Co będzie na Waszym stole wigilijnym?

Zaczęty przez zwierzatko_mojej_mamy, 18 Gru 2007, 16:35:04

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

zwierzatko_mojej_mamy

u mnie jest zawsze :

→barszcz czerwony z pasztecikami
→ryba smazona, ostatnio byla po grecku
→kapusta z grochem i grzybami
→rozne rodzaje sledzi
→kutia
→kompot z suszu
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

inkageo

Sami usmażymy tylko karpia, a dzisiaj zamówiliśmy:
barszcz z uszkami
żurek
pierogi z kapustą i grzybami
pangę w sosie borowikowym
karpia faszerowanego w galarecie

schab ze śliwką w galarecie
bigos
Imagine there is no hate

salsa

U mnie wigile robi Mama a cała reszta rodzi wykonuje polecenia , jak w wojsku!:)

zawsze jest karp smażony i w galarecie, moj brat by chyba zbił gdyby tych dwóch potraw zabrałko:P
barszcz czerowny taki prawdziwy na zakwasie buraczanym i rosole rybnym, tez sekret kuchni Mamy(która nota bene w kuchni jest istną czarodziejką i gotuje tak ze niebo w gębie) oczywisice z uszkami-ale uszka z farszem grzybowym, nie kapusciano grzybowym
kapusta z grzybami
sledzie na rozne sposoby:)
pierogi z kapusta i grzybami
sos z borowików z kaszą
jest kompot z suszu ale jadmawiam go picia, bo tego nie cierpie i jem sliwki suszone a oni niech piją jak lubią:P
poza tym ja robie zawsze pieczone ziemniaczki z przyprawami, bo do ryby uwielbiam i nic mnie nie obchodzi ze to wigilia:P
a inne rzeczy to juz są ruchome:P

u teściów są jeszcze(ponad to co wymieniłam wyzej) makiełki (odmawiam konsumpcji-na słodko mak z rodzynkami i jakimis kluskami w srodku czy bułka-brrr-oni to uwielbiaja)
zupa rybna
zupa grzybowa ( i barszcz tez)
trzy zupy jedzą! :)
kompot oczywiscie z suszu
i całe tony sernika, oczywiście ja nie jem, bo słodkie.
u nich jest jeszcze kapusta z grochem, u nas była kilka razy ale ja jakos nie moge tego-choc chyba wszyscy poza mna sie tym zajadają:P
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

sonja

No to zaczynamy epopeję narodową, Pan Tadeusz niech się schowa:)
1. Barszcz czerwony z uszkami
2. Paszteciki z grzybami
3. Paszteciki z kapustą i grzybami
4. Zupa (nie kompot) z suszu zabielana śmietaną, której ja do pyska nie wezmę

5. Smażony karp
6. Smażony pstrąg, sandacz i coś jeszcze

7. Zapiekana z kartofli, grzybów i jajek
8. Kapusta z pieczarkami

9. Sałatka jarzynowa tradycyjna
10. Surówka z pora

11. Ryba po grecku (wielbiona przeze mnie)
12. Ryba w galarecie (wprost przeciwnie)
13. Śledzie w oleju
14. Śledź w śmietanie

15. Sernik
16. Tort makowy z bitą śmietaną
17. Makowiec
18. Piernik
19. Keks
20. Przeróżne drobne ciasteczka

Połowy pewnie i tak zapomniałam:)

wrobelek0403

u mnie na wigilii jest raczej skromnie, bo 12 potraw nie przejedli bysmy nawet do nowego roku :D

barszcz na wywarze z jarzyn (bez miesa lub ryb) i uszka z grzybami

karp smażony
karp w galarecie
sledzi kilka rodzajow - zwykłe z cebulka, "marynowane" w cebuli usmazonej z pomidorami, pod piezynka smietanowo-chrzanowa i z sosem musztardowo-keczupowym

potem kluski z makiem
kompot z suszu

makowiec, piernik i sernik

za to na 25-26 rodzice do roku robia wieeeeelki gar bigosu z 12 kg kapusty kiszonej i ok 5-6 kg miesa i wedlin. W zasadzie na swieta moglabym jesc tylko ich bigos i nic wiecej  :-D

za to u Marcina jest obficie:

zupa rybna
karp smazony
karp lub szczupak w galarecie
sledzi iles tam rodzajow
ryba po grecku
kapusta z grzybami
pierogi z kapusta
sledzie smazone w occie (poznańska specjalność)

łamańce z makiem
kompot z suszu

pierniki, makowiec, sernik, placki miodowe przekładane masa i dzemem

[ Dodano: 18-12-2007, 18:06 ]
Cytat: "sonja"No to zaczynamy epopeję narodową, Pan Tadeusz niech się schowa:)


Połowy pewnie i tak zapomniałam:)

ło matko, sonja, a Wy to jecie, czy pakujecie na TIRA i wiedziecie do najblizszej jednostki wojskowej????  :mrgreen:
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

nionczka

CytujCo będzie na Waszym stole wigilijnym?


