Co każdy człowiek wiedzieć powinien?

Zaczęty przez rudasekawf, 21 Sty 2011, 10:23:00

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

konwalia

nie czytałam całego wątku, ale tak mi się nasuwa, że dla większości wiedza elementarna to historia, geografia, matematyka
jakoś o biologii, chemii mysli się, że mozna zsunąc na drugi tor
ja się akurat z tym kompletnie nie zgadzam

i w sumie mi to rybka, jak ktoś ma braki w wiedzy, a za to potrafi się kulturalnie zachować i porozmawiać nie kalecząc języka polskiego

marax

#101
chemia jak chemii ale bez biologii trudno zrozumieć samego siebie :)

Kasia

Cytat: maraxela w 24 Sty 2011, 10:27:32kasia to chyba syndrom duzego miasta
mi sie wydaje że to kwestia wychowania

ja zawsze mówiłam dzien dobry sąsiadom, jak mi się zapominało to mi mama przypominała ;)

ale mój D. był bardzo zdziwiony, jak po przeprowadzce do mnei moi sasiedzi zaczeli mu mówić dzień dobry i zagadywać, bo jak to? sąsiad, obcy człowiek to wróg, który chce wyciagnąć informacje aby plotkowac i obgadywać - niestety tak mojego D. wychowała tesciowa - teraz ona się dziwi ze mój D. tak chetnie z sasiadami rozmawia, że jak to ;) i widzę że takie wychowanie odosobnone nie jest :(

nionczka

#103
A mi ani chemia, ani biologia ani fizyka do zycia nie sa potrzebne. I od innych tego tez nie wymagam.
Najgorsze sa dla mnie braki w wiedzy, ktore utrudniaja kontakty z innymi ludzmi. Np. brak widzy na temat jezykow, kultur, religii, podstawowej geografii. Jak mam kontakt z ludzmi, lubie wiedziec skad sa, w jakim jezyku mowia, w co wierza. A co to jest Saturn, Jowisz, etc. nie jest mi do niczego potrzebne.

Dodany tekst: 24 Sty 2011, 11:30:14

Uwazam, ze bardzo wazna jest wiedza na temat ekonomii na poziomie zarzadzania budzetem domowym. Ile mniej problemow ludzie by mieli gdyby cos na ten temat wiedzieli.

I jeszcze podstawowa wiedza nt. zdrowia, seksu, profilaktyki.
reszta to w sumie encyklopedyczne smieci, mozna sparwdzic jesli zajdzie taka potzreba
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

Cytat: nionczka w 24 Sty 2011, 11:27:31A mi ani chemia, ani biologia ani fizyka do zycia nie sa potrzebne. I od innych tego tez nie wymagam
nionczka ja się w pełni zgadzam, ze nie są potrzebne
tylko nie rozumiem zarzutu, że ktoś nie zna dat jakiś tam wydarzeń historycznych, a już może nie wiedzieć co to jest hmm mitochondrium

nionczka

Cytat: konwalia w 24 Sty 2011, 11:32:45
nionczka ja się w pełni zgadzam, ze nie są potrzebne
tylko nie rozumiem zarzutu, że ktoś nie zna dat jakiś tam wydarzeń historycznych, a już może nie wiedzieć co to jest hmm mitochondrium

Daty historyczne tez nie sa wazne moim zdaniem (choc sama znam duzo).
Wazne, zeby znac kilka podstawowych, ale nawet nie dla samych dat, a wydarzen i mechanizmow.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

A ja nie wiem, co każdy wiedzieć powinien, brak mi takiej wiedzy :D
Imagine there is no hate

zuzia

Cytat: inkageo w 24 Sty 2011, 11:36:08
A ja nie wiem, co każdy wiedzieć powinien, brak mi takiej wiedzy :D
może, że żyrafa pomimo długiej szyi ma tyle samo kręgów co człowiek? :D

goga

Cytat: nionczka w 24 Sty 2011, 11:27:31I jeszcze podstawowa wiedza nt. zdrowia, seksu, profilaktyki.


