Wigilia 2013

Zaczęty przez tiliam, 23 Gru 2013, 11:32:03

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

feeling.good

Cytat: justynaaaa2 w 03 Sty 2014, 21:31:39
jak wigilia bez pierogów ??? mi się wydawało, że to taki standard jak opłatek ;D

mnie też :) Jestem w szoku porównywalnym z tym, kiedy dowiedziałam się, że nie ma św. Mikołaja :D

salsa

dla mnie pierogi to tak jak opłatek - zgadzam się :D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

szelma

Opłatek nieważny, ważne są pierogi :D To jest najlepsza rzecz w Wigilii :D
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

wrobelek0403

Cytat: doda w 03 Sty 2014, 22:50:57jakbym jej powiedziała, że wprowadzamy nową tradycję pierogów na wigilię, to by mnie zabiła

lol lol lol

ja bym chetnie zjadła, ale kapusta jest strasznie ciezka, zaraz by mi brzuch wykreciło :/ zjadłabym moze dwa pierogi, dostała zgagi, to co to za przyjemnosc :headbang:
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

ja bym swojej na pierogi tez nie namowiła :D za to siostre jak najbardziej :D juz jestesmy umowione na lepienie jak przyjedzie na wiosne :D
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jo_miekka

Moja Babcia, kiedy mówimy, że trzeba jakiś szybki obiad, zawsze proponuje pierogi :D
Ona jest jak błyskawica!
Ja ulepie dwa, a ona w tym czasie już ma z piętnaście.

callja

#56
Cytat: justynaaaa2 w 03 Sty 2014, 21:31:39
jak wigilia bez pierogów ??? mi się wydawało, że to taki standard jak opłatek ;D
No ja tez dotąd tak rozumowałam ;)
Cytat: sputnik w 04 Sty 2014, 00:36:05Z tego czego nie wymieniłyście to jeszcze obowiązkowo gołąbki z ryżem i z grzybami
Ja słyszałam o gołąbkach z ziemniakami i kaszą gryczaną (lub z samymi ziemniakami) - to podobno z kolei tradycja litewska :hmm: W każdy  razie zamierzam takowe niedługo popełnić, bo smakować to może intrygująco.

No i na terenie Beskidu obowiązkowo podaje się na Wigilię tzw. kysełycę - postny żur owsiany, z ziemniakami (na osobnym talerzyku). Wiem dzięki opowieściom kuzynki, sama nie próbowałam ;)
Cytat: jo_miekka w 03 Sty 2014, 23:16:20
Moja Babcia, kiedy mówimy, że trzeba jakiś szybki obiad, zawsze proponuje pierogi :D
Ona jest jak błyskawica!
Ja ulepie dwa, a ona w tym czasie już ma z piętnaście.
jo, Twoja babcia rządzi!! pierogi - szybkie danie?? podziwiam!!
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

magdalinska

Cytat: szelma w 03 Sty 2014, 22:49:20
Opłatek nieważny, ważne są pierogi :D To jest najlepsza rzecz w Wigilii :D
o tak! :D

sputnik u nas te gołąbki zawsze są :)

u nas:
barszcz czerw. z uszkami
pierogi ruskie i z kapustą i grzybami
gołąbki
sos grzybowy i pieczarkowy
karp w galarecie (lub inna ryba, rok temu był łosoś, ale sie nie przyjął, karp musi byc :) )
kluski z makiem
sałatka śledziowa (ale nikt juz nie je w wigilie, z innymi sałatkami je sie juz w swieta)
kompot zwykły (u tesciowej jest z suszu)
moja babcia jeszcze robiła kutie, ale tylko ona jadła, wiec u nas juz tego nei ma

u tesciowej jest jeszcze zupa grzybowa

mobka

Dla mnie jak opłatek są uszka. I barszcz. Nie przeżyłabym Wigilii bez uszek. Pierogi są od kilku lat, z kapusta i grzybami, bo ja chciałam. A tak to prócz barszczu jest smażony karp, karp w galarecie, smażone pieczarki, ziemniaki, chleb, kluski z makiem. I tyle. Później ciasta, zazwyczaj sernik, makowiec i keks. W tym roku był piernik.
Potraw mało a i tak zawsze zostaje. Ale u mnie karpia jest masa.

