Moda odpowiedzialna spolecznie

Zaczęty przez mayagaramond, 12 Lut 2014, 09:40:05

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond



Hej :)

Wiem, ze w H&M mozna kupic ciuchy z bawelny ekologicznej, widze oczywiscie sklepy Fair Trade, ale oprocz herbaty nigdy nic tam nie kupilam (nie ukrywam, ze koszulki w afrykanskie wzory nie sa w moim stylu ;))

Czy ktoras z Was kupuje ciuchy firm odopowiedzialnych spolecznie? Chodzi mi o caly lancuch produkcji, co z tego, ze Pani Jadzia zza rogu cos mi uszyje, skoro material wyprodukowaly dzieci w Indiach...

Interesowalyscie sie kiedys tym tematem?
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

wrobelek0403

prawde powiedziawszy to nie.

nie wiem nawet, gdzie takich informacji szukac. cieszy mnie jak firmy zaczynają się zachowaywac odpowiedzialnie, nie doszłam jeszcze jednak do takiego etapu, zeby szukac tych "całkowicie fair" (są takie w ogóle???)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

szelma

Staram się interesować tym, skąd pochodzą ubrania. Przede wszystkim w ramach odpowiedzialności moją zasadą jest kupowanie mniejszej liczby ciuchów w lepszej jakości. Żeby nie mieć kilogramów szmat, które potem można wywalić i które zostały wyprodukowane za grosze, ale żeby korzystać z tego dłużej. Wczoraj czytałam, że Vivianne Westwood też podąża tą ścieżką :)
http://fashion.telegraph.co.uk/news-features/TMG10312077/Vivienne-Westwood-Everyone-buys-too-many-clothes.html
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

mayagaramond

Cytat: szelma w 12 Lut 2014, 10:24:08moją zasadą jest kupowanie mniejszej liczby ciuchów w lepszej jakości.


tez tak robie, ale po przeczytaniu kawalka powiesci (bo calej nie dalam rady, za duzy galimatjas jak dla mnie) "Gomorra" mam sporo watpliwosci, kogo uszczesliwiam kupujac dobrej jakosci ciuchy z dobrych materialow...

http://www.gandalf.com.pl/b/gomorra/

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

szelma

Nie czytałam Gomorry, więc nie wiem, o co chodzi. Ja po prostu staram się zwracać uwagę na to, skąd są moje ciuchy - gdzie są produkowane, przez kogo i czy rokują na użytkowanie dłuższe niż do pierwszego prania :) Może to wszystko naiwne, bo nawet jeśli na etapie szycia płacą pracownikom po ludzku, to na etapie produkcji materiału już nie, ale przynajmniej o tym myślę i staram się sprawdzać.

ddu na pewno więcej może powiedzieć w tym wątku :)
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

ddu

#5
maya, ja cię bardzo zapraszam na fp Pracowni CSR ;) https://www.facebook.com/PracowniaCsr
sporo tam było na ten temat

mam książkę "Etyka w modzie"
http://www.empik.com/etyka-w-modzie-czyli-csr-w-przemysle-odziezowym-plonka-magdalena,p1066008575,ksiazka-p

polecam

z tą bawełną bio w H&M bym nie przesadzała. to na dłuższą dyskusję

najbardziej odpowiedzialną politykę na s wiecie ma chyba Mark&Spencer (słynny plan A)

a najlepiej najlepiej kupowac ciuchy z małcyh firm, szyte przez sąsiadów ;)

generalnie: mniejsza ilość ciuchów to bardzo dobra droga

niektóre firmy, choć szyją w krajach typu Bangladesz itp, twierdzą, że biorą odpwiedzialność za łańcuch dostaw.chwalony jest. n. Calvin Klein.
Gap dostał w tym roku nagrodę dla najmniej odpowiedzialnej firmy na  swiecie, bo nie chcieli podpisać zobowiazania co do podstawowych przepisów bezpieczeństwa w Bangladeszu (tego też nie chciało podpisać Reserved, ale w  końcu ulegli) - inna sprawa, co te przepisy dają...
dla mnie wiele tych fabryk to obozy pracy i już
ludzie (Czesto młode dziewczyny) umierają tam dosłownie przy maszynach do szycia
mnie to rusza
nie chcę , żeby ktoś umierał dlatego, zebym ja miała nową sukienkę

z drugiej strony, jak wyprowadzą te fabryki, to ludzie nie będą mieli w ogóle pracy

rozwiazaniem są naciski na firmy, żeby brały odpowiedzialność za podwykonawców

to tak na szybko,

dla mie temat rzeka, żywo mnie to obchodzi

mayagaramond

#6
Cytat: wrobelek0403 w 12 Lut 2014, 10:18:17"całkowicie fair" (są takie w ogóle???)


