coś do grilla

Zaczęty przez marax, 11 Kwi 2008, 18:58:43

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marax

moj maz postanowil urzadzic grilla w niedziele o czym poinformowal mnie wlasnie przed chwila !!!!!! zaprosil prawie 20 osob -hellp me.To jest z okazji jego urodzin - tz goscie nie wiedza ze on ma urodziny ,bo nie lubimy takich imprez ze ktos nam cos kupuje itd.Wiec to bedzie takie nieformalne spotkanie na naszej dzialce gdzie budujemy dom.Prosze pomozcie mi cos przygotowac.Mi jak na razi eprzychodzi do glowy tlyko kielbasa i karkowka.Wiecie ze ja mam 2 lewe rece w kuchni.Nie wiem co tam jeszcze mozna zrobic poza kupieniem paluszkow - normalnei sie zblaznie na calego.prosze kazda pomoc mile widziana

twinnie77

Na pewno przydadzą się jakieś sałatki, np. z ogórków, pomidorów, cebuli, sałaty, rzodkiewki z jakimś sosem, np. czosnkowym.
Może chleb ze smalcem? Tylko warunek jest taki, że smalec musi być dobry i np ze skwarkami, cebulką lub innymi dodatkami.
Ja też polecam skrzydełka kurze, które można podgotować, a potem tylko dobrze przyprawić i grillować.
I jeszcze fajne są żeberka wieprzowe z grilla.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

marax

Ja mysle o jakiejs greckiej salatce :feta, pomidory, ogorki itp -to mam opanowane jupi jupi jupi

twinnie77

Ale oprócz greckiej możesz jeszcze coś przyrządzić. Sałatki to prosta rzecz.

I jeszcze przypomniało mi się, że popularne jest grillowanie kaszanki, ale sama nigdy nie jadłam.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Grecka salatka pycha. Mozesz to zrobic szaszlyki, pieczone ziemniaki, warzywa tez mozna grilowac (cukinie, baklazana)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

nie no kaszanka odpada  bleeee. a jakia salatke jeszcze dobra znacie ??

twinnie77

O właśnie, szaszłyki to świetny pomysł, bo mozna w domu przygotować :)

Polecam zrobić z piersiami kurzymi, poprzekładać boczkiem wędzonym, cebulką, papryką, ogórem konserwowym.
Albo tradycyjne z kiełbachą.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

twinnie77

Sałatka:

kapusta pekińska
cebula
ogórek zielony
pomidory
czerwona fasola z puszki
majonez

Pychotka :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

Marax-na strefie jest moj przepis na szaszłyki-to jest hit każdego grila

poza tym grilluje ziemniaki, całe głowy czosnku, nieobrane-potem wydłubuje sie taką miekkią masę czosnkową, soli i smaruje chlebuś
pycha

poza tym robie duzoooo sosu musztardowego i ostrego i kroje w słupki:
seler naciowy
ogórki
paprykę
marchewki
cykoria
ćwiartki pomidorów
cebulki i oliwki

na grill poza szaszłykami robie ejszcze karkówkę własnie, piersi kurczaka w zalewie ziołowej, kaszankę i kiełbaski
mozna zrobic sałatkę owocową, grecką i koniecznie kiszone ogorasy
jakies pokrojone bagietki


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mona_liza

U mnie na grilla świetnie sprawdza się salatka:
kapusta pekińska
kukurydza
pomidory
feta
sos z torebki (grecki lub włoski)

Poza tym główki czosnku z grila.. mniam!!!!
Dobre do mięsa z grilla sa także wszelkiego rodzaju pikle

Beata

dobrze byłoby przygotować jakieś sosy: np. czosnkowy, pomidorowy (1000 wysp chyba się nazywa), musztardowy itp.
Grilować można też pieczywo w folii alu (bagietki z masłem czosnkowym czy ziołowym)

marax

a te sosy to jak sie robi ?? czy moze sie je kupuje??

