Sernik Truskawkowy na biszkopcie

Zaczęty przez aja, 18 Cze 2011, 15:31:45

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aja

Polecam Biszkopt - proszty i szybki w przygotowaniu :)

• 3 jajka, oddzielnie żółtka i białka
• 1 szklanka cukru pudru
• 1/3 szklanki (50 g) mąki pszennej
• 1/3 szklanki (50 g) mąki ziemniaczanej

Krem:
• 250 g śmietankowego sera twarogowego (zmielonego jak na serniki) najlepszy do tego ciasta jest Rożek obojętnie już czy tłusty czy półtłusty.
• 3/4 szklanki cukru pudru
• 500 g serka mascarpone
• 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
• 2 łyżki soku z cytryny
• 3 łyżki mleka
• 1 łyżka wody różanej (niekoniecznie- ja nie dodałam)


Mus truskawkowy:
• 1 szklanka truskawek
• 5 łyżek cukru pudru
• 1 łyżka żelatyny

oraz:
• około 600 g truskawek (mi wyszło troszkę mniej)
• cukier puder i liście mięty do dekoracji

zabieramy się do pracy:
Biszkopt:
Formę o średnicy 21 cm z odpinaną obręczą posmarować masłem i oprószyć bułką tartą lub zmielonymi migdałami. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
Żółtka ucieramy  z połową cukru pudru na puszyto, w drugiej misce ubijamy  białka na sztywna pianę a pod koniec ubijania dodajemy resztę cukru pudru. Następnie łączymy ją z utartymi żółtkami a następnie z przesianą mąką pszenną i ziemniaczaną.
Masę wkładamy do przygotowanej formy i pieczemy przez około 30 minut, aż wierzch ciasta będzie złoty i chrupiący. Studzić przez 15 minut w formie, następnie wyjąć ciasto na kratkę i całkowicie ostudzić.

Krem: Mikserem ubijać śmietankowy ser twarogowy (najpierw go przeciskam) z cukrem pudrem, aż będzie gładki. Dodawać, w dość krótkich odstępach czasowych, po jednej łyżce ser mascarpone, cały czas miksując oraz resztę składników: ekstrakt z wanilii, sok z cytryny, mleko.

Jeśli mamy czas to robimy mus a jeśli nie tak jak ja - dodajemy dżem truskawkowy :D (to rozwiązanie też jest dobre)

Mus truskawkowy: Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Zmiksować blenderem truskawki z cukrem pudrem na mus, podgrzać w rondelku. Żelatynę rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody, wlać do rondelka z musem truskawkowymi i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Ostudzić.

Biszkopt przekroić poziomo na 2 części, dolną część ułożyć na paterze, rozsmarować na nim ostudzony i tężejący mus truskawkowy lub dżem. Założyć obręcz tortownicy i dookoła ustawić połówki truskawek. Resztę truskawek przekroić również na połówki i wyłożyć na spód, tak aby leżały jedna obok drugiej.(jeśli mamy małe truskawki to lepiej będzie wyłozyc je podwójnie czyli na posmarowny biszkopt np. dzemem nakładamy truskawki,masę serową a na nią ponownie truskawki :) albo na wierzch drugiego biszkoptu.  Przykryć kremem i drugim krążkiem biszkoptu. Posypać cukrem pudrem i wstawić do lodówki na minimum 1 - 2 godziny

TEraz bez problemu można kupić gotowy krem w wiaderkach 1kg na sernik ale obawiam się,że z takiego sera masa może wyjśc zbyt rzadka. Najczęściej kupiję taki jak w załączniku, ser mascarpone jeśli macie wybór to lepiej kupić włoski niż Piątnice Polską - niestety.
Masa serowa świetnie nadaje się także do deserów przygotowanych w pucharkach z owocami czy innych wypieków.


marax

#1
Pięknie . Kurcze nigdy nic nie pieklam myslisz ze mozna ryzykowac ? O co chodzi z tym serem jaki to ma być ?

