Budowa domu, krok po kroku HELP!

Zaczęty przez Kasia, 05 Gru 2011, 10:27:06

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Kasia

mi kolega powiedział że 6 miesięcy niewyjete :(
cel na rok 2012 fundamenty wylać ;)
w 2013 dokończyc budowę i w grudniu choinkę w domu wykonczonym postawić :D
chyba zapas dobry wziełam :D

aniak1211

Cytat: Kasia w 05 Gru 2011, 15:40:26chyba zapas dobry wziełam Cheesy
:D
Na 100% sie wyrobicie:)
Nasz dom bedzie stal we wrzesniu 2012,
ale zanim sie wprowadzimy to troche postoi pusty:(

iksa_nl

Cytat: Kasia w 05 Gru 2011, 13:23:45cholera nie wiem! bo my pewnie do architekta uderzymy jak tylko warunki zabudowy dostaniemy, pewnie za miesiąc, góra dwa knuje

napisalam o tym zapasie w terminach bo wczesniej wlasnie pisalas o miesiacu, max dwoch zeby dostac warunki :D a to wcale nie idzie tak gladko wszystko

inkageo

Kasia czyżbyś nie wiedziała ile kV prądu rocznie zużyjecie i ile m3 wody? :D
Imagine there is no hate

Kasia

Cytat: inkageo w 05 Gru 2011, 16:47:58
Kasia czyżbyś nie wiedziała ile kV prądu rocznie zużyjecie i ile m3 wody? :D

No wlasni! Kto to do cholery wymyślił?! Jak moge opisać planowana inwestycje gdy jeszcze projektu nie mam? Jak mam ten dom usytuowac skoro nie wiem ostatecznie czy mi metr od granicy działki pozwolą budować?

Głupie mielenie przepisów i tyle :(

magdalinska

#30
jesli chodzi o warunki zabudowy to iksa napisała w sumie wszystko.  Niektore gminy zadaja do wniosku wyrysu z ewidencji gruntów i wypisów z ewidencji gruntów na wszystkie działki graniczace z twoją działka (działki sąsiednie) - to tego sie dowiedz, czy chca to czy nie.
we wniosku o warunki zabudowy (gmina powinna miec wzór) musisz okreslic mniej wiecej wymiary domu jaki chcesz, powierzchnie, wysokosc, kształt dachu, szerokosc elewacji itp, jakos go tam opisac. Najlepiej z  jakims zapasem, zeby pozniej sobie nie zablokowac mozliwosci wyboru innego projektu.
zuzycie wody wpisz ok 0,2m3 na dobe ;) moc przyłaczeniowa 9 albo 12 KW (prąd, mozesz dopytac w elektrowni o moc przyłaczeniowa jaka powinna byc do budynku jednorodz, albo jakiegos znajomego elektryka, bo 12 to chyba z siłą, a 9 bez siły, ale nie pamietamy dokładnie). jak planujesz ogrzewanie gazowe, to wpisz zuzycie ok 1500-2000m3 rocznie. a jezeli ogrzewanie kotłowe na paliwo stałe, to zalezy jaki dom, ale wpisz moc kotła ok 10-12KW.

zapytaj w gminie, czy żądają wkreslenia mniej wiecej na mapie zasadniczej lokalizacji budynku, bo niektore gminy nie chca tego, robi to urbanista ktory ma zlecenie z gminy, on robi analize i okresla mozliwosc lokalizacji budynku na działce.
Osobiscie to M. odradza teraz kupowanie mapy do celów projektowych (tej za 500-700zł), bo:
1. jaka masz pewnosc ze dostaniesz warunki zabudowy (ktora staje sie ostateczna, jesli w ciagu 14 dni od jej otrzymania nikt nie wniesie odwołania)
2. wydanie tej decyzji moze sie wiazac np. ze sprzeciwami sąsiadów, skargami, odwołaniami, co moze wydłuzyc uzyskanie ostatecznej decyzji do 2-3 lat nawet. czego wam oczywiscie nie zyczymy ;)
3. mozesz zaryzykowac zamowienie mapy wtedy, gdy dostaniesz decyzje, a nie bedzie ona jeszcze prawomocna. w ciagu tych 2tyg geodeta moze zrobic juz tą mape

w naszym rejonie jest praktywane, ze jesli na działce są media, to do wniosku o wydanie warunków zab.  nie zadają zapewnien ich dostawy. jesli znajduja sie w poblizu, a nie na naszej działce, to wtedy chca zapewnien dostawy tych mediów.

sredni czas wydania takiej decyzji to ok 3mcy, ale moze to trwac i pol roku, i rok (znamy i takie przypadki....)

jak masz jeszcze jakies pytania, to pisz :)

nastepny etap to juz biuro projektowe lub projektant, ktory na podstawie tych warunków zabudowy i mapy projektowej i wybranego projektu z katalogu/zrobionego opracuje projekt budowlany do złozenia z wnioskiem o pozwolenie na budowe

i tyle :)


Dodany tekst: 05 Gru 2011, 20:25:00

jak macie juz wybranego projektanta/biuro projektowe, to mozecie ich poprosic o pomoc w wypełnieniu wniosku o war. zab., albo zapytajcie o to, czego sami nei bedziecie w stanie wypełnic (u nas tak sie praktykuje)

Kasia

magdalinska dzieki, wiedzialam ze wniesiesz konkretne info do watku  :thankyou:


magdalinska


Kasia

#33
Cytat: magdalinska w 05 Gru 2011, 20:22:30Niektore gminy zadaja do wniosku wyrysu z ewidencji gruntów i wypisów z ewidencji gruntów na wszystkie działki graniczace z twoją działka (działki sąsiednie) - to tego sie dowiedz, czy chca to czy nie.

