Tarta z porami

Zaczęty przez jo_miekka, 12 Lut 2008, 06:51:17

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jo_miekka

Musze namachać trochę nowych przepisów, żeby ciastka niepozorne odeszły w cień i żeby nikt już ich nie robił :)
A wczorajsze pojawienie się Sonjowej tarty z jabłkami, przypomniało mi, że dawno nie robiłam. A bardzo lubię. Tyle że częściej robie tarty wytrawne, w charakterze dania obiado-kolacyjnego.

Ciasto kruche z dowolnego przepisu, byle (w przypadku tarty wytrawnej) bez cukru.

Nadzienie:
5-6 okazałych porów myjemy i pozbawiamy części zielonych oraz siekamy.
Wrzucamy do rondla i podduszamy na maśle (ja w małej wodzie), dodajemy do tego cebule, można też trochę wędzonego boczku. Przyprawiamy do smaku.
Sos:
Dwa jajka i pół kubka śmietany łączymy, dodajemy starty ser żółty i pleśniowy (jak kto lubi) i przyprawy: sól pieprz i świeża gałka muszkatołowa. Bełtamy.
Na uprzednio podpieczony spód tarty (podziurkowany widelcem) ładujemy nasze nadzienie i zalewamy sosem. Albo tez łączymy nadzienie z sosem i całość ładujemy na ciasto.
Na wierch możemy jeszcze położyć pomidory i sypnąć sera, jeśli wola.
I do pieca na 200. Ok. 30 minut. Aż się ładnie zetnie, zezłoci...

madolka

Wyglada pysznie. Uwilebiam por, na pewno zrobie:)

mayagaramond

Pycha! Tez bym zjadla, ale nie chce mi sie robic :oops:  :oops:
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

martos82

Robilam podobna, ale jeszcze z paseczkami szynki. Przepyyyyszna :chef:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jusia

a ja tarty nigdy jeszcze nie robiłam, ale wygląda tak pysznie..że jo przekonałaś mnie, żeby ten przepis wypróbować :) , a czy można to upiec na blasze, czy też koniecznie musi być taka ceramiczna forma do tarty ?
a i jeszcze jedno dzięki szefie  :chef:
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jo_miekka

jusia79, spokojnie możesz w blaszce zwykłej ;)

kwiaty-aga

Wygląda pysznie.. zastanawiam sie tylko czy pora nie zastąpic pieczarkami - będzie łagodniejsza
A robiłyście tartę taką na cieście francuskim? Takie można gotowe kupić, tylko nie wiem czy dobre wychodzi.. No i co zrobić zeby nie urosło za bardzo, bo nie będzie gdzie wlać nadzienia..

jo_miekka

Cytat: "kwiaty-aga"zastanawiam sie tylko czy pora nie zastąpic pieczarkami - będzie łagodniejsza

Zastąpić? Moja Droga, czym Ci się podoba możesz! Moje ulubione: szpinak, brokuły, brokuły + gotowana pierś kurczaka, mieszane warzywa + grzyby, tuńczyk + kapary, łosoś wędzony + koper i wiele, wiele, wiele innych... Wszystkie chwyty dozwolone.

Cytat: "kwiaty-aga"A robiłyście tartę taką na cieście francuskim?

Moja Siorka kiedyś robiła i było ok, ale twierdzi, ze na kruchym lepsze (to proste i robi się 5 minut, więc zachęcam do rękodzieła)

Cytat: "kwiaty-aga"co zrobić zeby nie urosło za bardzo

Mocno ropłaszczyc i obficie podziurkować widelcem!

zwierzatko_mojej_mamy

kwiaty-aga, jo_miekka,  ja jeszcze widzialam jak pascal wsypuje fasole na tarte i z fasola zapieka ;) i jeszcze na kuchnia TV taka grubsza kobitka, nie pamietam jak sie zwala, a juz dawno jej programu nie widzialam, to wykladala taki spod papierem i sypala na to kilo/wiecej maki ;) i juz zawsze tej maki uzywala do obciazania ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

magdarynka

To jeszcze jako nadzienie proponuje oliwki zielone i czarne, lyzke kaparow, na to sery : kozi i bryndza lub feta i mocarella, wszystko posypac duza iloscia tymianku i pieprzu, NIE SOLIC i zalac smietana rozmieszana z dwoma jajkami. Super !!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jo_miekka

zwierzatko_mojej_mamy, no stosowałam kiedyś ten sposób z obciążaniem tarty, ale szczerze mówiąc jakoś nie polubiłam. Mi nie rośnie tak mocno. Gorzej jak robię takie małe tartaletki - babeczki -> te się potrafią wybrzuszyć!

kwiaty-aga

moze w weekend sproboje cos upiec to dam znac czy wyszło :)

elve

Przepis rewelacyjny, ale ja nie podpiekam tarty, jestem na to zbyt leniwa, poprostu nadzienie na ciasto i do piekarnika.
żeby ciasto nie nasiąkało mokrym nadzieniem, obsypuję powierzchnię ciasta bułką tartą i na to nadzienie.
Ostatnio robiłam szpinak + feta/ser żółty(ale musi być prawdziwa, śmierdząca, wyrazista) albo ser pleśniowy/ser żółty
podaje zwykle z sosem, bo mój mąż lubi mokre jedzenie

jo_miekka

Przyznam się, że też nie podpiekałam latami z lenistwa, ale jak raz podpiekłam, to uznałam, że lepszew i teraz podpiekam. Przynajmniej się staram ;)