Nazwisko dwuczlonowe- podpis

Zaczęty przez elizapj, 07 Gru 2007, 21:56:50

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

elizapj

Mialam zadac pytanie w  watku o nazwiskach, ale mam dosc techniczne pytanie wiec zakladam nowy watek:)
Juz ktos wspominal, ze jak sie przyjmie dwuczlonowe nazwisko to sie trzeba oba czlonami podpisywac. Ale przeciec podpisy nie zawsze sa czytelne...
Mam termin (na zmiane dowodu) wyznaczony na za 3 dni i trenuje nowy podpis. i mi za Chiny nie wychodzi ladnie:( o ile bede musiala pisac pelne brzmienie, zawsze wychodzi mi brzydko.

mam wiec pytanie, czy podpis w dowodzie musi byc:
a) czytelny (czy moze byc parafka) ?
b) skladajacy sie z wszystkich czlonow (i.e. imie nazwisko1-nazwisko2), czy mozna np samo imie + nazwisko 1, lub imie + nazwisko 2 ?
c) w kolejnosci, i.e czy mozna sie podpisac: nazwisko imie ?


mi najladniej wychodzi ( i najpredzej bym sie przyzwyczaila do) podpis: nazwisko 2 + imie (w takiej wlasnie kolejnosci)
co prawda wiem, ze sie dowiem na miejscu w usc, ale poniewaz do tego czasu chcialabym sobie wypracowac juz nowa wersje podpisu, moze ktoras z Was wie jakie sa przepisy. szukam od kilku dni czegos w necie, ale zadnych regulacji nie znalazlam..
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

my oboje mamy tylko podpis-nazwisko.
Ale trudno je nazwać czytelnym/odczytać.
Jak tłumaczyliśmy papiery po sprowadzeniu auta to tłumacz przysięgły napisał: podpis nieczytelny i nikt tego nigdzie nie kwestionował. Dla mnie czytelnie, to jest drukowanymi literami :D

elizapj

Cytat: "konwalia"my oboje mamy tylko podpis-nazwisko
tzn masz nazwisko dwuczonowe, ale w dowodzie podpis masz w postacie 1 nazwiska?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

nie mam jednoczłonowe, jeszcze jesteśmy przed ślubem.
Ale na pewno nieczytelne.
Chyba niewiele pomogłam...
Ja raczej będę miała jedno, bo by był za długi zestaw. :roll:

elizapj

Cytat: "konwalia"Ale na pewno nieczytelne.
Chyba niewiele pomogłam..
chyba jendak wiekszosc podpisow mozna nazwac nieczytelnymi hahaha,
moje wlasnie jest chyab za dlugie do podpisywanie sie..mialam wytrenowana koncowke podpisu, i teraz jak mam po tym koncowym kulfoniku dostawic myslnik i pisac cos dalej to sie to colosci estetycznej nie trzyma :-/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Ja mam dwuczłonowe i wymieniony dowód :) Pani kazała podpisać mi się czytelnie dwoma nazwiskami z myślnikiem, chciała żebym wpisała też imię, ale taki podpis byłby strasznie długi, a po zmniejszeniu pewnie byłby strasznie maleńki. Moje argumenty do niej trafiły i nie upierała się na wpisanie imienia. Obecnie podpisuję się za każdym razem inaczej i innym nazwiskiem, tym które akurat mi się przypomni ;)
Imagine there is no hate

panikarola

ja mam jako podpis inicjal imienia i drugie nazwisko. pani w usc kazala podpisac i nie sprawdzala, jak to zrobilam. tylko maz sie potem obrazil, ze nadal podpisuje sie swoim, a nie jego, albo przynajmniej nie swoim i jego  :-/
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

elizapj

Cytat: "inkageo"Pani kazała podpisać mi się czytelnie dwoma nazwiskami z myślnikiem, chciała żebym wpisała też imię,
Cytat: "panikarola"pani w usc kazala podpisac i nie sprawdzala
to widac, zalezy na kogo trafie w usc.. hm
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

eliza, to zadzwon po prostu do Twojego USC i sie zapyytaj, jak to jest u nich :)
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

elizapj

Cytat: "panikarola"zadzwon
wczesniej na  to nie wpadlam, jakos przychylnosc w udzielaniu info czy osoboscie czy przez tel nie kojarzy mi sie z urzedniczkami z usc;) a teraz  to juz do pon (kiedy mam spotkanie) nikogo i tak nie zastane...
bede trenowac wszystkie wersje podpisow...tak zeby byc przygotowana na wszystkie opcje
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

aaa, bo to juz tak blisko... no tak, to juz po ptokach. ale wiesz, ze urzednicy sie juz mocno zmienili, zalezy oczywiscie jaki urzad, ale ci nasi z urzecdu gminy sa zupelnie na poziomie i pomocni!!! w starostwie za to tragedia. sluchaj, ale czemu dowod w USC? dowod to w Urzedzie Gminy albo w Urzedzie Miasta.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

Kasia

moim zdaniem podpis to tylko nasza sprawa
może to być nieczytelna parawka czy napisane wyraźnie imię i nazwisko

ważne jest aby potem używać podpisu ze wzoru, bo to może zostać późiej podważone

nie wyobrażam sobie aby ktoś mi mówił jak ma wyglądać MÓJ podpis

mika

ja jak wyrabiałam nowy dowód to putałam czy podpis ma być czytelny, urzędniczka powiedizała że to ma być podpis którym zawsze się podpisuje uwzględniając zmianę nazwiksa oczywiście - może być parafka