no wlasnie jest problem z transparencja wzdluz lancucha produkcji: fajnie, ze tshirty sa produkowane w dobrych warunkach, bez udzialu dzieci, ale skad jest bawelna? jak wyglada logistyka? itp, itd



Dodany tekst: 12 Lut 2014, 10:53:09

Cytat: szelma w 12 Lut 2014, 10:49:31Nie czytałam Gomorry, więc nie wiem, o co chodzi


on pisze miedzy innymi o produkcji dla wielkich kreatorow, ktora odbywa sie co prawda we wloszech (EU), ale szyja nielegalni imigranci za grosze...



Dodany tekst: 12 Lut 2014, 10:53:09

Cytat: szelma w 12 Lut 2014, 10:49:31Nie czytałam Gomorry, więc nie wiem, o co chodzi


on pisze miedzy innymi o produkcji dla wielkich kreatorow, ktora odbywa sie co prawda we wloszech (EU), ale szyja nielegalni imigranci za grosze...

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ddu

firmy powinny brac odpowiedzialność za cały łancuch dostaw
czyli także za plantacje bawełny
małych firm, wiadomo, na to nie stac, nie są w stanie tegi sprawdzić
natomiast goganci typu gap, inditex, h &m - moim zdaniem nie robią łaski...

mayagaramond

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ddu


szelma

#10
Mnie bardzo poruszył wywiad z DużegoFormatu "Moralność tiszerta". Bardzo. Niestety, hasło "kupuj lokalnie" w BE jest baaaaardzo trudne do zrealizowania... Na Driesa Van Notena i inne tutejsze butiki mnie nie stać, a tak to na rynku rządzą sieciówki.

ddu, a jak się zapatrujesz na COS i ich "code of conduct"?

Dodany tekst: 12 Lut 2014, 10:57:52

Cytat: mayagaramond w 12 Lut 2014, 10:51:49on pisze miedzy innymi o produkcji dla wielkich kreatorow, ktora odbywa sie co prawda we wloszech (EU), ale szyja nielegalni imigranci za grosze

No, haute couture to chyba rzadko ma coś wspólnego z odpowiedzialnością społeczną - raczej z płaceniem za markę i dizajn.
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

ddu

Cytat: szelma w 12 Lut 2014, 10:57:07COS i ich "code of conduct"?

nie znam
opowiesz? :)
albo link poproszę

u nas to niszowa marka, sklep w wawie chyba tylko
mi się ich ciuchy bardzo podobają, ale nie wiedziałam, że robią coś w kierunku CSR

na wzór wszystkim stawiany jest plan A M&S.
zachęcam do lektury


mayagaramond

Cytat: szelma w 12 Lut 2014, 10:57:07No, haute couture to chyba rzadko ma coś wspólnego z odpowiedzialnością społeczną - raczej z płaceniem za markę i dizajn.


ale mnie sie wydawalo, ze przynajmniej kupie cos wyprodukowane w UE, czyli przynajmniej w lepszych warunkach... Bo na to zwracam uwage.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

szelma

ddu, to marka H&M, więc pewnie standardy te same. Tu ze strony (mają zakładkę "Company ethics"):
We purchase our products from around 60 suppliers, which are located in Europe and Asia.

Supplier Requirements
We want our products to be manufactured under good working conditions. This is why we have a code of conduct. Our code is based on ILO's core conventions and the Convention on the Rights of the Child, and includes the following supplier requirements:

- compliance with local labour law
- statutory pay and working hours
- the right to organise and bargain collectively
- a ban on child labour
- a ban on discrimination
- a ban on forced labour
- health and safety in the workplace
- compliance with local environmental legislation
All suppliers of garments and other products that bear the COS brand commit to our code of conduct. When our suppliers sign our code of conduct, they also agree to undergoing audits that serve to assess their compliance with the code. This means that we may conduct announced or unannounced audits at any time.

All products sold under the COS brand name are covered by our code of conduct. For products in limited quantity sold under other brand names, exceptions may apply.

