Pytanie do prawniczek

Zaczęty przez martullek, 08 Lis 2007, 14:24:03

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

martullek

Dziewczyny, może mogłybyście mi udzielić drobnej prady prawnej w następującej sprawie... otóż: czy polecenie przelewu wydrukowane z banku internetowego (bez podpisu kasjera w oddziale) jest dowodem wpłaty??? przelew został puszczony, a adresat twierdzi, że do niego pieniądze nie dotarły. zaznaczam, że adresat to firma, a dokładnie PKP  :) jak to jest? jak udowodnić im, że wpłata miała miejsce? pewnie jest to rola banku... pomóżcie :roll:

marax

na poczatku przeczytalam ze pytanie do prawiczkow:) wiesz co ja nie ejstem prawnikiem ale mnie jeden koles wyrolowal na ebay i poszlam z tym na policje tz z wydrukiem z konta bankowego i wedlug nich to jest jak najbardziej dowod wplaty,musi to byc tyllko to gdzie jak sie zalogujesz do konta jest opcja drukuj ,nie moze to byc kopiuj wklej :)

[ Dodano: 08-11-2007, 14:34 ]
z twojego konta musialy zejsc te pieniadze w histori masz na pewno ta operacje zaksiegowana,pomysl jakby to nie byl dowod wplaty to idea istneinia banku internetowego mijalaby sie z celem kazdy by mogl ci tak powiedziec ze on nie dostal i ma cie w d............

magdalinska

nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem tak, w banku mojej firmy na potwierdzeniu przelewu jest napisane: wygenerowane elektronicznie potwierdzenie realizji polecenia przelewu. Dokument sprzadzony na podstawie  art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - prawo bankowe (dz.u........). Nie wymaga podpisu ani stempla" Takie potwierdzenia sa powszechnie uznawane, praktycznie kazdy nasz kontrahent je akceptuje, jedynie izba celna wymaga pieczatki banku, na co panie w banku zawsze reaguja smiechem:)

5czwartych

polecenie przelewu nie jest dowodem. dowodem jest operacja zaksięgowania przelewu - albo "wyjścia" środków albo ich otrzymania. jeżeli na koncie nie ma środków to pomimo zlecenia przelewu nie nastąpi przecież przelew. pozdrawiam

inkageo

Załączamy wydrukowane potwierdzenia przelewów internetowych w poważnych przetargach jako dowód wpłacenia wadium, więc chyba to jest dokument ;)

[ Dodano: 08-11-2007, 14:41 ]
Cytat: "5czwartych"polecenie przelewu nie jest dowodem. dowodem jest operacja zaksięgowania przelewu. jeżeli na koncie nie ma środków to pomimo zlecenia przelewu nie nastąpi przecież przelew. pozdrawiam
Ale potwierdzenie przelewu można wydrukować dopiero po zaksięgowaniu operacji przez bank!
Imagine there is no hate

Kasia

Cytat: "magdalinska"wygenerowane elektronicznie potwierdzenie realizji polecenia przelewu. Dokument sprzadzony na podstawie art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - prawo bankowe (dz.u........). Nie wymaga podpisu ani stempla"

no to samo chciałam napisać

jeżeli oni uważają że taki druk nie jest dowodem,
a mogą tak uważać, w końcu to PKP więc mogą uznawać tylko stare metody :) ,
to zawsze możesz poprosić w banku o takie "normalne" postęplowane potwierdzenie.