Dodany tekst: 19 Cze 2011, 12:28:48

Co to jest ROŻEK ?

magoo

aż się zaśliniłam, wyglada pysznie i pewnie też tak smakuje

marax

ile stopni ma byc w piekarniku z biszkoptem ?


marax

Cytat: magoo w 19 Cze 2011, 14:28:19
maraxela 180 stopni

M mowi zebym dala spokoj bo będę wściekla caly dzien a nie bedzie nic do jedzenia :):)

magoo

maraxela rób będzie ok :)
a chcesz zrobić mus czy dasz dżem? bo dżem łatwiejszy, wg mnie ;)

aja

marax dasz rade - biszkopt nie ma bata aby nie wyszedł (jeśli masz ręczny mikser to pamiętaj aby widełki tylko były suche) postepuj według kolejności a wszystko Ci wyjdziie - najpier włącz piekarnik i przygotuj formę
potem miksuję pianę z białek na sztyno i dopiero jak jest prawie gotowa to dodaję cukier potem miksuję żółtka i mieszam pianę z białek łyżką drewnianą - delikatnie po jedej łyżce piany a na sam koniec łączę z mąkami - też delikatnie mieszam
No i co ważne zawsze dodajem pianę z białek do żółtek nigdy odwrotnie - bo może opaść a jak opadnie to biszkopt nie urośnie i wkłądamy do nagrzanego piekarnika - piekarnnik nastawiam góra/dół. I to wszystko po 30 min. studzę 5 min w uchylonym piekarniku, potem wyjmuję i studzę w formię z 10 min. (róznie to bywa) i zaraz wyjmuję z formy na kratkę do całkowitego wystudzenia :)

a ser - twaróg, wkleiłam zdjecie - dokładnie takiego rożka ale są róznych firm...

marax

#8
dobra robie najwyzej bedzie to 1 i ostatnie ciasto :)
musu nie robie dzem dam :)

Dodany tekst: 19 Cze 2011, 19:39:17

hellp my . ubilam te bialka na sztywno ale jak dodalam cukier to zrobila sie lejaca papa. tak ma byc ??

abkasia

no nie, powinnas powoli dosypywac cukru i ubijac bialka na sztywna piane, jak juz beda sztywne, czyli takie ,ze po przekreceniu miski do gory dnem nie wypadna, to przestrajesz juz krecic


abkasia

wg mnie za dlugo krecilas i za pozno cukru dodalas

aja

marax no jak ? co Ci nie wyszło?

Lwica

Aja a do biszkopta nie dajesz proszku do pieczenia w ogóle??   :hmm:
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

marax

#14
rosnie rosnie w piekarniku  :jupi:

aja

#15
nigdy
- większość wypieków nie potrzebuje proszków ani innych spulchniaczy

właśnie moja przygoda z wypiekami zaczeła się bo w ciąży z N. dostawałam potwornej zgagi między innymi od kupnych ciast - dlatego zaczełam piec sama i bez proszków,spulchniaczy,sztucznych dodatków ( prócz kolorów bo czasem do lukru dodawałam jak dekoracyjnie ciastka robiłam)

Dodany tekst: nie, 19 cze 2011, 18:23:39

marax tylko piekarnika przez te 30 min. nie otwieraj - choć mi troszkę opadnie zawsze i tak po wyłaczeniu ale to normalne :)  i tak dasz rade go przekroić na dwie a czasem trzy części :)

Dodany tekst: nie, 19 cze 2011, 19:24:15

Dorotka zobacz nawet na przepis Brawura na biszkopt - czy Jestynki nie wiem już któa go wklejała ale tam też nie ma proszku a rośnie i jest bardzo smaczny

marax

tylko ja ta blache chyba mam za duzą . Na pewno ponad 21 cm ma .............. hmmm moze byc ciezko przekroić

aja

#17
ten ze zdjęcia jest z formy o średnicy 23 cm - z większą do 26 cm też dasz rade a z jeszcze  więszką to faktycznie może być krucho

Lwica

Cytat: aja w 19 Cze 2011, 21:22:11marax tylko piekarnika przez te 30 min. nie otwieraj

o to jest złota zasada pieczenia biszkopta, pamiętam jak kiedyś moja mama o tym dawno mówiła i jakoś utkwiło mi w pamięci
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

marax

wiem wiem moja babcia mawiala ze dusza ucieka ;) CZYM WY TO PRZEKRAJCIE

aja

nozem do chleba ;D
możesz też nitką :)

zwierzatko_mojej_mamy

moja babcia tez zawsze nitka ;) najpierw nozem zaznaczala rowek do wsadzenia nitki i ciach ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

marax

#22
Ok przekroilam na 2 części . Tyle ze ja to będę robić jutro . Nie wyschnie mi on ? Mogłam nie przekrajac . . . Może czymś zawinac ?


Dodany tekst: 20 Cze 2011, 13:03:40

wyszlo mi jest piekny !!

jo_miekka


marax

ajI JEST ladniejszy :( Moj nie ma prawie  spodu. Za duza mialam chyba formę bo spod wyszedl mi bardzo chudy .