14 dniowa "opieka" dla ojca dziecka (po narodzinach dziecka)

Zaczęty przez vobi, 01 Lip 2010, 10:02:21

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vobi

Pytanie z czystej ciekawosci, po przeczytaniu dyskusji na strefie ciazowej (i oczywiscie wtraceniu swoich 3 groszy) ;D

Angie


Kasia


vobi

Kasia ale nie chcieliscie czy nie bylo takiej mozliwosci?

martullek

no to się wypowiem: miałam poród sn. w szpitalu przy wypisie powiedzieli mi, żeby rozmawiać ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli jest ze szpitala w którym się rodziło. zadzwoniłam do niego, przejął się, że skoro chcę to zwolnienie to coś jest nie tak, na co odpowiedziałam, że jestem bardzo słaba, ale generalnie nic mi nie jest, no i zwolnienia nie wypisał (dodam, że to jest mój znajomy lekarz, kolega mojego taty z podstawówki). na moją odpowiedź, że słyszałam, że to jest powszechne, że się dostaje także i po sn, powiedział, że wcale nie. mąż poszedł więc do naszej przychodni do internisty, dostał zwolnienie na tydzień, więcej mu kobieta nie chciała wypisać.

wrobelek0403

ja co prawda niezainteresowana, ale w temacie jestem, bo siostra kolezanki z pokoju miała z tym ogromne problemy.

w szpitalu nie chcieli jej dac, bo cyt "dają tylko po cesarce" i odesłali do gina.

jej gin sie wykrecił, mowiac ze to robi szpital. to samo lekarz rodzinny.

dostała w koncu w medicoverze od lekarza u ktorego była raz na usg 4D !!!!!

Dodany tekst: 01 Lip 2010, 10:25:44

acha, dodam ze razem tu szperałysmy w przepisach, wywdzwaniałysmy do ZUSu, zeby sie dowiedziec jak to jest.

ona miała bardzo ciezki porod, i to nie była tylko kwestia osłabienia, tylko na prawde wrecz obrazen po-porodowych. wiec w zusie powiedzieli, ze nalezy jej sie to zwolnienie jak psu zupa. ale szpital i tak nie wypisał.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

vobi

To jest jakas zupelna porazka, jak to mozliwe ze w ramach jednego NFZ sa az takie roznice??? Tak jak napisalam na ciazowej, u nas w Szpitalu Wojewodzkim w BB opieke dostajesz "z automatu" przy wypisie ze szpitala, tyle ze licza 14 dni od urodzenia dziecka, czyli dni spedzone w szpitalu odliczaja. Nie jestem pewna jaka jest procedura w drugim szpitalu, ale znajoma tam rodzila niedawno i jeje maz byl na "opiece", wiec chyba podobnie. W ogole nikt wsrod moich znajomych (w BB) nie mial problemu z uzyskaniem tego swistka. Nawet na szkole rodzenia informuja o nim w ramach "spraw administracyjnych do zalatwienia po urodzeniu dziecka".

Angie

Jak widać to jednak jest problem i nie chcą tego pisać  :headbang:
Zupełnie tego nie rozumiem, przecież po porodzie naprawdę potrzebuje się opieki.
Nie jest to naciągane  :crazy:

wrobelek0403

Cytat: vobi w 01 Lip 2010, 11:25:45jak to mozliwe ze w ramach jednego NFZ sa az takie roznice???

u nas "dowcip" polegał jeszcze na tym, ze kolezanka dwa lata wczesniej W TYM SAMYM szpitalu dostała zwolnienie własnie z automatu, a teraz wogole...
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

vobi

Cytat: Angelos w 01 Lip 2010, 11:26:31Jak widać to jednak jest problem i nie chcą tego pisać

widze, ide odszczekac na ciazowej :(

Angie


zosia2007

moj R nie korzystal z tego bo u niego w pracy zle patrza na jakiekolwiek L4 :crazy: chociaz na poczatku planowalismy ze on wezmie opieke. tak czy inaczej byl w domu bo wzial urlop + dwa dni okolicznosciowego

Dodany tekst: 01 Lip 2010, 10:56:25

no i nie wiem jak zaglosowac bo jak R mi powiedzial o tej syt w pracy to nie pytalismy juz lekarza o zaswiadczenie

Kasia

Cytat: vobi w 01 Lip 2010, 10:17:42
Kasia ale nie chcieliscie czy nie bylo takiej mozliwosci?

po pierwsze nie wiedziałam o tej mozliwości
po druigie mój D. musiał zaplanowac urlop, wiec zaplanował go na tydzień po terminie porodu
po trzecie jego zastępczyni miała zaplanowany urlop zaraz po tym jego tygodniowym więc jakby on wziął ta opiekę czy nawet dłuzszy urlop to ona musiałaby wtedy odwołać swój (a nie pamietam czy czasem ślubu wtedy nie brała :knuje:)
po czwarte ja czułam się bardzo dobrze, w zasadzie to nawet w tym pierwszym tygodniu poradziła bym sobie sama, ten tydzien urlopu w zasadzie był dla D. aby się mógł Michałem nacieszyc :)
po piąte lepszy dla nas urlop 100% płatny niż opieka płatna w 80% (ale jakby byłoa taka potrzeba to kasa nie ważna)
po szóste my nie lubimy jakichkolwiek l4, w ciązy miałam wyrzuty ;) chociaz miałam podtsawy ze wzgledu na ogromne zmeczenie.

chociaż tam naprawdę teraz to tylko dumanie dlaczego nie wzięlibyśmy tej opieki,  może jakbysmy wiedzieli o przepisach wiecej to może bysmy jednak wzięli ;) podejrzewam że nie ale tez tej opcji nie wykluczam


przy drugim dziecku, nawet jakbym się tak dobrze czuła, pewnie by mąż wziął ta opiekę
bo dwójkę ogarnąć to już inna bajka :D




z tego co widzę to ta opieka to wcale nie jest taki automat, przepisy mówią o mozliwości wzięcia opieki w przypadku niemozliwości sprawowania opieki przez drugiego małzonka :knuje:
więc jeden lekarz moze uznać ze poród od razu daje prawo do tego a drugi rozpatrzy sytuację bardziej obiektywnie i indywidualnie i jezeli widzi ze matka czuje sie dobrze (np. tak jak ja) to może jej wcale nie dać
i w świetle prawa jest to zasadne
ze społecznego punktu widzenia juz tak sobie ;)


w tym przypadku nie szukałabym winy u lekarzy tylko u ustawodawcy, który stworzył takie przepisy a nie inne
chociaż w zasadzie mozna upatrywac ze na ten cel dali ten urlop ojcowski :knuje:

ishka82

Mój mąż nie korzystał, bo po pierwsze w pracy na L4 patrzyli lekko mówiąc nie przychylnie, a po drugie miał  sporo zaległego urlopu, który chciał wykorzystać i który chciano mu dać. Faktem jest też, że w szpitalu nikt się nawet nie zająknął o możliwości wypisania opieki, pomimo, że miałam cc ;D