5czwartych

Cytat: "inkageo"Załączamy wydrukowane potwierdzenia przelewów internetowych w poważnych przetargach jako dowód wpłacenia wadium, więc chyba to jest dokument ;)

[ Dodano: 08-11-2007, 14:41 ]
Cytat: "5czwartych"polecenie przelewu nie jest dowodem. dowodem jest operacja zaksięgowania przelewu. jeżeli na koncie nie ma środków to pomimo zlecenia przelewu nie nastąpi przecież przelew. pozdrawiam
Ale potwierdzenie przelewu można wydrukować dopiero po zaksięgowaniu operacji przez bank!

dlatego potwierdzenie a nie polecenie przelewu - czyli samo zlecenie operacji.

jusia

w prawie bankowym biegła nie jestem, ale rację ma inkageo
Cytat: "inkageo"Ale potwierdzenie przelewu można wydrukować dopiero po zaksięgowaniu operacji przez bank!

myślę, że potwierdzenie przelewu stanowić może środek dowodowy potwierdzajacy dokonanie transakcji, oczywiście można jeszcze wystąpić do banku o potwierdzenie dokonania takie przelewu
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

magdalinska

Cytat: "inkageo"5czwartych napisał/a:
polecenie przelewu nie jest dowodem. dowodem jest operacja zaksięgowania przelewu. jeżeli na koncie nie ma środków to pomimo zlecenia przelewu nie nastąpi przecież przelew. pozdrawiam

Ale potwierdzenie przelewu można wydrukować dopiero po zaksięgowaniu operacji przez bank!

no, w swoim poscie mialam na mysle potwierdzenie przelewu, wydrukowane moze byc dowodem transakcji

salsa

martullek, jest tak: jezeli jest to opatrzone klauzulą mowiaca o tym, iz jest to dokument elektroniczny niewymagajacy podpisu to tak jest to dokument
jezlie nie ma zadnej klauzuli to powinnobyc podpisane rpzez osobe upowazniona
jesleli nie ma zadnego odpisu klauzuli ani nic to wowczas zalezy to od dobrej woli osoby ktora to rpzyjmuje-bez podpisu pieczatki czy klauzuli banou to niestety nie ejst dokument

ale:
1. pieniadze mogły wcale z banku nie wyjsc
najpierw wiec dowiedz sie czy faktycznie wyszły i jesli nie to złóz rekalmacje-mnie sie cos takiego raz zdarzyło
mialam w rekach potrwierdzenie podbite i podpisane ktore instytujcja przyjeła po czym dostałam telefon ze pomimo potwierdzenia kasa nie wpłyneła
i faktycznie, nie wyszło to z banku
po reklamacji odzyskałam pieniadze a odbiorca  zaakceptował  braki i wyznaczył  nowy
termin

2. nie zaksiegowano przez pomyłke w PKP, wysłac im ksero rpzelewu (NIE ORGINAŁ) i niech sprawdza

3. robia Cie w jako, ale bardziej wierze w punkty 1 i 2-to w koncu PKP :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

martullek

Sytuacja była taka, że mój narzeczony jechał pociągiem w podróż służbową, ale zapomniał podbić legitymacji studenckiej (to było rok temu jakoś na początku listopada). Kobieta w pracy powiedziała mu, żeby kupił bilet studencki, a jak podbije legitymację to się wyśle ksero do pkp i zapłaci tylko opłatę manipulacyjną. No i tak zrobił, ale nie dopilnował tej kobiety, żeby zapłaciła tę opłatę w wyznaczonym terminie. PKP naliczyło karę. Gdy dostał pismo z taką informacją od razu zwrócił się do tej kobiety, poinformował co i jak, no i firma tę karę zapłaciła. Polecenie przelewu jest i PKP je widziało. Ale ciągle twierdzi, że nic nie dostało, przysyła kolejne pisma i straszy go sądem - mandat był oczywiście na niego... Dzwonił dziś znowu do tej swojej firmy (już tam nie pracuje) i kobieta miała wysłać pismo do banku, żeby się wytłumaczyli. Można zwariować i nie wiadomo czyja wina... mam nadzieję, że się jakoś wyjaśni...

twinnie77

U mnie w BZWBK można sobie zamówić papierowe potwierdzenie przelewu internetowego, za drobną opłatą oczywiście i wtedy pocztą dostaję odpowiedni dokument. Mam to w opcjach swojego konta: Zamawiam papierowe potwierdzenie transakcji.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login