Monitoring Code of Conduct
At the outset of a supplier relationship, we carry out an extensive audit. The aim is to obtain as accurate a picture as possible of social and environmental practices and conditions. The audit includes over 300 questions and each audit takes two to six working days to complete. During the audit the auditors inspect the plant, go through employment contracts, timesheets, payroll reports and other documentation as well as talk to factory employees and management. After each audit the results are discussed with the supplier. The supplier is then given a certain period in which to draw up a plan for remedying any deficiencies. The implementation of such measures is followed up by the auditors.
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!


szelma

Pisałam o tym na prasówce. Bardzo popieram!
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

suegro

Maya, super pomysł na wątek. :champaign:

Też hołduję zasadzie, mniej, ale lepiej. Też próbuję wybierac świadomie marki.
Ale w praktyce to wygląda tak, że od dawna nic sobie nie kupiłam. ;)
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

ddu

KŁOPOT JEST naprawdę z cenami
dla malucha będę miała prawie wszystko używane. super.
kocyk zamówię w Effie albo w Color Stories - jakieś 150 zł. w dodatku nie wiem, skąd ta bawełna, ale choć same panie szyją.
dla Heli kupuję  u Oli Fasoli, ale nie daję rady wszystkiego, bo wiadomo, w sieciówkach taniej , a ona rośnie.
ni i ola fasola nie szyje np. rajstop i kurtek ;)
buty dziecięce od dawna tylko polskie, produkowane na miejscu

ale np. znaleźć dżinsy, kt. są "sprawiedliwe".... pewnie są, jakieś od projektantów, za 500 zł :(

szelma

#18
ddu, a znasz może jakieś strony, gdzie można sprawdzić, czy dana firma jest odpowiedzialna itd.? Jakieś dobre źródło informacji?

Dodany tekst: 12 Lut 2014, 12:27:18

A co do dżinsów - nie wczytywałam się, ale:
https://www.g-star.com/en_ch/corporate/responsibility/index.jsp
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

ddu

istnieje coś takiego jak http://dobrezakupy.ekonsument.pl/
ale jest tu mało firm

wiem, że w UK i chyba USA są bardziej zaawansowane aplikacje

natomiast najwięcej mówią raporty CSR
publikuje je wiele firm, w Polsce mało, można znaleźć na http://raportyspoleczne.pl/

nie ma tam oczywiście wszystkich pozafinansowych danych, ale sporo można wyczytać

nie znam odpowiednika takiej strony, jednak pewnie coś można znaleźć tu:
https://www.globalreporting.org/Pages/default.aspx

(dlatego tak się interesują, czy przegłosują obowiazkowe raportowanie. w niektórych krajach już jest. w Polsce jest całkowicie dobrowolne. oczywiście raport = odpowiedzialna firma. przykładem dla mnie jest GSK, kt. ma świetne raporty i afery korpucyjne, plus ukrywanie danych o badaniach leków)

goga

W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

ddu


goga

oni tam bardzo chetnie wqspółpracuja - jak napiszesz do nich - to w formie papierowej tez dostarczaja materiały

Izabela Parkitna - Mierzwa
Fundacja ZNAK
12 422 12 83
509 107 997
www.fundacja.znak.org.pl
www.znak.org.pl
www.tolerancja.pl
www.etyczne.pl
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

jestynka

ddu a co wiesz o naszej Łodzi?
ostatnio kupowałam na bazarku młodej czapkę i ucieszyłam się,ze Polski produkt. Pani mówi ,ze stara się mieć tylko takie,ale to jest bardzo trudne. Łódź większość rzeczy kontenerami na Ukrainę wysyła
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

ddu

#24
:D o naszej Łodzi wiem niewiele
że padło włókiennictwo, ale się odradza.
że tkaniny już jakieś zaczyna się tam znowu produkować

Polacy wolą zagraniczne nazwy, marki...
http://natemat.pl/91021,czy-polak-jest-klientem-patriotycznym-patriotyzm-konsumencki-czy-polski-zoladek-co-kieruje-nami-w-sklepie

Dodany tekst: 12 Lut 2014, 23:05:59

ten pan ciekawie o tym pisze
http://rafalbauer.natemat.pl/80185,kapitalizacja-bialo-czerwona

http://rafalbauer.natemat.pl/65849,garnitur-u-wladzy