Kasia

moje menu na grilla:


kiełbasa (zwykła i biała)
kaszanka
karkówka
żeberka
drób (piersi, skrzydełka, udka)

szaszłyki (różne kombinacje i wariacje - mięsko drobiowe, boczek, pieczarki, cebula, papryka itd.)

pokrojone warzywa do grillowania (papryka, bakłażan, pieczarki)

sałatki wszelakiej maści

ketchup, musztarda, chrzan i inne sosy własnej roboty (np. sos czosnkowy: majonez, tyle samo smietany, sól, pieprz, i duże wyciśniętego czosnku)

napoje :)

mayagaramond

Amerykanski sos do barbecue mozesz albo kupic albo zrobic sama, ale do niego potrzebny jest syrop klonowy, nie wiem czy to latwo dostac.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Beata

#14
maraxela
sos czosnkowy:
weż jogurt bałkański (przy nim nie ma wpadki), wgnieć ząbek-dwa-trzy czosnku, odrobinę soli, czasem dodaję odrobinę soku z cytryny wymieszaj i wszystko
można doadać odrobinę majonezu dla smaku

sos pomidorowy:
do bałkańskiego dodaj 2-3 łyżki (ale próbuj stopniowo, bo nie wiem, jakie smaki lubisz) koncentratu pomidorowego, sól pieprz

i musztardowy
(jeśli pomiksujesz go w blenderze dłużej, to wyjdzie taki gęsty, konsystencja  "majonezowa"):
"składniki

3 ząbki czosnku
2 łyżki cukru (ew. miodu)
3 łyżki musztardy sarepskiej (KAMIS)
1 łyżka soku z cytryny
szczypta soli
1/2 szkl. oleju (BROLIO)


sposób przygotowania

Jeśli mamy do dyspozycji blender, to wrzucamy wszystkie składniki oprócz oleju i krótko miksujemy. Na koniec dodajemy olej i miksujemy dalej aż powstanie emulsja. Jeśli blenderem nie dysponujemy to przeciskamy czosnek przez praske lub miażdżymy, wszystkie skladniki poza olejem wrzucamy do słoika, zakręcamy i mieszamy, dodajemy po trochu olej i mieszamy aż sos będzie miał jednolitą konsystencję. Możemy też wykorzystać robot z końcówkami do ubijania piany. "

to jest przepis z mniammniam.pl - dla mnie hit ostatnich miesięcy: pasuje do sałaty jak i solo do mięsa
http://www.mniammniam.pl/p.php?p=8589



Beata

"Chleb faszerowany z grilla

składniki

1 chleb (ew. 2 wrocławskie lub 4 bagietki lub bułki w ilości odpowiadającej 1 chlebowi),
1 kostka bardzo miękkiego masła,
1 trójkąt bardzo miękkiego (temp. pokojowa) sera pleśniowego (położony na dłoni ma zajmowac jej większą część),
4-5 ząbków czosnku ( w zaleznosci od upodobania mniej lub więcej),
odrobina soli do smaku,
folia aluminiowa,




sposób przygotowania

Chleb (bułki, bagietki, wrocławskie) pokroić na kromki. Chleb i wrocławskie w cieńsze, bagietki i bułki w grubsze, ukośne. Kromki złożyć potem razem, tak żeby całość znów miała poprzedni kształt. Można kupić chleb krojony, ale nei wiem czemu mi on tak nei smakuje jak ten z całego bochenka.

Bardzo miękkie masło, ser, zgnieciony czosnek włożyć do miseczki i dokładnie wymieszać. Spróbowac na kromce chleba, czy nei za mało słone, jeśli tak, dosolić odrobinę.

Urwać spory kawał folii aluminiowej (tak, zeby potem w niego można było zawinbąć cały bochenek/bułkę/bagietkę/bułeczkę).

Wziąż piętkę, obficie posmarować masłem, położyć na folii, wiąć następny kawałek i z obydwu stron posmarować masłem i dokleić do piętki. Smarować wszystkie kawałki i zlepiać, zeby na końcu "ulepić" z nich na nowo bochenek.

Zawinąć wszystko szczelnie w foilię. Położyć na mocno rozgrzany grill. Piec po ok 10 minut z każdej strony.
I jeść!

dodatkowe informacje
Najlepsze jest w ten sposób przygotowane pieczywo pszenne z przewagą małych form, czyli bagietek i półbagietek. Gdzieniegdzie mozna natknąc się na przepisy, w których kromek w pieczywie nie przekraja sie do końca, ma to zapobiec wyciekaniu nadzienia. Zapewniam - nic nie wycieka, a dzielić jest potem ten pyszny gorąc znacznie prościej."

http://www.mniammniam.pl/p.php?p=8295



calla

A ja polecam ziemniaki owiniete plastrem boczka wedzonego.
Lub plastry cukini z serem feta. Zawinac w folie aluminiowa i grillowac.
A salatka...co tam masz pod reka, czyli salata, ogorek, pomidor, cukinia, jednym slowem swieze warzywa, polaczone oliwa z oliwek i balsamico.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

zwierzatko_mojej_mamy

maraxela jak nie masz czasu ani ochoty to polecam

1. sos tzatziki z knorra - przyprawa do sosku tzatziki - zrobic odkladnie jak na opakowaniu

