hiszpańska tortilla ziemniaczana wg nionczki

Zaczęty przez nionczka, 21 Lip 2009, 22:16:46

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nionczka

Wazna jest patelnia, ogien, oliwa, typ ziemniaka... Juz zniechecone czy chcecie jednak przepis? A potem tzreba ja jeszcze przewrocic...

U nas sa organizowane konkursy i dobra tortilla to nie lada wyczyn. Ja jem kilka razy w tygodniu. Wychodzi mi calkiem calkiem.

Tortilla de patatas:

Skladniki na srednia patelnie:
3-4 ziemniaki srednie (lepiej mniej niz wiecej), jesli mozecie kupic takie specjalne do smazenia to lepiej, inna odmiana i rzeczywiscie jest lepsza do smazenia.
4 duze jajka
oliwa tylko z oliwek (im tlusciejsza tym lepiej)
sól do smaku

Patelnia powinna byc gruba, rowna, lekka

Kroimy ziemniaki w drobne kawalki (bardzo drobra kosteczka, plasterki albo takie male obierki (nieregularne formy)
Smazymy na wolnym ogniu w glebokiej oliwie az zmiekna, ale nie moga sie przyzlocic.
Wyjmujemy ziemniaki dziurawa lyzka albo czyms takim i wrzucamy je do miski z uprzednio roztrzepanymi jajkami i sola (wedlu smaku). mieszamy wszystko. Teraz sztuczka mojej tesciowej: Bierzemy widelec i rozgniatamy lekko ziemniaki, zeby dobrze nasiaknely jajkiem, ale nie robimy mazi.
Oliwe odlewamy z patelni do innego naczynia, zostawiamy tylko odrobine, podkrecamy ogien. Wlewamy wszystko na patelnie. ziemniaki musza byc przykryte jajkami. jesli jest za duzo zieniaków, nie dawajcie wszystkich albo dobijcie jeszcze jedno jajco.
Podsmazamy chwile, zeby sie sciela. Podnosimy patelnie z ognia, trzymajac w jednej rece druga bierzemy talerz podobnych rozmiarów do patelni i przykrywamy ja. Raz, dwa, trzy szybciutko przewracamy patelnie tak, zeby tortilla wyladowala na talerzu. Po czym delikatnie zsuwamy ja z talerza na patelnie, zeby podsmazyc z drugiej strony. Chwilke.
W Kraju basków tortilla jest lekko scieta i soczysta, ale sie nie rozwala. Na poludniu jedza tortille przesuszona (dla nas to syf :-)).


Czekam na relacje i zdjecia!

Mozna tez dodac cebule, ale u nas sie nie praktykuje bo ja nie znosze! Jadam tylko jesli cebuli ejst malo i byla wczesniej usmazona.

Film instruktazowy. Mysle, ze pomocny nawet jesli nei rozumiecie hiszpanskiego bo ten facet robi dokladnie to, co ja opisalam. EL COCINERO FIEL I - Tortilla de patata (a mi manera)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

szelma

nionczka, ja jadłam w Santiago i właśnie była taka mokra :). Może w tym tygodniu spróbuję - jak spróbuję, to udokumentuję :). A póki co - :beer: za przepis i wskazówki :).

mayagaramond

nionczka - moja sasiadka robila dokladnie tak samo, ale dodawala tez cebule i zwasze mi mowila, ze ziemniaki maja byc miekkie a nie zlote (to nie frytki ;) )
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

#3
No bo na polnocy jedza mokra wiec w Santiago tez.
My jemy tortille na sniadanie do kawy, obiad, kolacje, w kanapce (!), o 11 rano schodzimy z biura na dól do baru na tortille... caly czas.
Potem mozna jeszcze robic z warzywami (zielona papryka, np. pieczarkami, szpinakiem), przekladana serem i szynka...
Ja chodze to takie baru co codziennie ma okolo 10 typów. Najlepsza w miescie i jaka tania...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

szelma

Bocadillo de tortilla - jadłam prawie codziennie przez tydzień pobytu w Santiago :D. Pójdę jutro po zakupy, to kupię jajka i będę próbować :).

