wypisywanie zaproszeń - problem językowy

Zaczęty przez wrobelek0403, 16 Kwi 2008, 22:35:41

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

panikarola

Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

mika

z jakiejś strony ślubnej ale pisał to jakiś polonista bo cała historia jest skąd się wzięły zaproszenia i w ogóle, nie wkleje linku bo już zamknęłam :(


niewiemjaka


Kasia

mika9983 podpisuje sie pod tym co napisałaś

jeżeli małżeństwo ma różne nazwiska to bez wzgledu jak nam wygodniej
piszemy

np.
zapraszamy Anne Nowak-Kowalską i Jana kowalskiego


jeżeli mamy znajomego/brata/kuzyna którego zapraszamy z dziewczyną narzeczoną czy inną osobą to najpierw piszemy tą kobitetę a później naszego bliskiego

czylinp.

zapraszamy (obcą) Anne Kowalską i (bliskiego) Jana Nowaka

tylko w przypadku gdy nie ma szans zdobyć danych osoby towarzyszącej (ktoś nie wie z kim przyjdzie) piszemy najpierw mężczyznę
czyli zapraszamy Jana Kowalskiego z osoba towarzyszącą :)

kamelia04.08.2007

Cytat: zosanka w 17 Kwi 2008, 10:52:53
Wypada zapytać się jej jak ma na nazwisko czy pytać po rodzinie?  Czy może pisać nazwisko męża?



wypada ją zapytać, bo rodzina może mieć takie samo pojęcie jak ty. Nie wypada wpisywać nazwiska z głowy, czyli np. nazwiska męża.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

kamelia04.08.2007

Cytat: niewiemjaka w 17 Kwi 2008, 10:11:08
nie no bez jaj - jak zaprasza sie malzenstwo to uzywa sie 1=jednego nazwiska (niewazne ze zonka ma podwojne) czyli tutaj Anne i Jana Kowalskich


no to byś sie popisała taktem.

Skoro ma nazwisko dwuczłonowe, to widać, chce by tak tego używać. Nie jesteś osoba upoważnioną do majstrowania przy jej nazwisku, bo masz przekonanie takie, że żona powinna mieć nazwisko męża. Chciałabyś, żeby ona cię - mężatkę - tytułowała panna Nowakówna, bo z domu jesteś Nowak?
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

Kasia

dokładnie tak jak pisze kamelia

taka samowola jest duużym nietaktem

cumberland

Cytat: Kasia w 17 Kwi 2008, 11:33:48
mika9983

jeżeli małżeństwo ma różne nazwiska to bez wzgledu jak nam wygodniej
piszemy

np.
zapraszamy Anne Nowak-Kowalską i Jana kowalskiego

Kasia, intuicyjnie się zgadzasz czy masz jakieś 100% źródło poprawności ??
Bo tu dwie szkoły intuicyjne panują  :P

Póki co szukamy dyplomatycznego pewnego potwierdzenia ;)


jo_miekka

Nosz kurde!
Ja zostawiłam sobie swoje nazwisko i niech dostanę chociaż jedno zaproszenie na nazwisko męża: nie daruję!
Nie nazywam się tak a gdybym chciała żeby mnei tak ktos nazywał, to przyjęłabym nazwisko męża.
Tyle w tym temacie.
To samo z dwoma nazwiskami.

zwierzatko_mojej_mamy

widze, ze to wielki problem jest :)

Z PWN - chyba tu juz o intuicji mowy byc nie moze:

"62. ODMIANA NAZWISK. UWAGI OGÓLNE
Ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać.
Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od: 1) płci właściciela, 2) jego narodowości, 3) zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu)."

"63. ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK ŻEŃSKICH
[241] Odmieniają się tylko nazwiska kobiet zakończone na -a:
a) Nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa odmieniają się tak jak przymiotniki, np.
Bogolubowa, DCMs. Bogolubowej, BN. Bogolubową;
Paduczewa, DCMs. Paduczewej, BN. Paduczewą.
b) Natomiast pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu:
Masina, D. Masiny, CMs. Masinie, B. Masinę, N. z Masiną (jak kalina);
Fonda, D. Fondy, CMs. Fondzie, B. Fondę, N. z Fondą (jak rada);
Berganza [Berganca], DCMs. Berganzy, B. Berganzę, N. z Berganzą (jak taca)."

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zwierzatko_mojej_mamy

o kolejne - genialne w odpowiedzi:

"O ZAPRASZANIU NA ŚLUBY I WESELA
Jak prawidłowo odmienić w liczbie mnogiej nazwiska: Maleszka, Czemplik, Janasek, Kosmala, Jaskuła w zdaniu: Mamy zaszczyt zaprosić W.P. Annę i Jana .... na uroczystość zawarcia Związku Małżeńskiego...?

