Świąteczne ciasteczka

Zaczęty przez sonja, 02 Gru 2007, 19:24:29

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gatka2804

Ooo, ja bardzo lubię pieguski. Jakiś czas temu na wagę kupowałam w naszym osiedlowym awiteksie, ale ostatnio nie przywożą...
ishka82 możesz mnie namierzyć w kierunku przepisu? Albo podać go?

magdarynka

rilla pieklam z przepisu ktore podala twinnie
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

ishka82

gatka, przeklejam i smacznego życzę :D Na stronie 17-tej są zdjęcia ;)

Cytat: ishka82 w 13 Gru 2008, 20:12:04
Cytat: sputnik_sweetheart w 13 Gru 2008, 19:41:40
ishka82 piękne! jaki to przepis?
Najprostszy na kruche ciasto:
3 szkl. mąki (najlepiej krupczatki, ale z inną też wyjdzie;) )
1 margaryna Palma
1 jajko + 2 żółtka
2-3 łyżki śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę posiekać z cukrem, proszkiem i margaryną. Następnie dorzucić jajka i śmietanę, wyrobić ciasto. Odstawić na co njmniej godzinę do lodówki. Piec w 180 stopniach ok. 5 - 10 minut (trzeba patrzeć, bo łatwo spalić, a są ok, jak wydają się jeszcze niedopieczone ;) ). Ja zrobiłam z 2 porcji, dałam trochę mniej śmietany, bo brakło :blush: i mniej jajek 2 jaja + 2 żółtka i łyżeczki proszku malutkie, płaskie, bo w zeszłym roku za bardzo rosły i straciły kształt :blush:
Ciasto po wyrobieniu podzieliłam na kilka części i do jednej dodałam orzechy laskowe, migdały i gorzką czekoladę - wszystko drobno pokrojone, do następnych kakao, cynamon i imbir. Te na pieguski ukształtowałam w takie walce, zawinęłam w folię aluminiową i na godzinę do zamrażalnika, później wyjęłam, pokroiłam i upiekłam. Resztę chłodziłam w lodówce, później wałkowanie, wycinanie i pieczenie :crazy: Jeszcze zdobienie by się przydało :headbang: Z pieguskami o wiele mniej roboty, a smakują fajowo :dance: No i chyba następnym razem mniej cukru dodam, szczególnie do piegusków ;) :)
Polewam pierniczącym i ciastkującym :beer: :beer: :beer: i dziękuję za docenienie moich dokonań :D

gatka2804

Dzięki, ishka. To ten przepis na kruche ciasto znam. Nie domyśliłam się że do tego wystarczy pokruszona czekolada i wyjdą piegusdki. Myślałam, że to jakiś specjalny przepis na pieguski jest. Dziękuję za podpowiedź. Na pewno wypróbuję - bo ja łasuch jestem ...

ishka82

gatka2804, to taki mój pomysł ;) Może i są specjalne przepisy :blush:

magdalinska


ishka82

magdalinska, śliczne ciacha :) Ja ich nie smarowałam żółtkiem i nie sypałam cukrem, a takie chyba jednak ładniejsze ;) :D

magdalinska

jako ze robiłam pierwszy raz, to scisle trzymalam sie przepisu. z drobna zmiana - polewa czekoladowa poleje troszke po wierzchu. Biegne wyciagac zurawinowe, pierwsza porcja pysznaaaaaa mniam mniam :)

ishka82

magdalinska, mnie to chyba nic nigdy nie uda się zrobić ściśle wg przepisu :mocking: Cista to jeszcze staram się trzymać, ale dania obiadowe zawsze muszę pod siebie podciągnąć ;)

sonja

Śliczności:) aż chce mi się brać jutro za pieczenie:)

didi_loczek

magdalinska no piękne Ci wyszły  :thumbup: a że to pierwszy wypieki masz piweczko  :beer:
Dziś w Ikei chciałam kupić ichniejsze korzenne ciasteczka na co mój mąż z oburzeniem: lepsze potrafisz sama upiec i chcesz te kupować??
No więc nie kupiłam, piec mi też się nie chciało i siedzimy przy cukierkach  :rotfl:

giga

gatka2804[/b  pięknie ozdobiłaś te pierniczki  :thumbup:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

giga

Cytat: didi_loczek w 21 Gru 2008, 17:03:01
magdalinska no piękne Ci wyszły  :thumbup: a że to pierwszy wypieki masz piweczko  :beer:
Dziś w Ikei chciałam kupić ichniejsze korzenne ciasteczka na co mój mąż z oburzeniem: lepsze potrafisz sama upiec i chcesz te kupować??
No więc nie kupiłam, piec mi też się nie chciało i siedzimy przy cukierkach  :rotfl:
bardzo łatwe są do upieczenia alpejskie pierniczki i są pyszne

http://mojewypieki.blox.pl/2008/11/Pierniczki-jak-alpejskie.html
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

#388
No to teraz moje dotychczasowe, zdjęcia są typowo poglądowe, zero w nich artyzmu. Są po to żebyście uwierzyły, że ja też piekę a nie tylko przepisy daję;)

1. Pierniczki z tego, znanego już przepisu
Składniki:
1 kg mąki pszennej
3 jajka
2 łyżki sody oczyszczonej
1/2 szklanki cukru i 1 szklanka wrzącej wody-do przygotowania karmelu
30 dkg miodu
1 szklanka cukru
1 kostka masła
3 paczki przypraw do piernika
2 łyżki kakao

Najpierw robimy karmel. Cukier trzeba podgrzac w rondlu aż mocno zbrązowieje, dolac gorącą wodę i dokładnie rozpuścic w niej karmel (będzie to wyglądało jak herbata). Do tego rozcieńczonego karmelu dodajemy miód, przyprawy i kakao. Teraz trzeba ochłodzic.

Jaja utrzec z cukrem, dodac masło. Do masy jajecznej dodajemy karmel z miodem i przyprawami, mąkę i sodę.  Wyrobic i zagnieśc ciasto. Wałkowac cienko (wtedy są fajne chrupiące) i wycinac foremkami pierniczki. Piec w 180-200 stopniach koło 15-20 minut pierwszą partię, kolejnym wystarczy pewnie koło 10, a nawet 5 min - trzeba pilnowac bo lubią się przypalic.

sonja


sonja

3. Znane już imbirowo-cynamonwe

sonja


sonja

5. Rewelacyjne nadziewane pierniczki z tego blogu http://www.bakerlady.blogspot.com/ poznane przez forum cincin http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=26169

Ps ja nadziewałam powidłami z rumem

sonja

6. Czekoladowe pierniczki

gioseppe

sonja spałaszowałabym te nadziewane :D
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

bagietka12

sonja podziwiam :) piekne te Twoje ciacha, az slinka cieknie

tusia

sonja, jesteś niesamowita! Wymiatasz z tymi ciasteczkami  :thumbup:
Pięknie i smakowicie wszystkie wyglądają :)
Życie jest dane człowiekowi tylko jeden raz, więc warto je przeżyć tak,
by nie odczuć męczącego żalu po latach spędzonych bez celu...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

riannka

Sonja

piękne ciacha - poproszę te nadziewane mniam .......

sonja

Dzięki:) od czasu robienia zdjęć przybyły mi jeszcze żurawinowe, na wieczór mam zaplanowane jeszcze maślane, a na jutro 2 kolejne rodzaje i będzie finito:)

ishka82

sonja, WOW...tyle napiszę :thumbup: