Protokół przedślubny - kiedy?

Zaczęty przez mary, 25 Mar 2008, 11:09:15

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

inspiracja

ooo, to fajnie :) 
rilla, a Wy jestescie wlasnie z tej parafii, czy tez tylko na Dni Skupienia chcecie sie zalapac?


mary

na Dębie :P
tam jest spoko ksiądz, więc się nie stresujcie. Ja nie wiem, jak się to odbywa pojedynczo, u nas było wszystko w ramach kursu 9-tygodniowego i zaświadczenie mamy jedno na wszystko.
I nie ma znaczenia, gdzie się uczestniczyło w dniu skupienia ;)

inspiracja

Cytat: mary_popins w 25 Mar 2008, 13:45:28
I nie ma znaczenia, gdzie się uczestniczyło w dniu skupienia ;)

merci mary , o te info wlasnie mi chodzilo ;)
polewam :)


mary

inspiracja, dzięki ;)

Dziewczyny, czy jak ksiądz nie poda ceny za świadectwo chrztu należy go o nią zapytać czy też dać co łaska bez pytania?
Planuję dać 20 zł. - to chyba odpowiednia cena?

inspiracja

ja planuje zapłacić właśnie 20 zł.  ;)

mika

ja zapłaciłam 20 zł, ale tylko dlatego że mój był wysyłany pocztą

ze_nitka

Rilla my idziemy dopiero w te sobote czyli na miesiac i tydzień przed ślubem :) tak jakoś wyszło. Ale nam ksiadz powiedzial zeby wczesniej niz po swietach nie przychodzic.

mary

Załatwiłam dziś świadectwo chrztu - kosztowało mnie to jakieś 8 minut czekania w kuchni na probostwie i zero złotych ;) Proboszcz na Załęskiej Hałdzie był wręcz oburzony, za co tu można płacić ;)

cumberland

mary, a Ty masz ślub w Katowicach? gdzieś mi się tu obiło o oczy ;) że w górach ślubujesz...hmmm?

mary

cumberland, ślub mam w swojej parafii w Katowicach, a wesele w górach ;)

marlen_ka

a ja mam takie małe pytanie--- co  to są dni skupienia?????  bo ja za 5 tygodni mam ślub a o niczym takim w ogóle nie słyszałam. my mamy tylko dostarczyć zaświadczenie ukonczenia kursu przedmałżeńskiego. zaświadczenie o odbytych naukach przedślubnych, a o żadnych dniach skupienia nawet nie słyszałam i ksiądz nam nic nie mówił. jestem troszkę przerażona bo nie wiem o co chodzi


a za świadectwo chrztu też dałam "co łaska" 20zł. myslę, że tyle spokojnie wystarczy. a ile Wy dajecie za zapowiedzi?

Kasia

marlenka skupienie to msza święta z taką specjalna pogadanką dla narzeczonych


pogadać z księdzem może pójdzie na rekę i podpiusze Ci to po zwykłej mszy :)

mary

dzień skupienia - jeden. U nas jest wymagany wraz z naukami i poradnią życia rodzinnego. Głównie jest to Msza św. i jakaś pogadanka, u nas było inaczej bo mieliśmy 9-tygodniowy kurs 3 w 1.

marlen_ka

#39
czyli te Dni Skupienia są konieczne przy zawieraniu każdego slubu? w takim razie dziwi mnie to, że nikt nam o tym nie powiedział. dzięki dziewczyny:)

marlen_ka

i dzięki za szybką odpowiedz. piwko dla Was:)

mary

nie wiem, może w Twojej diecezji nie jest wymagany dzień skupienia? A może był połączony z naukami? W każdym razie u nas wszyscy muszą uczestniczyć w dniu skupienia.

p.s.
też nie wiem ile się daje za zapowiedzi. Ja za świadectwo chrztu nie płaciłam nic ;)

marlen_ka

dowiem sie wszystkiego w najblizszy czwartek, bo mam spotkanie na naukach przedslubnych i wtedy się zobaczy... Mary, a kiedy Wy będziecie dawac na zapowiedzi bo my idziemy w niedzielę spisac protokół i wtedy musimy sie zapytac o te zapowiedzi i ja nie wiem ile mam dać księdzu

magdarynka

ja dalam 50 zl, u mnie w parafii, do M. jeszcze nie dotarlismy
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

marlen_ka

aha, my dajemy razem na zapowiedzi, bo jesteśmy z jednej parafii. ja tez myslałam tak o 50-70 zł. myślę,ze tyle powinno wystarczyć, tym bardziej, że u nas zapłata za slub jest bardzo wysoka jak dla mnie

mary


marlen_ka

ksiądz ok 500- 600zł. organista 350zł. i jeszcze kościelny ok 400zł. razem za wszystko musimy zapłacić co najmniej 1200 zł (bez żadnych dekoracji kościoła) co dla mnie jest dużą kwotą, tym bardziej,że koleżanka w sąsiedniej parafii płaciłą 400 zł za wszystko!!!! a jak to wygląda u Ciebie?

mary

u nas płaci się chyba 300zł za ślub - księdzu nic dodatkowo. Kościelny i organista co łaska- chyba po 50zł. I tyle.
U Ciebie te 400zł dla kościelnego to kto ustalił?

Kasia

kurdę chciałabym byc koscielnym przy takich zarobkach :)

kilka slubów w jedna sobote i pensyjka wychodzi nielicha ;)

mika

Kasia zakładamy spółke ja będę kościelnym a ty organistą albo odwrotnie - sądzę że ja gram nie gorzej od tego organisty u mnie w kościele hehehe jak będę brała śluby jako dodatkową fuchę to może nawet kredytu na mieszknaie nie będę musiała wziąć hehe