czyli biologia ;)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

salsa

Cytat: konwalia w 24 Sty 2011, 11:32:45tylko nie rozumiem zarzutu, że ktoś nie zna dat jakiś tam wydarzeń historycznych, a już może nie wiedzieć co to jest hmm mitochondrium
ale ktos ci to zarzucil ???
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

rubin04

Kasia, no coś w tym jest.. jak mieszkałam w "wielkiej płycie", 11 pieter, (mieszkałam od dzieciństwad o lat 25) to wszyscy sąsiedzi sie znali,
nawet na świeta była zrzutka na choinkę którą w bramie się stawiało, na dole, przy windzie, i był stoliczek i opłatek tam (!) by jak się sąsiedzi przy windzie spotają to mogli sobie życzenia złożyc!

No że już o wzajemnym przypilnowywaniu dzieci nie wspomnę.

Teraz mieszkam w 7-piętrowcu i staram sie mieć kontatkt z sasiadami, ale to już nie to samo, znam z wiedzenia kilku, czasem coś zagadamy, ale np. M. to dziwi - no ale on dzikus z domku jednorodzinnego, w nie "blokers" ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

tez to zauwazyłam - dawno temu w bloku z wielkiej płyty, gdzie mieszkałam z rodzicami było 14 klatek (4 piętrowy) i wszyscy sie znali mowili dzien dobry rodzice mieli kilka zaprzyjaźnionych rodzin chodziło sie na imieniny pilnowało dzieci na wzajem dzieciarnia bawiła sie razem rpzed blokiem , razem sie dbało o ogrodki, niektóre siasiadki piły razem kawe przed blokiem - kazy wiedział, ktore dziecko czyje, czyj samochód - wszystko

teraz u mnie w bloku znam sie z kilkoma sasiadami, niby sa te grile blokowe itp ale całej masy ludzi nie znam, nie wiem nawet czy ten ktos tu mieszka czy nie
moi rodzice na swojej ulicy znaja domy, sąsiadów, rozmawiają w ogródkach - ale to jest pokolenie tamtych blokowców, ktorzy pobudowali domy....
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

konwalia

Cytat: salsa w 24 Sty 2011, 12:26:14
ale ktos ci to zarzucil ???
nie salsa, ale tu padlo, ze powinno się znać podstawowe daty
no to ja uważam, ze powinno się wiedziec co innego ;)

i nadal uważam, ze kultura i umiejętnośc rozmowy w ojczystym języku sa wazniejsze niż wiedza

salsa

#113
Cytat: konwalia w 24 Sty 2011, 13:20:21nie salsa, ale tu padlo, ze powinno się znać podstawowe daty
no to ja uważam, ze powinno się wiedziec co innego wink
a to ja nie uwazam - daty nie sa konieczne, moze tylko wiedzieć, ze chrzest był rpzed II wojna :D

uważam, ze sie powinno w zarysie znac historie swojego kraju - tak jak pisałam podstawowe wydarzenia :)

i zanim znowu bedzie ze czemu o histroii : nawiazałam do wypowiedzi Konwalii ;)

ale wiedza ogolna z róznych dziedzin jest wskazana: np. warto umiec liczyć oraz wykonywać podstawowe matematyczne rownania (dodawanie, odejmowanie, policzyć pod kreskę, pomnożyć podzielić, wyciągnąć procent, policzyć średnią - to sie przyjade w zyciu) z kazdej dziedziny mozna takie minimum wymienić :)



Dodany tekst: pon, 24 sty 2011, 13:30:38

Cytat: konwalia w 24 Sty 2011, 13:20:21i nadal uważam, ze kultura i umiejętnośc rozmowy w ojczystym języku sa wazniejsze niż wiedza
ale to tez jest wiedza - tylko dotyczy jednej  dziedziny :)

poza tym zeby nie bac sie innych kultur tez trzeba mieć wiedzę - moja babcia np uważa, ze murzyn pochodzi od diabła więc sie go boi, homoseksualista jest nieczysty i potępiony przez Boga, teoria powstania swiata to dla niej bluźnierstwo - dobrze, ze nie pada na kolana jak jest burza - tu wie, ze to tylko wyładowania atmosferyczne a nie nieznane zjawisko, ktore pewnie jest wynikiem boskiego gniewu.............
tym sie własnie objawia brak wiedzy :)  
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

nionczka

Cytat: goga w 24 Sty 2011, 12:22:49Cytat: nionczka  Dzisiaj o 11:27:31
I jeszcze podstawowa wiedza nt. zdrowia, seksu, profilaktyki.


czyli biologia

No niby tak, ale taka, której ja osobiscie nie uczylam sie w szkole. Ja sie zalapalam na budowe pantofelka a dalej nie wiem co to jest. Albo rozmnazanie mchu. Lepiej by uczyli jak ten mech na trawniku wytepic.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

errata

u nas tez zawsze mówi się "dzien dobry". Wszyscy sie znają, pomagamy sobie nawzajem. Ale od jakiegoś roku mamy nowego sąsiada ze śląska (i nie zebym miała coś do pochodzenia, bo raczej ze śląska zanm samych bardzo fajnych ludzi ;) ) i kompletnie nie potrafią się zintegrować z nami, a wrecz sami izolują, na dodatek kradnie drzewka i jak sam mówi "kradzieone lepiej sie przyjmuje"  :padam: :padam:

salsa

#116
Cytat: nionczka w 24 Sty 2011, 13:38:26Albo rozmnazanie mchu. Lepiej by uczyli jak ten mech na trawniku wytepic.
alez uczyli :D mech jak uczyli lubi kwaśną ziemię - to wiemy w biologii
a z chemii ze trzeba zastosować wapń, co zobojętni nam ph ziemi  :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

salsa

Cytat: nionczka w 24 Sty 2011, 13:38:26No niby tak, ale taka, której ja osobiscie nie uczylam sie w szkole. Ja sie zalapalam na budowe pantofelka a dalej nie wiem co to jest.
to u nas doszło do człowieka i na to było   poświęcone bardzo duzo czasu - pantofelek był na 1. zajęciach :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

inkageo

Bo jeszcze zrobi się z tego wątek - kto jest najmądrzejszy z całej wsi :D :D
Imagine there is no hate

salsa

Cytat: inkageo w 24 Sty 2011, 13:46:34
Bo jeszcze zrobi się z tego wątek - kto jest najmądrzejszy z całej wsi :D :D
poki co to jest wspominkowy z czasów mieszkania w bloków i sposobów nauczania biologii :D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

magdalinska

Cytat: inkageo w 24 Sty 2011, 13:46:34
Bo jeszcze zrobi się z tego wątek - kto jest najmądrzejszy z całej wsi :D :D
haha :D

goga

Cytat: nionczka w 24 Sty 2011, 13:38:26No niby tak, ale taka, której ja osobiscie nie uczylam sie w szkole.


a to dziwne - bo jak uczę 19 lat to tego uczyli

i jak sama się uczyłam to zdrowiu też było, o seksie mniej ;)

no i o mchu - na chemii i geografii - to co mówiła Salsa też jest :)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

salsa

#122
goga :beer: :beer:
no własnie, u mnie był taki program nauczania, na tej mojej wsi :D

Dodany tekst: pon, 24 sty 2011, 14:18:40

Cytat: goga w 24 Sty 2011, 14:13:33o seksie mniej wink
u mnie o seksie było duzo - Pani od Biologii (nasza wychowawczyni) to była super laska, ktora nie miała żadnych problemów zeby z nami o tym gadac. mielismy zajebiste godziny wychowawcze :) organizowała nam tez wyjazdy nad jezioro - na weekend z psychologiem - było duzo fajnych zajęć. poszła tez z nami na imprezę po odebraniu matur, troszkę sie spiła :)  bardzo dobrze ją wspominam  
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

marax

Cytat: salsa w 24 Sty 2011, 13:42:18
alez uczyli :D mech jak uczyli lubi kwaśną ziemię - to wiemy w biologii
a z chemii ze trzeba zastosować wapń, co zobojętni nam ph ziemi  :)
coz za wiedza gratuluje

salsa

#124
Cytat: maraxela w 24 Sty 2011, 14:20:42
coz za wiedza gratuluje
o co ci chodzi????? nionczka twierdzi, ze nie było w szkole wiec mowie ze było - czytaj rozmowe dokładniej
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)