co musi dostarczyć świadek?

Zaczęty przez anulla, 19 Maj 2008, 23:35:02

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anulla

Dziewczyny orientujecie się może jakie dokumenty czy zaświadczenia musi dostarczyć świadek?

elizapj

mysmy dzis byli u ksiedza, kt powiedzial, ze razem z licenja mamy przyniesc dane swiadkow: imiona, nazwiska, wiek, zawod
nie prosil o dokumenty tylko o dane
nie wymagal tez by oni sie stawili w zadnym momencie wczesniej przed msza
(chodzi o sam koscielny, moze stad prosta metoda...)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inspiracja

u nas świadkowie przed maszą maja dostarczyc :

             -obrączki
             -karteczki ze spowiedzi (nasze)
             -dowody osobiste (własne)

:)

Kasia

to zależy od księdza

świadkowałam dwa razy

za pierwszym razem nie musiałam NIC przynosić

za drugim ksiądz wymagał powolenia na bycie świadkiem (takie jak dla chrzestnych) + obecność na piątkowej mszy świetej i spowiedź na tejże mszy
- aż mój ksiądz był w szoku że kolega po fachu jest takim biurokratą i kombinował skąd by tu wziąć taki druczek bo pierwszy raz z takim wymogiem sie sptkał

anulla

hmmm...no właśnie nam ksiądz powiedział, że mają dostarczyc tylko dowody osobiste i się dziwiłam,że żadnych zaświdczeń o spowiedzi czy o bierzmowaniu nie chce,ale dla nas to lepiej :)

Kasia

anulla czyli wszystko sie zgadza, żednej nadgorliwości :)

tak naprawde to świadek nie musi być nawet wierzacy a w takiej sytuacji o zaswiadczeniach, spowiedziach nie ma mowy


no ale zdarzaja sie tez nadgorliwcy o czym mogłam sie  niestety sie przekonać

martos82

To prawda. Swiadek musi miec tylko 18 lat, nie  musi byc wierzacy, wiec nie ma obowiazku przedstawiania zaswiadczen o bierzmowaniu, spowiedzi itp. Ale ze sa nadgorliwcy jak to Kasia napisala to juz inna sprawa.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: Kasia w 20 Maj 2008, 13:53:16
anulla czyli wszystko sie zgadza, żednej nadgorliwości :)

tak naprawde to świadek nie musi być nawet wierzacy a w takiej sytuacji o zaswiadczeniach, spowiedziach nie ma mowy


no ale zdarzaja sie tez nadgorliwcy o czym mogłam sie  niestety sie przekonać
moja swiadkowa jest niewierzaca wiec na pewno zadnego z tych swistkow nie dostarczy:) ale i tak ks nic poza danymi (przyniesionymi nie przez swiadkow) nie wymagal:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

spragnienie

zależy od parafii
jak byłam świadkową to tylko dane osobowe, żadnej karteczki ze spowiedzi, ani nic

na wszelki wypadek dalam swiadectwo bierzmowania , ale i tak się chyba nie przydalo
:)

martullek

byliśmy wczoraj w kancelarii w naszym kościele i specjalnie zapytałam - wystarczą same dowody osobiste

Monika

jeśli ślub jest tylko kościelny a nie konkordatowy to świadek nawet pełnoletni nie musi być ;)

elizapj

Cytat: Monika w 24 Maj 2008, 21:45:48
jeśli ślub jest tylko kościelny a nie konkordatowy to świadek nawet pełnoletni nie musi być ;)
my bedziemy mieli wlasnie  'tylko koscielny' i nie wspomnial o takim rozwiazaniu...
nazywal ich swiadkami i nie mowil, ze moze ich nie byc... - ale moze znow to zalezy od ksiedza...

nawet gdy sie spytalam o ilosc swiadkow, to powiedzial ze owszem stac moze wiecej a, ze podpisy sa potrzebne 2...czyli jednak ktos musi byc by te podpisy zlozyc...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Monika

elizapj mi chodziło o to, że świadek nie musi mieć 18-stu lat ukończonych, a nie że może go w ogóle nie być - muszą być, ale dowodów mieć nie muszą :D

elizapj

Cytat: Monika w 25 Maj 2008, 09:29:47
elizapj mi chodziło o to, że świadek nie musi mieć 18-stu lat ukończonych, a nie że może go w ogóle nie być - muszą być, ale dowodów mieć nie muszą :D
aha  lol
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Monika

eh, tak to jest, jak się o interpunkcji zapomina :/ internet jednak cofa człowieka w rozwoju...

kamelia04.08.2007

mój mąż był świadkiem i miał przynieść ze sobą dowód osobisty albo paszport. Poniewaz to był ślub ze skutkami w prawie rodzinnym, to wiadomo musiał mieć skończone 18 lat. I wszystko, a reszta to wymysły księży nie mające żadnego uzasadnienia nawet w przepisach kodeksu kanonicznego
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

Nikkolino

#16
Tak, podpisać papiery i czasami jeszcze się wyspowiadać, jeśli ślub kościelny i ksiądz wymaga A oprócz tego moja świadkowa pilnowała sama od siebie wielu spraw na weselu. Mówiła kiedy goście mają wejść do środka, sprawdzała czy wszystko jest ok na stołach, jak światła oprócz tego ona miała przy sobie PLN dla DJ ponieważ z nim rozliczaliśmy się jeszcze w dzień wesela. Ja nie obarczałam niczym, ale miałam najlepsze plecy na ślubie jakie tylko mogłam sobie wymarzyć i naprawdę fajnie jeśli ktoś taki jest
Świadkowie mogą ewentualnie dopilnować wódkę na weselu:
https://www.magicart.pl/dlaczego-warto-kupowac-alkohol-z-hurtowni-alkoholi/
Na stronie jest kilka porad gdzie taką wódkę warto jest kupować.