zupa cebulowa

Zaczęty przez mayagaramond, 02 Gru 2007, 17:47:50

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond

Moja mama robila cebulowa na dwa sposoby: czysta z kluseczkami z watrobki albo z chlebem razowym, przecierana. Podaje przepis na wariant nr 2, bo chyba jest mniej znany: (poza tym w 1. nie mam pojecia jak zrobic te kluseczki)

Wawar z warzyw lub miesa (jesli nie mamy czasu/nie chce nam sie :mrgreen: ) gotowac wywaru, to trzeba poszukac wywaru w sklepie, ale bez konserwantow i glutaminianu sodu (swinstwo 1. klasy), ewentualnie kostki rosolowej w sklepie ze zdrowa zywnoscia )

Na 1 l. plyna z 6 sredniej wielkosci cebul. Chleb razowy, tyle zeby zupa byla dosc gesta.

Cebule kroimy w plasterki (siekamy) i podsmazamy na masle (lub oliwie) az bedzie szklista. Cebule i pokrojony w kostke chleb dodajemy do wywaru ui gotujemy na wolnym ogniu az chcleb i cebula beda miekkie.
Miksujemy w malakserze. W zaleznosci od tego jaki macie malakser trzeba miksowac etapami (moj jest za maly na cala zupe), mozna tez przecierac wszystko w garnku przy pomocy tarczy miksujacej, ale mi polowa zupy laduje wtedy na suficie :-D

Zupe doprawiamy sola i pieprzem. Mozna dac odrobine curry lub imbiru.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zwierzatko_mojej_mamy

to ja dodam sposob trzeci:

cebuli tyle ile podalas pi razy drzwi :) tez podsmazam na patelni czasami z dodatkiem czosnku, a na koniec zasmazkuje maka. potem laduje to do wywaru, dorzucam wina bialego, bazylii i co tam wpadnie pod reke, czasami zageszczam serkiem topionym, ale najwiekszy wypas to jest wtedy jak wrzuce do kokilek po plasterku roznych plesniakow, zaleje zupa, przykryje folia aluminiowa na folie daje chleb z oliwa i ziolami, zapiekam 5-8 minut i jeszcze scieram zolty ser po odkryciu na zupe albo na grzanki, my nie miksujemy do lubimy glutki cebulowe ;)

uwielbiamy ja w kazdej postaci - po tej mojej postaci polecam raphaholin ;D albo cos innego na trawienie :D z curry i imbirem nie jedlismy - zaraz pewnei sprobujemy, bo mi smaka narobilas ;D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mayagaramond

Cytat: "zwierzatko_mojej_mamy"plasterku roznych plesniakow, zaleje zupa, przykryje folia aluminiowa na folie daje chleb z oliwa i ziolami, zapiekam 5-8 minut i jeszcze scieram zolty ser po odkryciu na zupe albo na grzanki, my nie miksujemy do lubimy glutki cebulowe ;)

z plesniowym tez na pewno dobra.

Zapomnialam, ze do swojej dodaje piwa, jakos mi do tej wersji z razowym lepiej pasuje.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zwierzatko_mojej_mamy

mayagaramond,  cudownie :D z piwem tez nie jadlam :D masz piwko do zupy za to :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mam6lat

o swietna zupka na ta porę
my robimy podobnie jak zwierzak z tym, ze pierno - duzo pieprzy i papryki
i tłusto masła, sera i grzanki

zwierzatko_mojej_mamy

mam6lat,  PIEEEPRZ!!! - no ba - ja wale do wszystkiego to juz nawet nie uwzgledniam w przepisie :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mayagaramond

Zwierzak - jak widzisz, przepis juz wstawilas;)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zwierzatko_mojej_mamy

no i znowu Ci musze polac ;D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mayagaramond

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

mobka

No to moze sie skusze ;)

abkasia


rudasekawf

Oooo dzięki dziewczyny za przepisy, na 100% w tym tygodniu wypróbuje. Polewam :)

jo_miekka


zwierzatko_mojej_mamy

kazda sroczka i tak dalej ;D chetnie zrobie, bo juz sie skonczyla ostatnia ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

rudasekawf

Zrobiłam w końcu zupę cebulową i muszę powiedzieć, że pyszna wyszła pomimo, że z najprostszego chyba przepisu. wywar + celuba+ czosnek + tarty ser. Do tego zapiekane czosnkowe bułeczki :)

wrobelek0403

miałam dzis zrobic wywar i jutro zupe, ale nie chciałam wychodzic w ten wiatr, zeby mnie juz zupełnie nie przewiało i znow nie bedzie cebulowej :(
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

rudasekawf

#17
dajecie wino do tych zup? ja jakoś nie lubię wina w zupie, bo tak poza to bardzo, bardzo, bardzo :)

Dodany tekst: 17 Gru 2011, 21:05:22

Cytat: golinda w 17 Gru 2011, 19:41:03kocham zupę cebulową i zamawiam ją w każdej knajpie, gdzie ją mają, mniam!
M. też zamawia wszędzie zupę cebulową, mówił, że wyszła nam równie pyszna jak w niektórych knajpkach. W szczególności, że nie zblenderowałam tej zupy i cebulka pływała tak jak lubimy.

goga

uwielbiam cebulową :)

najlepszą jadłam jak do tej pory w knajpie Stokłosy :)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)