Tylko z patelnią mam problem - mam dobrą patelnię, grubą, ale ciężką :hmm:. Lepiej taką czy na teflonie?

nionczka

Powiedzialam, ze patelnia ma byc lekka bo musisz sprawnie ja odwrocic, ale lepsza gruba niz cienka.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

szelma

Aaaaa, ok :). To dam radę tą machnąć ;).

justynaaaa2

hmmm ciekawa ta tortilla  :hmm:
może spóbuję ;) tylko mam pytanie czy to jajko tam jest tak bardzo lekko ścięte? czy raczej zrobione ;)

nionczka

Cytat: justynaaaa2 w 22 Lip 2009, 01:00:37
hmmm ciekawa ta tortilla  :hmm:
może spóbuję ;) tylko mam pytanie czy to jajko tam jest tak bardzo lekko ścięte? czy raczej zrobione ;)

Sciete, ale nie przesuszone. Jesli chcesz bardziej sciete, mozesz zrobic. Wtedy podkrec ogien (znaczy przykrec), zeby sie nie spalila.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

ja robie tortile hiszpańską tak:


ziemniaki (na moja patelnie 2 ) kroje w talarki (cienkie), na patelni rozgrzewam odrobinę oliwy z oliwek i smażę talarki z obu stron - w zasadzie bardziej je podsmażam (czyli krotko)
w misce mieszam przy uzyciu miksera : 3 - 4 jajka , łyzke śmietany (lub 1/3 szklanki mleka, ale wole śmietanę) oraz często szczypiorek, sol pieprz oraz zioła (najczęściej bazylie i prowansalskie) - do smaku - staram sie, zeby jak najwięcej powietrza weszło do masy
zalewam tym smażące sie na patelni ziemniaki i przykrywam patelnie, zmniejszam ogień i smażę dół
jak dół sciety biore duzyyyyy talerz, i zsuwam tortilę a następnie przy pomocy talerza ja przewracam
teraz smażę druga strone a na wierzch posypuje obranymi i pokrojonymi w kostke pomidorami, serem pleśniowym, czasem papryką, albo juz na talerzu  łososiem koperkiem i rzodkiewką
zdarzyło mi sie robić tez z drobno pokrojona szynką i serem żołtym oraz szpinakiem
jednak najbardziej lubię z pomidorami i pleśniakiem
czesto robie do tego ogorki ze śmietaną albo sałatę z pomidorami i winegretem (my to jadamy na obiad, nie na sniadanie ;) )

wychodzi mi zawsze taka jak nionczka mówi-czyli puchata i mięsista, ale nie sucha lub wodnista ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

nionczka

Salsa, na kij by Cie tu nabili za te smietane :-)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

didi_loczek

nionczka już wiem co dzisiaj będzie na obiad  :eat:
mniam, już 3 lata jak jadłam tortillę w Hiszpanii a smak pamiętam do dziś

salsa

#12
Cytat: nionczka w 22 Lip 2009, 11:36:54
Salsa, na kij by Cie tu nabili za te smietane :-)

a niech sobie ten kij wsadzą w oko ;) ;) ;)

ta śmietanę wygrzebałam gdzieś w przepisie jakiegoś znanego kucharza - dodałam żeby przetestować i od tamtego czasu dodaje juz zawsze - jest dużo fajniejsze i w smaku i w konsystencji
wymerdanie jajek mikserem tez daje duzo lepszy efekt niż łyżką czy widelcem ;)


generalnie ja lubię małe wariacje i udoskonalenia jeśli tylko poprawiają smak potrawy ;) dużo tez z tymi tortillami eksperymentowałam, bo taka sauté bez ziół, pomidora itp to w gruncie rzeczy smakuje omletowo ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

golinda



salsa

Cytat: dragonfly w 22 Lip 2009, 13:40:36
a na to sie chyba tez mowi "spanish omelet" , prawda?

no dobra, nie chciałam powiedzieć, ze trochę nijako ;) dlatego daje te wszystkie dodatki ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

dragonfly

my do tych ziemniorow to jeszcze cebule i boczek, no i ziola dodajemy :) i salatka pomidorowa musowo :)

salsa

Cytat: dragonfly w 22 Lip 2009, 13:49:51
my do tych ziemniorow to jeszcze cebule i boczek, no i ziola dodajemy :) i salatka pomidorowa musowo :)

ja tez czasem z cebula i boczkiem ;)
choc moja ulubiona to pomidory i pleśniak na górę po przewrotce
i sałatka pomidorowa musowo! ;)