Kata

ja co prawda mam jedno nazwisko, ale Pani w USC kazała mi się podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem i patrzyła mi na ręce jak to robię
Pozdrawiam

Kata

elizapj

Cytat: "panikarola"ale czemu dowod w USC? dowod to w Urzedzie Gminy albo w Urzedzie Miasta.
szczerze mowiac nie patrzylam dokladnie na tablice urzedu hahah, wiec moze to nie usc haha. W mojej gminie (mokotow) sa 3 rozne siedziby, do kt sie musialam fatygowac w zw ze slubem, ja je w skrocie myslowym wszystkie nazywalam usc...i zdawalo mi sie ze wszystkie nim sa, a tylko rozne oddzialy sa pod roznymi adresami. W kazdym razie wiem, ze ide w dobre miejsce, bo to juz druga wymiana dowodu w tym roku (jak zmienialam po raz pierwszy, nie wiedzialam, ze wyjde za maz w tym roku :lol:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

talula

Jeśli masz na myśli parafkę, to pewnie jest dowolna, byle była stała i powtarzalna przez Ciebie, ale wydaje mi się, że w dokumentach, zwłaszcza w dowodzie chodzi o podpis imieniem i nazwiskiem, wtedy musisz wpisać je wszystkie. W PL imię piszemy zawsze jako pierwsze,[ jest to ważne, bo czasem ktoś (np. ja;)) ma w nazwisku imię] potem nazwisko, nazwiska zgodnie z dokumentem, czyli aktem ślubu.
Na pewno na miejscu Ci wszystko wyjaśnią najlepiej.

konwalia

Ja w dowodzie nie mam imienia, tylko nazwisko. Więc nie do końca trzeba się tego trzymać.

kamelia04.08.2007

w dowodzie i prawie jazdy podpisałam się imieniem i oboma nazwiskami. tak też sie podpisuję, a jak mam zrobic cos w rodzaju parafy, to wpisuję tylko samo imię.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

elizapj

ok, bylam i trafilam na super sympatycznego pana. jesli ktos potrzebuje cos w gminie mokotow to bardzo polecam okienko nr 6, nazwisko mialam zapamietac, ale mi umknelo..w kazdym razie chyba Pan Marcin K....
i oprocz tego, ze byl bardzo mily to rowniez powiedzial, ze moge sie podpisac jak chce:)
wiec zgodnie z wnioskami z moich podpisowych treningow padlo na Nazwisko2 Imie. w takiej kolejnosci
w sumie, jesli sobie przypominam wszystkie sytuacje gdy wyglad mojego podpisu byl istotny  to zawsze proszono mnie: albo o czytelny, albo o zgodnosc podpisu ze wzorem (np wzorem pozostawionym w  banku, lub zgdonie ze wzorem w paszporcie czy w dowodzie). Licze wiec, ze skoro wybralam krotszy i latwiejszy podpis, reka mi sie predzej do niego przyzwyczai, nie ulegnie on wielkim zmianom przez nastepne lata i przez to unikne ewentulanych klopotow zw z koniecznoscia powtarzania popdpisu jakby sie komus kiedys mial moj przyszly podpis wydawac zbyt odmienny od dzisiejszego.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

izazdo

Po slubie bede miala nazwisko dwuczlonowe - oba czlony dlugie i zakonczone na -ska. W zwiazku z powyzszym moj podpis bedzie wygladal jak JZdolMal (po napisaniu Z cofam sie w lewo i pisze I z zawijasem), a potem dopisuje juz w normalna strone dolMal (z wielka litera M w srodku bez myslnika). Niech no tylko ktos mi zwroci uwage, to wpisze trzy imiona (lacznie z tym z bierzmowania:D) i dwuczlonowy przydomek, zeby absolutnie nie bylo watpliwosci, o kogo chodzi :D

kamelia04.08.2007

izazdo,

:-P
z bierzmowanie się nie liczy, ale możesz wpisac wszystkie dwa imiona i wszystkie dwa nazwiska, jakby się cóś komuś nie podobało.

Kiedys Pani kadrowej sie nie podobala mój podpis, bo niby długi i niby "ministerialny" (a było to w czasach jednego nazwiska)  :evil:
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

Kasia

a mój też mówią że miniserialn

i zawsze  w takim momencie nabieram większego rozmachu w pisaniu go  :mrgreen:

Monika

przepraszam bardzo, a co to jest 'ministerialny' podpis? :)

Kasia

#23
Cytat: Monikaa co to jest 'ministerialny' podpis?

to jest EFEKTOWNY podpis

może się pod tym kryć zamaszysta parafka
lub zawijasy
etc

w kazdym  razie nie jest to podpis typu Jan Nowak (bez fajerwerków)

mona m

hej. Mam takie pytanie jeśli chodzi o podpis. Niedawno wyszłam za mąż. Nie wchodziła w rachubę zmiana nazwiska na męża ale chciałam zrobić mężowi przyjemność i dlatego przyjęłam nazwisko dwuczłonowe. W dowodzie oraz prawo jazdy mój podpis składa się z mojego pierwszego imienia i nazwiska panieńskiego. Nie potrafię się przyzwyczaić do nazwiska męża i nigdy nigdzie jeszcze nie użyłam swojego podwójnego nazwiska mimo że od ślubu  minęło 4 miesiące, rozważam nawet powrót do tylko panieńskiego. Zastanawia mnie to czy jeżeli w dowodzie mam podpis tylko panieński to czy mogę się nim wszędzie podpisywać czy muszę dwoma?