Liczba tego typu pytań przysyłanych do poradni w ostatnich 2 latach skłania do przypuszczeń, że albo upowszechnia się w Polsce zwyczaj zapraszania na śluby i wesela osób kompletnie państwu młodym i ich rodzinom nieznanych, których nazwiska słyszy po raz pierwszy w życiu, właśnie przy tej okazji, albo że zapanowaał jakaś powszechna prawie i nagła nieznajomość odmiany w zakresie liczby i przypadka najprostszych nazwisk polskich, albo też jedno wspierane jest drugim. Obawiam się, że zrozumienie tego zjawiska jest poza moimi możliwościami
Zaprasza się: Maleszków, Czemplików, Janasków, Kosmalów, Jaskółów, a także (na wszelki wypadek, gdyby na liście byli ludzie o nazwiskach na -ski, -cki): Kowalskich, Malinowskich, Lubeckich, Przypsztyckich, Nowobogackich, etc., etc.
Ponadto piszemy: związek małżeński, a nie: Związek Małżeński.
Prof.dr hab. Mirosław Skarżyński"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

kamelia04.08.2007

Cytat: cumberland w 17 Kwi 2008, 11:49:51

Kasia, intuicyjnie się zgadzasz czy masz jakieś 100% źródło poprawności ??
Bo tu dwie szkoły intuicyjne panują  :P


intuicyjnie to jest tak, że nie wolno zmieniać, przekręcać czy skracać cudzego nazwiska. Dozwolona jest tylko deklinacja, zgodnie zasadami języka polskiego.

Nie rozumiem jaki jest problem w napisaniu:

Szanowni Państwo Maria Nowak-Kowalska i Jan Kowalski
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

zwierzatko_mojej_mamy

i jeszcze

"Szanowny Panie Profesorze, nurtuje mnie sprawa odmiany pewnego nazwiska. Otóż ostatnio słyszałam, jak dyrektor jednej ze szkół przyznawał nagrodę "pani Annie Boruta". Czy nie odmieniając tego nazwiska, nie popełnia się błędu językowego? Mnie osobiście w rzeczonym kontekście wydaje się bardziej poprawna forma odmieniona nazwiska, "Przyznaję nagrodę pani Annie Borucie). Proszę o pomoc, z góry dziękuję.


Zawsze to przykre, kiedy ktoś publicznie demonstruje swoją niedostateczne obycie z polszczyzną, a już razi, kiedy jest to dyrektor szkoły (nauczyciel), a więc tej instytucji, do której zadań należy uczenie poprawnej polszczyzny literackiej. Oczywiście, że nazwisko Boruta jest odmienne, tak w odniesieniu do mężczyzny, jak i do kobiety. Nagrodę wręczono pani Annie Borucie i tak należało to powiedzieć.
Prof.dr hab. Mirosław Skarżyński"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

kamelia04.08.2007

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 17 Kwi 2008, 11:58:38

Ponadto piszemy: związek małżeński, a nie: Związek Małżeński.


ten nabożny Związek Małżeński, kojarzy mi się z nabożnym Związkiem Radzieckim  ;D
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

zwierzatko_mojej_mamy

i jeszcze:

"Czy zawsze należy odmieniać przez przypadki nazwiska? Czy może w pewnych sytuacjach dopuszczalna jest pisownia bez odmiany, np. "Janowi Kowalski" zamiast "Janowi Kowalskiemu", "z Piotrem Nowak" zamiast "z Piotrem Nowakiem", "do Anny Żółta" zamiast "do Anny Żółtej" itp. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.


Nie jest to dopuszczalne. Imię i nazwisko należy odmieniać, chyba że są one niepolskie i nie dadzą się w żaden sposób przyporządkować do żadnej z polskich deklinacji.
Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński�"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

cumberland

jo_miekka  a no właśnie !! wszystko zależy od PM i jej podejścia do tematu

ja zadałam wprost to pytanie dwóm spośród kilku których to dotyczyło
obie chciały zaproszenie tylko na nazwisko męża

także temat dość subiektywny chyba jak widać....

ale poprawności książkowej wciąż szukamy ;)

jo_miekka

kurdę, ale mi to cisnienie podniosło! ;)

zwierzatko_mojej_mamy

"Chciałbym zapytać o oboczności w odmianie nazwisk. Jak odmieniamy nazwiska typu Soból, Gołąb? Pozdrawiam i cieszę się, że Poradnia isnieje. Jest niezwykle potrzebna!

