Co kraj to przepis

Zaczęty przez mayagaramond, 07 Sty 2012, 13:03:07

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond



Hej!

Pomyslalam, ze przyda nam sie watek o zasadach kodeksu drogowego w innych krajach europejskich.

Austria:

od 01.01.12 znowelizowano kodeks i w przypadku korku trzeba na autostradzie tworzyc tzw. pas ruch (Rettungsgasse) dla karatek i innych pojazdow uprzywilejowanych.

http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/jedziesz-do-austrii-zobacz-na-filmie-jak-sie-zachowac-w,1741566

Wazne: ten pas trzeba tworzyc zawsze w przypadku korku, a nie dopiero wtedy gdy zdarzy sie wypadek lub gdy slychac syrene. Za nieprzestrzeganie przepisow groza slone kary.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

rudasekawf

Cytat: mayagaramond w 07 Sty 2012, 13:03:07Austria:

od 01.01.12 znowelizowano kodeks i w przypadku korku trzeba na autostradzie tworzyc tzw. pas ruch (Rettungsgasse) dla karatek i innych pojazdow uprzywilejowanych.

http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/jedziesz-do-austrii-zobacz-na-filmie-jak-sie-zachowac-w,1741566

Wazne: ten pas trzeba tworzyc zawsze w przypadku korku, a nie dopiero wtedy gdy zdarzy sie wypadek lub gdy slychac syrene. Za nieprzestrzeganie przepisow groza slone kary.

Ciekawe czy uda im się wyegzekwować to? Pomysł wydaje się dobry, tylko czy nie utopijny? w Polsce na pewno :)

mayagaramond

Cytat: rudasekawf w 07 Sty 2012, 13:07:21Ciekawe czy uda im się wyegzekwować to? Pomysł wydaje się dobry, tylko czy nie utopijny? w Polsce na pewno

Kara za nieprzestrzeganie to 726€, a jak uniemozliwisz karetce przejazd to ponad 2.000€, wiec mysle, ze wyegzekwuja ;)


"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

rudasekawf

Cytat: mayagaramond w 07 Sty 2012, 13:15:32Kara za nieprzestrzeganie to 726€, a jak uniemozliwisz karetce przejazd to ponad 2.000€, wiec mysle, ze wyegzekwuja

lol mam nadzieję, że nie trafię na korek w Austrii :) Nie stać mnie :P

cherry

maya - dzieki przyda sie jak znow pojedziemy na urlop.
Moim zdaniem dobry przepis, w filmiku powiedzieli, ze w ten sposob
karetka dojezdza 4 min. wczesniej - a to duzo.

By zaliczyc kurs pierwszej pomocy (mam takie hobby, ze musze zawsze miec aktualny kurs pierwszej pomocy i tu trzeba co 2 lata powtarzac) musialam reanimowac manekina przez 10 min., nie pozwala sie zakonczeniu cwiczenia wstac. Po pierwszym razie wiedzialam dlaczego, mialam straszne zawroty glowy i kolana mi sie trzesly ze zmeczenia. Dla udzielejacych pierwszej pomocy kazda minuta to zbawienie.

Pozatym przekraczanie predkosci w Austrii tez jest drogie...do 30 km/h moze kosztowac nawet do 100 Euro.


Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. (Samuel Beckett)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

ja sie ostatnio dowiedziałam, ze w czechach trzeba miec kamizelki w kabinie (a nie w bagazniku) i zapasowe zarowki wraz z narzedziami do wymiany.

To ostatnie troche przestarzałe, bo w nowszych samochodach juz tylko mechanik jest w stanie zarowke wymienic :D
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

cherry

Cytat: wrobelek0403 w 07 Sty 2012, 15:48:53a sie ostatnio dowiedziałam, ze w czechach trzeba miec kamizelki w kabinie (a nie w bagazniku) i
w Austrii tez
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. (Samuel Beckett)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

claridad

Cytat: wrobelek0403 w 07 Sty 2012, 15:48:53
ja sie ostatnio dowiedziałam, ze w czechach trzeba miec kamizelki w kabinie (a nie w bagazniku) i zapasowe zarowki wraz z narzedziami do wymiany.

