USC - pogubiłam się

Zaczęty przez rilla, 05 Mar 2008, 08:46:33

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rilla

Urodziłam się w innej miejscowości, niż bierzemy ślub. Zadzwoniłam do tamtego USC i zapytałam Pani co mam zrobić. Powiedziała, że mam napisać prośbę o wydanie skróconego aktu urodzenia, zapłacić 22 zł i tyle. A co z zaświadczeniem o braku przeszkód małżeńskich? to coś innego? czy ten akt usc mi wystarczy?

w każdym opisie formalności ślubnych na necie jest coś takiego:  zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego - wystarczy uzyskać to w jednym usc?

mika

jak dostaniesz z usc, na terenie którego się urodziłaś skrócony akt urodzenia to z tym aktem i z aktem przyszłego męża i z dowodami osobistymi idziecie do usc do którego teraz należycie lub do dowolnego innego bo nie ma rejonizacji i składacie wniosek o wydanie zaświadczenia o braku przeciwskazań dostajecie je od ręki i z tym dokumentem idziecie do księdza jeśli to ślub konkordatowy


mika

wcale nie tak długo, ja też załatwiałam przesłanie pocztą mojego aktu urodzenia i wszystko razem z zaświadczeniem trwało tydzień

mary

Rilla, wszystko załatwisz w USC w Katowicach, jak już ten akt urodzenia będziesz miała, chyba w jeden dzień.
My na szczęście oboje urodzeni w K-cach, więc będzie szybko i sprawnie ;)

Stabilo

Cytat: mary_popins w 05 Mar 2008, 12:10:50
My na szczęście oboje urodzeni w K-cach, więc będzie szybko i sprawnie ;)
Ja już formalności w USC w Katowicach mam za sobą. Pani urzędniczka była zaskakująco miła i wszystko poszło rzeczywiście sprawnie. Nie spodziewałam się jednak, że będziemy musieli stawić się także przed kierownikiem USC, który uraczył nas uroczystą (i baaaaardzo dłuuuuuuuugą) mową o szacunku, miłości, prawach i obowiązkach małżeńskich. Niestety samego zaświadczenia nie dostaje się od ręki - jest do odbioru po tygodniu.

mary

Słyszałam o tych rozmowach z kierownikiem USC w K-c. Natomiast nikt nie mówił, że po tygodniu dopiero otrzymamy zaświadczenie. Chyba tam zadzwonić muszę. Ja mam w planie udać się rano do USC a po południu na spisanie protokołu i wtedy chyba muszę mieć to zaświadczenie?
Zaraz przejdę do koleżanki, która ma nadzór nad USC, żeby się czegoś dowiedzieć.

dragonfly

to ja tez sie pogubilam... ja biore tylko cywilny, wiec w pon idziemy z moim dowode, aktem urodzenia, jego-paszportem, aktem urodzenia, zaswiadczenien o braku przeciwskazan do zawarcia malzenstwa (chyba cos pogmatwalam w nazwie) i tlumaczem przysieglym (dla niego). Zakladam ze slub zamowimy tego samego dnia, tak? I juz wiecej do urzedu jezdzic nie musimy? Chyba, ze sie myle.... to by byla lipa...

zuzia

Cytat: mary_popins w 06 Mar 2008, 07:51:29
Natomiast nikt nie mówił, że po tygodniu dopiero otrzymamy zaświadczenie.

my to zaświadczenie dostaliśmy od ręki. Pan dzielnie wpisywał nasze decyzje odnośnie nazwisk, wydrukował, podstęplował i cacy. Jakbym miała odebrać po  tygodniu to ze ślubu byłby nici (dzień w którym to spisywaliśmy był ostatnim możliwym dniem na spisanie tego protokołu :) )

mary

Zuzia, jak to ostatnim możliwym? Przecież to zaświadczenie z USC można załatwiać dopiero od 3 mies. przed ślubem.

Kasia

Cytat: dragonfly_80 w 06 Mar 2008, 08:17:51
I juz wiecej do urzedu jezdzic nie musimy? Chyba, ze sie myle.... to by byla lipa...


no jeszcze bedziecie musieli pojechac aby wziąć ślub ;)

zuzia

Cytat: mary_popins w 06 Mar 2008, 10:06:47
Zuzia, jak to ostatnim możliwym? Przecież to zaświadczenie z USC można załatwiać dopiero od 3 mies. przed ślubem.
ale my się na cywilny zdecydowaliśmy pod koniec czerwca, a ślub na początku sierpnia. A że musisz to załatwić min. 1 miesiąc i 1 dzień przed ślubem to tak było.

amoitalia

My występowaliśmy o Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa w USC w Szczecinie i w Lublinie, w obu dostaliśmy je od ręki. Zuzia, my z kolei wystąpiliśmy o pubblicazione (takie cywilne zapowiedzi) w ostatnim możliwym dniu! Ważność naszych zaświadczeń z Polski zazębiała się tylko o jeden dzień z okresem 6 miesięcy przed naszą wybraną datą ślubu (we Włoszech nie można wystąpić o publikację wcześniej niż na 6 miesięcy przed wybraną datą  ::) )

zuzia

Cytat: amoitalia w 06 Mar 2008, 13:24:46
My występowaliśmy o Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa w USC w Szczecinie i w Lublinie, w obu dostaliśmy je od ręki.
a po co w obu miejscach? my występowaliśmy w jednym - wspólnie.

Cytat: amoitalia w 06 Mar 2008, 13:24:46
Zuzia, my z kolei wystąpiliśmy o pubblicazione (takie cywilne zapowiedzi) w ostatnim możliwym dniu! Ważność naszych zaświadczeń z Polski zazębiała się tylko o jeden dzień z okresem 6 miesięcy przed naszą wybraną datą ślubu (we Włoszech nie można wystąpić o publikację wcześniej niż na 6 miesięcy przed wybraną datą  ::) )
a one są konieczne?

anulla

ZAŚWIADCZENIE O BRAKU PRZESZKÓD FORMALNYCH DO ZAWARCIA ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO (bo tak się toto nazywa) potrzebne jest oprócz odpisu aktu.Oboje narzeczonych załatwia to w USC w którym zameldowany jest jeden z nich.Odpis jest potrzebny dla osoby, która urodziła się w innej miejscowości niż będzie zawierała związek. Jeśli to jest ta sama miejscowość to tylko zaświadczenie.Przynajmiej u nas w urzędzie tak to funkcjonuje :)

Monika

Powiedzcie mi dziewczyny jak to jest z tym 1 miesiącem i 1 dniem w przypadku ślubu konkordatowego? Bo jak mój J. był w Polsce to było powyżej 3 miesięcy i nie mogliśmy wziąć tego zaświadczenia, a jak przyjedzie to będzie mniej niż miesiąc. On niby dzwonił do USC i pani mu mówiła, że nie ma z tym problemu ale zaczynam się stresować...

wredotka

a moze ktos sie orientuje jak dlugo wazny jest ten skrocony akt urodzenia? Slyszalam ze podobno 3 miesiace, ale w jednym  urzedzie mi powiedzieli ze jest bez terminowy.

mika

skrócony akt urodzenia jest bezterminowy
Monika zaświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego jest ważne 3 miesiące i musi być ważne do tygodnia po ślubie, więc jak weźmiecie 1 miesiąc przed ślubem to będzie jak najbardziej ok

Monika

czyli ten termin miesiąc i dzień przed obowiązuje tylko jak się ślub w USC bierze? Pocieszyłaś mnie mika :) stawiam piwko

mika

nigdy nie słyszałam o czymś takim żeby jakieś zaświadczenie z usc musiało być wydane 1 miesiąc i 1 dzień przed ślubem

Monika

mika zdaje się, że jak się bierze ślub cywilny, to do USC trzeba się najpóźniej miesiąc i dzień przed planowanym ślubem zgłosić... Tylko ja zaczęłam mieć wątpliwości, czy to nie dotyczy też załatwiania formalności przed ślubem konkordatowym

wredotka

mika9983 dzieki wielkie, polewam.

wredotka

mika9983 dzieki , polewam

Kasia

ja słyszałam o czymś takim że chęć zawarcia związku małżeńskiego musi być wyrażona co najmniej 1 miesiąc i jeden dzień przed

ale konkretnych przepisów nie znam


wis

Słuchajcie, a czy my do USC po papierki do konkordatowego musimy iść razem ? Czy może każdy sam załatwić ? Bo mamy kredki z pracą i za nic nam razem nie pasuje :(