i licencje zalatwiamy u mojego ksiedza proboszcza  (minal sie z powolaniem...niestety...);
natomiast Slub mamy w innym kosciele - i tam mamy doniesc dokumenty tydzien przed slubem.

i teraz pytanie - kiedy i komu dajemy karteczki ze spowiedzią? (mamy nakazane dwie: jedna spowiedz teraz przy zapowiedziach, a druga spowiedz na krotko przed slubem); bo skoro w tym naszym finalnym kosciele mamy dostarczyc dokuemnty to co z ostatni karteczka?

a moze jakos zapomna o nich ?:)))


Kasia

my dawaliśmy tak na 15 minut przed samym slubem :)

zwierzatko_mojej_mamy

nasze mial doniesc swiadek i swiadkowie jak poszli podpisywac papiery tuz przed msza to wtedy oddal, i fajnie bo ja nie zaprzatalam sobie glowy karteczkami ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

niewiemjaka

ale to mowicie o tych drugich czyli sprzed samego slubu rozumiem,
a te pierwsze - tzw spowiedz generalna to do tego co nam wydaje licencje ? :(

zwierzatko_mojej_mamy

mysmy nie mieli ram czasowych i deadline'ow spowiedzi - mialy byc dwie, ostatecznie byla jedna, karteczka do wgladu tuz przed slubem, zednych wymogow spowiedziwych przed zapowiedziami i protokolem nie bylo
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

spragnienie

my chyba damy ok. dzien-dwa przed slubem jak bedziemy szli oplacic kwiatki , koscielnego,organistę i slub (slub w 3 parafii :))
albo dam świadkom w dniu ślubu i przed podpisaniem dokumentow przekażą księdzu

Kasia

my mielismy WSZYSTKO na jednej kartce

nauki, poradnie i dwie spowiedzi

niewiemjaka

Kasia no wlasnie, ale jak oddam teraz kartke z naukami, poradnia i spowiedzia na jednej kartce proboszczowi zeby wystawil nam licencje - to 3 dni przed slubem i tak jej nie bede miala zeby podbic u spowiedzi, no bo przeciez nie bede mu jej zabierac?
chyba ze oni tylko "do wglądu" , ale znajac tego naszego wrr to zbierze wszystko....

dodatkowo mam tez drugie czyste karteczki spowiedziowe wlasnie od tego proboszcza z jego pieczatka,
no i nie wiem czy on by zaakceptowal te nasze zolte z naukami od Dominikanow





malybob

dziewczyny, trochę luzu..
Co za różnica dla księdza na jakiej karteczce będą podpisy?...
uszy do góry w przedślubnym stresie :)

Kasia

Cytat: malybob w 23 Lip 2008, 13:40:59

Co za różnica dla księdza na jakiej karteczce będą podpisy?...



no jasne ..........

ja przez pomyłke dałam karteczke mojego D. i tez mi księdz podpisał  ;D ;D ;D ;D ;D

z samego rana takiego stresa sie nabawiłam ............. i po południu pierwsza pod kancelaria parafialna stałam aby to odkrecic  ;D ;D ;D ;D


odkrecić sie dało ale ksiądz trochę sie pozastanawiał czy komuś nie bedzie przeszkadzała pikreślona karteczka mojego D.   ;D ;D

niewiemjaka

#10
no nie ma różnicy:)
sęk w tym właśnie ze nie chce oddawac karteczek temu ktory zalatwia licencje bo jest hmm jakby to delikatnie ująć niezbyt fajny..
specjalnie ponumerowal te karteczki z wielkim dla nas kazaniem przy tym, oraz wpisal juz swoja parafie itd jakbysmy MUSIELI u niego sie wyspowiadac czego nie chcemy,
chcemy to skreslic i wyspowiadac sie w Wawie i nie oddawac piernikowi tylko ksiedzu ktory udzieli nam slubu

okaże się zatem w praniu kiedy komu..

Anupka

Hmm... a myśmy w ogóle żadnych karteczek do spowiedzi nie dostali...
Slub w parafii 3, zapowiedzi wyszly od razu po spisaniu protokołu u moich rodziców, a w NL w polskiej parafii w czasie ostatnich 3 tygodni i wysłałam już do rodziców zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach. Umowa była taka, że mama - ze względu na to, ze my będziemy na krótko przes ślubem - zanosi to zaświadczenie do parafii i dostaje licencję dla nas. I wtedy ma tez poprosi o karteczki do spowiedzi? Czy jak to działa?

I czy któraś zna jakiegoś angielskojęzycznego księdza w Warszawie? Bo na niderlandzkojęzycznego nie liczę, a chyba wypadałoby, żeby R i ksiądz się rozumieli, nie? W ogóle nie wiem jak z tą spowiedzią R., bo w NL nie ma spowiedzi indywidualnej, jest tylko powszechna...

A tak jeszcze jako ciekawostka - w polskiej parafii w NL, na ostatnich naukach ksiadz powiedzial "jak mieszkacie ze soba przed slubem i wiadomo co robicie to to jest grzech i trzeba ba spowiedzi powiedziec. Nagrzeszyliscie, ale teraz przyjdzcie i przyrzeknijcie poprawe". Pomyslalam - no to chyba normlane, w koncu po to sie do spowiedzi idzie.
A potem ksiadz powiedzial "I ja takiej parze rozgrzeszenia nie dam".

I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

niewiemjaka

Cytat: Anupka w 23 Lip 2008, 17:08:11
A potem ksiadz powiedzial "I ja takiej parze rozgrzeszenia nie dam".

dziwne... nawet jak sie obiecuje poprawe i nie-grzeszenie przed slubem:) to nie rozumiem czemu jeden daje a drugi nie daje rozgrzeszenia, czasami chyba im sie zapomina ze sa tylko malutkim trybikiem w rekach Boga a nie Bogiem...

co do spowiedzi polecam Dominikanow na Freta w Warszawie (mielismy tam super kurs),
mają rowniez spowiedz anglojezyczna
"Istnieje możliwość spowiedzi w języku angielskim. W tym celu prosimy o kontakt z o. Andrzejem Ponikowskim"
http://www.freta.dominikanie.pl/?spowiedz

Anupka

niewiemjaka jestes nieoceniona! Moze nawet uda mi sie tam dogadac z kims w celu poprowadzenia naszej mszy? Moja mama probowala sie dogadac z anglojezycznym ksiedzem z "naszej" parafii, ale wyjezdza w tym czasie...

A swoja droga, przypomniala mi sie anegdota opowiedziana przez ksiedza-misjonarza w czasie komunii mojej chrzesnicy: opowiadal, ze wyjechal kiedys na misje do Afryki, nikt tam ni w zab angielskiego, a on nie znal tamtejszego jezyka. I ksiadz, ktory misji przewodzil, kazal mu isc i spowiadac. Ten przerazony - ale jak ja ich zrozumiem? Na co ksiadz - przewodzacy - Ty nie muszisz. A Pan Bog zrozumie.

To tak w swietle podejmowania decyzji w kwestii rozgrzeszania przez spowiednikow.

Dzieki wielkie i polewam!
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wis

To ja z tej samej paki - powiedzcie mi czy na tej karteczce do spowiedzi to ksiądz tylko autograf strzela ? Czy po jakąś pieczątkę mam jeszcze gdzieś iść ?? Bo nie wiem prawdę mówiąc :D lol

Basia

tak, stawia tylko datę i sie podpisuje

Myśmy mieli jedną kartkę do dwóch "ustawowych" spowiedzi. A kartkę dostaliśmy trzy dni przed ślubem ....
więc zaświadczoną na kartce mieliśmy tylko jedną spowiedź...
ale dla naszego księdza nie był to problem!! (mieliśmy super księdza!!!):-)

potem kartkę oddawaliśmy księdzu wraz z obrączkami 15 minut przed ślubem
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

Anupka

Cytat: Basia w 23 Lip 2008, 22:55:18
A kartkę dostaliśmy trzy dni przed ślubem ....

Basia, a skad dostaliscie? Z tej parafii co jest slub sie bierze?
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

OlaFasola

My dostaliśmy karteczki do spowiedzi przy spisywaniu prtokulu,ale ponieważ mieszkamy razem mamy przystąpić tylko do jednej spowiedzi tuż przed śubem.

Basia

Cytat: Anupka w 24 Lip 2008, 14:33:24
Cytat: Basia w 23 Lip 2008, 22:55:18
A kartkę dostaliśmy trzy dni przed ślubem ....

Basia, a skad dostaliscie? Z tej parafii co jest slub sie bierze?

Tak, dostaliśmy od księdza który potem udzielał nam ślubu. my wszystko załatwialiśmy w parafii gdzie braliśmy ślub. Tak na prawdę nie był to parafia  ani moja ani Narzeczonego. Ale tu, bardziej niż gdziekolwiek indziej, czuliśmy się "u siebie". I to księdzu wystarczyło.  Nie chciał żadnych licencji, zaświadczeń.... Stwierdził, że jeśli nie mamy takiej potrzby to jemu to wystarczy
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................