Pojecia nie mam co moge ugotowac dla nas dwojga.  Zrobie pewnie kilka dan w minimalnych ilosciach, zeby nie bylo za nudno.
Raczej nie beda to tradycyjne polskie dania. Karpia nie znosze (ryba z blota), bigosu nie zrobie bo kapusty tu nie kupie. Moze sie skusze na pierogi z soczewicy???

Pewnie szarlotke i tiramisù :-)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Cytat: "wrobelek0403"o matko, sonja, a Wy to jecie, czy pakujecie na TIRA i wiedziecie do najblizszej jednostki wojskowej???? :mrgreen:
jemy:)) tzn ja się ograniczam do barszczu, pstrąga, surówki z pora, ryby po grecku i tortu makowego - ale za to przeokropnych ilościach::))

mayagaramond

W tym roku jade na swieta do mojego chrzestnego. Na pewno bedzie barszcz, smazona ryby (ale raczej sandacz niz karp), pewnie lazanki, pierogi (ciocia robi pycha pierogi), sledzie. A co do reszty, to nie wiem.

W kazdym badz razie bardzo sie ciesze, bo w DE taki sie na wigilie nie gotuje. Tradycyjnie sa parowki i salatka kartoflana. I u tego co wiem, to tak jest u wiekszosci rodzin. Przyznam, ze dla osoby z Polski jest to szok, bo o ile lubie i parowki i salatke ziemniaczana (uwaga: dobra salatka ziemniaczana to cos wiecej niz pokrojone kartofle i sloik majonezu ;-) ) , to na wigilie zjadlabym cos "lepszego". Swiateczny obiad jest dopiero 25.12. U mojej tesciowej czesto dziczyzna.

salsa - ja kompotu z suszu tez nie lubie, ale w wigilie trzeba sprobowac wszystkich potraw, bo to przynosi szczescie  :)  :)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Monika

U mnie mama zawsze robi (też będzie epopeja;)):
1. Barszcz z uszkami z nadzieniem z grzybów - uszka w dwuch wersjach - gotowane i zapiekane z ciasta francuskiego
2. Ryba w galarecie - specjalność mojej mamy, robi to rewelacyjnie - karp (którego ja nie znosze) + jakaś inna ryba (najbardziej mi smakowała panga + łosoś)
3. Ryba smażona - karp + też przeważnie coś jeszcze
4. Ryba po grecku
5. pstrąg pieczony z migdałami (mniam...)
6. śledź w śmietanie + ziemniaczki (jak mała byłam to ziemniaki ze śmietaną od śledzia wsuwałam ;))
7. kompot z suszu
8. kluski z makiem
9. moja ukochana kapusta z grochem  :mrgreen:
+ ciasta, które robi moja ciocia (bratowa mamy) - keks, makowiec, piernik i takie tam - co jej do głowy przyjdzie :)
zawsze jest tego mnustwo, ale przez święta znika - na wigilii jest minimum 10 osób, a w święta to i 25 potrafi na raz być :) norma to ok. 20

a w święta to jeszcze oczywiście jest mięsa na tony, sałatki ziemniaczanej i bigosu również ;) no i co tam za cuda z mamą wymyślimy :D

kate.zet1

No to napiszę co u mnie :) większość  podobnie jak u Was.

