UMOWA DAROWIZNY NOTARIUSZ

Zaczęty przez aga1322, 04 Kwi 2011, 23:29:41

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aga1322

Czy w przypadku umowy darowizny ojciec -syn (działka rolna ) przy sporządzaniu aktu notarialnego  notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną 50% stawkę taksy notarialnej?
gnieszka

inkageo

Nie, tylko przy lokalu mieszkalnym.
Imagine there is no hate

aga1322

gnieszka

mada1981

a czy przy umowie darowizny trzeba powiadamiac urzad skarbowy, mimo ze osoba obdarowana jest w grupie która nie płaci podatku?

konwalia


inkageo

Wg mnie tak, ale zapytam później M.
Imagine there is no hate

Kata

mada1981 Trzeba powiadomić, jeśli darowizna przekracza 9000 z hakiem (darowizny i spadki sumują się w okresie 5-letnim). Jak się nie powiadomi  - jest na to miesiąc lub 6 miesięcy zależy kiedy darowizna/spadek miały miejsce - to się będzie płacić ten podatek, nawet jeśli jest się w grupie, która jest zwolniona z opłat. Bo warunkiem zwolnienia jest właśnie zgłoszenie tego do US. Robisz to bodajże na druku SD3, ale tu pewności nie mam bo to zależy od różnych rzeczy więc najlepiej podejść do US i zapytać lub zadzwonić.
Pozdrawiam

Kata

mada1981

#7
dzieki dziewczyny  :beer: :beer: :beer:

a zglasza sie normalnie w miejscu zamieszkania czy tam gdzie jest polozona nieruchomosc?

Kata

Aaa i jeszcze mi się przypomniało, że jeśli robisz darowiznę/spadek notarialnie to często notariusz składa za Ciebie papiery do US i wtedy Ty tego nie musisz robić. Sprawdźcie więc czy Wasz notariusz już tego nie zrobił za Was, bo jeśli tak to nie musicie sami tego składać.
Pozdrawiam

Kata

feeling.good

Cytat: mada1981 w 05 Kwi 2011, 09:46:12
dzieki dziewczyny  :beer: :beer: :beer:

a zglasza sie normalnie w miejscu zamieszkania czy tam gdzie jest polozona nieruchomosc?

w przypadku spadku zgłasza się tam, gdzie położona jest nieruchomość, przy darowiźnie zapewne podobnie

emcia

Cytat: Kata w 05 Kwi 2011, 09:47:09
Aaa i jeszcze mi się przypomniało, że jeśli robisz darowiznę/spadek notarialnie to często notariusz składa za Ciebie papiery do US i wtedy Ty tego nie musisz robić. Sprawdźcie więc czy Wasz notariusz już tego nie zrobił za Was, bo jeśli tak to nie musicie sami tego składać.
otóż to
a już mnie wystraszyłyście, że zalegam kilka lat
;)