niewiemjaka

Cytat: sputnik w 04 Sty 2014, 00:36:05gołąbki z ryżem i z grzybami
u nas tez bywały kiedyś
pierogi obowiazkowo, uwielbiam te wigilijne, w ciagu roku w ogole nie jem z kapusta i grzybami, tylko te w Wigilie mi smakują

ale pierogi to caly zwyczaj u nas bo
1. przygotowanie - lepienie, gotowanie - to robimy razem, mama ciasto, farsz, razem kleimy, wrzucam, gotuje, kolejna partia, razem idzie szybciej a i tak jest duzo jeb..nki, ale to klimat pogaduszek razem przy wspolnym lepieniu
2. jedzenie no i kto znajdzie ten szczesliwy grosz w pierogu temu sie powiedzie w kolejnym roku, wiec jest zawsze masa smiechu z tego powodu, bo kiedys np jedlismy dotad az ktos znajdzie a mama zrobiła nas w bambuko bo szczesliwy grosz był na innym półmisku, tych ktore nie wjechały na stół, więc sie ojedlismy na maxa, aż w koncu sie znalazł :)

golinda

Cytat: mobka w 04 Sty 2014, 09:26:45Dla mnie jak opłatek są uszka. I barszcz. Nie przeżyłabym Wigilii bez uszek.

i ja ;)
ale tylko te mojej mamy, wszystkie inne to dla mnie podróby

justynaaaa2

o widzicie a u nas uszek w ogóle nie ma ;D
barszcz jest do pierogów, więc pogodzić tego z uszkami się nie da

golinda

Cytat: justynaaaa2 w 04 Sty 2014, 11:38:01więc pogodzić tego z uszkami się nie da

nie kumam :hmm:

justynaaaa2

Cytat: golinda w 04 Sty 2014, 11:50:50
nie kumam :hmm:

No barszcz jest jako popitka do pierogow, w filizankach, więc uszka juz nie pasują

Kasia

U nas tez uszek nie ma bo zupę mamy grzybowa, innej już nie potrzeba a barszcz tez w filiżance jako popitka do pierogów.
Jakby grzybowej nie było to pewnie byłby barszcz z uszkami w misce jako zupa a pierogi same do jedzenia. 
Ale grzybowa jest tys best. Uszek może nie być. I tak wole uszka z mięsem, poza wigilia.

golinda

Cytat: justynaaaa2 w 04 Sty 2014, 13:11:22
No barszcz jest jako popitka do pierogow, w filizankach, więc uszka juz nie pasują

no ale uszka tak samo możesz położyć na talerzu ;)

zosia2007

Huśtawki u mnie tez nie ma pierogów, jest barszcz z talerzu z uszkami :)

aniak1211

U nas pierogi obowiazkowo:)
Uwielbiam tez sos grzybowy-w polaczeniu z ryba czy pierogani z kapusta-pycha:)

Raz spedzalismy wigile u znajomych gdzie tez byly golabki-ryz z pieczarkami ;D

calla

Cytat: szelma w 03 Sty 2014, 22:49:20
Opłatek nieważny, ważne są pierogi :D To jest najlepsza rzecz w Wigilii :D

Dla mnie jeszcze kapusta z grochem :D

A mamy i zupe grzybowa z makaronem i uszka z barszczem.
Pierogow barszczem nie popijamy ;)
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

mobka

Uszka mamy, babci lub moje. Inne się nie liczą. Nawet teściowa nam do pięt nie dorasta.
Grzybowa mogę zjeść w każdy inny dzień, a barszcz z uszkami jem tylko w Wigilię.

zuzia

#70
Cytat: feeling.good w 03 Sty 2014, 21:57:24
mnie też :) Jestem w szoku porównywalnym z tym, kiedy dowiedziałam się, że nie ma św. Mikołaja :D
lol lol lol

ps. ja też w szoku bo wszędzie gdzie znam wigilie to są pierogi

Dodany tekst: 04 Sty 2014, 21:27:56

Cytat: zosia2007 w 04 Sty 2014, 14:39:37Huśtawki
???

mobka

Kluski z makiem sa i u mnie, to takie cos zamiast kutii, moczki spotykanych w innych regionach. Te kluski to chyba z poznanskich okolic. Lubie :) Za to kutii nilubie, bo za slodka, slaskiego specjalu nie jadlam jeszcze.

rudasekawf

Cytat: mobka w 04 Sty 2014, 20:16:03Uszka mamy, babci lub moje.
Może przepis na sprawdzony farsz? Bo moje nie smakowały ta jak powinny, nie było wow.

wrobelek0403

laski, jak chcecie inna rybe niz karp polecam sandacza lub szczupaka. to sa boskie ryby  :thumbup:
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

tiliam

Nie ma wątku na ten rok, wiec odgrzebuję stary.

Macie moze jakieś sprawdzone przepisy na pierogi, ale z innego ciasta niż przenne?
Wyjdą z maki razowej? Bo naleśniki razowe mi nie chca wychodzić.. A moze macie jakiś przepis na fajny, nietypowy farsz do pierogów?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login