1.karp smażony,
2.karp smażony, potem duszony w pieczarkach - pycha :)  
3. ryba po grecku
4.śledzie różne (moje ulubione czerwone tzn. w sosie pomidorowym z cebulą)
5.barszcz czerwony prawdziwy....uwaga...gotowany na rybich-karpich głowach (ja mojemu mezowi nie mówię o tym, bo pewnie nawet by na niego nie spojrzał :lol: )
6.sałatka na zimnio z modrej kapusty z fasolą
7.moje ukochane pierożki "rożki" z nadzieniem z prawdziwków. tu wam powiem, ze na 100% takich nie jadłyście, chyba, ze wasza rodzina pochodzi ze wschodu - surowe pierożki smaży się na głębokim tłuszczu  -  :) rewelacja
8.
Cytat: "salsa"uszka z farszem grzybowym, nie kapusciano grzybowym
u mnie tak samo ;-)
9. makiełki - przysmak całej mojej rodziny. Też są specyficzne - Babcia piecze kilka dni przed wigilią takie twarde jak kamień ciastka, bez cukru. Przygotowuje plynną masę z miodu, bakalii, maku i wody i wrzuca w Wigilie do nich te ciastka, one nasiakają i.....potem trzeba to dobrze schłodzić-najlepiej na balkonie.
10. kompot z suszu - nienawidzę :-/
11..śledzie smażone w occie  -podobnie jak u wróbelka
12 ciasta przeróżne i pierniki

Cała Wigilię przygotowuje moja kochana babcia, potem w 15 osób zasiadamy przy stole...i odchorowujemy 2 dni później :-(

martos82

U nas, na naszej skromnej dwuosobowej WIGILII beda:

- barszcz z uszkami
- grzybowa z makaronem
- smazona ryba
- pierogi z kapusta i z grzybami
- sledzie
- salatka jarzynowa
- kapusta z grochem
- kutia
- makowiec
- piernik

Mam nadzieje, ze uda nam sie z wszystkim zdazyc.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

Cytat: "mayagaramond"salsa - ja kompotu z suszu tez nie lubie, ale w wigilie trzeba sprobowac wszystkich potraw, bo to przynosi szczescie :) :)

dlatego biore na jezyk troche krzywię sie i wiecej -odmawiam:P

[ Dodano: 18-12-2007, 23:38 ]
Cytat: "kate.zet1"5.barszcz czerwony prawdziwy....uwaga...gotowany na rybich-karpich głowach (ja mojemu mezowi nie mówię o tym, bo pewnie nawet by na niego nie spojrzał :lol: )
no wałsnie u mnie sie tez dokładnie tak gotuje-tylko ja wole na to mowic ze na rosole z ryby;P

[ Dodano: 18-12-2007, 23:39 ]
Cytat: "kate.zet1"9. makiełki - przysmak całej mojej rodziny. Też są specyficzne - Babcia piecze kilka dni przed wigilią takie twarde jak kamień ciastka, bez cukru. Przygotowuje plynną masę z miodu, bakalii, maku i wody i wrzuca w Wigilie do nich te ciastka, one nasiakają i.....potem trzeba to dobrze schłodzić-najlepiej na balkonie.

no włąsnie cos podobnego jest w moich teściów, robi to babacia, z pochodzenia Ślązaczka:P
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mayagaramond

Cytat: "salsa"mayagaramond napisał/a:   
salsa - ja kompotu z suszu tez nie lubie, ale w wigilie trzeba sprobowac wszystkich potraw, bo to przynosi szczescie :) :)


dlatego biore na jezyk troche krzywię sie i wiecej -odmawiam:P

To tak jak ja :)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

salsa

Cytat: "kate.zet1"7.moje ukochane pierożki "rożki" z nadzieniem z prawdziwków. tu wam powiem, ze na 100% takich nie jadłyście, chyba, ze wasza rodzina pochodzi ze wschodu - surowe pierożki smaży się na głębokim tłuszczu - :) rewelacja
moja rodzina pochodzi ze wschodu, a konkretnie MAma z Lubelszczyzny-i babcia robiła coś podobnego ale na dwa sposoby-w mięsem lub własie z grzybami ale w formie taki a'la uszek:P ale od lat juz tego nie jadłam

[ Dodano: 18-12-2007, 23:42 ]
mayagaramond, bo to jest autentyczne świństwo!
znam tylko jedna osoba na swiecie ktora to kocha i pije na litry
to moj mąż - dziwadło :mrgreen:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mayagaramond

Cytat: "salsa"znam tylko jedna osoba na swiecie ktora to kocha i pije na litry to moj mąż - dziwadło :mrgreen:

Moja babcia i mama tez to uwielbialy.