Co do nazwiska Gołąb, to "Słownik poprawnej polszczyzny" zaleca odmianę Gołąb, Gołąba, (państwo) Gołąbowie.
Jako rzadką traktuje odmianę: Gołębia, (państwo) Gołębiowie. W tym stanie rzeczy można powiedzieć, że ostateczną instancją jest tu sam nosiciel nazwiska, używajacy go na ogól według rodzinnej tradycji.
Nazwisko Soból odmieniai się natomiast tak, jak rzeczownik pospolity soból, a więc Sobola, Sobolowi, (państwo) Sobolowie.
W odniesieniu do kobiet oba nazwiska są nieodmienne, czyli: pani Gołąb, Soból, z panią Gołąb, Soból.
Łączę pozdrowienia -
prof. dr hab. Mirosław Skarżyński"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zosanka

A mam jeszcze jeden problem :) Moja kuzynka mieszka w niemczech i powiedzmy nazywa sie Anna Kowalski. Tak ma wpisane w dowodzie. Podobno tam nazwisk sie nie odmienia. I jak mam teraz napisac - zapraszam: Annę Kowalski czy jednak Annę Kowalską?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Mężczyźni działają na mnie bez przerwy, czasem na zmysły, częściej na nerwy...

zwierzatko_mojej_mamy

"Witam serdecznie! Mam problem dotyczący nazwisk dwuczłonowych: otóż spotkałam się ze stwierdzeniem (dość zaskakującym, ale pradziwym), że nieodmienianie pierwszego członu takiego nazwiska może być... obraźliwe dla tego, kto je nosi. Konkretnie chodzi mi o takie przypadki, gdy pierwszy człon jest nazwą herbu (wówczas, z tego co wiem, odmienia się tylko drugą część nazwiska). Jak w takim razie wypadałoby napisać "Panu Prawdzic-Szlaskiemu" czy "Panu Prawdzicowi-Szlaskiemu"?Pozdrawiam serdecznie! Katarzyna

Szanowna Pani,
zasada jest taka, o jakiej Pani pisze. Jeśli pierwszym czlonem nazwiska dwuczłonowego jest nazwa herbu to pozostaje on nieodmienny, a więc panu Prawdzic-Szlaskiemu, z Korwin-Piotrowskim, �Pobóg-Malinowskiego itd. Nie wiem, dlaczego miałby się ktoś o to obrażać, ale w końcu ludzie obrażają się o najrozmaitsze rzeczy, co jednak nie jest dostatecznym powodem, by zmuszać innych do naruszania zasad poprawności językowej. W przeciwnym razie musielibyśmy wiele innych też zasad poprawnościowych naruszać, by temu lub owemu sprawić przyejmność lub uniknąć obrazy.
Serdecznie i niedzielnie pozdrawiam - prof. dr hab. Mirosław Skarżyński"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zwierzatko_mojej_mamy

#46
cumberland a propos wlasnie tego korwina-piotrowskiego

- gdyby kobieta byla szlachcianka i miala od urodzenia podwojne - obcielabys ktorys czlon?

- gdyby FACET mial z DOWOLNYCH przyczyn podwojne nazwisko -- tez bys mu obiela na zaproszeniu????
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zwierzatko_mojej_mamy

i jeszcze:

"Witam! Jaka będzie poprawna forma odmiany nazwisk pani Burda, pani Preneta-Ambicka, pan Kawałek, pan Kallaus, pan Pokrzywa w zwrocie mam zaszczyt zaprosić... pozdrawiam Katarzyna


Mam zaszczyt zaprosić (tz. Pani, nie ja) panią Burdę, Prenetę-Ambicką, pana Kawałka, Kallausa, Pokrzywę. Pozdrawiam także - prof. dr hab. Mirosław Skarżyński"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zwierzatko_mojej_mamy

i jeszcze

"Wypisuję zaproszenia ślubne i mam wątpliwości co do odmiany w przypadku IV bierniku liczby pojedynczej i mnogiej nazwisk: Rackiewicz (Rackiewicza? Rackiewiczów??, Mazurek (Mazurka? Mazurków?), Łukieńczuk (łukieńczuka? Łukieńczuków?), Pater (Patera? Paterów?), Jonczek (Jonczków?), Zacharuś (???). Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.


Zaprasza się kogo, co, a więc pana Rackiewicza, panią Rackiewicz, państwa Rackiewiczów; pana Mazurka, panią Mazurek, państwa Mazurków; pana Łukieńczuka, panią Łukieńczuk, państwa Łukieńczuków; pana Patera, panią Pater, państwa Paterów, pana Jonczka, panią Jonczek, państwa Jonczków, pana Zacharusia, panią Zacharuś, państwa Zacharusiów. Życzę szampańskiej zabawy, oczywiście nie przy wypisywaniu owych zaproszeń, ale we właściwym czasie i miejscu. - prof. dr hab. Mirosław Skarżyński"
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

zwierzatko_mojej_mamy

i najlepszy tekst profesora:

"Jak dotąd w języku polskim, przynajmniej tym poprawnie używanym, nazwiska są odmieniane. "
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl