Protokół przedślubny - kiedy?

Zaczęty przez mary, 25 Mar 2008, 11:09:15

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubin04

protokół bedzie  w jednej z naszych parafii
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magdarynka

Cytat: rubin04 w 08 Kwi 2008, 12:20:56
A to licencję dopiero po zapowiedziach sie dostanie???????????????

ja myslałam ze po spisaniu protokołu!
A te kartki na zapowiedzi to od kog dostanimy? (slub mamy w 3 parafii)
Licencje zalatwialismy przed spisaniem protokolu, a kartki na zapowiedzi dostalismy zaraz po spisaniu, slub tez w trzeciej parafii
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Agaaa

Kasia nasz tez normalnie podszedl to kwestii tego ze mieszkamy razem od 3 lat, zadnych wyrzutow ze to nie po Bożemu...powiedzial ze musi koniecznie nas odwiedzic niebawem bo z tego co pamieta nie byl u nas po koledzie :o

Agaaa

Cytat: rubin04 w 08 Kwi 2008, 12:30:20
protokół bedzie  w jednej z naszych parafii
no to z tej parafii chyba dostaniecie kartke zeby wyglosic zapowiedzi w drugiej waszej parafii, po wygloszeniu przynosicie zaswiadczenie ze zapowiedzi wygloszone do parafii gdzie spisywaliscie protokol i dostaniecie licencje. Do trzeciej parafii gdzie bierzecie slub zasnosicie tylko zaswaidczenia z USC + licencje + te karteczki z naukami i ze spowiedziamy....

kathrines

My bierzemy ślub w parafii "trzeciej", nie mojej ani N. Ksiądz w kancelarii powiedział, że nie ma znaczenia z której parafii dostaniemy licencję. Do tej pory byłam przekonana, że to Młoda musi przedłozyć licencję ze swojej parafii...
W sumie to dobrze, jak będa problemy z jej wydaniem u mnie, to N weźmie ze swojej :)

rubin04

kathrines

no ja z tego samego wzgledu licencje wezmiemu u mojego M. Bo jak przyszłam do mojej parafii po akt chrztu to pierwsze co usłyszałam to, to że parafia bedzi stratna ze u nich ślubu nie biore...
na szczescie okaząło sie ze swiadectwo chrztu jest w innym kościele, bo p=ewnie juz przy tej okazji moja parafia by chciała sobie powietowac owe starty..
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

kathrines

Cytat: rubin04 w 08 Kwi 2008, 13:05:22
kathrines
moja parafia by chciała sobie powietowac owe starty..
Moja też pewnie będzie chciała zapowiedziami....
Ale ja jestem pyskata...jak ksiądz zawoła za licencję to każe mu pokazać cennik podpisany przez kurię . A cenniki takie nie istnieją, no chyba, że sa wymysłem danej parafii.
A jeśli będą problemy, to N. będzie sie ubiegał u siebie.
A to,że moja parafia nie zarobi na mnie to trudno, sami sobie zgotowali taki los....ja chciałam mieć ceremonię u siebie...1,5 roku wcześniej chodziłam aby zapisac sie na termin i zawsze było za wcześnie  bo nie mieli kalenadarza na 2008 rok...buhahah
Przy trzecim podejściu okazało sie, że terminy juz pozajmowana na 5 lipca...wkurzyłam sie niemiłosiernie i od razu poleciałam z awanturą do proboszcza  >:(

Basia

Cytat: marlen_ka w 07 Kwi 2008, 21:51:12
a mi się wydaje, że akt urodzenia ma termin ważności 3 albo 6 miesiecy. nam babka w usc powiedziała, że akt nie może być stary bo tak jest w przepisach a poza tym za akt urodzenia potrzebny do ślubu trzeba zapłacic 22 zł. także lepiej sie dobrze zorientuj, bo mogą Ci nie przyjąć takiego starego aktu.

byliśmy dzisiaj w USC. Akty urodzenia nie musza byc nowe. Mój N mial taki z 2003 roku i nie było żadnego problemu! Uff

Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

dagi

wow jestem pod wrażeniem, spisaliśmy wczoraj ten protokół i było bardzo miło. Ksiądz fajny, trochę sobie z nami pożartował, zwłaszcza z mojego M., że bierze sobie za żonę prawnika i jest już przegrany na wstępie jeśli chodzi o przepisy ;)  Poza tym jak zapytaliśmy o opłaty to ksiądz powiedział a po co? i zażartował, że jeszcze by przepił albo przebalował :) lol lol tak więc za zapowiedzi nic nie płaciliśmy, za kościelnego też nie będziemy płacić, tylko z organistą mamy się skontaktować i jak będziemy bardzo chcieli to możemy dać coś w ramach ofiary za ślub ale to już przed samym ślubem :)
bardzo mi się to podoba, bo nasi znajomi i jakaś pani w urzędzie to już nas straszyli sumami w tysiącach...
jupi jupi jupi
url=http://www.przewodnikmp.pl] Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]

rubin04

No ja obłedu chyba dostanę...

dzwoniłam do ksiedza z parafii N. by sie umówic - chce od niego licencję.
A on że spotkania musza być 2, że tzreba przeciez omówic liturgię mszy, co mamy odpowiadac..

No dobra - a  protokól gzdie mamy spisaywac?? (slub w 3 parafii)

Poza tym jesli zalozymy że protokół spisuję tam gdzie ślub, to spisuje go na podstawie tego ze mam zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi? No ale tych nie dostane z parafii gdzie jest slub, jesli nie bede miec licencj..

No rece mi opadają...

Swoja droga uważam to za cięzka paranoję te zgody, licencje, protokoły, zaswiadczenia, zapowiedzi..

..a zapowiedzi to juz ogólnie chyba najwiekszy obłęd - to powinien ksiadz z parafii gdzie bedzie slub zalatwiac telefonicznie/mailowo na zasadzie " słuchaj heniu, u mnie slub  bierze twoja parafianka Zocha, to przesle ci co masz za zapowiedzi wygłosicc, no ok, ok" i po sprawie by było a nie jakie latanie ze świstkami, i do tego jeszcze takimi cennymi finasowo..

No ja już nie wiem.. Wierzaca jestem ale slubu koscielnego mi sie odechciewa...
A jeszcze jak pomysle że świadectwa z religii sobie zażycża... Nie, o tym nawet myslec nie będe.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

do protokołu nie są potrzebne zapowiedzi :)

my przy protokole dopiero je zamówilismy :)


co do tych zapowiedzi to wiesz rubin to jest tak że jakby tak na gebe to wszystko załatwiac a póxniej pojawiłyby sie jakieś problemy np. znalazłby sie jakis roszczący BYŁY lub ktoś chciałby slub unieważnić to okazałoby sie że PAPIRKI są niezbedne

jak jest wszystko dobrze to bez papierków przeżyjemy ale jak zaczyna sie coś dziać to szukamy kwitów :)


rubin dasz rade :)
sukienkę wybrałaś ;) to i dasz rade z biurokracją :)

magdarynka

rubin04 ty piszesz o licencji pozwalajacej na slub w trzeciej parafii?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

rubin04

Magdarynka - n potzrebuje licencję.. Ale ja juz nie wiem czym ona jest i jakich formalnosci tzreba opełnic by wejsc w jej posiadanie...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mary

Rubin, a co internet mówi w tej sprawie?
Ja się nie interesowałam, bo ślub bierzemy w mojej parafii, ale sądzę, że net nie będzie zawodny w tej sprawie ;)

ulala28

Na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni zgłaszają się do duszpasterza. Przedstawiają: dowody osobiste i świadectwa chrztu św., wystawione nie wcześniej niż przed trzema miesiącami. Świadectwa powinny zawierać informacje dotyczące ewentualnego zawarcia małżeństwa i przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wdowcy przedstawiają także kościelne świadectwa zgonu zmarłego współmałżonka.

3. Duszpasterz przeprowadza rozmowę z narzeczonymi i sporządza protokół na urzędowym formularzu. Celem rozmowy jest zbadanie, czy narzeczeni są stanu wolnego, czy nie zachodzą między nimi kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa i czy pragną zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła. Ustala się wstępnie termin ślubu i omawia sprawy związane z przygotowaniem do małżeństwa.

4. Zawarcie ślubu kościelnego związane jest z zawarciem związku cywilnego ze względu na cywilne skutki małżeństwa. Zalecone jest zawarcie małżeństwa w formie ślubu "konkordatowego". W tym wypadku należy przez ślubem kościelnym przedstawić zaświadczenie z USC miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Zaświadczenie jest ważne trzy miesiące; w tym czasie powinien być zawarty ślub "konkordatowy". Narzeczeni mogą zawrzeć związek cywilny przed ślubem kościelnym; w takim wypadku mają przedstawić świadectwo z USC duszpasterzowi.

5. Narzeczeni są zobowiązani do uczestnictwa w katechezie przedmałżeńskiej, która obejmuje w archidiecezji warszawskiej dziesięć spotkań (zalecone jest przygotowanie całoroczne), oraz do trzech rozmów w parafialnej poradni rodzinnej. Otrzymują od swego duszpasterza indeksy, w których poświadcza się udział w poszczególnych spotkaniach oraz wizyty w poradni rodzinnej. Indeksy przedstawia się przed ślubem przy spisywaniu aktu zawarcia małżeństwa.

6. Przed zawarciem małżeństwa wygłasza się przez dwie niedziele zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w innej parafii kieruje duszpasterz, który sporządził protokół przedślubny.

7. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni, jeśli to możliwe, przystąpić do tego sakramentu przed zawarciem małżeństwa.

8. Sakrament małżeństwa wymaga od narzeczonych duchowego przygotowania i przyjęcia go w stanie łaski. Dlatego Kościół wzywa narzeczonych, żeby przystąpili do sakramentu pokuty dwukrotnie: zaraz po zgłoszeniu do protokołu przedślubnego i przed ślubem.

9. Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej oraz po wygłoszeniu zapowiedzi.

10. Akt zawarcia małżeństwa spisuje się w kancelarii parafii, w której odbędzie się ślub. W tym celu narzeczeni, w uzgodnionym terminie, zgłaszają się z dwoma świadkami i przedstawiają: zaświadczenie z USC do ślubu "konkordatowego" (3 egzemplarze) lub świadectwo zawartego już związku cywilnego oraz - gdy zawierają małżeństwo poza własną parafią - licencję z parafii, gdzie był sporządzony protokół przedślubny, a także, jeśli wcześniej tego nie uczynili, świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Świadkowie przedstawiają dowody osobiste.

11. Zgodnie z powszechną praktyką, z okazji zawarcia małżeństwa składa się ofiarę pieniężną na rzecz Kościoła. W wypadku ślubu na podstawie licencji, czwarta część sumy przeznaczonej na ten cel przypada parafii, która licencję wystawia.

12. Praktykujący katolicy zawierają małżeństwo podczas Mszy świętej, jeśli pozwala na to organizacja liturgii w świątyni. W przeciwnym razie małżeństwo błogosławi się poza Mszą świętą, w obrzędzie połączonym z Komunią świętą.
Wykonywanie zdjęć i filmowanie podczas ślubu przez uprawnione osoby, a także miejsce składania życzeń, należy uzgodnić z ks. proboszczem.

13. Nie dopuszcza się sprawowania obrzędów zawarcia małżeństwa poza świątynią.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login



Whenever people agree with me I always feel I must be wrong.

ulala28

a i jeszcze jedno
Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia stałego lub tymczasowego zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej.
Np. my bierzemy slub w parafii w Polsce, a formalnosci zalatwiamy w Dublinie gdzie jest nasza parafia (teoretycznie chodzimy tu do kosciola dluzej niz 3 m-ce).
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login



Whenever people agree with me I always feel I must be wrong.

rubin04

No dobra ale:

Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. [ok, czyli protokół spisujemy tam gdzie ślub]
W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej oraz po wygłoszeniu zapowiedzi. - no ale by wygłosić zapowiedzi musze mieć protokół spisany, a by spisac protokół tam gdzie będzie ślub to ksiądz chce licencje... No i koło się zamyka :(

Mery - w necie co innego, ksiądz co innego mówi...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Cytat: rubin04 w 09 Kwi 2008, 20:11:41
No dobra ale:

Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. [ok, czyli protokół spisujemy tam gdzie ślub]
W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej oraz po wygłoszeniu zapowiedzi. - no ale by wygłosić zapowiedzi musze mieć protokół spisany, a by spisac protokół tam gdzie będzie ślub to ksiądz chce licencje... No i koło się zamyka :(

Mery - w necie co innego, ksiądz co innego mówi...

rubin, ale licencje mozesz otrzymac PRZED spisaniem protokolu.
mowisz, ze slub gdzie indziej i tam sporzadzony bedzie protokol i ksiadz Wam musi wystawic licencje. A potem tylko przychodzicie z kartka do zapowiedzi.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magdarynka

. Przed zawarciem małżeństwa wygłasza się przez dwie niedziele zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w innej parafii kieruje duszpasterz, który sporządził protokół przedślubny.
  Czy zapowiedzi maja jakis termin waznosci? U mnie w parafii juz byly i teraz nie wiem czy beda wazne?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magdarynka

Cytat: rubin04 w 09 Kwi 2008, 20:11:41
No dobra ale:

Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. [ok, czyli protokół spisujemy tam gdzie ślub]
W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej oraz po wygłoszeniu zapowiedzi. - no ale by wygłosić zapowiedzi musze mieć protokół spisany, a by spisac protokół tam gdzie będzie ślub to ksiądz chce licencje... No i koło się zamyka :(

Mery - w necie co innego, ksiądz co innego mówi...
No wlasnie tego nie rozumiem bo my mamy pozwolenie, zgode czy jak to zwal z parafii mojegi M. i dostarczylismy ja w dniu spisywania protokolu, przed zapowiedziami. Wrecz mielismy polecone aby przyniesc komplet dokumentow, wtedy spisalismy protokol, dostalismy kartki na nauki i zapowiedzi
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

rubin04

No dlatego moze udam sie do ksiedza tam gdzie bedzie slub raz jeszcze i ustale z nim co to on sobie życzy i czym jest owa licencja...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

trik26

Dziewczyny jeśli chodzi o akt urodzenia do USC to(dowiadywałam się w USC):
1. nie ma ważności
2. musi być czytelny
3. musi być oryginał
4. i musi zawierać informacje o opłacie

Co do licencji:
My bierzemy ślub w trzeciej parafii. Mieszkamy razem i mamy jedną parafie, a bierzemy ślub w innej.
Za zapowiedzi płaciliśmy 100zł. Jeśli chodzi o licencję to juz ja spisywaliśmy (generalnie mogą gbyć różne wersje, skrócona lub rozszerzona).
mamy wygłoszone juz zapowiedzi, potem odbieramu linejce i kartki do spowiedzi i zawieziemy je do parafii w której bierzemy ślub

Basia

Dziewczyny, jak wygląda głoszenie zapowiedzi? Czy one są głoszone podczas każdej niedzielnej mszy?
Pytam, bo byliśmy zapisani na dzisiejszą niedzielę. Poszliśmy na mszę, ale nic ksiądz nie mówił... Ja wogóle nie mam pojecia jak to się odbywa?
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

Stabilo

W mojej parafii zapowiedzi wiszą w specjalnej gablotce przez 2 niedziele - nazwiska nie są wyczytywane przez księdza. W parafii narzeczonego wiszą przez trzy niedziele.

trik26

Cytat: Basia w 20 Kwi 2008, 21:27:52
Dziewczyny, jak wygląda głoszenie zapowiedzi? Czy one są głoszone podczas każdej niedzielnej mszy?
Pytam, bo byliśmy zapisani na dzisiejszą niedzielę. Poszliśmy na mszę, ale nic ksiądz nie mówił... Ja wogóle nie mam pojecia jak to się odbywa?
Zazwyczaj zapowiedzi głosone są 2-3 niedziele (zalezy od kościoła). Sa różne opcje:
1. tylko wywieszane w gablocie
2. odczytywane +w gablocie
3. tylko odczytywane

Ale trezba pamiętać że zapowiedzi nie są odczytywane po każdej mszy w moim kościele jest to zazywczaj przed mszą w południe, jak jest mała parafia (często w wioskach) to czyta się w ogłoszeniach (bo sie zdarza ze śluby sa rzadko).
takze nie przejmuj się nic.
Podobno jest przesąd, ze nie można słyszeć swoich zapowiedzi (nie pytajcie mnie dlaczego, kolezanka mi tak powiedziała)