Co każdy człowiek wiedzieć powinien?

Zaczęty przez rudasekawf, 21 Sty 2011, 10:23:00

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rudasekawf

Witam Was,
do założeni tego wątku nakierowały mnie ostatnie rozmowy z kilkoma osobami. Mianowicie, w rozmowie pojawiło się stwierdzenie "no jak to nie wiesz przecież każdy to powienien wiedzieć.." chodziło o język urzędowy w Lichtensteinie :) zaczęłam się zastanawiać czy np ten nieszczesny lichtenstein rzeczywiście jest wiedzą elementarną naprzykad. :blush: :blush: Co według Was każdy pownien wiedzieć :) zobaczymy jak sie ludziska różnią między soba czy raczej zgodnie :P :thankyou:

rilla

hehe ja kiedyś byłam w szoku, ze mój maz nie potrafi narysowac klucza wiolinowego na pięciolinii. Byłam przekonana, ze każdy to potrafi:)

cumberland

znam jednego historycznego ignoranta
nie wie kiedy był chrzest Polski, II wojna światowa...

inteligentny, wykształcony człowiek a tu jednak wstyd...


rudasekawf

Cytat: cumberland w 21 Sty 2011, 11:03:58znam jednego historycznego ignoranta
nie wie kiedy był chrzest Polski, II wojna światowa...

właśnie o czym takim mówię :)

Cytat: cumberland w 21 Sty 2011, 11:03:58inteligentny, wykształcony człowiek a tu jednak wstyd...
Właśnie w tym kontekście czasem mysle, że pomiomo skończonych studiów człowiek z czasem głupieje jak nie używa pewnej wiedzy - nawet tej podstawowej.. i wychodzi to w krępujących sytuacjach.


Postanowilismy z M. ostatnio, że jak już włączymy tv to postaramy sie czasem cos edukacyjnego obejrzeć bo z czasem ulatują nam informacje i standardowo ...mam to na końcu jezyka :)

uwierzcie lub nie, że wczoraj rozmawialiśmy o odkryciu Ameryki (Kolumb, Indie itp)  i musieliśmy przypomnieć kiedy to było wogole bo kojarzyliśmy wiek i nic wiecej :) w sumie to wydaje mi się, że to wiedza taka podstawowa :)

salsa

ja uwazam ze ignorancją jest fakt, ze ludzie nie znają państw, stolic - nie mowie ze wszystkich państw, ale przynajmniej wiekszości
mowie koleżance ostatnio, ze lecimy do Barcelony - a ona o tak tak byłam tam, to jedna z najpiękniejszych Europejskich stolic....... hmmmmm ciekawe 
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

errata

Cytat: salsa w 21 Sty 2011, 11:28:41ja uwazam ze ignorancją jest fakt, ze ludzie nie znają państw, stolic - nie mowie ze wszystkich państw, ale przynajmniej wiekszości
mowie koleżance ostatnio, ze lecimy do Barcelony - a ona o tak tak byłam tam, to jedna z najpiękniejszych Europejskich stolic....... hmmmmm ciekawe

własnie to miałam napisać :D Przynajmniej europejskie powinno się znać, a reszte chociaż kojarzyć gdzie sie znajdują ;D

jo_miekka

jak dla mnie każdy człowiek powinien umieć napisać proste pismo urzędowe
i powinno się tego uczyć w szkołach moim zdaniem

każdy powinien wiedzieć, że punktualność to nie cnota specjalna, ale norma

a jeśli chodzę faktycznie o wiedzę: ważne by wiedzieć, ale najważniejsze, by wiedzieć, gdzie sprawdzić!!!

jo_miekka

Cytat: golinda w 21 Sty 2011, 12:45:13
to jest tylko kwestia kulturowa i w krajach południowych możesz umówić się między 14 a 16 i spokojnie spóźnić się godzinę, ale już np. w Austrii lepiej być minutę przed ;)

ok, powinnam doprecyzować, że chodzi mi o pracę ;)

magoo

Cytat: jo_miekka w 21 Sty 2011, 12:45:13

a jeśli chodzę faktycznie o wiedzę: ważne by wiedzieć, ale najważniejsze, by wiedzieć, gdzie sprawdzić!!!
zgadzam sie  :beer:

jo_miekka

Cytat: golinda w 21 Sty 2011, 12:59:09
e tam, wiadomo, że sekretarka/recepcjonistka się spóźniać nie może, ale osoba na samodzielnym stanowisku to zupełnie co innego

to zależy jak ma określone godziny pracy i na jakim stanowisku, nawet jeśli samodzielnym


Kasia

Cytat: golinda w 21 Sty 2011, 12:45:13ja na geografii gospodarczej miałam egzamin z państw, stolic, położenia geograficznego i na dodatek określenia, czy i czyją kolonią były
mnie w dzieciństwie tata odpytywał ze stolic i co? guzik mi zostało ;)

salsa

#12
dziewczyny mnie nie chodzi o to ze osoba z Europy ma znac stolice wszystkich nawet najmniejszych państw po drugiej stronie globu i na odwrót, ale sorki nie uważam, zeby należało szczycić sie tym, ze sie wie gdzie szukac nazwy stolicy Hiszpanii Irlandii czy Estonii :D :D jest pewna wiedza elementarna, którą trzeba miec bez szukania po atlasach ;)

z napisaniem pisma sie zgadzam i szkoda, ze tego nie uczą w szkołach bo juz nie raz miałam do czynienia z osobami, który sie wydaje , ze wiedzą - a kwiatki są nie z tej ziemi
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zwierzatko_mojej_mamy

a ja nie wiem co kazdy wiedziec powinien ;) to co lubi ? :> chociaz wtedy duzo ludzi mogloby sie zbuntowac i przestac sie uczyc liczenia, a to glupie by bylo - wiedza nieuzywana zanika i co z tego, ze bylam laureatem olimpiady z geografii i historii jak teraz jakby mnie kto zapytal o autralie (a pamietam, ze wszystko, co jej dotyczy znalam w nocy o polnocy) to teraz wiem tylko jaka jest stolica, a reszta wyparowala.. tak samo z obliczeniami jakichs slonc, poludnikow, szerokosci - no nie pamietam nic a nic, a tez moglam liczyc na wyscigi z zamknietymi oczami. ja nie jestem w stanie powiedziec, co uwazam, ze kazdy powinien ;) teraz nie lubie ani geografii , ani wydarzen ze swiata az tak bardzo sluchac, takze jak mam sobie utrwalac np te stolice? codziennie sprawdzian przed spaniem? :>
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

errata

Zgadzam się z Slasą, zdarzyło mi sie spotkać z osobami, które nawet nei wiedziały z jakimi państwami sąsiadujemy  :padam: :padam: Stolice Europy uważam, że powinno się znać. A reszte chociaż państwa kojarzyć na jakich kontynetach leżą - przynajmniej te większe.

Co do pism urzedowych również się zgadzam, bo czasami dramat.

salsa

to prawda, ze sporo wiedzy ulatuje z głowy, ale jednak cos tam zostaje (przynajmniej mam taka nadzieję ;) )
Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 21 Sty 2011, 13:20:51takze jak mam sobie utrwalac np te stolice? codziennie sprawdzian przed spaniem? :>
hmmm a to bez utrwalania nie pamiętasz co jest stolicą dajmy na to Austrii ?? :D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zwierzatko_mojej_mamy

austrii wiem, ale przyznaje sie bez bicia, ze estonia moglabys mnie zabic ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

salsa

Zwierzu - Tallin :) miałam koleżankę na studiach stamtąd - mowiła, że piekne miasto :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

errata

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 21 Sty 2011, 13:20:51np te stolice? codziennie sprawdzian przed spaniem? :>

no nie robie żadnych sprawdzianów, a je znam. Pewnie, że wiele wyparowało z wiedzy, którą kiedyś miałam, ale jakoś te stolice mi zostały ;D oglądając lub czytając wiadomości często się o nich słyszy.

zwierzatko_mojej_mamy

#19
salsa no przeciez juz se wyguglalam i moze jakbym myslala z 10 minut to bym to wymyslila, ale nie dam se nic uciac ;)

Dodany tekst: 21 Sty 2011, 13:31:49

Cytat: errata w 21 Sty 2011, 13:28:16
oglądając lub czytając wiadomości często się o nich słyszy.
no i dlatego napisalam wyzej - nie lubie geografii i nie sledze wydarzen z europy jakos szczegolnie, albo zwracam uwage na inne informacje poza zdaniem "w stolicy estonii tallinie blablabla" - nie wiem, nie prowadze badan nad moim sposobem zapamietywania badz ignorowania czesci wiadomosci uslyszanej ;) poza tym nie wiem, kiedy ostatnio slyszazlam wlasnie zdanie pt "w tallinie, stolicy estonii" ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

feeling.good

Cytat: golinda w 21 Sty 2011, 12:45:13
hahaha! wiesz, ile na świecie jest państw?
ja na geografii gospodarczej miałam egzamin z państw, stolic, położenia geograficznego i na dodatek określenia, czy i czyją kolonią były
i nie wiem, ile do dzisiaj pamiętam, ale może z 10%

heh...pamiętny egzamin z geografii politycznej :) Uwielbiałam to i byłam jedyną osobą na roku, która znała wszystkie stolice, a teraz...neistety nie pamiętam :(


rilla

#21
hm ze stolicami jest roznie, mój maz czasami ma problem gdy grmay w państwa miasta, ale ja np. jestem totalną ignorantką jezeli chodzi o elektrykę czy informatyke. Kiedys cos takiego strzeliłam, ze smial sie ze mnie pół dnia. Mnie to po prostu nie interesuje, ale powinnam w sumie cos pamietac z fizyki z lo

Dodany tekst: 21 Sty 2011, 13:33:21

Cytat: feeling.good w 21 Sty 2011, 13:32:05
heh...pamiętny egzamin z geografii politycznej :) Uwielbiałam to i byłam jedyną osobą na roku, która znała wszystkie stolice, a teraz...neistety nie pamiętam :(


ja jak byłam mała uczyłam sie wszystkich stolic na pamietac, pamietam teraz te w europie (ale sie pozmeiiały przez 15 lat:) i obu ameryk, ale azja afryka wyparowała

zwierzatko_mojej_mamy

a chcialam jeszcze tylko zaznaczyc, ze uwazam, ze jestem osoba, ktora musi, ale to musi wyguglac sobie do konca kazda informacje, ktorej nie rozumie albo nie doslyszala, ale najwyrazniej nie tyczy sie to wszystkiego ;) chociaz nie - nawet ten glupi tallin teraz sobie wyguglalam, zeby nie byc idiota stolicowym ;) ale mimo wszystko albo wylatuje szybciej ze lba albo w ogole w nim nie laduje jako zbedna jesli dotyczy wiedzy, ktora z zalozenia mnie malo obchodzi ;)  natomiast do dzis wiem co to jest dugong, bo mi sie to podobalo ;D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

errata

#23
Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 21 Sty 2011, 13:29:18no i dlatego napisalam wyzej - nie lubie geografii i nie sledze wydarzen z europy jakos szczegolnie, albo zwracam uwage na inne informacje poza zdaniem "w stolicy estonii tallinie blablabla" - nie wiem, nie prowadze badan nad moim sposobem zapamietywania badz ignorowania czesci wiadomosci uslyszanej

No ja tez nie oglądam, ostatni raz oglądałam czytałam może ze 2 miesiące temu. Mimo to po prostu pamietam. Może tak samo jak wiele osób pamięta inwokacje ;D

Dodany tekst: 21 Sty 2011, 13:44:10

Cytat: rilla w 21 Sty 2011, 13:32:09powinnam w sumie cos pamietac z fizyki z lo

z fizyki to myśle, że warto pamiętać iż woda jest przewodnikiem  ;)

salsa

Cytat: golinda w 21 Sty 2011, 13:35:38

my w LO mieliśmy i to sporo czasu babeczka poświęciła na ten temat
zastanawiam sie na jakim by to miało byc przedmiocie - polski? wos?
u nas lekcje z wosu prowadzi historyk, ktory nie miał pojecia co z tym robi wiec czytaliśmy konstytucje i z tego były klasówki
mnie w domu rodzice nauczyli :)

ale takie zajęcia : podstawy prawa, gdzie czego szukać, mniej wiecej chociaż, jakies podstawy założenia własnej działalności, pisanie podań, odwołań etc czytanie umow najczęściej używanych w codziennym   życiu , jakies podstawy z podatków itp - to by było z pewnością z pożytkiem :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)