To ostatnie troche przestarzałe, bo w nowszych samochodach juz tylko mechanik jest w stanie zarowke wymienic :D
ja właśnie muszę kupić kamizelkę bo nie mam :(
Cherry ja bardzo bym chciała zrobić kurs pierwszej pomocy, nie wiadomo kiedy może się przydać a nie chcę później żyć z tym, że mogłam coś zrobić tylko nie wiedziałam co... to w ogóle powinna być integralna część kursu na prawo jazdy, ale przeprowadzona tak naprawdę i poważnie. U mnie było zupełnie po macoszemu, sama sucha teoria  i trwało wszystko może z 10 minut maks. :(

magoo

claridad a w pracy nie macie takich szkoleń?
ja pierwszy robiłam jeszcze w szkole średniej, a w zeszłym roku z pracy mnie wysłali

cherry

#9
Cytat: claridad w 07 Sty 2012, 17:03:17Cherry ja bardzo bym chciała zrobić kurs pierwszej pomocy, nie wiadomo kiedy może się przydać a nie chcę później żyć z tym, że mogłam coś zrobić tylko nie wiedziałam co... to w ogóle powinna być integralna część kursu na prawo jazdy, ale przeprowadzona tak naprawdę i poważnie. U mnie było zupełnie po macoszemu, sama sucha teoria  i trwało wszystko może z 10 minut maks.
Clari, nas ucza, ze najwazniejsze zrobic cos, a nie ze strachu nie uzielac pomocy. Zadzwonic po pomoc moze kazdy. W Niemczech musi, bo nie udzielenie pomocy jest karalne, i prawo chroni osoby udzialajace pierwszej pomocy przed evtl. skutkami "zle" udzielonej pomocy (oczywiscie nie naumyslnie). Nie wiem jak jest w Polsce.
Dziewczyna przeprowadzajaca kurs mowila, ze wiekszosc ludzi instynktownie dobrze sobie razi. No i wiecej sie wymaga od np. lekarzy, ratownikow wodnych itp. niz od "zwyklych" ludzi, zawod+doswiadczenie zobowiazuje.
Ja wczesniej tez robilam kurs pierwszej pomocy tak dla siebie. Na szczescie
nie bylam jeszcze w sytuacji, ze udzielalam pomocy.
A nie ma jakis kursow z przeroznych organizacji dla ludzi "cywilnych" jest i GOPR i Ratownictwo Wodne, Czerwony Krzyz moze oni oferuja kursy nie tylko
dla swoich czlonkow.
magoo ma racje wysylaja tez z pracy
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. (Samuel Beckett)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Cytat: magoo w 07 Sty 2012, 17:07:47
claridad a w pracy nie macie takich szkoleń?
ja pierwszy robiłam jeszcze w szkole średniej, a w zeszłym roku z pracy mnie wysłali

ja miałam w liceum, ale to w ramach kursu przewodnickiego.

w zeszłym roku po smiertelnym wypadku w pracy, zrobili nam kurs pierwszej pomocy, był zajebisty. :thumbup: facet nie tylko pokazywał jak udzielac pomocy, ale przede wszystkim jak zachowac sie na miejscu wypadku, jak zaangazowac innych do pomocy, jak informowac pogotowie i kiedy tego pogotowania wzywac nie trzeba.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magoo

#11
mi w Pl robił PCK i to chyba do nich mozna się zgłaszać, że chce sie zrobić kurs
myślę że jeżeli firma zgłosi cheć i ma chętnych, to taki kurs można zorganizować,


Dodany tekst: 07 Sty 2012, 17:46:17

http://www.pck.pl/pages,119_123_162.html
http://www.pck.pl/pages,119_123_161.html

mayagaramond

Cytat: wrobelek0403 w 07 Sty 2012, 15:48:53ja sie ostatnio dowiedziałam, ze w czechach trzeba miec kamizelki w kabinie (a nie w bagazniku) i zapasowe zarowki wraz z narzedziami do wymiany.


Slowanie ma takie same przepisy, teoretycznie tylko w stosunku do pojazdow tam zarejestrowanych, ale praktycznie dowalaja sie tez do turystow.

W Hiszpanii wymagaja dwoch (!) trojkatow ostrzegawczych, ale tez w autach z hiszpanska rejestracja.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

suegro

Myślałam, że to wątek kulinarny. :D
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

nionczka

#15
W Hiszpanii trzeba miec dwa egzemplarze okularow jesli ma sie wade wzroku. Wiec wszyscy woza jakies stare w samochodzie. I tak nikt nie sprawdza czy sie w nich cos widzi :-)
No i kamizelki odblaskowe, ale to chyba juz ktos mowil.

Dodany tekst: 09 Sty 2012, 22:08:22

I jeszcze kiedys trzeba bylo miec dowod ubezpieczenia w samochodzie, teraz juz nie, ale czesc mysli, ze nadal jest to obowiazkowe.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login