Wakacje z niemowlakiem za granicą - porady

Zaczęty przez elve, 31 Lip 2010, 21:14:00

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aja

jak się ma troszkę czasu to może warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

nionczka

Cytat: aja w 01 Sie 2010, 22:31:41jak się ma troszkę czasu to może warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

A nie daja od reki? W ES tak.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aja

od ręki ? nie wiem jutro się dowiem :) bo jadę wyrobić wydawało mi sie,że się troszkę czeka

goga

czeka się długo w kolejce - ale dwa lata temu od razu do ręki dawali
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

nionczka

Lo matko, niby ten sam dokument a jakie roznice. Ja juz 4 razy wyrabialam chyba (w tym tez Irene) i zawsze bylo od reki. Co kraj to obyczaj.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aja

nionczka doczytałam tylko że powinni od ręki ale w sezonie może to troszkę jednak trwać - zobaczymy
u nas nic nie ma normalnie ;D

rubin04

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magoo

ja sobie chcialam ta karte wyrobic w pl przed wyjazdem tutaj i jak zobaczylam ogromny formularz, glupie pytania w stylu gdzie, po co i na ile jade to mi sie odechcialo i dalam sobie spokoj
jakis czas pozniej, juz w uk postanowilismy z P, ze jednak wyrobimy i niezle sie zdziwilam, ze tutaj wystarczylo podac imie, nazwisko, adres i nr ubezpieczenia
wszystko zalatwialo sie przez internet, a po paru dniach karta przyszla do domu

elve

trzeba jakieś zaświadczenie o zatrudnieniu? rmua?

Lwica

Cytat: elvelve w 01 Sie 2010, 23:08:38
trzeba jakieś zaświadczenie o zatrudnieniu? rmua?

Tu masz storne NFZ http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6  poczytaj jak załatwić dokładnie.
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

aja

wypełniasz wniosek (do pobrania w necie)
druk RUMA lub legitymację/dowód wpłaty składki 
dla dziecka druk ZCZA/ZCNA (zgłoszenie do ubezpieczenia)

foszek


jestynka

#37
warto wziąść dla Ani biała ,bawełnianą bluzkę z długim rekawem, spełnia dwie funkcje chroni od słonca,albo od wiatru,zimna.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

#38
elvelve ja brałam dla Michała (miał 8 miesięcy)
- kocyk
- pampersy
- pieluchy do pływania (huggisy)
- słoiczki
- mleko
- kaszkę
- kubek metalowy do podgrzania wody
- grzałkę
- łyżeczkę
- butelki
- kilka małych, niezajmujących miejsca zabawek
- kosmetyki
- leki przeciwgoraczkowe i przeciwbiegunkowe (nam się nie przydały ale zawsze ze soba biorę)
- wózek spacerowy
na miejscu kupowalismy dla niego tylko wodę
i zabawki do wody


teraz planuję zabrać tylko mleko i kaszkę
+ łózeczko turystyczne bo młody za mobilny ;) Juz jak miał * miesięcy to nam łózeczko brakowało ;) te hotelowe to był sf i malaria wiec nie korzystalismy ;)



a z ciuszków to bodziaki, bodziaki, bodziaki z krótkim rekawem i z długim też ochrona przed słoncem) czapka z ochrona na karczek

aja

faktycznie karte dostajesz od ręki ale warto pojechać do NFZu z samego rana bo czekaliśmy prawie 2 h na swoja kolej (przedemną było 100 osób-a byłam w południe)

Kasia

Cytat: aja w 04 Sie 2010, 14:58:02
faktycznie karte dostajesz od ręki ale warto pojechać do NFZu z samego rana bo czekaliśmy prawie 2 h na swoja kolej (przedemną było 100 osób-a byłam w południe)

oj tez tyle czekałam :(

justynaaaa2

ja byłam jakoś w lutym czy marcu to miałam chyba z 5 osób przed sobą, no ale wiadomo że teraz sezon urlopowy więc dużo więcej osób wyrabia  :crazy:

aja

my w tym czasie załatwiliśmy dwie inne rzeczy i zjeliśmy obiad więc jak wróciłam(choć już biegiem) to jeszcze 10 min. czekałam
ale własnie rano ponoć jest spokojniej i mniej ludzi (w sezonie)

rubin04

Cytat: Kasia w 02 Sie 2010, 13:00:13teraz planuję zabrać tylko mleko i kaszkę
i chyba pieluchy? Nie załamuj mnei ze M. juz bez pieluchy!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aja

a spacerówke jak się traktuje? jako bagaz podreczny czy ... no właśńie?

fasolka1980

aja ja podjezdzalam pod samolot i oddawalam przed wejsciem na poklad. potem od razu odbieralam

rubin04

Aja, ja jak latałam z P. to oprócz spacerowki miałam wielka torbę z ubarnkami, pieluszkami, jedzeniem itd dla niego wiec w terorii miałam juz 2 szt. podręcznego. Ale miałam jeszcze swoja torebkę, wiec niby 3 szt. Nikt nie zwracał na to uwagi, wszędzie traktowano nas super.

Polecam IBERIĘ - te linie dają dziecku prawo do własnego bagazu (chyba 23 kg) mimo że leci na bezpłatnym bilecie.

A, no i co zabawne - wiecie że w Iberii na pokładach ich samolotów nie ma rzedów nr 13? :D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

#47
Cytat: rubin04 w 04 Sie 2010, 15:24:46
i chyba pieluchy? Nie załamuj mnei ze M. juz bez pieluchy!




pisałam tylko o jedzeniu :D pieluchy, kosmetyky oczywiscie biorę :D
na odpieluchowanie jeszcze nie ma szans :D

Dodany tekst: 05 Sie 2010, 09:09:54

Cytat: aja w 05 Sie 2010, 09:30:08
a spacerówke jak się traktuje? jako bagaz podreczny czy ... no właśńie?

spacerówka absolutnie nie jest traktowana jako bagaż i nie wchodzi w skład tych kg
oczywiście nalepkę begazową nakleją aby jak się wózek zgubi czy co dojść którym lotem i czyja to własność :D

podobna sytuacja jest z wózkiem inwalidzkim, jest to przedmiot niezbędny do poruszania sie więc nikt tutaj problemów nie robi :)

Dodany tekst: 05 Sie 2010, 10:10:38

Cytat: fasolka1980 w 05 Sie 2010, 10:32:46aja ja podjezdzalam pod samolot i oddawalam przed wejsciem na poklad. potem od razu odbieralam
tak z reguły jest, w niektórych przypadkach wózek ląduje na tasmie razem z innymi bagazami.

nionczka

#48
Zalezy do linii, ale zazwyczaj na dziecko mozna miec dodatkowa torbe w kabinie a wozek w ogole nie wchodzi w te wyliczenia wagowe. Oddaje sie przy wejsciu do samolotu i odbiera po wyjsciu.

W Lufthansie jest 10 kg dodatkowego bagazu na dziecko bez biletu i bagaz podreczny. Najlepiej sprawdzic co daja konkretne linie bo to roznie bywa.

Dodany tekst: 05 Sie 2010, 11:31:09

Cytat: Kasia w 05 Sie 2010, 11:07:09tak z reguły jest, w niektórych przypadkach wózek ląduje na tasmie razem z innymi bagazami.

to mi sie nie zdarzylo nigdy
Ale zdarzyl mi sie odbior nadanego maxi cosi wsrod bagazy niewymiarowych. czyli czasem lepiej sie nie denerwowac jak sie nada wózek czy fotelik a potem nie wychodzi.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

oficjalnie wózek nie jest wliczany + mozna mieć podreczny na dziecko

ale jak bylismy w Egipcie to się okazało że na Michałowym bilecie było wpisane 20kg bagazu :) szkoda tylko że dowiedziałam się o tym na lonisku :( bo oficjalna wersjka była taka że infant leci bez miejsca siedzacego i bez bagażu