a to moze dostac każdy?
bo ja wypis z wyrysem to dostałam dopiero jak papiery z sadu pokazalam :D
trzeba miec interes prawny aby dostać :hmm:


jedni sasiedzi problemów robic nie powinni, kiedys obiecali że jakbysmy chcieli to mozemy sie przycałowac do ich granicy - ale nie chcemy bo to wschodnia strona, dla mnie cenna ze wzgledu na okna ;)

chcemy sie przycałowac od zachodu, tam sasiedzi maja dom swiezo postawiony (w zasadzie jeszcze budowany) metr od granicy, my im problemów nie robilismy, chce sie powolać na przepis ze na waskiej działce mozna sie budowac w odległosci takiej samej jak budynek na sasiedniej działce ;) wiec moze problemów nie bedzie

stresuje mnie to wszystko, zalezy nam na czasie a znajomy sobie podsmiechujki robi że w sadzie poszlo gładko, zaoszczedzilismy z rok w sadzie to na budowie bedzie obsuwa o rok, że równowaga w przyrodzie musi byc ;)


Dodany tekst: 05 Gru 2011, 20:34:33

i jeszcze drzewa mnie stresują, bo jedno rośnie nie tam gdzie powinno ;)

elve


emcia

Cytat: Kasia w 05 Gru 2011, 20:33:36
a to moze dostac każdy?
bo ja wypis z wyrysem to dostałam dopiero jak papiery z sadu pokazalam :D
trzeba miec interes prawny aby dostać :hmm:


jedni sasiedzi problemów robic nie powinni, kiedys obiecali że jakbysmy chcieli to mozemy sie przycałowac do ich granicy - ale nie chcemy bo to wschodnia strona, dla mnie cenna ze wzgledu na okna ;)

chcemy sie przycałowac od zachodu, tam sasiedzi maja dom swiezo postawiony (w zasadzie jeszcze budowany) metr od granicy, my im problemów nie robilismy, chce sie powolać na przepis ze na waskiej działce mozna sie budowac w odległosci takiej samej jak budynek na sasiedniej działce ;) wiec moze problemów nie bedzie

stresuje mnie to wszystko, zalezy nam na czasie a znajomy sobie podsmiechujki robi że w sadzie poszlo gładko, zaoszczedzilismy z rok w sadzie to na budowie bedzie obsuwa o rok, że równowaga w przyrodzie musi byc ;)


Dodany tekst: 05 Gru 2011, 20:34:33

i jeszcze drzewa mnie stresują, bo jedno rośnie nie tam gdzie powinno ;)

magdalinska

Cytat: Kasia w 05 Gru 2011, 20:33:36
a to moze dostac każdy?
bo ja wypis z wyrysem to dostałam dopiero jak papiery z sadu pokazalam :D
trzeba miec interes prawny aby dostać :hmm:
najpierw zapytaj w urzedzie, pod ktory podlega wasza działka, czy wymagaja tych wyrysów i wypisów. Jesli tak, to wtedy powinni wam wydac bez problemów, jesli napiszecie w tym wniosku o wydanie wypisów/wyrysów, ze jest to wam potrzebne do warunków zabudowy. Byc moze juz nie moga tego zadac po ostatniej zmianie w kpa (bo juz nie moga zadac danych, ktore maja w swoich zasobach czyt. włascicieli działek - jesli taki zasób maja. [i bardzo dobrze!! dop. magdy ;) ] miasto ma, a gminy wiejskie nie, dla gmin wiejskich wybiera sie w starostwie). na stronie int. waszego urzedu powinno byc napisane, co i jakie dokumenty trezba przedłozyc do warunków zab, bo co kraj to obyczaj ;) niby jedno prawo, a róznie interpretacje, kazdy inaczej

emcia


magdalinska


Kasia


elve


emcia

jest wiele sposobów
ale ja do tego ręki nie przyłożę ;)

Kasia

#42
emcia nie badx wiśnia :P mi to drzewo przed samym przyszlym oknem rosnie albo nawet i na srodku kuchni ;)

mam nadzieje że zaden rachnistrz go nie spisał lol i ze ono nie istnieje i tylko mi sie wydaje ze tam rosnie jakies drzewo ;)

magdalinska

no co ty, tu kazdy musi pomoc, cos dodac od siebie

konwalia

60zł w casto, biały roundap ten silniejszy(zielony działkowy za słaby) jest w takiej szafie na kluczyk, pracownik podaje

Kasia

słuchajcie a gdzie sprawdzić czy to drzewo tam jest ;)
na mapie zasadniczej rozumiem a czy gdzies jeszcze moze ono "rosnąć"?

inkageo

Ja mam drzewo pod samym oknem kuchennym, uwielbiam je! Może da się z nim żyć? :)
Imagine there is no hate

zwierzatko_mojej_mamy

ale kasia sie obawia, ze bedzie miala w zlewie ;D ale w sumie moze z tym tez sie da zyc? :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

inkageo

Ale mi się podoba jak tak ładnie operujecie pojęciami, "mapa zasadnicza" na przykład  :dreaming:
Imagine there is no hate

Kasia

jak bedzie trzeba to bedziemy zyc w symbiozie ;) ale ja uwielbiam swiatło ;) i wolalabym aby nic mi go nie ograniczało

dodatkowo naprawde nie wiem w jakiej dokładnie odległosci od siatki to drzewo jest ;) jak więcej niz 4 m to lipa, bo tam dom bedzie stal