Przyznam, ze juz pare lat tego kompotu nie pilam, kto wie moze mi teraz zasmakuje  ;-)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zwierzatko_mojej_mamy

mayagaramond,  moja ma i babcia to wlewaja w siebie jakby to bylo martini ;) ja tez nie cierpie... ale ja z powodu zapachu suszonych sliwek - fuuuuu nienawidze :)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

magdalinska

u nas większosc z tego co wymienilyscie, karp w galarecie, sledzie, barszcz z uszkami, pierogi - 3 rodzaje, kluski z makiem, golabki, itp.. no i kutia - uwielbia i robi moja babcia - przez prawie 30 lat nie udalo mi sie jeszcze tego sprobowac - jakos tak nazwa tego specjalu mnie nie przekonuje, nie wiem dlaczego ;)

Kasia

u nas w tym roku skromnie bo rodziny ubyło :(
1. opłatek :)
2. pieczywo
3. śledź w oleju z cebulką
4. koreczki sledziowe po jakiemuś tam (czerwone)
5. karp w galarecie
6. pstrąg smażony
7. mrożone filety z mintaja smażone
8. wegetariańska zubka grzybowa ( w tym roku bedzie chyba z maślaków suszonych)
9. wegetariański barszczyk czerwony
10. uszka z kapustą i z grzybami
11. kompot z szuszonych śliwek MNIAM :)
12. nie pamietam dwunastej potrawy - ale na bank jakaś jest :)
    no przecież zrobię jeszcze sałatkę jażynową lub jajeczną :)

dodatkowo na świeta
- schab pieczony nadziewany śliwkami
- boczek pieczony
- bogos
- pierogi z mięsem
+ tona wędlin

piernik
pierniczki
i inne ciasta :)

to tyle na 3 osoby  :mrgreen:
+ jacyś pojedynczy goście w drugi dzień świąt


a jeszcze nie jesteśmy pewni czy gdzies sie nie wkrecimy na wigilię
bo we 3 osoby to tak smutno
dp tego wspomnienia o bliskich wciąż są bardzo świeże :(

czarnasia13

U nas tradycyjnie będzie zupa z ryby ( właśnie z głów) :mrgreen:  , karp smażony, kulki rybne w occie, zupa grzybowa z makaronem, kapusta z grzybami i grochem, kompot suszu ( mniam mniam). Na wigilię dla naszej czwóreczki nie przygotowujemy dużo za to na drugi dzień świąt ( brat ma urodziny w wigilię i odprawiamy właśnie w drugi dzień) jest tego mnóstwo, różne ciasta, sałatki, śledzie na pięć sposobów i jeszcze wiele innych rzeczy których nie pamiętam.

inkageo

Cytat: "Kasia"a jeszcze nie jesteśmy pewni czy gdzies sie nie wkrecimy na wigilię
bo we 3 osoby to tak smutno
dp tego wspomnienia o bliskich wciąż są bardzo świeże :(
Nas wszyscy zapraszają, ale zdecydowaliśmy się zostać w trójke w domu, żeby uniknąć bolesnego wspominania w większym gronie.. Chcemy się oswoić z nową sytuacją, a wesoła duża wigilia u rodziny chyba byłaby zbyt trudna..
Imagine there is no hate

Kasia

Cytat: "inkageo"a wesoła duża wigilia u rodziny chyba byłaby zbyt trudna..
dla nas to było wybawienie w zeszłym roku
dla mni i dla mamy
bo w zeszłym roku mój N jeszcze nie mieszkał z nami

wychodziłyśmy z mamą z domu i ryczałyśmy jak bobry przez całą drogę
nie wyobrażam sobie abyśmy miały spedzać zeszłoroczną wigilię tylko we dwie
to nie byłaby żadna kolacja

a u rodzinki troszkę "zapomniałyśmy" o smutkach :)

vobi

Cytat: "salsa"znam tylko jedna osoba na swiecie ktora to kocha i pije na litry
to moj mąż - dziwadło  
To ja jestem drugim na swiecie dziwadlem - bardzo lubie kompot z suszonych owocow  :mrgreen:

Kasia

vobi,  a ja kolejnym

kompot ze śliwek musi być :) i ten zapach "gwoździków"  :mrgreen:

sonja

Cytat: "Kasia"i ten zapach "gwoździków" :mrgreen:
bleee fuj:) nienawidzę goździków:) całe szczęście u mnie kompotu się nie robi... ale one są w stanie mnie skutecznie odstręczyć od każdej świątecznej herbaty

ze_nitka

Cytat: "vobi"To ja jestem drugim na swiecie dziwadlem - bardzo lubie kompot z suszonych owocow :mrgreen:
a ja trzecim ;)