2. moj osobisty wymyslony hit grilow -> duza ilosc cebuli - ja na obronowego grila kumpla numer 1  robilam 1 kg i zabraklo, na numer 2 zrobila 2 i tez zezarli - cebule pokroiz w plastry taki 4mm grube - czyli calkiem grube buch do miski, pryprawic czosnkiem, keczup + musztarda+ miod w rownych ilosciach + troszke chili, sol pieprz  ( kiedys dalam przyprawy do piernikow troszke, tez bylo super )- i do cebuli - powinna byc taka gestsza maziaja z plastrami cebuli i do marynowania w sobote najlepiej se zrob ;) zakryj pokrywka czy folia alumieniowa  i niech sie przezera w lodowce

u mnie to grilowali w rozne sposoby - luzem na tackach, na kielbasach i zawiniete z w folii, a takze luzem na cukini

3. cukinia z grila - plastry taki ok 7mm na tacke, posypac dowolna przyprawa jaka sie tam lubi  na tacce grillowac

4. pomijam kielbasy, bo to normalka - ja robilam takie, ze jak juz je nacielam to co drugie naciecie (dla siebie co kazde :) ) wkladalam plasterek zabka czosnku

5. karkowka - tez jak nie masz czasu, a nawet jak masz to ja te przyprawy lubie - sa takie knory czy jakies - MARYNATA DO MIES - staropolska , pikantna albo jakas tam ;) nie pamietam nazwy - kupujesz karkowke czy inne miesko, kraoisz o ile nie pokrojona na plasterki i przynajmniej w SOBOTE rano mieszasz ta marynate z olejem i do miski plastry i marynate - ja oczywiscie do marynaty jeszce ze 2 zabki czosnku na 1kg miecha dorzucam. pomazglaj kazdy plaster miesa, zakryj pokrywka czy folia alumieniowa  i niech  czeka na swoj los do niedzieli ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

marax

dziekuje dzierwczyny mam jeszcze pytanie do beaty czy ten przepis na sos to byl rpzepis na 3 sosy czy na 1  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

marax

a macie moze przepis na jakas bardziej ambitna salatke niz poprostu warzywa i majonez tudziez warzywa i oliwa-cos co moze zaskoczyc i smakowac a jednoczesnie nie zajmuje wiele czasu

twinnie77

Cytat: maraxela w 11 Kwi 2008, 23:00:55
a macie moze przepis na jakas bardziej ambitna salatke niz poprostu warzywa i majonez tudziez warzywa i oliwa-cos co moze zaskoczyc i smakowac a jednoczesnie nie zajmuje wiele czasu

W lecie do grilla często robimy sałatkę ziemniaczaną, z młodymi pyrkami.

Składniki:
ziemniaki
cebula ze szczypiorem
ocet winny, olej, sól, pieprz, kostka rosołowa

Wykonanie:
Ziemniaki ugotować w mundurkach i obrać. Wystudzić, obrać, pokroić w plastry.
Kostkę rosołową rozpuścić w wodzie, bulion wystudzić, dodać ocet winny do smaku.
Cebulę bez szczypioru pokroić i zeszklić na oleju. Do pokrojonych ziemniaków dodać cebulę, pokrojony szczypior, zalać bulionem, doprawić solą i pieprzem. Przechowywać w bulionie. Najlepiej odstawić na kilka godzin, aby wszystkie smaki się przegryzły.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

pomidory, ogorek, dymka, rucola, papryczka chili, ocet z bialego wina, oliwa, czosnek, sol, pieprz (bialy), cukier.

Pomidory umyc, pokroic w osemki, ogorka umyc, lepiej obrac, przeciac wzdluz, wydlubac pestki, pokroic w plastry. Dymke tez posiekac. Rucole umyc i odstawic do wysuszenie (inaczej bedziesz miala wode w salacie). papryczke przeciac na pol, wyjac (wyskrobac) ziarenka (byle nie paluchami, bo bedzie pieklo jak cholera), umyc i posiekac drobno.
Sos -. oliwa, ocet czosnek, doprawic sola pieprzem i cukrem.

Salate polac sosem i nie mieszac! Mieszac tuz przed jedzeniem/podaniem.

Mozesz tez podac rucole z parmezanem: salate umyc, osuszyc, Posypac startym parmezanem. Sos: ocet balsamiczny, oliwa, sol, pieprz.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

twinnie77

I masz tu jeszcze link do całej masy potraw z grilla i do grilla.

http://www.gotowanie.wkl.pl/grp_przep.php?grp_prz=28
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login