Pijana śliwka

Zaczęty przez rudasekawf, 03 Maj 2012, 21:50:14

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rudasekawf

Ciasto pewnie dużej części znane, wstawiam, bo doczekało się pochlebnych opinii wśród znajomych:

Pierwsza rzecz, 40 dag suszonych śliwek, zalewamy 3/4 szklanki wody, dodajemy dwie łyżki cukru, wrzucamy śliwki, gotujemy 3 min, chwilę studzimy, przekładamy do słoika razem z wodą z cukrem, dolewamy wódki, aż zakryje, zakręcamy, odstawiamy, w przepisie na 12h, ja zrobiłam krócej.

Pieczemy biszkopt (na dużą blachę, wychodzi cienki - będzie to spód ciasta, więc ok).
• 5 jajek
• ¾ szklanki cukru
• ¾ szklanki mąki pszennej
• ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
• pełna łyżeczka proszku do pieczenia
• 2 łyżki kakao
• 2 łyżki oleju
• 2 łyżki soku z cytryny

Białka ubić na sztywną pianę razem z cukrem. Dodawać po jednym żółtku, dodać sok z cytryny i olej - zmiksować. Następnie w osobnej misce zmieszać mąki z proszkiem do pieczenia, kakao. dodać do ubitych jaj, mieszając delikatnie łyżką, podobno można mikserem na najmniejszych obrotach, ale ja wolę łyżką, bo piana nie opada. Wyłożyć do blaszki i upiec w piekarniku rozgrzanym do temp.170-180 stopni C. Czas pieczenia – 35-40 minut. Ostudzić.


1 szkl mleka
1/2 szkl cukru
7 jaj (daje duże)
3 łyżki  mąki pszennej
20 dag masła prawdziwego

Przygotowujemy krem:
1/2 szkl mleka zagotować z 1/2 szklanki cukru . 1/2 szklanki mleka zmiksować z 6 dużymi/ 7 małymi żółtkami , dodać mąkę, zmieszać trzepaczką -wlać do gotującego się mleka (tego z cukrem),energicznie mieszać tak aby się gródki nie porobiły. Ostudzić masę. Masło ubić tak aby było puszyste dodawać zimną (letnia też może być, byle nie rozpuszczała masła) masę, dobrze wymieszać .

Biszkopt nasączyć syropem ( z wódką) ze śliwek, dałam dużo, bo lubię mokry biszkopt, na to krem, na krem ciasno śliweczki, na śliwki niezawodna czekoladowa polewa.

Polać polewą, ostrożnie, aby nie stopił się krem, leję cieniutkim strumieniem trzymając wysoko nad ciastem .
2/3 kostki margaryny lub masła
8 łyżek cukru
2-3 łyżki czubate kakao
2 łyżki mleka
Wrzucić wszystko do rondelka i rozpuścić, mieszać, żeby cukier się rozpuścił (jeśli sie gotuje a dalej sa grudki cukru dodaj troszkę więcej mleka).

Do lodówki, ciasto najlepiej smakuje na drugi, a nawet trzeci dzień.

Chermelle

#1
rudasekawf pytanie z serii 'jestem poczatkująca'

1. jest jakas kolejnośc mieszania skladnikow na biszkopt?

2. w kremie jest jakas mąka - ile jej ? i ile masła ?


rudasekawf

Cytat: Chermelle w 12 Maj 2012, 09:25:52rudasekawf pytanie z serii 'jestem poczatkująca'

1. jest jakas kolejnośc mieszania skladnikow na biszkopt?

2. w kremie jest jakas mąka - ile jej ? i ile masła ?

Zmieniłam w przepisie, tak by było wiadomo o co chodzi :)