jak robiłam pierwszy raz to jak głupek chciałam to przełożyć bez talerza-to było wiele lat temu, zababrałam w domu cała kuchenkę - dobrze ze nie zaczęłam podrzucać jak to robie z naleśnikami lol lol lol 
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

dragonfly

Cytat: salsa w 22 Lip 2009, 13:52:13

jak robiłam pierwszy raz to jak głupek chciałam to przełożyć bez talerza-to było wiele lat temu, zababrałam w domu cała kuchenkę - dobrze ze nie zaczęłam podrzucać jak to robie z naleśnikami lol lol lol 

hmmmm.... ja nigdy nie przewracam (nie znalam patentu z talerzem), zawsze podpieke z jednej strony a potem pod grill do piekarnika.... i wychodzi pyszna :)

salsa

Cytat: dragonfly w 22 Lip 2009, 13:54:00
hmmmm.... ja nigdy nie przewracam (nie znalam patentu z talerzem), zawsze podpieke z jednej strony a potem pod grill do piekarnika.... i wychodzi pyszna :)

no ja bym musiała wpakować patelnie do piekarnika a nie mam pojęcia czy ona sie do takich wyczynów nadaje - nie ma odczepianej raczki

wiec robie z talerzem - zsuwam na talerz a następnie przerzucam na patelnię i juz mam drugą stronę

a naleśnikami "rzucam" w powietrzu ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

dragonfly

ja mam takie patelnie, co raczki maja zeliwne wiec jest git, nalesnikami nie rzucam bo patelnia za ciezka ;)
musze wyprobowac to przekladanie talerzem....

salsa

#21
Cytat: dragonfly w 22 Lip 2009, 13:57:54
ja mam takie patelnie, co raczki maja zeliwne wiec jest git, nalesnikami nie rzucam bo patelnia za ciezka ;)
musze wyprobowac to przekladanie talerzem....

kurde, moja w sumie tez ma rączkę taka nie-z-plastiku-ale-z-czegoś-duzo-twardszego ;)
poszukam jej w necie (bo to Zelmer) moze można ja lądować do pieca

do zmywary na pewno ;)

talerzowanie tortilli do perfekcji doprowadził moj mąz - mnie sie czasem podwinie-jemu nigdy ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

nionczka

#22
W Hiszpanii sa specjalne patelnie do tortilli, zamykane, dwustronne, ale to rozwiazanie dla mieczaków. Jak sie mój maz nauczyl przewracac to kazdy moze.
http://images.google.es/imgres?imgurl=http://www.ohmenaje.com/fotos/gra/IGSAR23613200.gif&imgrefurl=http://www.ohmenaje.com/ventanausu.asp%3Fven%3D1%26prod%3D1819%26usu3%3D1%26marca%3D45%26submarca%3D3&usg=__H-uhR-9Dw4CxRamix3_6a97wdE0=&h=375&w=500&sz=84&hl=es&start=3&sig2=clZzPlnZh2M3xBmVq2V8Vw&um=1&tbnid=Ceuhy-tai0HJOM:&tbnh=98&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dsarten%2Btorilla%26hl%3Des%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:es-ES:official%26sa%3DG%26um%3D1&ei=_QpnSsabE5Hj-QaBt9lL
Pamietam, ze raz w Warszawie na koniec kursu polskiego mieliu zaniesc jakies danie narodowe i on robil tortille, ale potrzebowal mojej pomocy do przewrocenia jej. z domu mial wyjsc okolo 8, tortille robil wczesniej a mnie obudzil jeszcze wczesniej bo doszedl do wniosku, ze musze byc wybudzona do tego przewracania. Na szczescie przyszedl mnie budzic z filizanka kawy. Inaczej moglby sie pozegnac i z tortilla i z zebami.

Dodany tekst: śro 22 lip 2009 13:48:23 GMT-1

Najlepsze talerze w tym celu to lekkie tandetne duraleksowe :-) Ale wazne zeby talerz tez byl plaski. A , tutaj tez sa jeszcze pokrywki specjalne do odwracania tortilli.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zwierzatko_mojej_mamy

o patrzcie -  ja zawsze talerzuje omlety - tylko dla mnie omlet to tylko jedna potrawa - taki nalesnik z piana przepisu babci ;) podawany z dzemem morelowym babci kwasnym, ze gebe urywa, rozciapanym na wierzchu ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl