Budowa domu, krok po kroku HELP!

Zaczęty przez Kasia, 05 Gru 2011, 10:27:06

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kasia

Poniewaz lajkonik jestem całkowity, jak to mój przyszły szwagierek powiedział "jeleń do oskubania" zakładam stosowny watek aby zminimalizowac skubanie ;)

a wiec od poczatku, działka jest, wąska bo waska, będą pewnie problemy z zabudowa, z pozwoleniem, z papierzyskami

co po kolei robić, załatwiać, gdzie wyciagac papierki na zapas aby skrócic sobie czas biurokracji i iść w miarę płynnie z tą budową?

1. teraz chcemy złozyc wniosek o kopię mapy zasadniczej, przyszły szwagierek mnie namawia aby od razu brac mapę do projektu (brać, nie brać? aby się nie okazało że kilkaset stówek niepotrzebnie wydałam a potem projektant powie ze to było niepotrzebne)
2. jak bedę miała kopie mapy zasadniczej to składam wniosek o warunki zabudowy dla tej działki(planu zagospodarowania na ten teren nie ma)
3. ....... no włansie jak to dalej wyglada?
z warunkami do projektanta? z projektem po pozwolenie na budowę?

na działce jest tylko prąd (bedzie pewnie trzeba na budowlany zmienić) pozostałych mediów brak, mozna się podłaczyc do wody miejsckiej ale czy nie lepiej szybciej na razie wybudowasc studnie na działce? a na spokojnie załatwiać podłączenie do miasta?


bardzo zalezy nam na czasie, BARDZO!

Licze na wasze dobre rady :) piszcie o Waszych doswiadczeniach, kazda informacja jest na wage złota :D


EDIT :

HARMONOGRAM PRAC od rubina

DOKUMENTACJA I UZGODNIENIA
wybór działki
wypis i wyrys z planu zagospodarowania lub warunki zabudowy
projekt budowlany
badanie geotechniczne gruntu
umowa z gazownią
umowa z energetyką
umowa z MPWiK
sprawdzenie księgi wieczystej, ...
zakup działki
pozwolenie budowlane
wybór kierownika budowy
wybór ekipy budowlanej

STAN ZEROWY
zgłoszenie rozpoczęcia robót
usunięcie humusu
utwardzenie drogi
wytyczenie budynku
ustawienie sławojki
wykonanie wykopu pod ławy i stopy fundamentowe
wykonanie wykopu pod ogrodzenie
rozprowadzenie i przepusty dla kanalizacji, przłącza wody, przyłacza prądu (dom + garaż) i gazu
przepust dla doprowadzenia powietrza do kominka
przepust dla czerpni powietrza
przepusty dla okurzacza centralnego
stabilizowanie cementem i utwardzenie podłoża pod ławami
wylanie chudziaka pod ławy i stopy
izolacja pozioma na chudziaku
szalowanie ław, stóp i ganku
szalowanie ogrodzenia
wykonanie zbrojenia ław, stóp i ganku + bednarka i uziomy
zalanie ław + stóp + ganku + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
izolacja pozioma na ławach
szalowanie ścian fundamentowych + niezbedne przepusty
zbrojenie ścian fundamentowych
zalanie ścian fundamentowych + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
usunięcie szalunków
izolacja pozioma na ścianach fundamentowych
izolacja pionowa ścian fundamentowych
ocieplenie ścian fundamentowych
usypanie i zagęszczanie piachu na podłogę na gruncie
rozprowadzenie czerpni powietrza, czerpni kominka, odkurzacza centralnego i innych instalacji
wykonanie chudziaka podłogi na gruncie + zbrojenie + dylatacje
izolacja podłogi na gruncie
połączenie izolacji poziomej podłogi i ścian fundamentowych + zakład na naprężenia
drenaż odwodnieniowy (opcja)
zasypanie fundamentów z zewnątrz + obsypanie ścian fundamentowych
zamontowanie ogrodzenia i tymczasowej bramy

STAN SUROWY OTWARTY
murowanie pierwszej warstwy ścian nośnych + sprawdzenie poziomów
murowanie ścian nośnych i nadproży parteru
murowanie ścian działowych parteru
murowanie komina
zbrojenie, szalowanie schodów wewnetrznych
wykonannie zbrojenia wieńca W1, trzpieni TZ, słupa S1, podciągów P1,2,3, belek stropowych,
belek ukrytych BU1,2, balkonu i fragmentów monolitycznych stropu
stęplowanie i ułożenie belek stropowych
deklowanie i ułożenie pierwszej warstwy pustaków stropowych
szalowanie wieńca W1, belek ukrytych BU1,2 i trzpieni TZ, balkonu, fragmentów monolitycznych stropu
oraz mocowanie murłat garażu
zalanie słupa S1, podciągów, stropu, balkonu, wieńca W1, trzpieni TZ, schodów
usunięcie szalunków
murowanie pierwszej warstwy ścian poddasza + sprawdzenie poziomów
murowanie ścian nośnych i nadproży poddasza
murowanie i wykończenie komina
wykonanie zbrojenia wieńca W2, kotew murłat i płatwi Pl1,2, płatwi kalenicowej
szalowanie wieńca W2
zalanie wieńca W2
rozszalowanie wieńca W2
izolacja pozioma wieńca W2 i W1 garażu pod murłaty
impregnacja więźby
podłożenie styropianu pod stelaż zadaszenia ganku
wykonanie więźby
położenie wiatroizolacji domu i garażu
łaty + kontrłaty
położenie dachówki + kominki kanalizy + uchwyt antenowy + ławy kominiarskie
instalacja odgromowa dachu
montaż rynien poziomych
zabicie okien i drzwi

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY
osadzenie drzwi zewnętrznych, okien i bramy garażowej
osadzenie okien dachowych
ocieplenie poddasza

INSTALACJE + WYKOŃCZENIE WNĘTRZ
paroizolacja
montaż profili i ułozenie płyt g-k poddasza + wyjście na stryszek + otwory na anemostaty
montaż płyt osb stryszku
rozprowadzenie kanalizacji
wykonanie szamba
przyłącze wody
rozprowadzenie instalacji zwu + cwu
rozprowadzenie instalacji elektrycznej, rozdzielnicy, instalacjie alarmowej TV, telefonicznej, sieci komp.
instalacja skrzynek rozdzielaczy
rozprowadzenie instalacji rekuperatora + anemostaty
rozprowadzenie rur odkurzacza centralnego
tynkowanie ścian wewnętrznych + osadzenie puszek elektrycznych
przyłącze energetyczne
ocieplenie i izolacja podłogi na gruncie
rozprowadzenie ogrzewania podłogowego i podłączenia grzejników
przyłacze gazu + montaż zbiornika
montaż pieca i zasobnika - uzbrojenie łowni
wykonanie dylatacji wylewki
wylewka z plastyfikatorem + zbrojenie
montaż balustrady antresoli, balkonu i schodów
montaż kominka
zamontowanie rekuperatora
malowanie ścian
montaż grzejników
ułożenie kafli, biały montaż
ułożenie podłóg drewnianych
montaż gniazdek elektrycznych
montaż oświetlenia
uzbrojenie instalacji alarmowej
osadzenie drzwi wewnętrznych
montaż listew przypodłogowych
osadzenie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych
montaż szaf garderoby
montaż mebli kuchennych + AGD
montaż karniszy

WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE
ocieplenie budynku + czerpnia powietrza
tynki zewnętrzne
montaż i malowanie podbitki
montaż rynien spustowych
montaż okiennic
montaż płyt osb poddasza garażu
montaż odkurzacza centralnego

ZAGOSPODAROWANIE TERENU
generalne sprzątanie
wjazd na działkę, podjazd i chodnik
wykonanie tarasu
budowa śmietnika
położenie kafli na ganku
markiza
ścieżki ogrodowe
oświetlenie zewnętrzne
instalacja nawadniająca ogrodu
zagospodarowanie ogrodu

aniak1211

Napisze jak to bylo u nas;)
Kupilismy dzialke:D
Wybralismy projekt domu-gotowy,
poszlismy do biura projektowego,
oni wykupili projekt i wszystkie zmiany jakie chcielismy wprowadzili,
biuro zajelo sie tez przyłączami-umowy,
geodezja.
Plan zagospodarowania przestrzeni i warunki budowy wyciagniete z gminy i z tym do biura.
Biuro zalatwia wszystko az do pozwolenia na budowe,wiec duzo sami nie robilismy;)

Co do pradu to mozliwe ze nie musisz zmieniac na budowlany-drozszy,
pewna nie jestem,najlepiej zadzwonic do elektrowni.

Projekt chyba lepiej kupic wlasnie za posrednictwem biura,
oni wprowadzaja zmiany a ty masz spokój;)

magdalinska

Kasia ja ci dokładnie napisze wieczorem, tzn. M. napisze bo ja nic nie wiem :D

margareta

Ja się nie znam, mogę tylko podpowiedzieć, że kopalnię wiedzy na te tematy masz na forum Muratora http://forum.muratordom.pl/forum.php

Kasia

#4
aniak1211 no własnie wiem ze jest opcja robienia wszystkiego przez biuro projektowe
tylko mi szkoda kasy na to to mogę, przynajmniej na razie załatwić :D czyli kopia mapy zasadniczej + warunki zabudowy :D


zastanawiam się czy brac od razu z geodezji mape do projektu, dla projektanta
nie wiem jakie to ceny :knuje:

szwagier pracuje jako geodeta i mówi że tę mapę płaci się około 700zł (jego szef nic by nie zarabiał, tylko po kosztach)
i teraz nie wiem czy brać tę mapę od razu czy jednak sobie odpuścić i poczekać na projektanta czy brac już, oszczedzać czas i kasę (o ile rzeczywiście to jest tanio)


magdalińska no własnie na ciebie tez liczyłam :D czekam na info :D




Dodany tekst: 05 Gru 2011, 11:10:54

margareta dzieki, na muratorze czytałam ale takiej pigułki tam znaleźć nie mogę, niby znalazłam artykuł "budowa od a do z" ale jednek wyczerpujacych info tam nie ma :(

aniak1211

Cytat: Kasia w 05 Gru 2011, 11:09:48kopia mapy zasadniczej + warunki zabudowy Cheesy
To chyba musisz i tak sama wybrac,
zanim pojdziesz do biura,
koszty nie sa jakies przerazajace;)
jakies 30-40zl.

A moze przejdz sie do takiego biura i porozmawiaj co i jak,
oni doradza i podpowiedza:)
My trafilismy na fajnych ludzi:)

Kasia

tak, tę zasadniczą wezme sama (podobno 60zł kosztuje, ok) tylko co z tą druga mapą :knuje: druga, mimo iz prawie taka sama ;) kosztuje już duuuuuzo drozej, podobno 700zł

aniak1211

Cytat: Kasia w 05 Gru 2011, 11:20:39druga, mimo iz prawie taka sama wink kosztuje już duuuuuzo drozej, podobno 700zł
700zl.,nie mielismy takiej;)

wzielismy warunki zabudowy i plan zagospodarowania terenu zeby bylo wiadmo ze mozna sie budowac,
reszte biuro zalatwialo;)
za papiery-wszystkie,lacznie ze zmianami w projekcie do pozwolenia wyszlo 7tys.;)
Ale u nas moga byc inne ceny;)

magdalinska


Kasia


magdalinska

no nic, ze na mnie liczyłas ;) tylko nie wiem, czy nasz pomoc sie przyda na cos

Kasia


iksa_nl

#12
u nas na razie jest tylko decyzja o warunkach zabudowy wiec do tego etapu moge strescic ;)
dzialka rolna, gleba klasa IV, V czyli krzaki i choinki samosiejki ;) na zboże sie nie nadaje - przed zakupem dzialki chcielismy byc pewni, ze gmina pozwoli postawic jakis normalny dom a brak planu zagospodarowania przestrzennego wiec:
musielismy wziac ze starostwa powiatowego mape - kosztowala kilkadziesiat pln (nie pamietam juz dokladnie ale dostalismy wielgachna mape w formacie A1) no i potem zlozyc do gminy wniosek o warunki zabudowy.
Zeby zlozyc kompletny wniosek o warunki zabudowy musielismy tez otrzymac wczesniej przyrzeczenia dostaw mediow (prad- u nas Enea - 1 m-c oczekiwania i woda - tydzien oczekiwania i dali od razu projekt przylacza), napisalismy, ze bedzie przydomowa oczyszczalnia sciekow wiec kanaliza odpada, gazu nie ma wiec tez odpada.
SKladalismy 2 kopie mapy: 1) mape z narysowanym obrysem budynku (obrys byl na stronie biura arch. - i zrobilismy to sami od linijki i umiejscowienie tak mniej wiecej, 2) mapa bez rysunkow no i plus te przyczeczenia dostaw mediow.
We wzorze wniosku, ktory my wypelnialismy musielismy podac planowana wysokosc budynku (wiec musielismy wybrac projekt - gotowy z biura archon), wymiary (wzielismy z opisu ze strony biura, w decyzji jest maly zapas), podjazdy, oddzialywanie na srodowisko, ogrzewanie, scieki itd.itp. i decyzja o war. zabudowy byla wydawana mniej wiecej pod ten juz wstepnie wybrany projekt (jesli nam sie odwidzi to trzeba wystapic o zmiane warunkow zabudowy, do tej pory projektu nie kupilismy ale tez nam sie na razie nie znudzil).
Zlozenie wniosku bylo bezplatne bo dom jednorodzinny i osoby fizyczne, nie bedzie prowadzona dzialalnosc gosp. (wtedy wniosek byl platny ale nie byly to jakies ogromne kwoty).
Czas oczekiwania na warunki zabudowy u nas (kuj.-pom.) to 3 m-ce od zlozenia kompletnego wniosku.


inkageo

#13
Mapa do celów projektowych wykonana przez geodetę jest Ci niezbędna, tego nie ominiesz. Na niej projektant wrysowuje usytuowanie budynku, zagospodarowanie terenu i to jest potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. U nas taka mapa kosztuje minimum 500 zł.
Później na jej podstawie geodeta wytycza obrys budynku w terenie.
Imagine there is no hate

Kasia

iksa_nl o jezusicku  :crazy: to zes mnei pocieszyła lol
ale dzieki za obszerna odpowiedź ;)

no własnie ja wniosek o warunki zabudowy bedę musiała jakoś wypełnić, nie wiem jak bo dopóki nei dadza warunków to nie bedę robiła projektu :hmm:
ale mam nadzieje że w miarę ogólne informacje wystarca :knuje:
u nas ten wniosek jest chyba płatny :knuje: we wniosku w spisie załaczników widziałam chyba własnie jakąś opłate, chyba 107zł

inkageo

No ale to o czym napisałam to projektant robi po uzyskaniu przez Ciebie warunków zabudowy, bo musi je znać, żeby wiedzieć jak usytuować budynek.
Imagine there is no hate

Kasia

#16
inkageo ok to super :) czyli biore te mapę do celów projektowych od razu, na wazność 2 lata to się chyba wyrobimy ;)


Dodany tekst: 05 Gru 2011, 13:02:14

Cytat: inkageo w 05 Gru 2011, 13:00:18
No ale to o czym napisałam to projektant robi po uzyskaniu przez Ciebie warunków zabudowy, bo musi je znać, żeby wiedzieć jak usytuować budynek.

tak tak, teraz mamy brac tylko tę kopie mapy zasadniczej do tych warunków zabudowy

geodeta mnie namawia aby na zapas wziąć te drugą, do celów projektowych
i pytanie własnie było, brac na zapas, czy nie ;)

inkageo

#17
Ona jest aktualna pod warunkiem, że nic się nie zmieni w okolicy ;) Nie powstanie jakiś nowy budynek, nie będzie nowych przyłączy mediów itd. Ona ma pokazywać aktualną sytuację w terenie. Może być konieczny pomiar - jeżeli mapy w urzędzie nie są aktualne, albo jedynie opracowanie jej kameralnie (wtedy jest taniej).

Dodany tekst: 05 Gru 2011, 13:20:14

Nie musisz się z nią bardzo spieszyć, wykonanie to 2-3 tygodnie maksymalnie.
Imagine there is no hate

Kasia

Cytat: inkageo w 05 Gru 2011, 13:19:33Ona jest aktualna pod warunkiem, że nic się nie zmieni w okolicy wink Nie powstanie jakiś nowy budynek, nie będzie nowych przyłączy mediów itd. Ona ma pokazywać aktualną sytuację w terenie. Może być konieczny pomiar - jeżeli mapy w urzędzie nie są aktualne, albo jedynie opracowanie jej kameralnie (wtedy jest taniej).
a to widzisz, cenna informacja, sasiedzi się buduję i ich budynek moze jeszcze nie być naniesiony a lada dzień mogą go nanieśc i bedzie lipa :D
komórki muszą wyburzyć itd ;) wiec w tej sytuacji lepiej chyba sie wstrzymac i robic po kolei :hmm:
cholera nie wiem! bo my pewnie do architekta uderzymy jak tylko warunki zabudowy dostaniemy, pewnie za miesiąc, góra dwa :knuje:

co robić, co robić?

inkageo

Im więcej geodeta będzie musiał namierzać, tym więcej zapłacisz ;) Nie ma co się spieszyć ;)
Imagine there is no hate

Kasia


iksa_nl

W Warszawie tylko miesiac sie czeka na warunki zabudowy?
Cos krotko, zwlaszcza, ze urzad powinien przeprowadzic postepowanie adm., wyslac pisma do sasiadow, sasiedzi maja 2 tygodnie na wglad i zgloszenie uwag etc. no i uzgodnienia u nas byly z wydz. ochrony srodowiska i jeszcze jakies urzedy bo dwie dzialki dalej jest row melioracyjny.

My bralismy z nieduzej gminy i czekalismy 3 m-ce, ale to bylo juz ponad rok temu.

Proponuje terminy liczyc z duzym zapasem ;)

btw na ta pierwsza mape ze starostwa tez czekalam jakis tydzien, moze dwa.

Angie

Kasia ja się nie znam, ale moi znajomi budują się pod Warszawą, ale papierkologia zajęła im jakieś
3-4 miesiące.

Kasia

no wszystko tak pewnie sie zejdzie, jak nie dłuzej :(
bo pozwolenie na budowe trwa :(
co zrobić, trzeba krok po kroku składać, najgorsze jest to ze ja mam problem z wypełnieniem tych podstawowych wniosków lol pierwszy raz w zyciu siedze i dumam ;) jakaś masakra to jest lol

aniak1211

Cytat: Angie w 05 Gru 2011, 14:53:41papierkologia zajęła im jakieś
3-4 miesiące.
Niestety tyle to zajmuje:(
Przez to nie zaczelismy budowy w tym roku;)
Zanim dostalismy pozwolenie to budowlancy zlapali inna robote;D
Ale,co sie odwlecze....:)